مهاجرت پزشکان به کانادا

مهاجرت پزشکان به کانادا

شاید تعجب کنید که چطور در کشوری مانند کانادا که از یک سیستم آموزشی سطح بالا برخوردار است و تعداد بسیار زیادی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سایر مراکز آموزشی آن در رده بهترین و تاپ‌ترین مراکز آموزشی در کل دنیا هستند، چنین چیزی ممکن می‌شود. اما واقعیت چیزی جز این نیست: کانادا جزو کشورهایی است که با کمبود پزشک مواجه است. یکی از دلایل عمده این اتفاق هم این است که مردم این کشور باور دارند پزشکی یک انتخاب ویژه است و مسیر دور و درازی دارد که برای همه مردم قابل دسترس نیست. بنابراین، شما به عنوان یک پزشک عمومی یا متخصص، شانس زیادی را برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت کانادا دارید.

روش‌های مختلفی برای مهاجرت پزشکان به کانادا وجود دارد و هر کسی می‌تواند بسته به ترجیح یا صلاح دید خودش یکی از این روش‌ها را انتخاب کند. این روش‌ها شامل ویزای کار کانادا، تحصیل در کانادا، روش‌های وابسته به سرمایه گذاری در کانادا و استارت آپ کانادا، ازدواج، ویزای افراد خاص و روش‌های مختلف دیگر می‌شوند که به طور عمومی، نه تنها برای پزشکان، بلکه برای سایر افراد هم مطرح هستند. نکته قابل توجهی که در این میان وجود دارد، این است که اگر پزشکان برای مهاجرت از طریق روش‌های کار یا تحصیل اقدام کنند، باید مدرک خود را معادل سازی کنند. اما کدام یک از این چند روشی که اشاره کردیم، در نهایت برای پزشکان بهتر و مناسب‌تر است؟

درباره مهاجرت به کانادا از طریق کار ، مهاجرت به کانادا از طریق تخصص و شهروندی کانادا بخوانید.

ایستگاه تجربه تراست!

نکات پزشکی در کانادا

افرادی که می خواهند در کانادا پزشکی بخوانند به دو دسته تقسیم می شوند.

 1. کسانی که از اول می خواهند در کانادا پزشکی بخوانند.
 2. افرادی که در ایران 7 سال پزشکی را خوانده اند و می خواهند در کانادا تخصص بخوانند.
 • تحصیل پزشکی در کانادا

برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا لازم است ابتدا در رشته ای ترجیحا مرتبط با پزشکی یک مدرک لیسانس 4 ساله در کانادا اخذ کرده، سپس برای ورود به دانشگاه در رشته پزشکی آزمون MCAT داده شود.

نکته 1 بهتر است رشته لیسانس رشته آسانی باشد تا معدل بالایی در آن کسب کرد.

نکته 2 در ایالت کبک می‌توان به جای اخذ مدرک لیسانس 4 ساله در کالج 2 سال تحصیل کرد و بعد آزمون MCAT را داد.

نکته 3 اخذ نمرات بالا در آزمون MCAT و معدل بالا در رشته لیسانس به قبولی در رشته پزشکی کمک می‌کند.

 • تحصیل برای تخصص پزشکی در کانادا

این افراد باید مدرکی پزشکی خود را در کانادا معادل سازی کنند، برای معادل سازی باید یک سری امتحان ها را دهید:

 • MCCQE1
  • این امتحان 8 ساعته، 2 بخش 4 ساعته دارد یکی صبح و یکی بعد از ظهر.
  • در بخش اول تئوری بوده و سوالات تستی هستند. و بخش دوم امتحان مربوط به تشخیص بالینی است.
 • MCCQE2: برای قوی تر کردن رزومه
 • NAC-OSCE: این بخش 12 ایستگاه عملی دارد که در هر بخش از مریض شرح حال گرفته می شود؛ مریض معاینه می شود و تشخیص خود را می دهید.
 • IELTS: حداقل آیلتس 7 لازم است.

بعد از گذراندن امتحانات در سایت Canadian resident matching program یک اکانت باز می کنید و مدارکتان را آپلود می کنید. برای مثال رزومه – امتحان ها – توصیه‌نامه از استادانِ دانشکده‌های پزشکی کانادا – کارهای پژوهشی – سوابق کاری. در این سایت شما دانشگاه ها و رشته های مدنظر خود را انتخاب می کنید و همچنین دانشگاه ها دانشجوهای خود را برای رزیدنتی از این طریق انتخاب کرده و دعوت به مصاحبه می کنند. بنابراین برای پر کردن این بخش بسیار مهم است که شما در کانادا سابقه کاری داشته باشید.

بهتر است پیش از باز کردن اکانت در سایت Canadian resident matching program برای Research position های کانادایی اپلای کنید که معمولا دو ساله هستند که به قوی ترشدن روزمه شما کمک می کند و همچنین می توانید با اساتید دیگر آشنا شوید و شایستگی های خود را نشان دهید و همچنین طی این مدت می توانید برای امتحاناتی که در کانادا برگزار می شوند خود را آماده کنید.

نکات

 • برای ثبت نام در امتحانات ذکر شده برای تایید مدرک پزشکی در کانادا لازم است در وبسایت Physician apply ثبت نام کرده و مدارک لازم را آپلود کرد.
 • امتحان MCCQE1 در کشورهای همسایه ایران برگزار می شود اما دو امتحان دیگر MCCQE2 , NAC-OSCE در کانادا داده شود.
 • گپ تحصیلی یعنی فاصله بین فارغ التحصیلی تا تخصص حداکثر می تواند 5 سال باشد که آن را هم باید با کار فعالیت های علمی و کاری مربوطه پر کرد.

