مهندسی کامپیوتر در کانادا

مهندسی کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، مهندسی سخت افزار

رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

اهمیت رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

مهندسی کامپیوتر رشته ای است که افراد را برای به کار گرفتن اصول ریاضیات و علم برای طراحی، توسعه و ارزیابی سخت افزارهای کامپیوتری، نرم افزارها و تجهیزات مرتبط با رایانه آماده می کند. مهندسان کامپیوتر نه تنها می توانند این تجهیزات را طراحی کنند، بلکه می توانند مسائلی را که کامپیوترها می بایست با آن ها دست و پنجه نرم کنند شناسایی کنند و مشکلاتی را که بر سر راه آن ها در حل این مسائل وجود دارد حل کنند.

اگر که می خواهید در پروژه هایی در مرز علم مشارکت داشته باشید و از این طریق تغییری ایجاد کنید، اگر که مایل هستید با مسائل دنیای واقعی سر و کله بزنید، اگر که می خواهید با آخرین پیشرفت ها در مدارها و تجهیزات الکترونیکی آشنا بشوید، اگر تمایل دارید از ریاضی به عنوانی ابزاری برای حل خلاقانه ی مسائل بهره بگیرید، اگر به کار بردن ابزارها و تکنولوژی های پیشرفته و به روز شما را به هیجان می آورد و اگر این رویا را در سر می پرورانید که با ایجاد تکنولوژی های نوین به آینده شکل بدهید، مهندسی کامپیوتر درست همان رشته ای است که باید انتخاب کنید و همان جایی است که باید عمرتان را صرفش کنید.

مهندسان کامپیوتر، درس هایی مثل معماری کامپیوتر، مخابرات رایانه ای، تصویرپردازی دیجیتال، سیستم های دیجیتالی، مدارهای الکترونیکی و الکترومکانیک را می گذارنند و زبان های برنامه نویسی مختلف را یاد می گیرند تا برای ورود به بازار کاری مرتبط با مهندسی کامپیوتر آماده شوند.

طبق تحقیقی که مجله ی کانادایی مکلینز انجام داده است، مهندسی کامپیوتر یکی از شغل هایی است که بیشترین نیاز به آن در بازار کاری کانادا وجود دارد. آن طور که در گزارش این مجله آمده است، مهندسی کامپیوتر، یکی از چهار تخصصی است که بازار کاری کانادا بیش از همه به آن محتاج است. برای همین اگر که به درس های این رشته علاقمندید، نباید هیچ شکی به دلتان راه بدهید و مطمئن باشید که بعد از فارغ التحصیلی، بازار کاری کانادا مهیای حضور شماست.

نیاز چشمگیر بازار کاری کانادا به فارغ التحصیلان مهندسی کامپیوتر موجب شده است که اداره ی مشاغل کانادا، این رشته را در لیست رشته هایی قرار بدهد که فارغ التحصیلان آن، می توانند از تسهیلاتی که برنامه ی دولتی کانادا برای مهاجرت کارکنان ماهر فراهم کرده بهره ببرند. فارغ التحصیلان رشته هایی که در این لیست قرار گرفته اند، می توانند ویزای اقامت دائم دریافت کنند، در کانادا مشغول به کار شوند و آینده ی روشنی را برای خودشان رقم بزنند.

همچنین درباره اقامت کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا و پذیرش تحصیلی کانادا بخوانید.

ببینید و بشنوید!

ویدیو گفتگو با مبینا ؛ تجربه تحصیل مهندسی کامپیوتر در دانشگاه یو بی سی کانادا

پادکست گفتگو با مبینا ؛ تجربه تحصیل مهندسی کامپیوتر در دانشگاه یو بی سی کانادا

گفتگو با مبینا ؛ تجربه تحصیل در دانشگاه یو بی سی کانادا

رادیو تراست

موضوع: تجربه تحصیل در دانشگاه یو بی سی کانادا

شرایط تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

برای آن که بتوانید در مقطع لیسانس در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا به تحصیل بپردازید، می بایست درس هایی مثل انگلیسی، ریاضیات و فیزیک را در کارنامه ی دبیرستان خود داشته باشید و از این درس ها، دستکم 60 درصد نمره را اخذ کرده باشید. به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری، می بایست دستکم مدرک لیسانسی داشته باشید که در رشته ای مرتبط با مهندسی کامپیوتر باشد. دارا بودن سابقه ی تحصیلی قابل قبول و نیز رزومه ی پژوهشی و حرفه ای مناسب، از پیش نیازهای اخذ پذیرش در رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا است.

