مهندسی مواد در کانادا

دانشگاه های رشته مهندسی مواد در کانادا ، بورسیه تحصیلی رشته مهندسی مواد در کانادا و اخذ پذیرش

علم مواد که حوزه ای بین رشته ای است با عنوان مهندسی و علم مواد نیز شناخته می شود. در حقیقت، رشته مهندسی مواد (Materials Engineering) رشته ای است که به کاربرد مواد در زندگی بشر مرتبط است. به شکلی که یک ماده ممکن است با توجه به استقامت آن در برابر گرما و خوردگی مورد استفاده شود، در حالی که ماده دیگر برای کاربردهای الکترونیک مورد توجه قرار گیرد. ادامه تحصیل در رشته مهندسی مواد در کانادا منجر به تربیت متخصصان و مهندسانی خواهد شد که به توسعه، پردازش و آزمایش موادی می پردازند که به منظور تولید طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

در ادامه، علاوه بر بیان اهمیت این رشته، به معرفی دانشگاه ها و موسسات آموزشی که برای تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا دوره هایی را در نظر گرفته اند، می پردازیم. همچنین، در این مطلب برخی از مهمترین شرایطی که لازم است تا برای اپلای رشته مهندسی مواد در کانادا در نظر گرفته شود، آورده شده است. در نهایت، ضمن معرفی کد شغلی این رشته در کانادا و مسیر شغلی آن، به طرح برخی از مسائل مرتبط با رشته مهندسی مواد در کشور کانادا پرداخته شده است.

برای کسب اطلاع بیشتر درباره تحصیل در کانادا و اپلای رشته مهندسی مواد، بر روی لینک های مرتبط کلیک کنید

اهمیت رشته مهندسی مواد در کانادا

تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا به شناخت و ایجاد موادی منجر می شود که در کیفیت، پیشرفت و ایمنی زندگی انسان نقشی حیاتی دارند. همواره کشف و ایجاد مواد جدید، منجر به ایجاد فناوری های جدیدی نیز شده است. این مواد می توانند در هر حوزه ای کاربرد داشته باشند. مهندسی عمران، الکترونیک، مکانیک، کشاورزی، پزشکی و مهندسی شیمی برخی از این حوزه ها هستند.

کافی است به کامپیوتر و گوشی تلفن همراه خود نگاهی کنید و از خود بپرسید که “این وسایل از چه موادی تشکیل شده اند؟” ویا “چرا به این شکل طراحی شده اند؟” و یا حتی از خود این سوال را بپرسید که “آیا بدون وجود مواد تشکیل دهنده این وسایل، توانایی ساخت آن ها نیز وجود داشت؟” برای پاسخ به این پرسش ها، نیاز است تا وارد دنیای رشته مهندسی مواد شوید!

با توجه به اینکه کشور کانادا یکی از کشورهای صنعتی است و بخش مهمی از اقتصاد کانادا متکی بر استخراج و فرآوری مواد معدنی است، رشته مهندسی مواد از اهمیت ویژه ای در کانادا برخوردار است. به شکلی که برای آزمایش و فرآوری مواد فلزی و غیر فلزی استخراج شده، نیاز به تخصص مهندسان مواد در کانادا است. حال که با اهمیت این رشته آشنا شدید، در ادامه به معرفی دانشگاه هایی می پردازیم که برای تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا، می توانید به آنها مراجعه کنید.

دانشگاه های دارای رشته مهندسی مواد در کانادا

دانشگاه های دارای رشته مهندسی مواد در کانادا

به دلیل کیفیت بالای آموزش و پژوهش در کشور کانادا، همواره دانشجویان بین المللی هنگام اپلای رشته مهندسی مواد، به این کشور توجه ویژه ای نشان می دهند. به شکلی که ارسال تعداد بالایی از درخواست های ادامه تحصیل به دانشگاه های کانادا از سرتاسر جهان، دلیلی بر جذابیت ادامه تحصیل در کانادا است. همچنین، رنکینگ دانشگاه های کانادا در نظام های رتبه بندی بین المللی نیز، در سطح بسیار بالایی قرار دارد. در ادامه، برخی از دانشگاه های برتری که برای ادامه تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا مورد توجه هستند، آورده شده است:

 • دانشگاه تورنتو

یک دوره کارشناسی، 2 دوره کارشناسی ارشد و یک دوره دکتری برای ادامه تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا در دانشگاه تورنتو در نظر گرفته شده است. جالب است بدانید که دانشکده مهندسی مواد در دانشگاه تورنتو تاریخچه ای در حدود بیش از 100 سال دارد و یکی از قدیمی ترین دانشکده های مهندسی در کانادا است. این دانشگاه که در نظام رتبه بندی QS بهترین دانشگاه کانادا و یکی از بهترین دانشگاه های جهان محسوب می شود، در رتبه بندی موضوعی که از طرف سایت معتبر usnews اعلام شده است، رتبه 56 جهان را در بین تمامی دانشگاه های جهان در رشته علوم مواد کسب کرده است.  