روش‌ های مهاجرت پزشکان به کانادا

مهاجرت دائم پزشکان به کانادا

ما در موسسه مهاجرتی تراست پیشنهاد می‌کنیم که اگر شما یک پزشک هستید و قصد مهاجرت به کانادا دارید، از طریق ویزای کار اقدام کنید. به طور کلی، این روش برای پزشکان بیشتر توصیه می‌شود. زیرا مزیت‌های جامع و کاملی برای این افراد دارد که از این دست می‌توانیم به این اشاره کنیم که شما به عنوان یک پزشک با دریافت ویزای کار کانادا، در درجه اول می‌توانید درآمد داشته باشید (که از همه چیز هم مهم‌تر است) و علاوه بر این، خانواده خود را هم می‌توانید همراه خود داشته باشید و همچنین، اقامت دائم کانادا را هم به دست خواهید آورد. بنابراین، می‌توان گفت با این همه مزیتی که ویزای کار برای پزشکان به همراه دارد، بهترین راه مهاجرت پزشکان به کانادا از طریق ویزای کار است.

همچنین درباره آسان­ترین راه مهاجرت به کانادا ، مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان و مهاجرت به کانادا در کرونا بخوانید.

مهاجرت پزشکان به کانادا ضمن حفظ موقعیت کاری در ایران

عده زیادی از پزشکان در ایران هم درآمد خوبی دارند. این دسته از افراد بیشتر به دنبال این هستند که با حفظ موقعیت شغلی فعلی خود و درآمدی که به دست می‌آورند، اقامت یک کشور خارجی مثل کانادا را هم داشته باشند. معمولا افرادی این روش را انتخاب می‌کنند که به هر دلیلی، مثل حفظ موقعیت شغلی، دلتنگی و دوری از خانواده و یا دلایل شخصی و کاری دیگر، قصد اقامت دائم و سفر همیشگی به یک کشور خارجی ندارند. این دسته از افراد باید از روش‌های خود حمایتی استفاده کنند که شرط حضور ندارند. به طور خلاصه، در این روش شما نشان می‌دهید که در ایران درآمد خوبی دارید و می‌توانید اقامت کانادا یا هر کشور دیگری که مد نظر دارید را کسب کنید. با این روش، همیشه می‌توانید به ایران رفت و آمد داشته باشید و در ضمن، اقامت خود را هم بدون شرط حضور، حفظ کنید. البته، ممکن است در طی این پروسه یک سری شرایط لازم را هم انجام دهید که در طول این مسیر قابل انجام هستند. اما به طور کلی، هم خودتان و هم خانواده شما می‌توانند به کانادا رفت و آمد داشته باشند و پس از چند سال هم همه‌ی اعضای خانواده پاسپورت خود را دریافت کنند.

درباره بازار کار پزشکی در کانادا ، اسپانسرشیپ کانادا و ویزای همراه کانادا بخوانید.

شرایط مهاجرت پزشکان به کانادا

شرایط مهاجرت پزشکان به کانادا

روند مهاجرت پزشکان و به طور کلی، کلیه کسانی که در رشته‌ها و زمینه‌های بهداشتی از قبیل دندان پزشکی، داروسازی و سایر رشته‌ها فعالیت می‌کنند، با سایر افراد در رشته‌های دیگر متفاوت است. سیستم اکسپرس اینتری کانادا یکی از شناخته شده ‌ترین روش‌ها برای انجام این کار به شمار می‌رود. اما سیستم Express Entry به چه معنی است؟ این سیستم، که با اسم سیستم “ورود سریع” هم شناخته می‌شود، یکی از روش‌های مهاجرتی است که البته، تفاوت‌های زیادی با سایر روش‌های مهاجرتی دارد. به طور کلی، دولت کانادا این سیستم را به منظور جذب افراد و نیروهای کاری خارجی متخصص راه اندازی کرده است تا وارد این کشور شوند و با اخد اقامت دائم به سرعت مشغول به کار شوند. ساز و کار سیستم Express Entry بر مبنای یک سری رتبه بندی‌های معین تنظیم شده است. برخی از معیارهایی که در این سیستم تعریف شده است شامل سن، تحصیلات، سابقه کاری، سطح علمی و مهارت‌های فردی می‌شوند که به طور کلی، توانایی‌های شخص متقاضی در آن مورد سنجش قرار داده می‌شود.

پس از این که فرد متقاضی بر مبنای هر یک از این معیارها سنجیده شد، یک رتبه کلی به دست می‌آورد و با ایجاد یک فضای رقابتی، افرادی که واجد شرایط باشند، برگزیده می‌شوند. بنابراین، سیستم Express Entry فقط برای سنجش مهارت‌ها و توانایی‌های پزشکان و رشته‌های بهداشتی به کار برده نمی‌شود و شامل تعداد زیادی از رشته‌ها و زمینه‌های دیگر از قبیل انوع رشته‌های مهندسی هم می‌شود. اما پزشکان هم در همین سیستم ارزیابی می‌شوند.

سیستم Express Entry سه برنامه‌ی مهاجرت اقتصادی فدرال کانادا را مدیریت و با یکدیگر جمع بندی می‌کند. این سه برنامه، شامل Federal Skilled Worker Program (برنامه فدرال نیروهای ماهر یا FSWP) به همراه Federal Trade Worker Program (برنامه فدرال نیروهای تجارت یا FTWP) و همینطور Canada Experience Class (کلاس تجربه کانادایی و یا CEC) می‌شوند. شما به عنوان فرد ماهری که دارای یک شغل حساس و مهم هستید، می‌توانید از طریق یکی از برنامه‌های FSWP یا CEC برای مهاجرت به کانادا اپلای کنید (در صورتی که سابقه یک سال کار در کانادا داشته باشید). پس از این، سیستم Express Entry که برای آن اپلای کردید، شما را در لیست انتظار قرار می‌دهد که معمولا هر دو هفته یک بار بررسی می‌شود. پس انجام بررسی‌های لازم، صلاحیت افراد بر اساس Comprehensive Ranking System (سیستم جامع رده بندی یا CRS) رده بندی خواهد شد. افراد متقاضی که دارای بالاترین امتیازها باشند و در صدر رده بندی قرار داشته باشند، یک دعوتنامه (ITA) برای اقامت دائم دریافت خواهند کرد. افرادی هم که در اولویت‌ها قرار نداشته باشند، دو هفته دیگر هم می‌توانند مجددا شانس خود را امتحان کنند.

