فیزیوتراپی در کانادا

رشته فیزیوتراپی که به آن فیزیکال تراپی یا درمان فیزیکی نیز گفته می‌شود، به‌عنوان راه‌حل درمانی در جهت کمک کردن…

رشته فیزیواراپی در کانادا

رشته فیزیوتراپی که به آن فیزیکال تراپی یا درمان فیزیکی نیز گفته می‌شود، به‌عنوان راه‌حل درمانی در جهت کمک کردن به بازیابی حرکت و عملکرد در یک فرد آسیب‌دیده، شخص بیمار و یا دچار ناتوانی تعریف می‌شود. این تعریف بدین معنا است که فیزیوتراپی با استفاده از روش‌هایی مانند تمرین کردن و ماساژ دادنِ فرد بیمار، در جهت برطرف نمودن دردهای احتمالی و بهبودی وی از صدمات اقدام می‌کند.

 اما در پاسخ به این پرسش که چه چیزی باعث می‌شود که رشته فیزیوتراپی از جایگاه ویژه‌ای در بین متقاضیان تحصیل در این رشته برخوردار باشد باید به این نکته اشاره‌ کنیم که در مقایسه با سایر تخصص‌های حوزه پزشکی، رشته فیزیوتراپی از استرس و فشار روانیِ کمتری برخوردار است. ساعت‌های طبابت منعطف هستند و فیزیوتراپ‌ها در طول درمان یک بیمار، عادت به دیدن تغییرات مثبت و فعال درروند بهبود بیماران خود دارند.

هنگامی‌که شما به‌عنوان یک فیزیوتراپ فارغ‌التحصیل می‌شوید، می‌توانید در مراکز درمانی عمومی، مطب شخصی خود، یک سازمان و یا به‌عنوان یک فیزیوتراپ ورزشی در تیم‌های ورزشی مشغول به کار شوید.

اهمیت رشته فیزیوتراپی در کانادا

رشته فیزیوتراپی در کانادا به‌عنوان یکی از مشاغل پر تقاضا از سوی دولت کانادا معرفی‌ شده است. تصور بر این است که فرصت‌های شغلی برای فیزیوتراپ‌ها در کانادا در طی چند سال آینده از وضعیت خوبی برخوردار باشد. درحالی‌که در سرتاسر کانادا کمبود وجود فیزیوتراپ احساس می‌شود، در مراکز درمانی مانند بیمارستان‌ها و کلینیک‌های فیزیوتراپی این کمبود در نیروی متخصص فیزیوتراپ بیشتر به چشم می‌خورد. چراکه این بخش‌ها در یافتن فیزیوتراپ‌های ماهر دچار مشکل هستند. بنابراین برای داشتن شغل فیزیوتراپی در کانادا، با مراجعه به این قبیل مراکز فرصت‌های شغلی شما افزایش خواهد یافت.

همچنین، رشته فیزیوتراپی در کانادا یک‌رشته محبوب تلقی می‌شود. به‌گونه‌ای که این رشته به‌عنوان پنجمین شغل محبوب در کانادا معرفی‌شده است. این شغل جزء مشاغل تحت نظر قانون است که 50 درصد از نیروهای مشغول به کار آن در کلینیک‌های خصوصی مشغول به کار هستند. این شغل به افراد جامعه این فرصت را می‌دهد تا با دریافت خدمات آن، از زندگی بهتری برخوردار باشند.

بیشتر بخوانید

اپلای فیزیوتراپی

بازار کار فیزیوتراپی در کانادا

اهمیت رشته فیزیوتراپی در کانادا

دانشگاه‌ های دارای رشته فیزیوتراپی در کانادا

قبل از ثبت‌نام در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد، باید مطمئن شوید که آیا آن موسسه اعتبار آکادمیک دارد یا خیر. برای اینکه بدانید آیا موسسه‌ای که می‌خواهید در آنجا مشغول به تحصیل شوید دارای اعتبار آکادمیک است، می‌توانید به انجمن فیزیوتراپی کانادا مراجعه کنید.

بر طبق انجمن فیزیوتراپی کانادا، 12 موسسه در کانادا مجاز به برگزاری دوره‌های دانشگاهی در رشته فیزیوتراپی هستند. در ادامه این 12 دانشگاه مجاز برایتان آورده شده است:

درباره ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا، دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا و ددلاین دانشگاه های کانادا بدانید.