 • دانشگاه مک گیل

این دانشگاه یکی از دانشگاه های عمومی و قدیمی در کانادا است که از سال 1821 میلادی در استان کبک کانادا فعالیت علمی خود را آغاز کرده است. دانشگاه McGill کانادا نیز با ارائه یک دوره کارشناسی، سه دوره کارشناسی ارشد و یک دوره دکتری اقدام به ارائه رشته مهندسی مواد کرده است. دانشگاه مک گیل در دوره کارشناسی، اقدام به ارائه پروژه های کاربردی حداکثر به مدت 12 ماه، به دانشجویان رشته مهندسی مواد در کانادا می پردازد. این موضوع موجب می شود تا دانشجویان بتوانند با کسب تجربه ای ارزشمند با محیط کاری نیز در هنگام تحصیل آشنا شوند. بر طبق رتبه بندی سایت usnews، دانشگاه مک گیل را می توان جزء سه دانشگاه برتر کانادا برای ادامه تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا دانست.

 • دانشگاه آلبرتا

دانشکده مهندسی مواد و شیمی در دانشگاه Alberta کانادا، با برخورداری از 50 استاد و بیش از300 دانشجوی تحصیلات تکمیلی، اقدام به ارائه دوره های مختلف برای تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا کرده است.  این دانشگاه که در سال 1908 به عنوان یک دانشگاه عمومی تأسیس شده است، یکی از بهترین دانشگاه های جهان برای ادامه تحصیل رشته مهندسی مواد است. 

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا

این دانشگاه که از سال 1915 میلادی فعالیت خود را شروع کرده است در استان بریتیش کلمبیا کانادا قرار دارد. این دانشگاه با بیش از 55 هزار دانشجو، در خواست بیش از 18 هزار دانشجوی بین المللی را برای شرکت در دوره های این دانشگاه پذیرفته است. همچنین، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را برای تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا فراهم کرده است.

درباره کارشناسی ارشد در کانادا ، استادی پلن و پذیرش تحصیلی کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته مهندسی مواد در کانادا

شرایط تحصیل در رشته مهندسی مواد در کانادا

جهت تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا، شرایط مشخصی در هر یک از دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور، برای شرکت در دوره ها در نظر گرفته شده است. عموماَ شرایطی مانند ارائه حداقل نمره از امتحان های زبان مانند تافل آی بی تی و یا آیلتیس آکادمیک، شرط حداقل معدل و ارائه آخرین مدرک تحصیلی از جمله شرایطی هستند که برای اپلای رشته مهندسی مواد در کانادا نیاز است تا مورد توجه دانشجویان قرار گیرد. در ادامه، به برخی از شرایط تحصیلی برای ورود به دوره های مختلف رشته مهندسی مواد، که از طرف برخی از دانشگاه های کانادا اعلام شده است، می پردازیم.

 • دانشگاه تورنتو

دانشجویان برای تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا دانشگاه تورنتو و در مقطع کارشناسی نیاز است تا حداقل نمره 16 را در درس های ریاضی، شیمی و فیزیک در دوره پیش دانشگاهی و برای دیپلم متوسطه ارائه دهند. همچنین، برای فارغ التحصیلان بعد از سال 2019 میلادی، ارائه مدرک دوره دوم متوسطه الزامی است.  به علاوه، ارائه حداقل نمره از امتحان آیلتس آکادمیک برابر با 6.5 که در هر مهارت حداقل نمره 6 کسب شده باشد، و یا حداقل نمره 100 از امتحان تافل آی بی تی که در مهارت نوشتاری حداقل نمره 22 کسب شده باشد، از دیگر شرایط شرکت در این دوره است.