برای دسترسی به اطلاعات بیشتر درباره ویزای کارکنان ماهر فدرال کانادا و ویزای نیروی متخصص فدرال کانادا به لینک مرتبط به هر صفحه مراجعه کنید.

سیستم Express Entry یکی از محبوب‌ترین و پر درخواست ‌ترین راه‌های مهاجرت به کشور کانادا است. دلایل محبوبیت آن هم این است که نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی ندارد، به افراد متقاضی اجازه می‌دهد که هر جایی دوست دارند کار کنند و بهتر از همه، کل پروسه اپلای آن نیز فقط در عرض ۶ ماه قابل انجام است.

نکته قابل توجهی که در این میان وجود دارد، این است که همانطور که در کشور خودمان هم همینطور است و پزشکان (و همینطور سایر رشته‌های بهداشتی) باید اجازه کسب و پروانه کار داشته باشند، در کشورهای خارجی از جمله کانادا نیز بدون داشتن مجوز کار اجازه کار کردن به آن‌ها داده نخواهد شد. دلیل عمده این امر هم این است که جزو مشاغل حساس و مهم محسوب می‌شوند که اجازه کار آزاد بدون مجوز پیدا نخواهند کرد.

یکی دیگر از تفاوت‌های عمده رشته‌های بهداشتی و پزشکی با سایر رشته‌هایی که قصد مهاجرت به کانادا دارند نیز این است که شرکت‌هایی که مدارک و شرایط آن‌ها را بررسی می‌کنند نیز از سایر رشته‌ها متفاوت است. به طور کلی، همه آن‌ها تحت نظر دولت کانادا کار می‌کنند و مورد تایید آن هستند. اما انواع مختلفی دارند که یکی از انواع آن‌ها، به بررسی شرایط افراد در رشته‌های بهداشتی از جمله پزشکی، می‌پردازند.

درباره کار در کانادا ، قانون کار کانادا و ثبت نام آنلاین ویزای کانادا بخوانید.

مراحل مهاجرت پزشکان به کانادا

متاسفانه، مدرک پزشکی ایران به خودی خود و به همان شکلی که در داخل کشور هست، برای دولت کانادا رسمیت و اعتبار لازم را ندارد. بنابراین، پزشکان برای مهاجرت به کانادا باید مدرک پزشکی خود از ایران را معادل سازی کنند. می‌توانید با مراجعه به این آدرس بررسی کنید که اسم دانشگاه شما در بین مراکز آموزشی مورد تایید دولت کانادا قرار دارد یا خیر. ما در این بخش درمورد مراحل و پروسه مهاجرت پزشکان به کانادا به طور کامل توضیح می‌دهیم. مهاجرت به کانادا نه تنها به عنوان یک پزشک، بلکه در رشته‌ها و تخصص‌های دیگر هم ممکن است یک فرایند طاقت فرسا، خسته کننده و زمان بر باشد. اما شک نداشته باشید که ارزشش را دارد. به هر حال، ما در موسسه مهاجرتی تراست تلاش کردیم تا این پروسه را برای پزشکان به چهار مرحله ساده طبقه بندی کنیم تا شما با کارهایی که در هر مرحله باید انجام دهید، کاملا آشنا شوید.

 • قدم اول: مقصد خود را انتخاب کنید

در رشته‌هایی مانند پزشکی، پذیرفته شدن یا رد درخواست اپلای چندان مطرح نیست. با این که یک سری مراحل باید طی شود تا شما در این کار موفق شوید، اما اگر همه چیز را برنامه ریزی کرده باشید و همه جوانب را رعایت کرده باشید، شانس زیادی دارید. بنابراین، باید به مقصد خود هم فکر کنید. تصمیم گیری درمورد محل کار و زندگی شما در کشور کانادا اهمیت زیادی دارد. زیرا به راحتی می‌تواند مسیر اخذ ویزا و انتخاب برنامه‌های مهاجرتی شما را تعیین کند. یکی از دلایل این که باید مقصد مورد نظر خود برای مهاجرت به کانادا را از قبل انتخاب و به آن فکر کرده باشید، این است که احتمال دارد با موقعیت‌هایی رو به رو شوید که یک پیشنهاد کاری در شهر یا استانی دریافت کنید که هزینه زندگی در آن زیاد است و یا حتی سبک زندگی که در آن جریان دارد، مناسب روحیات یا نیازهای شما نباشد. بنابراین، بهترین کار این است که قبل از شروع اپلای برای موقعیت‌های شغلی مختلف در شهرهای کانادا، درمورد استانی که قصد دارید در آن اقامت کنید، کمی بیشتر تحقیق کنید و مطمئن شوید که هم برای خود شما و هم برای خانواده تان محل مناسبی برای زندگی است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مقرون به صرفه‌ترین شهر ها برای زندگی در کشور کانادا به این آدرس مراجعه کنید.

همچنین می توانید با مراجعه به لینک های اسکان در کانادا ، خدمات به تازه واردان کشور کانادا و امن ‌ترین شهرهای کانادا اطلاعات بیشتری درباره زندگی در این کشور کسب کنید.