دانشگاه منیتوبا

شرایط تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا

در این بخش قصد داریم تا به شکل جامع به معرفی شرایط دوره‌های دستیاری فیزیوتراپی و فیزیوتراپی در مقاطع تحصیلی مختلف از دیپلم تا دکتری در رشته فیزیوتراپی برای تحصیل در کانادا بپردازیم. برخی از کالج‌ها دوره‌های دیپلم و یا گواهی‌نامه گذراندن دوره دستیاری فیزیوتراپی را ارائه می‌دهند. قبل از ورود به این کالج‌ها در رشته فیزیوتراپی در کانادا دانش آموزان باید دوره‌های زبان انگلیسی، ریاضیات و زیست‌شناسی را گذرانده و دوره دبیرستان خود را به اتمام رسانده باشند. میانگین نمرات دانش آموزان در این دروس باید حداقل C باشد. همچنین دانش آموزان باید مدارک کمک‌های اولیه، CPR و مدارک پزشکی جدید را نیز داشته باشند.

برای پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی نیز دانش آموزان باید ضمن اتمام دوره دبیرستان، دروس ریاضیات، انگلیسی، شیمی، فیزیک و زیست‌شناسی را با حداقل نمره متوسط B گذرانده باشند. داشتن تجربه کاری در مراکز درمانی مانند دوره‌های مربوط به کارهای داوطلبانه یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود.

برای ورود به دوره کارشناسی ارشد در کانادا در رشته فیزیوتراپی باید دانشجویان دارای مدرک کارشناسی با میانگین معدل B در رشته‌هایی مانند علم توان‌بخشی (rehabilitation science)، فیزیولوژی (physiology) و یا طب کار (occupational medicine) تحصیل ‌کرده باشند. در اکثر دانشگاه‌ها معمولاً تکمیل دوره‌های فیزیولوژی و آناتومی موردنیاز است. داشتن تجربه کاری مرتبط در بیمارستان یک امتیاز مثبت تلقی می‌شود. افرادی که در بخش‌های علوم سلامت کار می‌کنند، مانند پرستاری، پرستار شخصی و پیراپزشکی نیز مجاز به ارائه درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی در کانادا هستند. ارائه یک مدرک پزشکی نیز قابل ‌قبول است.

توجه داشته باشید که مدرک کارشناسی ارشد به‌عنوان حداقل مدرک تحصیلی برای ورود به حرفه فیزیوتراپی در کانادا محسوب می‌شود. موضوعاتی که باید در رشته فیزیوتراپی در کانادا و در مقطع کارشناسی ارشد با آن‌ها آشنا شوید شامل: پاتولوژی، آناتومی، بیومکانیک و فیزیولوژی است. همچنین قبل از انجام طبابت در رشته فیزیوتراپی در کانادا باید 1000 ساعت را در کلینیک برای دیدن آموزش کافی در ارتباط با تمرین‌های مرتبط با فعالیت‌هایی که در آن‌ها از دست کمک گرفته می‌شود بگذرانید.

درباره تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا، تحصیل کارشناسی در کانادا و کار‌آموزی در کانادا بدانید.

ورود به دوره‌های کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی در کانادا مطابق با جدول زیر ملزوماتی دارد که به تفکیک برای برخی از دانشگاه‌ها به این شرایط اشاره‌شده است:

دانشگاهنمره زبانمدرک تحصیلی موردنیازبرخی از دروس گذرانده شده موردنیاز*
دانشگاه ساسکاچوانتافل 100 / آیلتس 7.5دوره کارشناسی به مدت 4 سال در هر رشته‌ایفیزیولوژی انسانی- آمار و آناتومی مقدماتی انسان
دانشگاه اتاوازبان دوره فرانسوی استمدرک کارشناسی با حداقل نمره Bآناتومی انسان، فیزیولوژی، آمار و متدولوژی پژوهشی
دانشگاه بریتیش کلمبیاتافل آی بی تی 100 / آیلتس آکادمیک 7.5 با حداقل نمره 7 در هر مهارتمدرک کارشناسی با حداقل نمره Bانگلیسی، فیزیک، روانشناسی، آمار
دانشگاه آلبرتاتافل آی بی تی 102 / آیلتس آکادمیک 7.5 با حداقل نمره 7 در هر مهارتمدرک کارشناسی از هر رشته‌ای با حداقل GPA=3انگلیسی، آمار، روانشناسی، آناتومی انسان و فیزیولوژی انسانی

*برای مشاهده جزئیات بیشتر و فهرست کامل دروس پیش‌نیاز به آدرس سایت هر دانشگاه مراجعه شود.

بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجویان می‌توانند به‌صورت تخصصی در یکی از سه حوزه مختلف مرتبط با قلب و ریه، ارتوپدی یا نورولوژی ادامه تحصیل دهند. درنهایت، برای پذیرفته شدن در مقطع دکتری در رشته فیزیوتراپی در کانادا، دانشجویان باید دوره کارشناسی ارشد رشته تحصیلی فیزیوتراپی را گذرانده باشند. در همه برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، قبل از درخواست نهایی باید یک سوپروایزر انتخاب ‌شده باشد.