در کنار این موارد حواستان باشد که تحصیل در رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا نیازمند اخذ ویزای دانشجویی است که می توانید آن را از طریق حضور در یکی از سفارتخانه های کشور کانادا در یکی از کشورهای همسایه اخذ کنید. همچنین لازم است برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا شهریه پرداخت کنید. اما دلتان قرص باشد! در ادامه ی متن به راه هایی می پردازیم که از طریق آن ها می توانید اسکالرشیپ ها، بورسیه ها، گرنت ها و کمک هزینه هایی را که دانشگاه های کانادا به دانشجویان مستعد پرداخت می کنند از آن خود کنید و بدون دغدغه ی مسائل مالی، در رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا به تحصل بپردازید.

همچنین درباره سفارت کانادا ، سفارت کانادا در ترکیه ، سفارت کانادا در گرجستان و سفارت کانادا در دبی بیشتر بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

 قبل از هر چیز می بایست به این نکته توجه کنید که درس های رشته ی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های کانادا یا به زبان انگلیسی ارائه می شوند و یا به زبان فرانسه. برای همین، می بایست به دانشگاه موردعلاقه خود ثابت کنید که در یکی از این دو زبان تخصص دارید. این کار از طریق شرکت در آزمون هایی مثل تافل و آیلتس (برای زبان انگلیسی) و شرکت در آزمون هایی که دانشگاه ها خودشان برگزار می کنند (برای زبان فرانسوی) ممکن می شود.

همچنین لازم است که کارنامه ی مقاطع تحصیلی پیشین خودتان را به همراه رزومه ی تحصیلی (مواردی مثل این که چه مقالاتی را به چاپ رسانده اید، در چه کنفرانس هایی شرکت کرده اید، با چه استادهایی کار کرده اید و چه سابقه ای در تدریس و کار دارید) در سایت دانشگاه آپلود کنید. ممکن است آپلود توصیه نامه هایی از اساتید مقطع قبلی نیز لازم باشد و یا دانشگاه از شما بخواهد تا در متنی در مورد این مسئله بنویسید که چرا علاقه دارید رشته ی مهندسی کامپیوتر را در این دانشگاه بخوانید.

درباره مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا ، تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان و آزمون تافل برای کانادا بیشتر بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

هزینه ی تحصیل در رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از مقطعی به مقطع دیگر تفاوت می کند. به عنوان مثال، هزینه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، با هزینه ی تحصیل در مقطع کارشناسی متفاوت است. اما می توان به طور حدودی گفت که تحصیل در رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا سالانه 7000 دلار کانادا تا 20000 دلار کانادا خرج بر می دارد. اما بد به دلتان راه ندهید! در ادامه ی متن به معرفی راه هایی می پردازیم که می توانید از دانشگاه کمک هزینه دریافت کنید و نه فقط خرج تحصیل، که حتی خرج زندگی خودتان را هم با آن بپردازید.

اخذ مدرک لیسانس مهندسی کامپیوتر به طور معمول چهار سال طول می کشد. تحصیل در مقاطع تکمیلی هم به طور میانگین یک سال و نیم وقت می گیرد و دانشجو در این دوره، به گذارندن درس ها و نوشتن تز خود می پردازد. باز هم باید یادآوری کنیم که این مدت زمان، بسته به دانشگاه شما ممکن است مقداری بالا و پایین شود.

همچنین درباره هزینه تحصیل در کانادا ، هزینه زندگی در کانادا و کارشناسی ارشد در کانادا بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

در بخش های پیشین گفتیم که علی رغم آن که دانشگاه های کانادا برای تحصیل در رشته ی مهندسی کامپیوتر شهریه دریافت می کنند، اما می توان از طریق راه هایی از این دانشگاه ها بورسیه دریافت کرد و بدون دغدغه ی مسائل مالی، در این دانشگاه ها به تحصیل پرداخت. اکنون می خواهیم به وعده ی خود وفا کنیم! دانشگاه های مختلف کانادا، بورسیه ها، گرنت ها، کمک هزینه ها و اسکالرشیپ هایی را ارائه می کنند تا مبادا دانشجویان مستعد به دلیل ترس از مسائل مالی از تحصیل در دانشگاه های این کشور بازبمانند. شما هم می توانید از طریق آپلود مدارک تحصیلی مقاطع پیشین، رزومه ی تحصیلی و توصیه نامه های اساتید خود در مقاطع پیشین، از این کمک هزینه ها استفاده کنید. در رزومه ی تحصیلی خود، می توانید مقالاتی که به چاپ رسانده اید، کنفرانس هایی که در آن ها شرکت کرده اید، کارآموزی هایی که گذارنده اید، سابقه ی تدریس، سابقه ی کار و سابقه تحقیق و پژوهش خود در کنار اساتید را بگنجانید.