 • قدم دوم: انجام مراحل کاغذ بازی

شما به عنوان یک پزشک که قصد مهاجرت به کانادا و شروع یک زندگی در این کشور دارید، باید در مقایسه با سایر افراد دیگر که دارای تخصص و مهارت‌های دیگری هستند، کمی کاغذ بازی‌های بیشتری انجام دهید. در ابتدای کار، اگر شما یک مدرک پزشکی غیر کانادایی (از ایران یا هر کجای دیگر دنیا) دارید، باید چک کنید که آیا مدرک شما در کانادا به رسمیت شناخته می‌شود یا خیر. شما می‌توانید اعتبار مدرک پزشکی خود در کانادا و این که مورد تایید دولت این کشور قرار خواهد گرفت یا خیر را از طریق آدرسی که در ابتدای این بخش در اختیار شما قرار دادیم، بررسی کنید. آدرس ذکر شده، به فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی تعلق دارد و مشخص می‌کند که چه مدرکی مورد تایید دولت کانادا است و چه مدرکی نیست. اگر مدرک شما دارای اعتبار لازم تشخصی داده شود، در مرحله بعدی ممکن است به ارزیابی اعتبارنامه آموزشی (Educational Credential Assessment یا ECA) نیاز داشته باشید. در واقع، ECA یک گواهی است که تایید می‌کند مدرک پزشکی شما معتبر است و با استانداردهای کانادا مطابقت دارد. در قسمت زیر می‌توانید یک لیست از سازمان‌های تایید شده توسط دولت کانادا برای ارزیابی شرایط شما به عنوان شخص متقاضی مهاجرت به این کشور به عنوان پزشک را مشاهده کنید:

 • سرویس بین المللی ارزیابی اعتبار کانادا
 • سرویس‌های تحصیلات بین المللی
 • سرویس بین المللی ارزیابی صلاحیت (یا IQAS)
 • سرویس بین المللی ارزیابی اعتبار

علاوه بر این، شما باید دو تست که توسط شورای پزشکی کانادا برگزار می‌شوند را نیز پشت سر بگذارید. اسم رسمی این دو تست، آزمون‌های واجد شرایط شورای پزشکی کانادا (MCCQEs) نام دارد که در دو مرحله برگزار می‌شوند. در مرحله اول تست‌های MCCQEs دانش کلی پزشکی و همینطور توانایی‌های تصمیم گیری بالینی شما مورد سنجش قرار داده می‌شوند. و در محله دوم این آزمون نیز توانایی‌های شما برای انجام این دانش و مهارت‌ها به صورت عملی مورد بررسی و تست قرار داده می‌شوند. در واقع، شما در مرحله دوم آزمون‌های تایید صلاحیت MCCQEs، مهارت‌های بالینی و همینطور یک سری از رفتارها و خصوصیات اخلاقی خود را نیز نشان خواهید داد. همانطور که می‌توانید انتظار داشته باشید، در ابتدا باید مرحله اول این تست را انجام و با موفقیت پشت سر بگذارید تا قادر به راه یابی به مرحله دوم آن باشید.

زمانی که هر دو مرحله آزمون‌های MCCQEs را با موفقیت پشت سر گذاشتید، و نشان دادید که حداقل ۱۲ ماه تجربیات بالینی پزشکی به صورت عملی دارید، موفق به اخذ مدرک شورای پزشکی کانادا یا LMCC خواهید شد. مدرک LMCC همان چیزی است که شما برای اپلای و درخواست مجوز کار به عنوان یک پزشک در کانادا به آن نیاز دارید. علاوه بر این، یک گواهینامه دیگر هم به شما داده خواهد شد تا در دفتر پزشکی خود در کانادا نصب کنید. با این وجود، زمانی که به این کشور وارد شدید و کار خود را به عنوان یک پزشک آغاز کردید، باید آموزش‌ها و دوره‌های پزشکی بیشتری هم در استان و شهر محل زندگی خود که انتخاب کرده‌اید سپری کنید که تحت نظارت قانونی شورای پزشکی کانادا برگزار می‌شوند. نکته‌ای که در این میان اهمیت زیادی دارد، این است که شما باید این را قبل از شروع اقامت خود با مقامات پزشکی ساکن در سازمان تنظیم مقررات پزشکی استان و شهر محل اقامت خود در میان گذاشته باشید و تاییدیه آن را به دست آورده باشید. هدف از این کار، این است که شما دقیقا با وظایف و کارهایی که باید به محض رسیدن به خاک کانادا انجام دهید، آشنایی داشته باشید و بدانید باید چه کار کنید. در قسمت زیر لیست سازمان‌های نظارت و تنظیم مقررات پزشکی در استان‌های مختلف کانادا را برای شما آماده کرده‌ایم.

استانسازمان تنظیم مقررات
آلبرتاکالج پزشکان و جراحان آلبرتا
بریتیش کلمبیاکالج پزشکان و جراحان بریتیش کلمبیا
مانیتوباکالج پزشکان و جراحان مانیتوبا
نیوبرانزویککالج پزشکان و جراحان نیو برانزویک
نیوفاندلند و لابرادورکالج پزشکان و جراحان نیوفاندلند و لابرادور
منطقه شمال غربیفرمانداری مناطق شمال غربی
نوا اسکوشیاکالج پزشکان و جراحان نوا اسکوشیا
نوناووتدپارتمان بهداشت و خدمات اجتماعی نوناووت و کمیته ثبت پزشکی
آنتاریوکالج پزشکان و جراحان آنتاریو
پرنس ادوارد آیلندکالج پزشکان و جراحان جزیره پرینس ادوارد
کبکدانشکده پزشکی دانشگاه کبک
ساسکاچوانکالج پزشکان و جراحان ساسکاچوان
یوکانشورای پزشکی یوکان
 • قدم سوم: اپلای برای یک موقعیت شغلی در کانادا

