مهندسی مواد در کانادا

هر آنچه باید از تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا بدانید.

رشته مهندسی مواد در یک نگاه

اطلاعاتتوضیحات
شهریه مقطع لیسانس مهندسی مواد۶۰.۴۴۰ دلار در سال
شهریه فوق‌لیسانس مهندسی مواد۶۱.۰۱۰ دلار در سال
شهریه دکتری مهندسی مواد۲.۹۸۴ دلار در هر ترم
بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل رشته مهندسی مواددانشگاه تورنتو، دانشگاه لاوال
دانشگاه واترلو، دانشگاه دالهاوزی
دانشگاه مک گیل، دانشگاه آلبرتا
دانشگاه اتاوا، دانشگاه ساسکاچوان
دانشگاه بریتیش کلمبیا
میانگین درآمد فارغ‌التحصیلان مهندسی مواد در کانادا۴۰.۸۷ دلار در ساعت
کد شغلی مهندسی مواد۴۱۴۲
مدرک زبان برای مهندسی موادبسته به دانشگاه موردنظر انگلیسی یا فرانسوی

در مورد رشته مهندسی مواد

مواد جدید همیشه دستاوردهای هر عصری بوده است و از ابتدای تاریخ نقش حیاتی در زندگی، شکوفایی و امنیت انسان‌ها داشته است. در حقیقت این مواد جدید هستند که راه را برای فناوری‌های جدید مانند مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی کشاورزی، مهندسی مکانیک، پزشکی و زیست پزشکی باز می‌کنند.

رشته مهندسی مواد، به‌عنوان یکی از کاربردی‌ترین حوزه‌های رشته مهندسی، شامل آشنایی با مواد و خواص مواد مختلف و به‌کارگیری آن‌ها در حوزه‌ها و صنایع مختلف است. رشته مهندسی مواد شامل استفاده از موادی است که در ساخت سازه‌ها استفاده می‌شود. عملکرد اصلی یک مهندس مواد مقاوم ساختن ساختمان‌ها در برابر حوادث طبیعی است. موادی که مهندسان مواد با آن‌ها سروکار دارند بیشتر شامل سرامیک‌ها، بیومتریال ها، مواد الکترونیکی، نیمه‌هادی‌ها، مواد فوتونیک و فلزات هستند.

همچنین بخوانید: اپلای مهندسی مواد

کد NOC مهندسی مواد در کانادا

به‌طورکلی کد رشته مهندسی متالورژی و مواد در کانادا ۲۱۴۲ است. مهندسان متالورژی و مواد در شرکت‌های مهندسی، معدن، شرکت‌های تولید مواد، پردازش فلزات و یا در مؤسسات دولتی، پژوهشی و آموزشی استخدام می‌شوند.

گرایش های رشته مهندسی مواد در کانادا

 • سرامیک‌سازی

کاربرد رشته سرامیک‌سازی به‌عنوان یکی از گرایش های رشته مهندسی مواد، در ساخت چینی، وان و توالت، شیشه و … است. سرامیک‌ها از طرفی نقش بسیار مهمی در سیستم‌های دفاعی مانند زره‌ها، حوزه‌های الکترونیکی مانند گوشی‌ها و از طرفی نقشی زیادی در وسایل نقلیه و وسایل حمل‌ونقل دارند.

دانشجویان رشته سرامیک‌سازی ضمن آشنایی با خواص مواد و کاربردهای مختلف آن‌ها، باید اصول مهندسی برق را نیز بدانند. افرادی که می‌خواهند این رشته را ادامه دهند باید در دروس ریاضی، ریاضی مهندسی، معادلات دیفرانسیل، محاسبات عددی، شیمی، فیزیک و … نمرات بالایی داشته باشند.

مهم‌ترین دروس سرامیک‌سازی در دانشگاه‌های کانادا عبارتند از:

شیمی‌فیزیک موادمکانیک موادترمودینامیک موادمتالورژی فیزیکی
حفاظت موادخواص سرامیکیبلورشناسیشکل‌دهی مواد
عملیات حرارتیسرامیک‌های مهندسیسرامیک‌های ساختمانیپخت سرامیک
اصول انجمادآشنایی با اصول مهندسی پلیمرسرامیک‌های اکسیدیسرامیک‌های غیر اکسیدی
 • مهندسی سرامیک

رشته مهندسی سرامیک، رشته تخصصی‌تری نسبت به سرامیک‌سازی است و شامل به وجود آوردن و تولید مواد غیرفلزی است. مهندسان سرامیک ضمن آشنایی با مواد مختلف و خواص آن‌ها، ترکیبات آن‌ها با یکدیگر را آموزش می‌بینند و پلیمرهای مختلفی را با آن‌ها به وجود می‌آورند.

اگر مواد استفاده‌شده در تولید سرامیک‌ها مرغوب باشند کاربرد زیادی در مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی مواد و مهندسی مکانیک کاربرد دارند. کاربرد سرامیک‌ها در صنایع غذایی، پالایشگاه‌ها، حوزه‌های پزشکی، معادن، الکترونیک و صنعت برق کاربرد دارد.

 • جوشکاری

از کاربردی‌ترین گرایش های مهندسی مواد در مقطع کارشناسی ارشد، رشته جوشکاری است که فلزات را به هم جوش می‌دهد. به‌طورکلی رشته جوشکاری در کانادا اتصال دو وسیله فلزی یا غیرفلزی تعریف می‌شود که بر اثر یک عامل خارجی مانند حرارت بسیار بالا به یکدیگر پیوند داده می‌شود.

مهم‌ترین دروس جوشکاری در دانشگاه‌های کانادا عبارتند از:

متالورژي جوشمتالوژی فیزیکفیزیک مکانیکتکنولوژي جوش برق
کاربرد کامپیوتر در جوشکاریآزمایشگاه تست جوشرسم فنی تخصصیآزمایشگاه فیزیک حرارت
توزیع حرارت در جوشآزمایشگاه متالوگرافیشیمی عمومیکارگاه مخازن تحت‌فشار
 • مهندسی کامپوزیت

رشته مهندسی کامپوزیت یکی از گرایش های مهندسی مواد است و وظایف آن‌ها مسئولیت‌های فنی، تولیدی و اداری در شرکت‌ها است که مواد کامپوزیتی تولید می‌کنند یا از کامپوزیت‌ها برای ساخت محصولات خود استفاده می‌کنند.