همچنین برای تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا دانشگاه تورنتو و در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان نیاز است که باید یک مدرک کارشناسی با حداقل معدل B در دوسال آخر تحصیلی را ارائه دهند. به علاوه، ارائه حداقل نمره 93 از امتحان تافل آی بی تی که در مهارت های گفتاری و نوشتاری حداقل نمره 22 کسب شده باشد، و یا ارائه حداقل نمره 7 از امتحان آیلتس آکادمیک که در هر مهارت حداقل نمره 6.5 کسب شده باشد، از دیگر شرایط شرکت در دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه تورنتو برای رشته مهندسی مواد است. داوطلبان برای شرکت در دوره های تحصیلات تکمیلی نیاز به ارائه نمره از امتحان GRE نخواهند داشت. برای دریافت جزئیات بیشتر در مورد دوره های مهندسی مواد در دانشگاه تورنتو، به سایت دانشگاه در این لینک مراجعه کنید.

درباره آزادسازی مدرک تحصیلی و شرط معدل برای تحصیل در کانادا بخوانید.

 • دانشگاه مک گیل

برای تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا دانشگاه مک گیل و در دوره کارشناسی ارشد، برخورداری از یک مدرک کارشناسی الزامی است. به شکلی که معدلی حداقل معادل با GPA برابر با 3 در کل دوره کارشناسی و یا، GPA برابر با 3.2 در دو سال آخر تحصیل کارشناسی مورد نیاز است. همچنین، برای شرکت در دوره های تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه، داوطلبان نیاز است تا حداقل نمره برابر با 6.5 از امتحان آیلتس آکادمیک و یا، حداقل نمره برابر با 86 از امتحان تافل آی بی تی که حداقل نمره در هر مهارت نیز کمتر از 20 نباشد را ارائه دهند. برای مشاهده شرایط کامل دوره های تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی مواد در کانادا دانشگاه مک گیل به این لینک مراجعه کنید.

درباره محاسبه GPA در کانادا بیشتر بدانید.

 • دانشگاه آلبرتا

برای شرکت در دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه، ارائه حداقل نمره 90 از امتحان تافل آی بی تی با حداقل نمره 21 در هر مهارت و یا، ارائه حداقل نمره 6.5 از امتحان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6 در هر مهارت مورد نیاز است. همچنین، برای شرکت در دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آلبرتا، ارائه یک مدرک کارشناسی در یکی از رشته های مهندسی مواد و یا مهندسی شیمی از یک دانشگاه معتبر الزامی است. به علاوه، ارائه حداقل معدل GPA معادل با 3 در دو سال آخر تحصیلی مورد نیاز است.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا

برای شرکت در دوره های کارشناسی ارشد، ارائه یک مدرک کارشناسی با حداقل معدل 16 الزامی است. برای شرکت در دوره دکتری نیز ارائه یک مدرک کارشناسی ارشد با حداقل معدل 16 مورد نیاز است. حداقل نمره از امتحان تافل آی بی تی برای شرکت در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بریتیش کلمبیا، برابر با 90 با حداقل نمره 21 در مهارت های گفتاری و نوشتاری، و حداقل نمره 22 در سایر مهارت ها است. و یا ارائه حداقل نمره 6.5 از امتحان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6 در هر مهارت، جهت ارائه درخواست شرکت در این دوره ها مورد نیاز است. برای مشاهده اطلاعات کامل از شرایط دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بریتیش کلمبیا، به این لینک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید

 تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

آزمون تافل برای کانادا

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مهندسی مواد در کانادا

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مهندسی مواد در کانادا

 • دانشگاه تورنتو

برای مشاهده جزئیات مربوط به هزینه ها و شهریه دوره ها در مقطع کارشناسی می توانید به این لینک مراجعه کنید. همچنین، دوره کارشناسی ارشد مهندسی مواد در دانشگاه تورنتو دوره ای یک ساله است. برای مشاهده جزئیات شهریه دوره های تحصیلات تکمیلی این دانشگاه نیز می توانید به این لینک مراجعه کنید.

 • دانشگاه مک گیل

دوره کارشناسی ارشد مهندسی مواد در دانشگاه مک گیل دوره ای تمام وقت است که مدت زمان تحصیل در این دوره 2 سال در نظر گرفته شده است. شهریه شرکت در این دوره نیز در حدود 18201 دلار کانادا در هر سال تحصیلی ذکر شده است.