در نظر داشته باشید که بعضی از دانشگاه ها بر اساس منطقه ای که متقاضی در آن زندگی می کند، جنسیت او و افتخارات فرهنگی و ورزشی ای که بدست آورده است کمک هزینه هایی را اختصاص می دهند. برای اطلاع دقیق تر از کم و کیف و چند و چون این کمک هزینه ها به وبسایت دانشگاه مورد علاقه ی خود سر بزنید.

همچنین درباره بورسیه تحصیلی کانادا ، فاند تحصیلی کانادا و تحصیل رایگان در کانادا بخوانید.

بهترین ارائه دهندگان رشته‌ مهندسی کامپیوتر در کانادا

دوره‌هارنکینگ جهانیدانشگاه
4 لیسانس 1 کارشناسی و 1 دکتری10University of Toronto
1 لیسانس درجه دو،4 لیسانس،7 ارشد،4 دکتری24University of Waterloo
5 لیسانس،4 ارشد،2 دکتری25University of British Columbia

آینده شغلی رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

مهندسان کامپیوتر می توانند در شرکت هایی که به تولید تجهیزات کامپیوتری می پردازند (مثل اینتل، اچ پی و تگزاس اینسترومنتس)، صنایعی که از تجهیزات کامپیوتری استفاده می کنند (مثل مخابرات، اتوموبیل رانی و هوافضا)، استارتاپ هایی که شروع به کار کرده اند و شرکت های داده کاوی مشغول به کار بشوند. همچنین این امکان برای مهندسان کامپیوتر فراهم است که به صورت فریلنسری به فعالیت بپردازند. یعنی بدون آن که در جایی به صورت بلندمدت فعالیت کنند، پروژه های کوتاه مدتی را دریافت کرده و آن ها را در دفتر کار خودشان و حتی در خانه ای که در آن زندگی می کنند به انجام برسانند.

درباره بازار کار مهندسی کامپیوتر در کانادا ، کار در کانادا ، قانون کار کانادا و کار پس از تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید.

دانشگاه های دارای رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

یکی از معیارهایی که دانشگاه ها را در سراسر جهان به تفکیک منطقه و رشته رتبه بندی می کند معیار QS است. معیارهای QS برای رتبه بندی دانشگاه ها عواملی مثل کیفیت تدریس درس هایی است که در این دانشگاه ارائه می شود و نیز کیفیت خدماتی که به دانشجویان خودشان ارائه می کنند. رتبه بندی این معیار به دانشجویان کمک می کند تا دانشگاهی را انتخاب کنند که بهتر از همه انتظارات آن ها را برآورده کند. بر اساس رتبه بندی ای که معیار QS در سال 2020 ارائه داده است، بیست و دو دانشگاه در کانادا وجود دارد که رشته ی مهندسی کامپیوتر را ارائه می کنند. بنابراین شما گزینه های بسیار متنوعی را برای اپلای در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا پیش روی خودتان دارید. ده دانشگاه برتر در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا بر اساس این معیار عبارتند از:

درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا ، ارزان ترین دانشگاه های کانادا و رشته های پرطرفدار در کانادا بخوانید.

گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

در همین مدت کوتاهی که بشر به تکنولوژی های مرتبط با کامپیوتر دست یافته است، به چنان پیشرفتی در این حوزه رسیده است که باورنکردنی است! به خاطر همین گستردگی این رشته است که گرایش های بسیار متعددی در آن به وجود آمده است. تا دانشجو بتواند گرایشی را که بیشتر از همه به آن علاقه دارد انتخاب کند، تمرکز و وقت خود را صرف آن کند و در نهایت، در آن به تخصص برسد. در اینجا برخی از معروفترین گرایش های رشته ی مهندسی کامپیوتر را گردآوری کرده ایم. اما باید حواستان باشد که گرایش های رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا به این موارد محدود نمی شوند و گرایش های بسیار بیشتری وجود دارد که علی الخصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی با آن ها روبرو خواهید شد.