انتظار می‌رود دانشجویان رشته مهندسی کامپوزیت بتوانند روی تولید مواد کامپوزیتی یا محصولات نظارت کنند، آگاهانه از مواد کامپوزیتی استفاده کنند و از موادی بهره ببرند که سودآوری و تجارت یک محصول را افزایش دهد.

دانشجویانی که قصد تحصیل در این گرایش را دارند می‌توانند از رشته‌های مهندسی شیمی و مهندسی مکانیک نیز برای ادامه تحصیل در این رشته اقدام کنند. دانشجویان در این رشته با مواد مختلف مانند کامپوزیت‌های فیبر کربن و مواد فیبری برای ساخت ساختمان‌ها استفاده می‌کنند.

مهم‌ترین دروس مهندسی کامپوزیت در دانشگاه‌های کانادا عبارتند از:

مکانیک مواد مرکبطراحی سازه‌هاآشنایی با قطعات مواد مرکبریاضی مهندسی پیشرفته
پروژهقطعات مواد مرکبمواد پلیمریشرکت در سمینار
 • مهندسی پلاستیک

گرایش مهندسی پلاستیک، نیازمند به داشتن دانش بالایی در ریاضی و فیزیک دارد و شامل داشتن علم بالایی در خصوص پردازش مواد پلاستیکی، ایجاد مواد مصنوعی و ساخت مواد مختلف پلاستیکی است.

به‌طورکلی یک مهندس پلاستیک، بخشی از یک تیم مهندسی است که طراحی قالب‌ها و سایر وسایل ساخته‌شده با پلاستیک را ارزیابی می‌کند. دانشجویان رشته مهندسی پلاستیک نه‌تنها با طراحی مواد پلاستیکی آشنا می‌شوند بلکه باید آن‌ها را به‌گونه‌ای بسازند که با محیط سازگار باشند.

مهم‌ترین دروس مهندسی پلاستیک در دانشگاه‌های کانادا عبارتند از:

فیزیک کاربردی الکترونیکیکارگاه مهندسی مکانیکبرنامه‌نویسی در ترمودینامیکریاضی شیمی
آشنایی با ساختار پلیمرمقاومت مواد پلاستیکیمواد افزودنی و پلیمر شیمیپروژه‌های تحقیقاتی انتقال حرارت
بیوتکنولوژی ایمنی صنعتی و مدیریت خطرمهندسی مدیریت موادآزمایشگاه شیمی پلیمرمدیریت تولید
 • مهندسی متالورژی

مهندسی متالورژی زیرمجموعه مهندسی مواد است و خواص و فرآیندهای مختلف مربوط به استخراج فلز را مطالعه می‌کند. این رشته همچنین اصول مهندسی را برای پردازش، طراحی و استخراج فلزات همراه با تجزیه‌وتحلیل فرایندهای عمده صنعت فلزات اعمال به کار می‌گیرد.

 مهندسی متالورژی همچنین با زمینه‌های مختلفی مانند استخراج، ترکیب آلیاژها، مواد معدنی و غیره مرتبط است. رشته مهندسی متالورژی همچنین شامل آشنایی با رفتار فیزیکی و شیمیایی عناصر فلزی، ترکیبات بین فلزی و مخلوط‌هایی به نام آلیاژ است.

مهم‌ترین دروس مهندسی متالورژی در دانشگاه‌های کانادا عبارتند از:

استاتیکمقاومت مصالحخواص مکانیکی مواداصول مهندسی پلیمر
آشنایی با نانو موادنقشه‌کشی صنعتیاصول مهندسی سرامیکشیمی‌فیزیک مواد
ترمودینامیک موادمبانی مهندسی برقآزمایشگاه متالوگرافیمواد مرکب
 • ریخته‌گری

گرایش ریخته‌گری در مهندسی مواد شامل ذوب آلیاژها و یا فلزات در قالب‌های از قبل ساخته‌شده و سپس خنک ساختن آن‌ها به‌منظور تولید وسایل مختلف است. این رشته، رشته بسیار پول‌سازی به شمار می‌رود چراکه از طرفی هم بسیار کاربرد دارند و از طرفی بسیار گران‌قیمت هستند.

بیشتر بخوانید: تحصیل در کانادا

تحصیل در رشته مهندسی مواد در کانادا

رشته مهندسی مواد به‌عنوان یکی از گرایش های رشته مهندسی عمران، شرایط به خصوصی را برای تحصیل در دانشگاه‌های خود در نظر گرفته است. در نظر داشته باشید که این شرایط بسته به دانشگاه موردنظرتان ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد اما به‌طورکلی همه دانشگاه‌ها شرایط عمومی یکسانی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی مهندسی مواد دارند.

بسته به دانشگاه موردنظرتان برای تحصیل در رشته مهندسی مواد باید مهارت‌های زبانی داشته باشید. مدرک زبان شما یا می‌تواند مهارت‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد. برخی از دانشگاه‌ها نیز شرایطی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است که می‌توانند با پذیرش مشروط پیش از شروع دوره تحصیلی خود در کلاس زبان شرکت کنند و مدرک و مهارت لازم برای دانشگاه مقصد را پیدا کنند.

هرکدام از دانشگاه‌های مهندسی کانادا شرایط خاصی را برای پذیرش متقاضیان بین‌المللی در نظر گرفته است. دانشجویان باید حداقل نمره آیلتس ۶ یا یکی دیگر از مدارک زبان معتبر، رزومه کاری، توصیه‌نامه، مقالات پژوهشی، ریزنمرات مقطع قبلی تحصیلی و دیگر مدارک را ارائه دهند.

برای اینکه بتوانید در رشته مهندسی مواد در یکی از دانشگاه‌های کانادا تحصیل کنید، باید اثبات کنید که می‌توانید از عمده مخارج زندگی و شهریه دانشگاه خود بربیایید.

اثبات تمکن مالی از این طریق‌ها صورت می‌گیرد:

 • پرداخت شهریه ترم اول دانشگاه و ارائه فیش واریزی شهریه
 • گردش حساب حداقل ۴ ماه گذشته
 • داشتن حساب بانکی در کانادا که با آن کار می‌کنید.

متقاضیان رشته مهندسی مواد در کانادا باید با اخذ ویزای دانشجویی، می‌توانند تا پایان تحصیلات خود در کشور کانادا بمانند. مدت این ویزا بسته به مدت‌زمان تحصیلات شما و مقطع تحصیلی بستگی دارد.

بورسیه های تحصیلی مهندسی مواد در کانادا

دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کانادا برای رفاه حال دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته‌های مختلف، بورسیه‌هایی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. گاهی این بورسیه‌ها تمام هزینه‌های شخصی و تحصیلی را پوشش داده و گاهی بخشی از هزینه‌ها را تقبل می‌کند.