اگرچه این موضوع لزوما برای تمام برنامه‌های مهاجرتی ضرورت ندارد، اما ما در موسسه مهاجرتی تراست به شدت پیشنهاد می‌کنیم که قبل از مهاجرت به کشور کانادا، برای یافتن شغل خود تلاش کنید. همانطور که اشاره کردیم، این موضوع برای تمام برنامه‌های مهاجرتی ضرورت ندارد. به عنوان مثال، در سیستم Express Entry که پیش از این درمورد آن صحبت کردیم، این کار ضروری نیست. اما به طور کلی، انجام آن مزیت‌های بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال، نه تنها می‌تواند شانس شما برای دریافت دعوتنامه برای درخواست اقامت دائم کانادا را به طور قابل توجهی افزایش دهد، بلکه باعث آرامش خیال‌تان هم خواهد شد. زیرا می‌دانید وقتی به کانادا برسید، در کنار دردسرهای مختلف مثل پیدا کردن جایی برای زندگی، باز کردن حساب بانکی، پیدا کردن سیم کارت و شرکت خدمات دهنده اینترنت و بسیاری از دردسرهای دیگر، حداقل استرسی برای پیدا کردن کار نخواهید داشت. به هر حال، نه  تنها در کانادا، بلکه در هر کجای دیگر دنیا که بخواهید مهاجرت کنید، تا زمانی که به شرایط جدید زندگی خود عادت کنید، دردسرهای زیادی خواهید داشت.

درباره سیم کارت و تلفن در کانادا ، قوانین ورود و خروج کانادا و بیمه در کانادا بخوانید.

 • قدم چهارم: برنامه مهاجرتی خود را انتخاب و پروسه اپلای برای آن را آغاز کنید

روش‌ها و شیوه‌های مختلفی برای مهاجرت به کشور کانادا به عنوان یک پزشک وجود دارد که شما بسته به شرایط خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب و شروع به طی کردن پروسه اپلای برای آن کنید. اما ما در موسسه مهاجرتی تراست دو روش پردرخواست که بیشترین شانس موفقیت را برای مهاجرت به کانادا به عنوان پزشک به شما می‌دهند، معرفی می‌کنیم. روش اول، سیستم Express Entry است که پیش از این به طور مفصل به آن پرداختیم و با آن آشنا شدید. روش دوم، برنامه کاندیداتوری استانی است. این روش با اسم‌های دیگری مانند برنامه‌های استانی و یا گزینش استانی هم شناخته می‌شود که همه آن‌ها به یک معنی هستند. اما این برنامه دقیقا چیست و چطور عمل می‌کند؟

برنامه گزینش استانی به شما اجازه می‌دهد در صورتی که یک پیشنهاد شغلی خوب و معتبر از کانادا دارید که با نیازهای یک استانِ به خصوص مطابقت دارد، در این کشور زندگی کنید و مشغول به کار کردن شوید. هر استان یک سری شغل‌های منحصر به فرد نیاز دارد که نیازمند داشتن مهارت و تخصص‌های به خصوصی هستند. بنابراین، در صورتی که شما ثابت کنید همان فردی هستید که این مهارت‌ها را در اختیار دارید، دریافت ITA برای اقامت دائم کانادا را برای خود تضمین کرده‌اید. نکته بسیار مهمی که وجود دارد، این است که تقریبا تمام برنامه‌های گزینش استانی یک ارتباط مستقیم با سیستم Express Entry دارند که می‌تواند پروسه اپلای شما را به ۶ ماه کاهش دهد. در صورتی که اگر از طریق سیستم EE اقدام کرده بودید، این پروسه می‌توانست حتی تا حدود ۱۸ ماه هم به طول بیانجامد. درباره مهاجرت به کانادا از طریق تخصص شغلی در استان های کانادا بیشتر بخوانید.

 • لیست برخی از برنامه‌های گزینش استانی در استان‌های مختلف کانادا برای پزشکانی که قصد مهاجرت به این کشور دارند
استانبرنامه گزینش استانی برای پزشکان
آلبرتابرنامه فرصت‌های آلبرتا
بریتیش کلمبیاگروه متخصصان بهداشت و درمان
گروه نیروهای ماهر Express Entry
مانیتوبابرنامه نیروهای ماهر خارج از کشور
نیو برانزویکبرنامه نیروهای ماهر Express Entry
نیوفاندلند و لابرادوربرنامه نیروهای ماهر
مناطق شمال غربیبرنامه نیروهای ماهر
نوااسکوشیابرنامه پزشکان
برنامه اولویت‌های بازار کار برای پزشکان
آنتاریوبرنامه اولویت‌های سرمایه انسانی Express Entry
برنامه نیروهای ماهر فرانسوی زبان Express Entry
جزیره پرینس ادواردبرنامه Express Entry
ساسکاچوانگروه نیروهای ماهر بین المللی
یوکانبرنامه نیروهای ماهر
تاثیر آزمون MCAT در مهاجرت پزشکان عمومی و متخصص به کانادا

تاثیر آزمون MCAT در مهاجرت پزشکان عمومی و متخصص به کانادا

برای این که از اهمیت آزمون MCAT برای مهاجرت پزشکان به کانادا آگاهی پیدا کنید، در ابتدا باید یک شناخت کلی از آن به دست بیاورید و بدانید که چیست. آزمون Medical College Admission  (پذیرش دانشکده پزشکی یا همان MCAT) یک آزمون استاندارد برای دانشجویان پزشکی آینده در آمریکا و کانادا است که به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. هدف از طراحی و اجرای این آزمون، ارزیابی یک سری از مهارت‌ها و توانایی‌های دانشجویان آینده پزشکی در زمینه‌های مختلفی از قبیل حل مسئله، ایجاد دیدگاه انتقادی، تحلیل کتب و همینطور دانش مفاهیم و اصول علمی است. تا قبل از سال ۲۰۰۶ این امتحان به صورت حضوری با کاغذ و قلم انجام می‌شد. اما از سال ۲۰۰۷ این امتحان به شکلی امروزی خود درآورده شد و فقط از طریق کامپیوتر قابل انجام شد.