 • دانشگاه آلبرتا

مدت زمان تحصیل در رشته مهندسی مواد در کانادا دانشگاه آلبرتا برای دوره کارشناسی، 4 سال است. هزینه تحصیل در کانادا می تواند با توجه به عوامل مختلفی مانند مقطع تحصیلی و محل اسکان دانشجو متفاوت باشد. به عنوان مثال، برای مقطع کارشناسی، شهریه در هر سال تحصیلی مبلغی به اندازه 39500 دلار تعیین شده است. این بدان معنا است که مجموع شهریه پرداختی در مدت 4 سال مبلغی برابر با 158 هزار دلار خواهد بود. همچنین، چنانچه به عنوان یک دانشجوی بین المللی در محوطه دانشگاه ساکن شوید، هزینه اسکان به همراه سایر هزینه های جانبی مانند تهیه کتاب و وسایل آموزشی نیز در مجموع مبلغی در حدود 10088 دلار در نظر گرفته شده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر از هزینه های دوره کارشناسی در دانشگاه آلبرتا می توانید به این لینک مراجعه کنید.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا

دوره کارشناسی رشته مهندسی مواد در کانادا دانشگاه British Columbia دوره ای 4 ساله است. همچنین، دانشگاه بریتیش کلمبیا دارای دو دوره کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مواد است، که معمولا مدت زمان تحصیل در این دوره ها بین 18 الی 24 ماه خواهد بود. مدت زمان دوره دکتری در این رشته در دانشگاه بریتیش کلمبیا، زمانی بین 36 الی 48 ماه در نظر گرفته شده است. برای مشاهده شهریه کامل دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بریتیش کلمبیا، به این لینک مراجعه کنید.

برای مطالعه درباره کار دانشجویی در کانادا ، وام دانشجویی کانادا و زندگی دانشجویی در کانادا بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

بورسیه تحصیلی رشته مهندسی مواد در کانادا

تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا فرصت های بسیار زیاد و ممتازی را در دریافت بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان فراهم خواهد کرد. دانشگاه های کانادا در زمینه اعطای جوایز و بورسیه های مختلف تحصیلی به دانشجویان، در جهان پیشتاز هستند. به عنوان مثال، دانشکده مهندسی مواد دانشگاه تورنتو، بیش از 3 میلیون دلار بورسیه های مختلف پژوهشی را به دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشکده، در هر سال تحصیلی اعطا می کند. برای مشاهده فهرست کامل بورسیه های تحصیلی دانشگاه تورنتو برای مقاطع تحصیلات تکمیلی، به این لینک مراجعه کنید.

اما دانشگاه های دیگری نیز وجود دارند که برای تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا اقدام به ارائه بورسیه های متنوع با مبالغ قابل توجهی می کنند. به عنوان مثالی دیگر، دانشگاه مک گیل بورسیه های خوبی را برای دوره های تحصیلات تکمیلی این دانشگاه در نظر گرفته است که در این لینک می توانید فهرست کامل این بورسیه ها را مشاهده کنید. در جدول زیر نیز، به برخی از بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های کانادا اشاره شده است:

دانشگاه

نوع بورسیه

مقدار بورسیه

دانشگاه تورنتو

بورسیه کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان بین المللی با عنوان فلوشیپ دلتا کاپا

4 هزار دلار برای یک سال تحصیلی

دانشگاه آلبرتا

بورسیه ورودی کارشناسی ارشد

27500 دلار

دانشگاه مک گیل

بورسیه دانشکده برای دانشجویان کارشناسی مهندسی مواد

در حدود 2500 دلار در سال

بورسیه کارشناسی ارشد مهندسی به شکل پایان نامه محور

16500 دلار در سال

بورسیه پژوهشی دکتری

19 هزار دلار در سال

دانشگاه بریتیش کلمبیا

جایزه شهریه برای دانشجویان بین المللی در مقاطع تحصیلات تکمیلی

تا حداکثر 3200 دلار در هر سال تحصیلی

درباره بورسیه تحصیلی کانادا ، کمک هزینه دانشجویی در کانادا و تحصیل رایگان در کانادا بیشتر بدانید.

کد مشاغل رشته مهندسی مواد در کانادا

تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا منجر به مطالعه مشخصات و ویژگی های فلزات و سایر مواد غیر فلزی می شود. همچنین،طراحی و توسعه ماشین آلات و فرآیندها به منظور استخراج، پالایش و فرآوری فلزات، آلیاژها و سایر مواد مانند سرامیک و مواد کامپوزیت، از دیگر وظایف مهندسان مواد است. کد شغلی برای رشته مهندسی مواد در کانادا بر اساس طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، 2142 در نظر گرفته شده است. به منظور مشاهده جزئیات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید. 