لازم به ذکر است که درهرصورت برای هر بورسیه شرایط و ضوابطی لازم است تا دانشجو جزو افراد واجدالشرایط قرار گیرد. برخی از این بورسیه‌ها عبارتند از:

 • بورسیه‌های تشویقی

 برای دانشجویان استعداد درخشان و معدل بالا

 • بورسیه‌های ورودی

برای دانشجویان جدیدالورود و سال اولی

 • بورسیه‌های تحقیقاتی یا RA

 برای دانشجویانی که به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات علمی می‌پردازند.

 • بورسیه‌های دستیار مدرس یا TA

برای دانشجویانی که به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می‌پردازند.

 • بورسیه‌های کارآموزی

برای دانشجویانی که مشتاق انجام کارهای پاره‌وقت در کنار تحصیل خود هستند.

لازم به ذکر است که دانشجویان می‌توانند علاوه بر بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه ‌های تحصیلی، وام‌ های دانشجویی را نیز از صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه‌های کانادا دریافت کنند.

بورسیه‌ هایی که شما واجد شرایط آن هستید

برای کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات دقیق در مورد بورسیه‌های تحصیلی با توجه به رشته، مقطع و دانشگاه موردنظر خود در کانادا می‌توانید به سایت‌های زیر مراجعه فرمایید.

انواع پوزیشن های PHD و فاندهای تحصیلی را از این بانک اطلاعاتی بیابید.

انواع پوزیشن های مقطع کارشناسی ارشد و فاندهای تحصیلی را از این بانک اطلاعاتی بیابید.

با بورسیه‌های به‌روز در دانشگاه‌های سراسر جهان آشنا شوید.

اسکالرشیپ، گرانت، فلوشیپ و فاندهای تحصیلی در دانشگاه های سراسر جهان را از این سایت بیابید.

این وب‌سایت برای دانشجویان بین‌المللی در راستای اپلای و یافتن کمک‌هزینه‌های تحصیلی طراحی‌شده است.

با بورسیه‌های موجود در کشور کانادا آشنا شوید.

با انواع بورسیه‌های موجود در دانشگاه های کانادا آشنا شوید.

با ذکر نام دانشگاه و رشته تحصیلی خود از بورسیه‌ها و خدمات دانشجویی دانشگاه های کانادا مطلع شوید.

با 5000 بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مختلف کانادا آشنا شوید.

از بیش از 155 بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع دکتری در کشور کانادا مطلع شوید.

فهرستی به‌روز از بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه های سراسر جهان را بیابید.

دانشجویان در رشته‌های پرستاری، آموزش، حقوق، مهندسی، روانشناسی و کار اجتماعی می‌توانند پوزیشن های تحصیلی و بورسیه‌های تحصیلی را بیابند.

بیشتر بخوانید: بورسیه تحصیلی کانادا

تحصیل کارشناسی مهندسی مواد در کانادا

دانشجویان رشته مهندسی مواد در مقطع کارشناسی طی سال‌های اولیه (۲ سال) به یادگیری دروس عمومی می‌پردازند سپس دروس آن‌ها از سال سوم تخصصی‌شده و دانشجویان در آزمایشگاه‌ها کلیه مواردی که به‌صورت تئوری آموخته‌اند را مشاهده می‌کنند. دانشجویان در آزمایشگاه مواد مختلف را مشاهده می‌کنند و با خواص آن‌ها آشنا می‌شوند.

تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی مواد در کانادا

برخی از فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی مواد از مقطع کارشناسی وارد بازار کار می‌شوند اما بسیاری از مشاغل مربوط به رشته مهندسی مواد نیاز به تحصیلات بالاتری دارند، علاقه‌مندان به ادامه تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد از میان گرایش های تخصصی مهندسی مواد یکی را انتخاب می‌کنند.

برای اینکه بتوانید در مقطع کارشناسی ارشد مطالعه کنید باید نمرات بالایی در شیمی، ریاضی و فیزیک کسب کرده باشید. بسیاری از دانشگاه های کانادا، گزینه فارغ‌التحصیلی با پایان‌نامه را برای دانشجویان در نظر گرفته است اما برخی از دانشگاه‌ها به دانشجویان اجازه می‌دهد با گذراندن چندین واحد اضافه‌تر، پایان‌نامه ارائه ندهند.

تحصیل دکتری مهندسی مواد در کانادا

مقطع دکترای مهندسی مواد در کانادا، یک دوره تحصیلی بسیار تخصصی و بیشتر متمرکز بر تحقیقات روی یکی از تخصصی‌ترین حوزه‌های مهندسی مواد مانند پلیمرها، کامپوزیت‌ها، سرامیک‌ها، فلزات و میکرو مواد است. علاقه‌مندان به تحصیل در این مقطع می‌توانند در بخش‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، به‌عنوان استاد دانشگاه یا مشاغل مدیریتی در صنعت مشغول به کار شوند.

همچنین بخوانید: تحصیل کارشناسی در کانادا ، کارشناسی ارشد در کانادا ، تحصیل دکتری در کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

 مراحل اخذ پذیرش در رشته مهندسی مواد در کانادا

 • تحقیق در خصوص دانشگاه های برتر کانادا

در ابتدا باید مطمئن شوید دانشگاه موردنظرتان گرایش و مقطع تحصیلی مدنظرتان را آموزش می‌دهد یا نه. شهریه برخی از دانشگاه‌ها نسبت به بقیه دانشگاه‌ها بالاتر است شما باید در خصوص این دانشگاه‌ها تحقیق کنید. زبان‌آموزشی برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه های استان کبک نیز فرانسوی است بنابراین زبان دانشگاه مقصد را بیابید.

توجه داشته باشید که دانشگاهی تحت عنوان بهترین دانشگاه مهندسی مواد در کانادا وجود ندارد بلکه این شرایط خود شما است که منجر می‌شود بهترین گزینه ممکن برای تحصیل را انتخاب کنید. همه دانشگاه های مهندسی کانادا در نوع خود بالاترین کیفیت آموزشی را ارائه می‌دهند و انتخاب و تلاش و پشتکار شما است که از شما یک مهندس مواد عالی می‌سازد.

 • انتخاب گرایش موردعلاقه

رشته مهندسی مواد دارای چندین گرایش تخصصی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا است که شما می‌توانید با توجه به نیازمندی جامعه به آن گرایش خاص یا حوزه موردعلاقه خود یکی از این رشته‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید.