همچنین درباره تحصیل دکتری در کانادا، آزمون تافل برای کانادا و نمره آیلتس برای تحصیل در کانادا بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته فیزیوتراپی در کانادا

شهریه و طول دوره تحصیلی در رشته فیزیوتراپی در کانادا با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. به‌عنوان مثال طول دوره تحصیلی در رشته فیزیوتراپی برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اتاوا 24 ماه در نظر گرفته ‌شده است. درحالی که برای دانشگاه دیگر ممکن است متفاوت باشد. در ادامه برای چند دانشگاه مختلف طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی در کانادا و شهریه آن آورده شده است.

شهریه دوره های آموزشی رشته فیزیوتراپی در کانادا
  • دانشگاه بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا در مقطع کارشناسی ارشد در رشته فیزیوتراپی برای سال اول از دانشجویان بین‌المللی شهریه‌ای در حدود 51,126 دلار کانادا دریافت می‌کند. طول دوره نیز برابر با 26 ماه تعریف ‌شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه بریتیش کلمبیا مراجعه کنید.

  • دانشگاه تورنتو

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی در دانشگاه تورنتو، در هرسال تحصیلی شهریه جداگانه باید پرداخت شود. با توجه به اینکه دانشجویان به چه طریقی برای سال تحصیلی ثبت‌نام کرده‌اند، شهریه نیز متفاوت است. طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی از دانشگاه تورنتو دوساله در نظر گرفته‌شده است. برای یک سال تحصیلی که شامل ترم تابستانی نیز می‌شود دانشجویان موظف‌اند تا مبلغی معادل 1371 دلار کانادا بپردازند. برای دیدن جزئیات بیشتر به آدرس دانشگاه به این لینک مراجعه کنید.

  • دانشگاه ساسکاچوان

دوره کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی در این دانشگاه با عنوان Master of Physical Therapy یک دوره تمام‌وقت است که مدت تکمیل دوره بیش از 2 سال و شش هفته طول خواهد کشید. این دوره شامل 10 ماژول است که از آن جمله کار آکادمیک و 30 هفته تجربه گذراندن دوره کلینیک است.

  • دانشگاه آلبرتا

مقدار شهریه به‌صورت تقریبی طبق سایت دانشگاه، برای سال اول شهریه 13,336 دلار کانادا، برای سال دوم 11,715 دلار کانادا و برای سال سوم 2,747 دلار کانادا شهریه باید پرداخت شود. البته تحصیل در این دوره شامل هزینه‌های دیگر نیز می‌شود که برای آگاهی از جزئیات به سایت دانشگاه مراجعه کنید. مدت دوره کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی در دانشگاه آلبرتا 2.5 سال و به مدت بیش از 30 ماه تعریف‌شده است.

همچنین بخوانید

هزینه تحصیل در کانادا

زندگی دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا

بورسیه تحصیلی رشته فیزیوتراپی در کانادا

گرنت‌ها و بورسیه‌های مختلفی برای رشته فیزیوتراپی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. دانشجویان ممکن است به منابع مختلفی برای تأمین نمودن هزینه‌های طول دوره تحصیلی خود دسترسی داشته باشند. هنگامی‌که به صفحه دوره موردنظر در سایت دانشگاه مراجعه می‌کنید، به‌احتمال‌زیاد بخشی را به‌عنوان بورسیه‌های تحصیلی برای آن دوره خاص به شما معرفی ‌می‌کنند. با مراجعه به صفحه مربوط به آن بورسیه می‌توانید از ضوابط، مدارک موردنیاز برای دریافت آن بورسیه و اینکه چه زمانی برای ثبت‌نام اقدام کنید، باخبر شوید.

به‌عنوان‌مثال، در دانشگاه تورنتو برای دوره کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی، در صفحه مربوط به این دوره بخشی به‌عنوان کمک‌های مالی و جوایز وجود دارد. برنامه‌های وام ایالتی، درآمد‌های پاره‌وقت و جوایز و بورسیه‌ها شامل این کمک‌ها می‌شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به آدرس دانشگاه به این لینک مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی رشته فیزیوتراپی در کانادا

از بابت هزینه‌های تحصیلی نگران نباشید. دلیل آن هم این است که علاوه بر مراجعه به سایت هر دانشگاه برای دریافت اطلاعات مربوط به بورسیه در دوره موردنظر، سایت‌های مختلفی نیز هستند که اقدام به معرفی فرصت‌های دریافت بورسیه‌ها، فلوشیپ‌ها و گرنت‌ها برای دانشجویان بین‌المللی همراه با شرایط و تاریخ ثبت‌نام بورسیه‌ها می‌کنند. سایت wemakescholars یکی از سایت‌هایی است که به معرفی بورسیه‌های تحصیلی می‌پردازد.