آزمون MCAT یکی از ضرورت‌های کسب مجوز کار به عنوان پزشک در کانادا به شمار می‌رود و علاوه بر این، کسانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کانادا را داشته باشند نیز باید در این آزمون شرکت کنند. اگر تحصیل در رشته پزشکی را از همان ابتدا در کانادا شروع کرده باشید، این آزمون را در طول دوره تحصیل خود پشت سر خواهید گذاشت. اما اگر مدرک پزشکی خود را در خارج از کانادا به دست آورده باشید، با معادل سازی، ثابت خواهید کرد که دوره‌ها و آزمون‌های مشابه MCAT را در گذشته گذرانده‌اید.

اما درمورد این که برای مهاجرت به کانادا و کار کردن در این کشور به عنوان یک پزشک به چه نمره‌ای در امتحان MCAT نیاز است، می‌توانیم بگوییم که امتیاز مورد نیاز برای آن در هر دانشگاهی متفاوت است. حتی یک سری از دانشکده‌های پزشکی این آزمون برایشان چندان مطرح نیست و معیارهای دیگری برای پذیرش افراد در نظر می‌گیرند. بنابراین، باید بررسی کنید که دانشکده پزشکی مورد نظر شما چه نمره‌ای را برای پذیرش ملاک قرار داده است. هر کدام از بخش‌های مختلف این آزمون، امتیاز جداگانه خودش را دارد. اما به طور کلی، بالاترین امتیاز ممکن در این آزمون ۵۲۸ است. اگر در هر بخش امتیازی کم‌تر از ۱۲۵ به دست بیاورید، نمره قبولی در بخش مورد نظر را از دست خواهید داد. همچنین، مجموع نمرات شما در بخش‌های مختلف این آزمون هم اگر کمتر از ۴۹۹ شود، شانس بسیار کمی خواهید داشت. البته، باز هم خاطر نشان می‌کنیم که حداقل نمره و امتیاز مورد نیاز در هر بخش در دانشکده‌های مختلف پزشکی در کانادا متفاوت است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد آزمون MCAT و تغییر و تحولاتی که در طی سال‌های اخیر در آن ایجاد شده، به این آدرس مراجعه کنید.

درآمد پزشکان عمومی و متخصص در کانادا

به طور کلی، می‌توان گفت که در طی چند سال اخیر تقریبا در تمام استان‌ها و شهرهای کانادا، پزشکی یکی از شغل‌های بسیار مورد نیاز بوده است و علاوه بر این، نیاز این کشور به پزشکان متخصص و عمومی هم روز به روز در حال افزایش است. بنابراین، کانادا به افرادی مثل شما به شدت نیازمند است. بدیهی است که وقتی چنین شغل حساس و مهمی در یک کشور به این شدت نیاز می‌شود، درآمد بسیار زیاد و خوبی هم می‌توان از طریق آن به دست آورد. جالب است که بدانید در یکی از آخرین گزارش‌های فرصت شغلی در شرکت استخدامی Job Bank در کانادا، پیش بینی شده که این کشور حتی تا ۷ سال آینده نیز با کمبود نیروی کاری ماهر در رشته‌های پزشکی در سطح ملی مواجه خواهد بود. این یعنی تا سال ۲۰۲۸ نیز کشور کانادا همچنان به پزشک عمومی و متخصص نیاز خواهد داشت تا کمبودی که اکنون دارد را جبران کند. دلیل این امر، رشد و گسترش بخش پزشکی و همچنین بازنشستگی زودتر و ارتقاء شغلی است.

در حال حاضر تخمین زده می‌شود که در طی چند سال آینده، ۵۰ هزار و ۹۰۰ شغل جدید در این زمینه به واسطه گسترش و رشد نیازمندی به آن به وجود خواهد آمد و این یعنی ایجاد هزاران فرصت شغلی ارزشمند برای پزشکان خارجی که در آینده نزدیک قصد مهاجرت به کانادا دارند.

 • برخی از فرصت‌های شغلی برتر برای پزشکان در کانادا به همراه میانگین درآمد آن‌ها در این کشور
عنوان شغلمیانگین درآمد در سال (به دلار کانادا)
پزشک عمومی (GP)نزدیک به ۱۲۴ هزار دلار
پزشک اورژانس (ER)نزدیک به ۱۸۰ هزار دلار
متخصص پوستنزدیک به ۲۲۵ هزار دلار
متخصص اطفالحدود ۱۳۷ هزار دلار
روانپزشکنزدیک به ۱۷۰ هزار دلار
متخصص بیهوشی (هوشبری)نزدیک به ۲۰۳ هزار دلار
داروسازنزدیک به ۹۰ هزار دلار
متخصص قلب و عروقحدود ۱۶۳ هزار دلار
پاتولوژیست عمومینزدیک به ۲۸۵ هزار دلار
جراح عمومیحدود ۱۹۴ هزار دلار
جراح قلبنزدیک به ۳۰۳ هزار دلار
جراح مغز و اعصابحدود ۳۱۴ هزار دلار
جراح اورتوپدحدود ۲۵۳ هزار دلار
متخصص زنان و زایمان۲۰۰ هزار دلار
آنکولوژیست۲۵۰ هزار دلار
کاردرمانگرنزدیک به ۶۴ هزار دلار
آنکالوژیست پرتوی۳۰۰ هزار دلار
متخصص روماتولوژینزدیک به ۱۹۵ هزار دلار
اورولوژیست۲۰۰ هزار دلار
ایمونولوژیستحدود ۲۰۲ هزار دلار

درباره درآمد در کانادا و درآمد پزشکان در کانادا بیشتر بدانید.