 • بررسی شرایط کلی دانشگاه و شهر موردنظر

با مراجعه به سایت دانشگاه، آزمون‌های موردنیاز برای ورود به دانشگاه، حداقل نمره مدرک زبان، رتبه دانشگاه در کشور و جهان و محل خوابگاه‌های دانشگاه را بررسی کنید. شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که قصد تحصیل و زندگی در آن را دارید نیز اهمیت زیادی در این فرایند دارد.

 • آمادگی برای اپلای به دانشگاه

هر چه نمرات و معدل شما در مقطع قبلی تحصیلات شما بالاتر باشد، شانس پذیرش شما نیز بالاتر خواهد بود. شما موظف هستید که تمامی اسناد و مدارک موردنیاز برای اپلای در رشته مهندسی مواد را با توجه به مدارکی که در وب‌سایت دانشگاه آورده شده است تهیه و ارسال کنید.

 • داشتن مدرک زبان

مدارک زبان آیلتس و تافل در همه دانشگاه های کانادا پذیرفته می‌شوند. برخی از دانشگاه‌ها مدارک زبان دیگری مانند CAEL، CanTest و MELAB را نیز می‌پذیرند. آزمون‌های DALF، TestCan، TEF، DELF و TCF نیز آزمون‌های فرانسوی مورد تائید دانشگاه های کانادا است.

 • ارسال مدارکی که تهیه‌کرده‌اید

توصیه‌نامه، رزومه قوی، انگیزه نامه، نمره مدرک زبان، تمکن مالی و نمرات آزمون‌های موردنیاز مهم‌ترین مدارک لازم برای اپلای در رشته مهندسی مواد است که باید در سایت دانشگاه آپلود کنید.

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش آنلاین در سایت

به سایت رسمی دانشگاه موردنظرتان مراجعه کنید و فرم پذیرش آنلاین مربوطه را به همراه اطلاعات موردنیاز ارسال کنید.

 • انتظار برای دریافت نامه پذیرش و انجام مراحل بعد از دریافت نامه

پس‌ازاینکه شرایط شما بررسی شد و نامه پذیرش دریافت کردید، در اسرع وقت الزامات موردنیاز برای پذیرش را انجام دهید. اخذ ویزای دانشجویی، اخذ Study Permit، انجام معاینات پزشکی، گرفتن نامه عدم سوءسابقه و انجام مراحل اداری مهاجرت به کانادا را انجام دهید.

همچنین بخوانید: پذیرش تحصیلی کانادا

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل رشته مهندسی مواد

دانشگاه تورنتو

 • دانشگاه تورنتو بزرگ‌ترین دانشگاه کانادا به شمار می‌رود که آموزش‌های تخصصی زیادی را در رشته‌های پزشکی و مهندسی و سایر رشته‌ها ارائه می‌دهد.
 • آموزش رشته مهندسی مواد در دانشگاه تورنتو سابقه‌ای دیرینه دارد گرایش های مختلفی را در رشته مهندسی مواد آموزش می‌دهد.
 • طبق رتبه‌بندی QS جهانی دانشگاه تورنتو به دلیل آموزش با کیفیت رشته‌های مختلف خود عنوان برترین دانشگاه کانادا را به خود اختصاص داده است.
 • تحقیقات گسترده در زمینه‌های مختلف رشته‌های مهندسی ازجمله رشته مهندسی مواد در این دانشگاه هرسال منجر به چاپ تعداد بی‌شماری مقاله علمی شده است.

دانشگاه واترلو

 • دانشگاه واترلو واقع در شهر واترلو تقریباً ۶ دانشکده علوم، بهداشت کاربردی، ریاضیات، مهندسی، هنر و محیط‌زیست دارد.
 • شهرت دانشگاه واترلو به دلیل رشته‌های علوم رایانه و رشته‌های مهندسی مانند مهندسی مواد است.
 • دانشگاه واترلو همواره در ردیف برترین دانشگاه های کانادا و جهان ازنظر کیفیت آموزشی بالا قرار دارد.
 • دانشگاه واترلو در رشته مهندسی مواد گرایش های متعددی را ارائه می‌دهد که دانشجویان می‌توانند با توجه به علاقه خود یکی را برای ادامه تحصیلات انتخاب کنند.
 • شهرت عجیب دانشگاه واترلو در خصوص برنامه‌های کارآموزی است که به بهترین نحو ممکن در اختیار دانشجویان گروه‌های مختلف قرار می‌گیرد.

دانشگاه مک گیل

 • دانشگاه مک گیل واقع در استان کبک یکی از دانشگاه های کانادایی است که قدمتی طولانی در آموزش رشته‌های مختلف دارد.
 • دانشکده‌های دانشگاه مک گیل شامل دانشکده علوم، دانشکده علوم کشاورزی و محیط‌زیست، دانشکده موسیقی، دانشکده هنر، دانشکده پزشکی، دانشکده مطالعات مستمر، دانشکده مهندسی و … است.
 • رشته مهندسی مواد در این دانشگاه بیشتر بر مبنای تحقیقات است و دانشجویان بسته به کاربردی بودن گرایش های مختلف رشته مهندسی مواد یک حوزه تحقیقاتی را انتخاب می‌کنند.
 • نام دانشگاه مک گیل همواره در میان ‌برترین دانشگاه های مهندسی مواد در کانادا مشاهده می‌شود.

دانشگاه آلبرتا

 • دانشگاه آلبرتا دارای ۱۸ دانشکده در ۵ پردیس دانشگاه خود است که محبوب‌ترین زمینه‌های تحصیلی آن، تجارت، هنر، رشته‌های مهندسی، علوم بهداشت و علوم انسانی است.
 • رشته‌های مهندسی دانشگاه آلبرتا ازجمله رشته مهندسی مواد به‌صورت تخصصی و در گرایش های مختلفی آموزش داده می‌شود.
 • دانشگاه آلبرتا یک دانشگاه تحقیقاتی است و به همین علت مقصد مناسبی برای علاقه‌مندان به حوزه‌های تحقیقاتی به شمار می‌رود.
 • از دلایل تقاضای بالای پذیرش رشته مهندسی مواد در این دانشگاه می‌توان به پایین بودن تعداد دانشجویان در کلاس‌های درس و امکانات پیشرفته دانشگاهی اشاره کرد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در ونکوور، دومین دانشگاه برتر در کانادا به شمار می‌رود که نام آن در میان برترین دانشگاه های جهان نیز مشاهده می‌شود.
 • آموزش رشته مهندسی مواد در مقاطع تحصیلی مختلف مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود.
 • دانشجویان می‌توانند یکی از حوزه‌های تحقیقاتی مربوط به رشته مهندسی مواد را برای کار کردن روی پروژه خود انتخاب کنند.
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از پر متقاضی‌ترین دانشگاه های کانادا به شمار می‌رود به همین علت متقاضیان رشته مهندسی مواد باید در نوع خود بهترین باشند تا بتوانند در این دانشگاه پذیرش شوند.
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا دارای ۱۲ دانشکده است که رشته‌های متنوعی را در این دانشکده‌ها آموزش می‌دهد.