 • مهندسی نرم افزار
 • مهندسی سخت افزار
 • مهندسی شبکه
 • رباتیک
 • هوش مصنوعی
 • واقعیت مجازی
 • بازاریابی دیجیتال
 • امنیت سایبری
 • گرافیک کامپیوتری

درباره اپلای مهندسی کامپیوتر ، زمان مناسب برای اپلای تحصیلی کانادا ، تاثیر مقاله بر اپلای و اپلای حین سربازی بخوانید.

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته مهندسی کامپیوتر

به ترتیب استان هایی مانند انتاریو با درصد اشتغال نزدیک به 98 درصد، بریتیش کلمبیا با درصد اشتغال نزدیک به 97 درصد و استان ساسکاچوان با درصد اشتغال نزدیک به 95 درصد، بهترین استان ها در کانادا هستند که یک دانشجوی مهندسی کامپیوتر بعد از فارغ التحصیلی می تواند در آن ها مشغول به کار شود و آینده ی روشنی را برای خودش رقم بزند.

همچنین درباره کار در انتاریو ، کار در بریتیش کلمبیا ، کار در ساسکاچوان و کاریابی در کانادا بخوانید.

کد مشاغل رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

همان طور که در بخش های پیشین گفتیم، نیاز بازار کاری کشور کانادا به مهندسان کامپیوتر به اندازه ای است که اداره ی مشاغل کانادا بر اساس طبقه بندی ملی مشاغل کانادا، شغل های مرتبط با این رشته را در کد 2147 دسته بندی کرده است. مطابق با این تقسیم بندی، فارغ التحصیلان رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا می توانند مشاغلی مثل به کار بردن مدارهای مجتمع، مهندسی سخت افزار، مهندسی سیستم های کامپیوتری، مهندسی مخابرات کامپیوتری، مهندسی انتقال اطلاعات، مهندسی طراحی سخت افزار، مهندسی طراحی میکروپروسسور، مهندسی تست شبکه، مهندسی مخابرات نوری، مهندسی مخابرات بی سیم، مهندسی سیستم های الکترونیکی فضاپیما و مهندسی سیستم های میکروویو را بر عهده بگیرند.

مسیر شغلی رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

بدیهی است که برای مشغول به کار شدن در شغلی مرتبط با مهندسی کامپیوتر دستکم به این مسئله احتیاج دارید که در این رشته لیسانس داشته باشید. البته ممکن است که متقاضیان برخی از مشاغل مجبور باشند که مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری نیز داشته باشند. بعد از فارغ التحصیلی می بایست سه یا چهار سال را به کارآموزی زیر نظر یک مهندس کارکشته بپردازید و بعد از آن، از اداره ی منطقه ای مهندسان حرفه ای مجوز فعالیت مستقل خود را دریافت کنید و وارد بازار کاری کانادا بشوید.

درباره کارآموزی در کانادا ، سایت های کاریابی کانادا و دوره های کوآپ کانادا بخوانید.

وظایف شغلی رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

یک مهندس کامپیوتر می بایست در طی زندگی حرفه ای خود تعدادی از این وظایف را بر عهده بگیرد:

 • انجام تحلیل های دوره ای از سخت افزارها و نرم افزارهای کامپیوتری
 • نظارت بر فضای ابری شرکت به منظور اطمینان حاصل کردن از این که آن ها از امنیت کافی برخوردار هستند
 • برنامه ریزی و مدیریت تولید تجهیزات سخت افزاری کامپیوتری
 • انجام تست های معتبر برای تضمین صحت کاری تجهیزات تولید شده
 • به روز بودن و مطلع بودن از آخرین تحولات فناوری در حوزه ی مهندسی کامپیوتر

حداقل و حداکثر حقوق مهندسان کامپیوتر در کانادا

مهندسان کامپیوتر به طور متوسط سالانه 73000 دلار کانادا درآمد دارند که یعنی 37 دلار کانادا به ازای هر ساعت. مهندسان تازه کار کامپیوتر در کانادا سالانه 36000 دلار حقوق می گیرند و بعد از بدست آوردن تجربه های لازم، می توانند انتظار داشته باشند که تا سالانه 120000 دلار کانادا هم درآمد داشته باشند.

همچنین درباره درآمد در کانادا بیشتر بدانید.

زمینه های کاری رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

پس از آن که از مقطع کارشناسی و یا مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا فارغ التحصیل شدید، دوره ی کارآموزی سه یا چهار ساله را گذارندید و در نهایت مجوز فعالیت مستقل دریافت کردید، می توانید در یکی از این زمینه ها مشغول به کار بشوید:

 • صنایعی که تجهیزات کامپیوتری تولید می کنند
 • صنایعی که از تجهیزات کامپیوتری استفاده می کنند
 • فعالیت فریلنسری
 • تدریس در رشته های مرتبط با مهندسی کامپیوتر
 • تحقیق و پژوهش در موسسات تحقیقاتی مرتبط با مهندسی کامپیوتر
 • فعالیت در استارتاپ ها و شرکت های نرم افزاری

پادکست بشنوید!

دیتا ساینس در کانادا

رادیو تراست

موضوع: دیتا ساینس در کانادا

مهارت های مورد نیاز برای کار مهندسان کامپیوتر در کانادا

یک مهندس کامپیوتر می بایست این مهارت ها را داشته باشد تا در زندگی حرفه ای خود به موفقیت برسد:

 • توانایی در کدزنی به زبان های مختلف برنامه نویسی
 • صبر و شکیبایی
 • مدیریت
 • حل مسئله
 • توانایی برقراری ارتباط شفاهی و کتبی
 • توانایی تفکر خلاق

آزمون و خطا نکنید!

بجای صرف ساعات طولانی برای جستجو و انتخاب رشته و دانشگاه، به راحتی می توانید از کمک وکلای تحصیلی موسسه تراست بهره ببرید.

سوالات متداول

برای اخذ مدرک مهندسی کامپیوتر در کانادا باید چه مطالبی دربرگرفته شود؟

مدارک کارشناسی مهندسی نرم افزار یا مهندسی برق با تمرکز در مهندسی کامپیوتر مناسب خواهد بود. اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را دارید، لیسانس ریاضیات یا علوم کامپیوتر شما را به خوبی برای برنامه‌های دوره پیشرفته آماده می‌کند.

چگونه می‌توانم در کانادا مهندس کامپیوتر شوم؟

مدارک مورد نیاز:
مدرک لیسانس، معمولاً در علوم کامپیوتر، مهندسی سیستم‌های رایانه‌ای، مهندسی نرم‌افزار یا ریاضیات یا اتمام یک دوره کالج در علوم کامپیوتر مورد نیاز است.
مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در یکی از  رشته‌های مرتبط ممکن است لازم باشد.

کدام دانشگاه‌ها برای مهندسی کامپیوتر در کانادا بهترین هستند؟

دانشگاه تورنتو (University of Toronto)
دانشگاه واترلو (University of Waterloo)
دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)
دانشگاه مونترال (University of Montreal)
دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)
دانشگاه مک گیل (McGill University)
دانشگاه سایمون فریزر (Simon Fraser University)
دانشگاه مک مستر(McMaster University)

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا چند سال طول می‌کشد؟

کارشناسی مهندسی کامپیوتر، بسته به سوابق تحصیلی، حداقل چهار تا پنج سال (120 – 150 واحد درسی) مطالعه تمام‌وقت طول می‌کشد.البته ممکن هست برای بعضی‌ها زودتر و بعضی دیگر دیرتر شود.

سخت‌ترین دروس مهندسی کامپیوتر در کانادا کدامند؟

سخت‌ترین دروس علوم کامپیوتر:
 ساختارها و الگوریتم‌های داده
ریاضیات گسسته
سیستم‌های عامل
تئوری اتوماتا
حساب

مهندسان کامپیوتر در کانادا به چه مهارت‌هایی نیاز دارند؟

مهارت‌های نرم شامل تفکر انتقادی، ارتباطات و مدیریت پروژه و زمان است. مهندسین کامپیوتر باید جزئی‌گرا، تحلیلی، حل کننده مشکلات عالی و قادر به شناسایی، تجزیه و تحلیل و ساخت راه حل برای مشکلات پیچیده باشند.

هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا چقدر است؟

شهریه مقطع  کارشناسی در کانادا:
دوره‌های علوم انسانی معمولا ارزان‌تر هستند که به طور متوسط ​​5542 دلار است، در حالی که رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی گران‌ترند. به طور متوسط ​​21717 دلاربرای دندانپزشکی و 14162 دلار برای پزشکی و مهندسی می‌بایست هزینه کرد.

سایر رشته های تحصیلی کانادا