همچنین درباره بورسیه تحصیلی کانادا، فاند تحصیلی کانادا و فلوشیپ خارج از کشور با مراجعه به هر لینک اطلاعات کسب کنید.

کد مشاغل رشته فیزیوتراپی در کانادا

کد شغلی برای رشته فیزیوتراپی در کانادا بر اساس طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا، 3142 انتخاب‌شده است. ذکر این نکته ضروری است که مدیران فیزیوتراپی (به کد شغلی 0311 برای مدیران بخش سلامت رجوع شود) و تکنسین‌های توان‌بخشی فیزیکی (به کد 3237 برای سایر مشاغل تکنیکی در درمان و ارزیابی مراجعه شود) در این دسته شغلی جای نمی‌گیرند.

درباره تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا، کار پس از تحصیل در کانادا و اقامت پس از تحصیل در کانادا بدانید.

مسیر شغلی رشته فیزیوتراپی در کانادا

یکی از اولین اقداماتی که باید انجام دهید این است که بدانید چه ملزوماتی را برای کار به‌عنوان یک فیزیوتراپیست در کانادا نیاز دارید. بعد از اخذ ویزای مهاجرتی کانادا با مرکز دولتی و ایالتی که مسئول حرفه فیزیوتراپی در محل اسکان شما است در تماس باشید. آن‌ها مدارک موردنیاز و شهریه لازم برای ارزیابی مدارک را به شما اعلام خواهند کرد. توصیه می‌شود که قبل از رسیدن به کانادا اقداماتی را که در ادامه به آن‌ها اشاره‌شده است انجام دهید. ذکر این نکته ضروری است که شما باید گواهی مربوط برای انجام فیزیوتراپی در کانادا را اخذ کنید و این مسئله ربطی به میزان تحصیلات و تجربه کاری شما ندارد.

در ادامه نکاتی را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید یک فیزیوتراپ در کانادا شوید. همچنین در مورد ثبت‌نام به‌عنوان فیزیوتراپ در ایالت آنتاریو نیز راهنمایی لازم را ارائه خواهیم داد. بنابراین همان‌طور که تا به اینجا احتمالاً متوجه شدید، برای انتخاب شغل فیزیوتراپی در کانادا باید ابتدا از یک کالج رسمی مدرک خود را گرفته باشید. توجه کنید که فیزیوتراپی جزء مشاغل تحت کنترل در کانادا محسوب می‌شود. این بدین معنا است که شما باید از نظر قانون دارای یک گواهی برای انجام طبابت خود باشید. مسئولیت اعطای گواهی‌نامه به فیزیوتراپ‌ها بر عهده کالج‌های نظارتی ایالتی و کشوری است.

مسیر شغلی رشته فیزیوتراپی در کانادا

گام اول – آیا گواهی نامه شما مورد ارزیابی قرار گرفته است؟ در گام اول برای اینکه به‌عنوان یک فیزیوتراپ در ایالت آنتاریو و سایر ایالت‌ها (به غیر کبک) شناخته شوید، باید مدارک تحصیلی شما به‌وسیله سازمان مربوطه به نام قانون‌گذاران اتحادیه فیزیوتراپی در کانادا و یا CAPR موردبررسی و ارزیابی قرار گیرد. CAPR یک آژانس ارزیابی است که خدمات ارزیابی را برای همه کالج‌های قانونی در کانادا فراهم می‌کند. بنابراین اگر شما به کانادا به‌غیراز کبک مهاجرت می‌کنید باید مدارک خود را برای ارزیابی به این سازمان ارائه دهید.

گام دوم- در امتحان شرکت کنید. بعد از تکمیل فرآیند اعتبارسنجی نیاز است تا در امتحان مهارت فیزیوتراپی (PCE) شرکت کنید. امتحانات به‌وسیله سازمان نام‌برده برای ارزیابی مدارک برگزار می‌شوند. امتحان نیز از دو قسمت تشکیل‌شده است: در بخش اول شما باید بتوانید با موفقیت امتحان کتبی (QualifyingExam) را پشت سر بگذارید تا برای بخش دوم که امتحان کلینیکال (PhysiotherapyNational Exam) است مجاز شوید. با مراجعه به آدرسی که در ادامه آورده شده است، می‌توانید اطلاعات بیشتر در خصوص روند ارزیابی، تاریخ امتحان و منابع امتحانی را اینجا به دست آورید.

بعد از تکمیل امتحان کتبی شما مجاز به اپلای کردن برای دریافت گواهی استانی مربوط به ثبت‌نام کالج فیزیوتراپ‌های انتاریو خواهید شد. در این هنگام درحالی‌که برای امتحان کلینیکال خود را آماده می‌کنید، می‌توانید تحت نظارت یک سوپروایزر کار کنید. البته برای انجام این کار اجباری وجود ندارد. با مراجعه به لینکی که در ادامه قرار داده‌شده است می‌توانید جزئیات و اطلاعات بیشتر را در رابطه با موضوعات این بخش در اینجا مطالعه کنید.

همچنین اگر به استان کبک مهاجرت می‌کنید لازم است تا با مراجعه به این لینک از قوانین و دستورالعمل‌های مربوطه مطلع شوید.

درآمد رشته فیزیوتراپی در کانادا

در آماری که طی 36 ماه گذشته از بین 2038 فیزیوتراپیست در کانادا گرفته‌ شده است، درآمد در کانادا در رشته فیزیوتراپی در هر ساعت، معادل 53.84 دلار کانادا است. دوره کارآموزی در کانادا برای یک فیزیوتراپیست کمتر از 1 سال است. در جدول زیر به تفکیک هر شهر حقوق یک فیزیوتراپ در کانادا آورده شده است:

شهرمیانگین حقوق در هر ساعت
ونکوور51 دلار کانادا
تورنتو66 دلار کانادا
اتاوا63 دلار کانادا
هلیفکس46 دلار کانادا
وینیپگ45 دلار کانادا

همچنین حقوق فیزیوتراپ‌ها اگر در یک شرکت‌ مشغول به کار شوند، بستگی به شرکت مورد نظر دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

گروه مشاوران ما در تراست برای رفاه حال شما متقاضیان، شرایط افراد برای مهاجرت را به ‌رایگان مورد بررسی قرار می‌دهند. بدین منظور همین حالا می‌توانید با مشاوران تراست تماس بگیرید و یا از طریق فرم ارزیابی رایگان جهت اعلام درخواست خود اقدام کنید. مطمئن باشید که متخصصان تراست با دارا بودن تجربه کافی شما را به بهترین شکل راهنمایی خواهند کرد تا بدون هیچ مشکلی و با خیالی آسوده گام‌های خود را محکم بردارید.

سوالات متداول

چقدر طول می‌کشد تا یک فیزیوتراپ در کانادا شویم؟

در پاسخ به این پرسش که چقدر زمان می‌برد تا شما به یک فیزیوتراپ در کانادا تبدیل شوید، باید عرض کنیم که کسب مدرک کارشناسی در رشته فیزیوتراپی در کانادا در یک دوره تمام‌وقت به مدت سه سال یا چهار سال زمان نیاز دارد. بااین‌وجود، این مدرک شما را برای انجام طبابت به شکل حرفه‌ای در کانادا ضمانت نخواهد کرد. دوره‌های کارشناسی ارشد فیزیوتراپی در کانادا نیز عموماً 2 ساله هستند که برای هر دانشگاه ممکن است کمی متفاوت باشد.

چطور می‌توانم در رشته فیزیوتراپی در کانادا مشغول به کار بشوم؟

برای اینکه به‌عنوان یک فیزیوتراپ در کانادا مشغول به کار شوید باید از یک کالج قانونی مدرک گرفته باشید. فیزیوتراپی به‌عنوان یکی از مشاغل تحت نظارت در کانادا محسوب می‌شود. این یعنی اینکه شما باید علاوه بر مدرک تحصیلی از طرف قانون نیز گواهی مربوطه را برای طبابت دریافت کنید.

چقدر باید هزینه کنم تا یک فیزیوتراپیست در کانادا بشوم؟

برای اینکه در رشته فیزیوتراپی در کانادا مشغول به کار شوید باید در زمان کنونی برای ثبت درخواست خود جهت ارزیابی در حدود 130 دلار کانادا بپردازید. برای آگاهی از جزئیات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

آیا فیزیوتراپ‌ها به‌عنوان یک پزشک در کانادا شناخته می‌شوند؟

در کانادا، فیزیوتراپ‌ها به‌عنوان فراهم آورندگان مراقبت‌های درمانی شناخته می‌شوند. در برخی از مناطق یک فیزیوتراپی است بخشی از کادر درمانی محسوب می‌شود که شامل پزشکان، پرستاران، فیزیوتراپ‌ها و سایر افراد کادر درمانی است.