دانشگاه مک مستر

 • دانشگاه مک مستر در کانادا هدف آموزشی خود را در رشته‌های مختلف ازجمله رشته‌های مهندسی و رشته مهندسی مواد بر مبنای خلاقیت و نوآوری گذاشته است.
 • از ویژگی‌های برجسته دانشگاه مک مستر، مشارکت گروهی اعضای تیم در خصوص انجام پروژه‌های دانشگاهی است.
 • دانشگاه مک مستر یکی از ۴ دانشگاه از میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان است.
 • دانشگاه مک مستر هرسال بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های مختلفی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد.
 • نام دانشگاه مک مستر همچنین در میان ۵۰ دانشگاه برتر جهان در حوزه‌های تحقیقات مهندسی مشاهده می‌شود.
 • رشته مهندسی مواد در این دانشگاه در چندین گرایش تخصصی و در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شود.

دانشگاه وسترن انتاریو

 • دانشگاه وسترن انتاریو به‌جز محبوبیت زیاد در رشته‌های مختلف، فضای بسیار باشکوهی دارد و یکی از دانشگاه‌هایی است که به دلیل همین محیط زیبا بسیار معروف است.
 • یکی از اهداف تحصیلی رشته مهندسی مواد در دانشگاه وسترن انتاریو، حوزه‌های تحقیقاتی است که باعث می‌شود افراد علاقه‌مند به تحقیقات این دانشگاه را انتخاب کنند.
 • دانشگاه وسترن انتاریو دارای ۱۳ دانشکده است که محبوب‌ترین رشته‌های آن مربوط به دانشکده مهندسی است.

دانشگاه اتاوا

 • دانشگاه اتاوا ۱۰ دانشکده دارد که آموزش رشته‌های گوناگون را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد.
 • رشته مهندسی مواد به‌صورت تخصصی در این دانشگاه آموزش داده می‌شود و ازآنجایی‌که اتاوا یک دانشگاه تحقیقاتی به شمار می‌رود هرساله تعداد زیادی مقاله از این دانشگاه به چاپ می‌رسد.
 • دانشگاه اتاوا یکی از دانشگاه‌هایی است که مبلغ بسیار زیادی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است و این امر موجب شده است تا متقاضیان زیادی برای تحصیل داشته باشد.
 • دانشگاه اتاوا یک دانشگاه دو زبانه است بنابراین می‌توانید تحصیل رشته مهندسی مواد را به زبان انگلیسی یا فرانسوی ارائه می‌دهد.

دانشگاه لاوال

 • دانشگاه لاوال یک دانشگاه فرانسوی‌زبان به شمار می‌رود که در سال ۱۸۵۲ تأسیس شد.
 • دانشگاه لاوال، پانزدهمین دانشگاه برتر کانادا به شمار می‌رود.
 • دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، کشاورزی، پرستاری، موسیقی، حقوق، علوم و مهندسی، جغرافیا و داروسازی، دانشکده‌های این دانشگاه به شمار می‌روند.
 • دانشگاه لاوال، آموزش رشته مهندسی مواد را در چندین گرایش تخصصی آموزش می‌دهد.

دانشگاه دالهاوزی

 • دانشگاه دالهاوزی یکی دیگر از دانشگاه های تحقیقاتی است که رشته‌های مختلف را مخصوصاً در رشته‌های مهندسی آموزش می‌دهد.
 • تعداد پایین دانشجویان در هر کلاس منجر به این شده است که همه دانشجویان بتوانند از امکانات آموزشی رشته‌های مختلف به‌خوبی بهره ببرند.
 • تجهیزات‌ آزمایشگاهی بسیار دقیق در این دانشگاه برای آشنایی با مواد مختلف یکی از منحصربه‌فردترین امکانات آموزشی این دانشگاه در رشته مهندسی مواد به شمار می‌رود.

دانشگاه‌های کانادا

 • شرایط اخذ پذیرش مدارک موردنیاز
 • ددلاین اپلای ترم‌های پاییز و بهار
 • میانگین شهریه در مقاطع مختلف

مهارت‌ های مورد نیاز برای تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا

 • توانایی زیاد در انجام کارهای تیمی
 • توانایی انجام تصمیم‌گیری در شرایط مختلف
 • خلاقیت و مهارت حل مسئله
 • توانایی در مهارت‌های ریاضی
 • آشنایی کامل با پروسه تولید مواد مختلف
 • توانایی در برنامه‌ریزی
 • تسلط بر زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی
 • آگاهی از مسائل اقتصادی و تولید مواد مقرون‌به‌صرفه
 • تسلط به نرم‌افزارهای مخصوص رشته مهندسی مواد
 • مهارت‌های ارتباطی قوی
 • آشنایی با برنامه شبیه‌ساز ریخته‌گری (SolidCast) یا (MAGMA)
 • برنامه آنالیز کردن تصاویر متالوگرافی (Image tool)
 • نرم‌افزار پیش‌بینی خوردگی (Predict Corrosion)
 • نرم‌افزار مخصوص شکل‌دهی صنایع مختلف ازجمله ورق‌های فولادی (AutoForm)
 • نرم‌افزار مخصوص شبیه‌سازی برای حرکات مواد مذاب و انجماد آن‌ها در قالب مخصوص (Flow 3D Cast)
 • نرم‌افزار جدول تناوبی عناصر شیمیایی (Predict Table)
 • نرم‌افزار شبیه‌ساز برای تزریق پلاستیک (Mold Flow)

مزایای تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا

 • آشنایی با مواد مختلف از نزدیک

اگر علاقه به رشته فیزیک و شیمی داشته باشید قطعاً در تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا موفق خواهید بود. دانشکده‌های مهندسی کانادا با مجهز بودن در خصوص آزمایش‌ها مواد مختلف، دانشجویان را از نزدیک با خواص مواد مختلف و کاربرد آن‌ها در صنایع متعدد آشنا می‌کند.