مسیر شغلی رشته مهندسی مواد در کانادا

مسیر شغلی رشته مهندسی مواد در کانادا

در صورت تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا، فرصت های مختلفی برای کسب درآمد در حوزه های پژوهشی و یا صنعتی در انتظار شما خواهد بود. به شکلی که با دریافت یک مدرک کارشناسی در رشته مهندسی مواد، می توانید از دانش کسب شده در بسیاری از حوزه های دیگر نیز استفاده کنید. کار بر روی محصولات و فرآورده هایی مانند سلول های سوختی، پلیمرهای مرتبط با ژن درمانی، الکترونیک فیبر نوری و انرژی خورشیدی تنها برخی از حوزه های تخصصی هستند که یک فارغ التحصیل مهندسی مواد می تواند در این حوزه ها مشغول به کار شود. مهندسان مواد و متالوژی در شرکت های مهندسی مشاور، شرکت های تولید و فرآوری فلزات و مواد معدنی، موسسات آموزشی، پژوهشی و نهادهای دولتی می توانند مشغول به کار شوند. البته فارغ التحصیلان در ابتدا نیاز است تا مدرک مهندسان حرفه ای در کشور کانادا را بدست آورده و به مدت 3 الی 4 سال به شکل تحت نظر مشغول به کار شوند.

همچنین بخوانید

کار‌آموزی در کانادا

کار پس از تحصیل در کانادا

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا

سوالات متداول

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته مهندسی مواد در کانادا کدام است؟

معمولاَ مدارک مرتبط با نمره بدست آمده از یکی از امتحان های زبان مانند آیلتس آکادمیک و تافل آی بی تی به همراه آخرین مدرک تحصیلی از جمله مدارکی هستند که دانشگاه های کانادا از داوطلبان تحصیل در دوره ها درخواست می کنند. همچنین، رزومه تحصیلی، انگیزه نامه و توصیه نامه نیز از جمله سایر مدارک مورد نیاز هستند که ممکن است دانشگاه ها از دانشجویان درخواست نمایند. برای آگاهی از مدارک مورد نیاز برای ارائه درخواست شرکت در دوره های رشته مهندسی مواد در کانادا، توصیه می شود که به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

دانشجویان کدام مهارت ها را با تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا بدست می آورند؟

دانشجویان با تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا مهارت هایی مانند چگونگی انجام مطالعات و توسعه فرآیندهایی که منجر به استخراج و پالایش فلزات از سنگ های معدنی می شوند را خواهند آموخت. مهارت کار با ماشین آلات و تجهیزات نیز از دیگر مهارت های مورد نیاز در رشته مهندسی مواد است که با تحصیل در این رشته به دانشجویان آموزش داده می شود. همچنین، انجام مطالعات به منظور شناخت مشخصات و ویژگی های مواد از دیگر مهارت های مورد توجه است. طراحی، توسعه و ویژه سازی فرآیندها به منظور مدل سازی و شکل دهی فلزات، سرامیک، آلیاژها و سایر مواد از دیگر مهارت های بدست آمده از طریق ادامه تحصیل در این رشته دانشگاهی در کانادا است. 

آیا تقاضا برای رشته مهندسی مواد در کانادا وجود دارد؟

تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا می تواند فرصت های شغلی متعددی را برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم کند. فعالیت به عنوان متخصص سرامیک، متخصص خوردگی، مهندس جوش و مهندس متالوژی فیزیکی در کانادا بخشی از حوزه های تخصصی هستند که یک فارغ التحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا می تواند در این حوزه ها مشغول به کار شود.

درآمد رشته مهندسی مواد در کانادا چقدر است؟

میانگین درآمد یک فارغ التحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا برابر با 66940 دلار کانادا در سال است.

هزینه زندگی دانشجویی برای تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا چقدر است؟

در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که دانشگاه های کانادا با ارائه دوره های بسیار متنوع، امکان تحصیل با هزینه های کمتر را نیز برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند. اما به طور میانگین، هزینه زندگی ماهانه در کانادا برای دانشجویان بین المللی بین 600 دلار کانادا الی 800 دلار کانادا خواهد بود. این هزینه عموماَ برای تهیه غذا و سایر ملزومات زندگی است و هزینه اقامت را شامل نمی شود. به عنوان مثال، هزینه صبحانه یا شام در یک رستوران می تواند تقریباَ بین 10 دلار کانادا الی 15 دلار کانادا برای هر نفر در نظر گرفته شود.