هزینه اپلای پزشکان برای مهاجرت به کانادا

اگر قصد دارید به عنوان یک پزشک به کانادا مهاجرت کنید، باید از یک سری هزینه‌هایی که در این مسیر باید متقبل شوید نیز آگاهی داشته باشید. زیرا مراحل اپلای پزشکان نسبت به رشته‌های دیگر کمی متفاوت است و هزینه‌هایی وجود دارد که در زمینه‌های دیگر نیاز نیست. بنابراین، باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید تا بتوانید به خوبی برنامه ریزی کنید. در قسمت زیر بخشی از هزینه‌هایی که در این مسیر باید بپردازید را ذکر می‌کنیم. البته، باید توجه داشته باشید که برخی از این هزینه‌ها ممکن است در استان‌ها یا شهرهای مختلف کمی متفاوت باشد، اما همه‌ی آن‌ها در یک محدوده هستند (مبالغ به دلار کانادا ذکر شده‌اند).

 • تایید مدرک: ۲۱۵ دلار
 • هزینه ترجمه مدارک: ۱۸۱ دلار به ازای هر صفحه
 • گزارش (ECA): ۱۳۷ دلار
 • هزینه اپلای برای (MCCEE): ۲۳۶۵ دلار
 • مرحله اول آزمون صلاحیت شورای پزشکی کانادا (MCCQE): ۱۵۹۸ دلار
 • مرحله دوم آزمون صلاحیت شورای پزشکی کانادا (MCCQE): ۳۳۴۰ دلار

نکته قابل توجه دیگری که در رابطه با هزینه اپلای پزشکان برای مهاجرت به کانادا باید در نظر داشته باشید، این است که برای تایید مدرک پزشکی خود (چه ایرانی، چه از هر کشور دیگری خارج از کانادا) توسط MCC نیز باید مبلغی هزینه کنید.

همچنین بخوانید: هزینه ویزای کانادا ، هزینه مهاجرت به کانادا ، هزینه زندگی در کانادا

امتحانات IELTS و TEF برای مهاجرت پزشکان به کانادا

امتحانات IELTS و TEF برای مهاجرت پزشکان به کانادا

در برخی از مواقع شما به عنوان یک پزشک که قصد اپلای برای مهاجرت به کشور کانادا دارید، باید ثابت کنید که توانایی‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی شما به اندازه کافی قوی است و می‌توانید با بیماران ارتباط برقرار کنید. این کار از طریق پشت سر گذاشتن آزمون‌های زبان معتبر و تایید شده، مانند IELTS برای زبان انگلیسی و TEF برای زبان فرانسوی قابل انجام است. در هر یک از این آزمون‌ها، شما بر اساس مهارت‌ها و توانایی‌های خود در بخش‌های مختلفی که شامل Reading ,Speaking ,Writing و Listening می‌شوند، مورد ارزیابی قرار داده خواهید شد.

حداقل امتیاز ممکن در هر یک از بخش‌های آزمون IELTS در سیستم Express Entry حدود ۶.۰ تعیین شده است. اما درمورد آزمون TEF برای زبان فرانسوی، حد معین و مشخصی تعریف نشده و در واقع، افراد بر اساس امتیازات خود در هر بخش و مجموع آن‌ها، در سطح‌های مختلف قرار خواهند گرفت.

درباره زبان کانادا و دوره زبان در کانادا بیشتر بخوانید.

اطلاعات تکمیلی در رابطه با مهاجرت پزشکان عمومی و متخصص به کانادا

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است و پروسه اپلای پزشکان برای مهاجرت به کشورهای خارجی از قبیل کانادا، با سایر افرادی که در رشته‌های دیگر مشغول به کار یا تحصیل هستند نیز متفاوت است. از این رو، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای به دست آوردن اطلاعات تکمیلی و تمام جزئیات مورد نیاز در رابطه با مهاجرت پزشکان عمومی و متخصص به کانادا، از طریق این لینک وارد کانال موسسه مهاجرتی تراست در تلگرام شوید و یا به صفحه اینستاگرام تراست مراجعه کنید. شما در کانال تگرام تراست می‌توانید از دانش و تجربیات افرادی که به کانادا مهاجرت کرده‌اند، بهره‌مند شوید. این افراد تجربیات خود از مهاجرت به کانادا از طریق روش‌های مختلف در رشته‌های گوناگون از قبیل پزشکی را با شما در میان می‌گذارند. فراموش نکنید که تراست همواره به دنبال جلب اعتماد شما مشتریان عزیز است. شما می‌توانید به راحتی و بدون هیچ هزینه خاصی برای بررسی شرایط خود برای اخذ اقامت کانادا با وکلا و مشاوران ماهر و با تجربه تراست تماس بگیرید.

کتاب سوالات متداول مهاجرت به کانادا
 • مهاجرت تحصیلی به کانادا
 • مهاجرت کاری به کانادا
 • مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

آیا من به عنوان یک پزشک می‌ توانم به کانادا مهاجرت کنم؟

بله، پزشکی یکی از مشاغلی است که کانادا به شدت به آن نیاز دارد و به دلیل کمبود پزشک، هر ساله عده بسیار زیادی از پزشکان را پذیرش می‌کند. پزشکان مورد تایید، برای اقامت دائم در برنامه مهاجرت نیروهای کار ماهر فدرال به دو صورت کاندیداتوری فدرال و استانی واجد شرایط هستند.

یک پزشک چطور می ‌تواند به کانادا مهاجرت کند؟

افراد متقاضی برای کار به عنوان پزشک در کانادا باید در مرحله اول یک مدرک پزشکی معتبر از دانشگاهی که در فهرست جهانی دانشکده پزشکی قرار دارد، تهیه کنند. در مرحله بعدی باید برای تاییدیه شورای پزشکی کانادا اپلای و صلاحیت خود را تایید کنند. پس از انجام این پروسه، در مرحله آخر باید یک دوره تحصیلات تکمیلی یک ساله تحت نظارت شورای پزشکی استان خود سپری کنند.

آیا کانادا به پزشک نیاز دارد؟

با افزایش جمعیت، پزشکان متخصص طب سنتی، بیش از هر زمان دیگری در کانادا مورد نیاز هستند. آن‌ها در سال‌های آینده شاهد رشد چشمگیر بازار کار خود خواهند بود و انتظار می‌رود که با افزایش تقاضا برای پزشکان که دست کم تا ۷ سال دیگر هم رفع نخواهد شد، رشد این حرفه نیز به همین شکل ادامه پیدا کند.

درآمد پزشکان در کانادا چقدر است؟

از سال ۲۰۱۸ میانگین درآمد سالیانه یک پزشک به عنوان پزشک خانوادگی در کانادا ۲۸۱ هزار دلار بوده است. پزشکان متخصص نیز به طور میانگین ۳۶۰ هزار دلار در سال درآمد داشته‌اند و میانگین درآمد متخصصین جراحی نیز ۴۸۱ هزار دلار بوده است. درآمد پزشکان در کانادا از ۲۷۸ هزار دلار برای روانپزشکان تا بیش از ۷۶۹ هزار دلار برای چشم پزشکان متفاوت است.

پزشک شدن در کانادا سخت است؟

برای پزشکان خانواده، دوره رزیدنسی ۲ سال به طول می‌انجامد. اما برای پزشکان مختصص، این دوره حتی ممکن است تا ۶ سال هم به درازا بکشد. به طور کلی، با در نظر گرفتن دوره تحصیلات و رزیدنسی، دست کم ۱۰ سال طول می‌کشد تا شما در کانادا پزشک شوید. در عین حال، یکی از سخت‌ترین آزمون‌های دو مرحله‌ای در کل دنیا یعنی MCCEE را نیز باید پشت سر بگذارید.

بیشترین درآمد پزشکان در کانادا در چه تخصصی به دست می‌آید؟

میانگین درآمد پزشکان متخصص در کانادا بیش از ۲۵۰ هزار دلار در سال است. اما در بین آن‌ها چشم پزشکان با ۷۶۹ هزار دلار درآمد، در رتبه اول قرار دارند.

تحصیل در رشته‌ های پزشکی در کانادا چقدر هزینه دارد؟

هزینه کلی تحصیل در رشته‌های پزشکی در کانادا ممکن است با در نظر گرفتن هزینه‌های مربوط به تحصیل و سایر هزینه‌های جاری زندگی، حدودا به ۱۰۰ هزار دلار برسد.

پر درخواست ‌ترین تخصص‌ های پزشکی در کانادا چیست؟

بر اساس گزارش Doximity، پزشکان خانواده بیشترین تقاضا را در کانادا دارند و پس از آن‌ها هم پزشکان داخلی هستند.

پزشک شدن در کانادا چند سال طول می‌کشد؟

در کانادا، پزشکان آینده، قبل از شروع دوره تحصیل خود در دانشکده پزشکی (۴ سال) به مدرک کارشناسی (۳ تا ۴ سال) نیاز دارند. علاوه بر این نیز باید به مدت ۲ تا ۵ سال دوره رزیندسی خود را پشت سر بگذارند. بنابراین، در مجموع پزشک شدن در کانادا به چیزی حدود ۱۰ تا ۱۳ سال زمان نیاز دارد.

آیا تحصیل در دانشکده ‌های پزشکی کانادا رایگان است؟

به عنوان مثال، هزینه شهریه دانشجویان بین المللی در دانشگاه مموریال نیوفاندلند حدود ۲۳ هزار دلار است. دانشجویان بین المللی در دانشکده‌های پزشکی آنتاریو نیز چیزی بین ۶۰ هزار و ۵۰۰ دلار تا نزدیک به ۶۸ هزار دلار باید هزینه کنند که با هزینه های مورد نیاز مدارس پزشکی دولتی ایالات متحده برای دانشجویان داخلی قابل مقایسه است.

کدام یک از دانشکده ‌های پزشکی در کانادا به MCAT نیاز ندارند؟

از بین 17 دانشکده پزشکی در کانادا، شش دانشکده‌ای که به نتایج MCAT نیازی ندارند‌، به استثنای دانشگاه مک مستر، دانشگاه های دو زبانه هستند و شامل دانشگاه اتاوا، دانشگاه مونترال، دانشگاه لاوال، دانشگاه شربروک و مک گیل می‌شوند.

کدام دانشکده پزشکی در کانادا ساده ترین پذیرش تحصیلی را دارد؟

در حال حاضر دانشکده پزشکی دانشگاه تورنتو به عنوان یکی از دانشکده‌های پزشکی این کشور شناخته می‌شود که پذیرفته شدن در آن بسیار ساده‌تر از سایر دانشگاه‌ها است.

4 دیدگاه برای “مهاجرت پزشکان به کانادا

  سلام من پاتولوژیست ،فترغ التحصیلی کرمانشاه هستم آیا مدرکم مورد تایید هست؟

  با سلام و وقت بخیر دوست عزیز بستگی به شغل یا رشته انتخابی شما در کانادا دارد.

  سلام من فارق التحصیل از دانشگاه پزشکی کشور اذربایجان هستم میخواستم ببینم امکان معادل سازی و شرکت در ازمون های کانادا را دارم ؟؟

  با سلام. بله برای معادل سازی مدرکتان نیاز هست وارد خاک کانادا شوید و آزمون های مورد نظر رشته تان را بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رزرو وقت مشاوره
تماس

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.