 • رسیدن به بالاترین حد دانش در خصوص مواد مختلف

یک دانشجوی رشته مهندسی مواد همواره به دنبال پاسخ چراهای مختلف است. آن‌ها همیشه در مورد واکنش‌های مختلف مواد، ترکیبات آن‌ها و به وجود آمدن مواد جدید هجیان انگیز هستند. کشور کانادا با امکان تحصیلات در خصوص بالاترین حد رشته مهندسی مواد، دانشجویان را برای رسیدن به پاسخ سوالاتشان سوق می‌دهد.

 • گرایش های متعدد مهندسی مواد در کانادا

کانادا با آموزش طیف وسیعی از گرایش های مهندسی مواد، از طرفی امکان تحصیلات در این رشته‌ها را برای علاقه‌مندان به وجود آورده است و از طرف دیگر مشاغل متعددی نیز برای این رشته‌ها در آینده به وجود آورده است. برخی از این گرایش‌ها تنها در مقطع کارشناسی ارشد آموزش داده می‌شوند و برخی دیگر را در مقطع دکترا می‌توان ادامه داد.

 • امکان پیشرفت شغلی در رشته مهندسی مواد

رشته مهندسی مواد یکی از مشاغلی است که کانادا به آن در بخش‌های مختلف صنعتی نیاز دارد. افراد با توجه به گرایشی که انتخاب می‌کنند می‌توانند در بخش‌های مختلفی مشغول به کار شوند.

 • درآمد بالای مشاغل مربوط به مهندسی مواد

رشته‌های مهندسی در کانادا جزء رشته‌های پردرآمد کشور به شمار می‌روند و مسلماً مهندسی مواد نیز یکی دیگر از این رشته‌ها است. مهندسان می‌توانند با توجه به نیاز جامعه در صنایع مختلف مانند خودروسازی، صنایع ساخت فولاد، شرکت‌های کشتی‌سازی و … کار کنند.

 • امنیت بالای جامعه کانادا

کشور کانادا یکی از امن‌ترین و بی‌خطرترین کشورها برای زندگی است به‌گونه‌ای که میزان جرم و جنایت در این کشور در برخی استان‌ها نزدیک به صفر است.

 • کار در کنار تحصیل

دانشجویان رشته مهندسی مواد در دانشگاه‌ها به دو صورت می‌توانند کار کنند. اگر بخواهند در داخل خود دانشگاه کار کنند به ورک پرمیت نیازی ندارند و یا می‌توانند در رشته خودشان در کنار اساتید، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های مواد کار کنند و یا در بخش‌های دیگر مانند کتابخانه‌ها و …

از طرفی کار در بیرون از پردیس دانشگاه نیاز به Work Permit دارد و دانشجویان برای کار در صنایع تولیدی مواد نیاز به داشتت ورک پرمیت دارند.

 • معتبر بودن مدارک اعطایی دانشگاه ها در سراسر جهان

کشور کانادا یکی از کشورهایی است که برای تحصیل در مقاطع مختلف دانشجو می‌پذیرد. مدارک دانشگاه های کانادا در همه کشورها معتبر است به همین علت دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی، درصورتی‌که به کشورشان برگردند می‌توانند به‌راحتی مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته مهندسی مواد در کانادا

بازار کار رشته مهندسی مواد در کانادا

طبق گزارشات به‌دست‌آمده، بازار کار رشته مهندسی مواد اشباع‌نشده است و افراد می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی ظرف چند ماه شغل موردنظرشان را به دست بیاورند.

اصلی‌ترین حوزه‌های کاری رشته مهندسی مواد عبارتند از:

 • صنایع تولید فولاد
 • ساخت وسایل خانه مانند کولر و یخچال
 • کار در خودروسازی
 • صنایع دفاع
 • کار در صنایع ساختمان سازی
 • شرکت های هواپیما سازی
 • شرکت های کشتی سازی
 • صنایع نفت و پتروشیمی
 • صنایع فولاد سازی
 • صنایع نظامی
 • صنایع هوافضا
 • کارخانه های تولید قطعات فلزی

همچنین بخوانید: بازار کار کانادا

وظایف شغلی مهندسان مواد در کانادا

 • ارزیابی و برنامه ریزی پروژه‌های جدید
 • مشورت با دیگر مهندسان و مدیران
 • ارائه پیشنهادات در خصوص پروژه تولیدات
 • تجزیه‌وتحلیل‌های موردنیاز برای استارت کار
 • تخمین میزان هزینه موردنیاز برای تولید
 • نوشتن گزارش و انجام سایر کارهای مدیریت
 • نظارت بر تکنسین‌ها و سایر مهندسان مواد
 • انجام آزمایشات لازم پیش از تولید محصولات
 • کنترل و ارزیابی نحوه عملکرد مواد
 • ارزیابی مشخصات فنی محصول
 • بررسی کلیه عوامل اقتصادی مؤثر بر تولید محصول
 • تأثیر پردازش مواد بر محیط
 • ارائه مشاوره فنی در مورد مناسب بودن مواد
 • نظارت بر فرایندهای کنترل کیفیت عملیات
 • ارتباط با مشتریان و کارکنان تولیدی
 • انجام تحقیقات مربوطه
 • انجام آزمایش‌های مخصوص درباره مقاومت در برابر حرارت و انتخاب بهترین مواد

فرصت‌ های شغلی مهندسی مواد در کانادا

 • کارشناس کنترل کیفیت
 • اپراتور خط تولید
 • مهندسی جوش و بازرسی
 • کارشناس فروش
 • اپراتور یا سرپرست آزمایشگاه
 • کارشناس تحقیق و توسعه

مدارک مورد نیاز برای اشتغال به عنوان مهندس مواد در کانادا

 • مدرک لیسانس در مهندسی مواد یا یک مدرس مهندسی مرتبط
 • دانش قوی در خصوص شیمی بنیادی و مواد پلیمری
 • مهارت‌های تحلیلی عالی
 • توانمندی در کار به نرم‌افزارهای کامپیوتری
 • سابقه کاری ۱ تا ۵ سال در رشته مهندسی مواد
 • سابقه کاری در طراحی مواد پلاستیکی و قالب‌ها
 • تجربه مدیریت تیم

همچنین بخوانید: مدارک لازم برای ویزای کار کانادا و درآمد در کانادا

روش های مهاجرت به کانادا به‌ عنوان مهندس مواد

کشور کانادا از سال ۲۰۱۵ تاکنون سیستمی به نام اکسپرس اینتری کانادا را برای مهاجرت متقاضیان بین‌المللی به این کشور طراحی کرده است که افراد با داشتن شرایط خاصی می‌توانند برای کار به این سیستم وارد شوند. متخصصان مهندسی مواد می‌توانند با ساخت پروفایل در این سیستم، شانس خود را برای مهاجرت امتحان کنند.

فاکتورهایی مانند میزان تحصیلات، سن، سابقه کاری، نمره مدرک زبان، وضعیت تاهل و … فاکتورهایی هستند که با توجه به امتیازاتی که از هرکدام کسب می‌کنید شانس شما برای پذیرش بیشتر یا کمتر می‌شود.

مهاجرت از طریق سیستم Express Entry‌ معمولاً از طریق یکی از دسته‌های زیر صورت می‌گیرد.

 1. برنامه استانی (PNP) مهاجرت استانی کانادا
 2. برنامه نیروی کار متخصص فدرال یا اسکیل ورکر
 3. برنامه تجربه کار کانادایی
 4. برنامه نیروی متخصص فنی فدرال یا اسکیل ترید

برنامه استانی (PNP) مهاجرت استانی کانادا

استان‌های کانادا که نیاز به وجود مهندسان مواد دارند، می‌توانند نیروهای لازم برای کار در استان خود را از طریق سیستم اکسپرس انتری پیدا کنند. به این صورت که شما با توجه به مدرک تحصیلی و میزان سابقه کاری که در مهندسی مواد دارید، پروفایل می‌سازید و استانی که نیروی کار می‌خواهد، از این طریق شما را پیدا می‌کند و برای شما دعوت‌نامه می‌فرستد.

مهاجرت از طریق نامینیت شدن استانی یا همان PNP از طرفی یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای مهاجرت است و از طرف دیگر شانس شما را برای مهاجرت افزایش می‌دهد چراکه در صورت نامینیت شدن، امتیاز شما ۶۰۰ تا افزایش می‌یابد و می‌توانید به‌راحتی برای پذیرش دائم اقدام کنید.

برنامه نیروی کار متخصص فدرال یا اسکیل ورکر

این برنامه که مختص نیروهای متخصص و کارگران مانند متخصصان مهندسی مواد است شرایط خاصی را برای ورود به این سیستم دارد. به‌عنوان‌مثال دانش زبانی شما باید بسیار بالا باشد، سابقه کاری خوبی داشته باشید، اثبات کنید که می‌توانید از عهده مخارج زندگی در کانادا بربیایید و … .

برنامه تجربه کار کانادایی

افرادی که حداقل ۱ سال سابقه کار در یکی از مراکز صنعتی و تولیدی مواد در کانادا را دارند می‌توانند با توجه به همین سابقه کاری خود برای مهاجرت به کشور کانادا اقدام کنند.

برنامه نیروی متخصص فنی فدرال یا اسکیل ترید

ازآنجایی‌که کشور کانادا یکی از قطب‌های اقتصادی بسیار قوی در جهان به شمار می‌رود، همواره به دنبال نیروهای متخصص برای کار در بخش‌های مختلف است. برنامه اسکیل ترید به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که کارفرمایانی که نیروی کار می‌خواهند می‌توانند نیروی کار متخصص موردنیاز خود را از این سیستم پیدا کنند.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا از طریق تخصص کاری در استان های کانادا و ویزای نیروی متخصص فدرال

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در کشور کانادا، به‌جز تحصیل، در کنار درس خود، کار پاره‌وقتی را انجام می‌دهند تا بتوانند برای اخذ ویزای کاری بعد از تحصیل اقدام کنند. برخی از دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن برنامه‌هایی مانند کو آپ (Co – Up)، امکان شرکت در دوره‌های کارآموزی را برای دانشجویان فراهم می‌کند و برای آن‌ها حقوق و مزایا هم در نظر می‌گیرد.

با به اتمام رسیدن دوره تحصیلی دانشجویان در رشته مهندسی مواد، افراد حدوداً ۹۰ روز زمان ‌دارند تا برای ویزای کاری خود یا PGWPP ‌اقدام کنند. این ویزا به دانشجویان بین‌المللی مهندسی مواد اجازه می‌دهد تا بتوانند در این کشور کار کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به صفحه اقامت پس از تحصیل در کانادا سایت رسمی موسسه مهاجرتی تراست مراجعه فرمایید.

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

مهندسان مواد در کانادا در چه صنایعی می‌توانند مشغول به کار شوند؟

. صنایع تولید فولاد
. ساخت وسایل خانه مانند کولر و یخچال
. کار در خودروسازی
. صنایع دفاع
. کار در صنایع ساختمان‌سازی
. کار در شرکت‌های هواپیماسازی
. کار در شرکت‌های کشتی‌سازی
. صنایع نفت و پتروشیمی
. صنایع فولادسازی
. صنایع نظامی
. صنایع هوافضا
. کارخانه‌های تولید قطعات فلزی

رشته مهندسی مواد در کانادا شامل چیست؟

علم مواد که حوزه‌ای بین‌رشته‌ای است با عنوان مهندسی و علم مواد نیز شناخته می‌شود. در حقیقت، رشته مهندسی مواد (Materials Engineering) رشته‌ای است که به کاربرد مواد در زندگی بشر مرتبط است. به شکلی که یک ماده ممکن است با توجه به استقامت آن در برابر گرما و خوردگی مورداستفاده شود، درحالی‌که ماده دیگر برای کاربردهای الکترونیک موردتوجه قرار گیرد.

ادامه تحصیل در رشته مهندسی مواد در کانادا چگونه است؟

ادامه تحصیل در رشته مهندسی مواد در کانادا منجر به تربیت متخصصان و مهندسانی خواهد شد که به توسعه، پردازش و آزمایش موادی می‌پردازند که به‌منظور تولید طیف وسیعی از محصولات مورداستفاده قرار خواهند گرفت.

اهمیت رشته مهندسی مواد در کانادا چیست؟

تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا به شناخت و ایجاد موادی منجر می‌شود که در کیفیت، پیشرفت و ایمنی زندگی انسان نقشی حیاتی دارند. همواره کشف و ایجاد مواد جدید، منجر به ایجاد فناوری‌های جدیدی نیز شده است. این مواد می‌توانند در هر حوزه‌ای کاربرد داشته باشند. مهندسی عمران، الکترونیک، مکانیک، کشاورزی، پزشکی و مهندسی شیمی برخی از این حوزه‌ها هستند.

آیا تحصیل در رشته مهندسی مواد در کانادا مناسب است؟

 با توجه به اینکه کشور کانادا یکی از کشورهای صنعتی است و بخش مهمی از اقتصاد کانادا متکی بر استخراج و فرآوری مواد معدنی است، رشته مهندسی مواد از اهمیت ویژه‌ای در کانادا برخوردار است. به شکلی که برای آزمایش و فرآوری مواد فلزی و غیرفلزی استخراج‌شده، نیاز به تخصص مهندسان مواد در کانادا است.

برترین دانشگاه های مهندسی مواد در کانادا کدام اند؟

. دانشگاه تورنتو
. دانشگاه واترلو
. دانشگاه مک گیل
. دانشگاه آلبرتا
. دانشگاه بریتیش کلمبیا
. دانشگاه مک مستر
. دانشگاه وسترن انتاریو
. دانشگاه ساسکاچوان
. دانشگاه اتاوا
. دانشگاه دالهاوزی
. دانشگاه لاوال

کد مشاغل رشته مهندسی مواد در کانادا چیست؟

تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا منجر به مطالعه مشخصات و ویژگی‌های فلزات و سایر مواد غیرفلزی می‌شود. همچنین، طراحی و توسعه ماشین‌آلات و فرآیندها به‌منظور استخراج، پالایش و فرآوری فلزات، آلیاژها و سایر مواد مانند سرامیک و مواد کامپوزیت، از دیگر وظایف مهندسان مواد است.
کد شغلی برای رشته مهندسی مواد در کانادا بر اساس طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، 2142 در نظر گرفته‌شده است. به‌منظور مشاهده جزئیات بیشتر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

مسیر شغلی رشته مهندسی مواد در کانادا چگونه است؟

در صورت تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا، فرصت‌های مختلفی برای کسب درآمد در حوزه‌های پژوهشی و یا صنعتی در انتظار شما خواهد بود. به شکلی که با دریافت یک مدرک کارشناسی در رشته مهندسی مواد، می‌توانید از دانش کسب‌شده در بسیاری از حوزه‌های دیگر نیز استفاده کنید. کار بر روی محصولات و فرآورده‌هایی مانند سلول‌های سوختی، پلیمرهای مرتبط با ژن‌درمانی، الکترونیک فیبر نوری و انرژی خورشیدی تنها برخی از حوزه‌های تخصصی هستند که یک فارغ‌التحصیل مهندسی مواد می‌تواند در این حوزه‌ها مشغول به کار شود.

برای تحصیل در رشته مهندسی مواد آیلتس چند داشته باشیم؟

اگرچه نمره زبان در دانشگاه های مختلف، متفاوت است اما معمولاً برای تحصیل در رشته مهندسی مواد حداقل آیلتس 6 موردنیاز است.

مدارک موردنیاز برای کار به‌عنوان مهندس مواد در کانادا چیست؟

. تجربه کاری یا مدیریتی در این زمینه
. حداقل مدرک لیسانس در مهندسی مواد یا یک مدرس مهندسی مرتبط
. دانش قوی در خصوص شیمی بنیادی و مواد پلیمری
. مهارت‌های تحلیلی عالی
. توانمندی در کار به نرم‌افزارهای کامپیوتری
. سابقه کاری ۱ تا ۵ سال در رشته مهندسی مواد
. سابقه کاری در طراحی مواد پلاستیکی و قالب‌ها

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته مهندسی مواد در کانادا کدام است؟

معمولاَ مدارک مرتبط با نمره بدست آمده از یکی از امتحان های زبان مانند آیلتس آکادمیک و تافل آی بی تی به همراه آخرین مدرک تحصیلی از جمله مدارکی هستند که دانشگاه های کانادا از داوطلبان تحصیل در دوره ها درخواست می کنند. همچنین، رزومه تحصیلی، انگیزه نامه و توصیه نامه نیز از جمله سایر مدارک مورد نیاز هستند که ممکن است دانشگاه ها از دانشجویان درخواست نمایند. برای آگاهی از مدارک مورد نیاز برای ارائه درخواست شرکت در دوره های رشته مهندسی مواد در کانادا، توصیه می شود که به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

دانشجویان کدام مهارت ها را با تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا بدست می آورند؟

دانشجویان با تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا مهارت هایی مانند چگونگی انجام مطالعات و توسعه فرآیندهایی که منجر به استخراج و پالایش فلزات از سنگ های معدنی می شوند را خواهند آموخت. مهارت کار با ماشین آلات و تجهیزات نیز از دیگر مهارت های مورد نیاز در رشته مهندسی مواد است که با تحصیل در این رشته به دانشجویان آموزش داده می شود. همچنین، انجام مطالعات به منظور شناخت مشخصات و ویژگی های مواد از دیگر مهارت های مورد توجه است. طراحی، توسعه و ویژه سازی فرآیندها به منظور مدل سازی و شکل دهی فلزات، سرامیک، آلیاژها و سایر مواد از دیگر مهارت های بدست آمده از طریق ادامه تحصیل در این رشته دانشگاهی در کانادا است. 

آیا تقاضا برای رشته مهندسی مواد در کانادا وجود دارد؟

تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا می تواند فرصت های شغلی متعددی را برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم کند. فعالیت به عنوان متخصص سرامیک، متخصص خوردگی، مهندس جوش و مهندس متالوژی فیزیکی در کانادا بخشی از حوزه های تخصصی هستند که یک فارغ التحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا می تواند در این حوزه ها مشغول به کار شود.

درآمد رشته مهندسی مواد در کانادا چقدر است؟

میانگین درآمد یک فارغ التحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا برابر با 66940 دلار کانادا در سال است.

هزینه زندگی دانشجویی برای تحصیل رشته مهندسی مواد در کانادا چقدر است؟

در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که دانشگاه های کانادا با ارائه دوره های بسیار متنوع، امکان تحصیل با هزینه های کمتر را نیز برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند. اما به طور میانگین، هزینه زندگی ماهانه در کانادا برای دانشجویان بین المللی بین 600 دلار کانادا الی 800 دلار کانادا خواهد بود. این هزینه عموماَ برای تهیه غذا و سایر ملزومات زندگی است و هزینه اقامت را شامل نمی شود. به عنوان مثال، هزینه صبحانه یا شام در یک رستوران می تواند تقریباَ بین 10 دلار کانادا الی 15 دلار کانادا برای هر نفر در نظر گرفته شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *