مهندسی معدن در کانادا

دانشگاه های رشته مهندسی معدن در کانادا ، بورسیه تحصیلی رشته مهندسی معدن در کانادا و اخذ پذیرش

رشته مهندسی معدن درکانادا

تحصیل رشته مهندسی معدن (Mining engineering) در کانادا، به یادگیری علم و مهارت های مرتبط با استخراج مواد معدنی از درون زمین و سطح زمین می پردازد. البته مهندسی معدن با برخی از رشته های دیگر مانند فرآوری مواد معدنی، زمین شناسی، مهندسی ژئوتکنیک و نقشه برداری در ارتباط است. وظیفه یک مهندس معدن، مدیریت عملیات های در حال انجام، در یک معدن است. از اکتشاف مواد معدنی تا مطالعات مربوط به امکان پذیری پروژه، طراحی معدن و گسترش طرح ها، از جمله مراحل مختلف در رشته مهندسی معدن هستند که، یک مهندس معدن ممکن است در هر یک از این بخش ها از وظیفه مدیریتی نیز برخوردار باشد. همچنین، با توجه به اینکه عملیات استخراج مواد معدنی با دخالت در محیط زیست، منجر به تولید مواد اضافی و غیر اقتصادی می شود، و این مواد منبع اصلی آلودگی در محیط اطراف معدن محسوب می شوند، مهندسان معدن نه تنها باید در زمینه تولید و فراوری مواد معدنی مهارت داشته باشند، بلکه کاهش آسیب های زیست محیطی در قبل و بعد از عملیات معدن، از دیگر وظایف مورد توجه هنگام تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا است.

در این مطلب قصد داریم تا به معرفی دانشگاه هایی که اقدام به ارائه دوره های مرتبط با رشته مهندسی معدن در کشور کانادا می کنند، بپردازیم. همچنین، به شرایط شرکت در برخی از دوره های ارائه شده از طرف برخی از موسسات آموزشی در کانادا، به همراه شهریه و مدت زمان دوره ها، در این مطلب اشاره شده است. به علاوه، سایر موضوعات مورد توجه مانند بورسیه های تحصیلی، کد شغلی و مسیر شغلی این رشته تحصیلی در کانادا، مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت، به برخی از سوالات رایج و مرتبط با رشته مهندسی معدن در کانادا پاسخ داده شده است.

همچنین درباره تحصیل در کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا و مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا بخوانید.

اهمیت رشته مهندسی معدن در کانادا

کانادا به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه فعالیت های معدنی محسوب می شود. به شکلی که در هر منطقه از این کشور بخش های مرتبط با استخراج، تولید و فراوری مواد معدنی موجب ایجاد فرصت های شغلی فراوانی شده است. از خمیردندان و دوچرخه، تا وسایل برقی، همگی جزء محصولاتی هستند که برای تولید آنها نیاز به استخراج و فراوری مواد معدنی است. کشور کانادا یکی از کشورهای غنی در برخورداری از ذخایر مواد معدنی محسوب می شود. بنابراین، تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا از ضروری ترین نیاز ها برای تأمین نیروهای متخصص در حوزه فعالیت های مرتبط با معدن در این کشور است.

به همین منظور و برای درک بیشتر از اهمیت رشته مهندسی معدن در اقتصاد کانادا، در این بخش به ارائه آمار مختصری از وضعیت فعالیت های معدنی در کانادا می پردازیم. جالب است بدانید که کشورکانادا در زمینه تولید پتاس رتبه اول و در زمینه تولید سنگ های قیمتی رتبه دوم را در جهان دارد. همچنین، این کشور در تولید کادمیوم، کبالت، الماس، طلا، گرافیت، نیکل، اورانیوم و بسیاری دیگر از مواد معدنی در فهرست 5 کشور اول جهان قرار دارد. فعالیت های مرتبط با رشته مهندسی معدن در کشور کانادا موجب شده است تا، این کشور بتواند تقریباَ 60 ماده معدنی و فلزی را از حدود 200 معدن استخراج کند. اهمیت رشته مهندسی معدن در کانادا به اندازه ای است که تنها در سال 2018، ارزش کلی تولید مواد معدنی در این کشور به 47 میلیارد دلار‌ رسیده است. به شکلی که ارزش تولید طلا در این سال با 9.6 میلیارد دلار، بیشترین مقدار را به خود اختصاص داده است. در شکل زیر می توانید مهمترین مواد معدنی تولید شده در کانادا را بر حسب ارزش تولید مشاهده کنید.

مهترین مواد معدنی تولید شده در کانادا
مهمترین مواد معدنی تولید شده در کانادا در سال 2018 بر اساس ارزش تولید (منبع: سایت رسمی دولت کانادا)

درباره پذیرش تحصیلی کانادا ، تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا و استادی پلن بخوانید.

دانشگاه های دارای رشته مهندسی معدن در کانادا

فرصت های تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا، برای دانشجویان بین المللی مختلف و متنوع است. به شکلی که دانشگاه ها و کالج های مختلفی در کانادا، دوره های مرتبط با رشته مهندسی معدن را ارائه می دهند. در ادامه فهرستی از دانشگاه هایی که می توانید برای اپلای رشته مهندسی معدن در کانادا به آنها مراجعه کنید، آورده شده است:

دانشگاه بریتیش کلمبیا دانشگاهی پیشرو و یکی از دانشگاه های ممتاز در جهان محسوب می شود. همچنین، این دانشگاه یکی از چندین دانشگاه برتر در کشور کانادا در ارائه دوره های آموزشی و پژوهشی مرتبط با رشته مهندسی معدن در کانادا است. دوره های ارائه شده در رشته مهندسی معدن در این دانشگاه، عموماَ در ارتباط با برخی از رشته های دیگر مانند رشته های مهندسی، علوم زمین و فرآوری معدن است. موضوعات زیست محیطی و اجتماعی، اقتصادی، مدیریت، ایمنی و بهداشت نیز در کنار دروس رشته مهندسی معدن در دانشگاه بریتیش کلمبیا تدریس می شوند. دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته مهندسی معدن در دانشگاه بریتیش کلمبیا فراهم شده است.

اما دانشکده مهندسی معدن در دانشگاه مک گیل، به عنوان قدیمی ترین دانشکده مهندسی معدن در کانادا، از سال 1871 میلادی فعالیت خود را آغاز کرده است. به شکلی که بسیاری از فارغ التحصیلان این دانشگاه، اکنون مشاغل کلیدی را در حوزه فعالیت های معدنی در اختیار دارند. دوره های این دانشگاه دانشجویان را به خوبی برای ورود به بازار کار آماده می کند. به عنوان مثال، دوره کارشناسی مهندسی معدن در دانشگاه مک گیل، به شکلی است که دانشجویان حداقل نیاز است تا به مدت 1 سال در بخش های مرتبط با حوزه های انرژی، نفت، گاز و مواد معدنی مشغول به کار شوند. همچنین، دانشگاه مک گیل یکی از متنوع ترین دوره های مرتبط با تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا را ارئه می دهد. به شکلی که این دانشگاه به ارائه یک دوره کارشناسی، 3 دوره کارشناسی ارشد و یک دوره دکتری در رشته مهندسی معدن اقدام کرده است.

همچنین بخوانید

دانشگاه های کانادا

کالج های کانادا

ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا

شرایط تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا

شرایط تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا

یکی از شرایط اصلی شرکت در بسیاری از دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها، جهت تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا، ارائه حداقل نمره از امتحان آیلتس آکادمیک و یا تافل آی بی تی است. در جدول زیر برخی از حداقل نمرات در نظر گرفته شده در این امتحان ها، برای چند دانشگاه کانادایی آورده شده است:

دانشگاهنام دورهحداقل نمره از امتحان IELTS (Academic)حداقل نمره از امتحان TOEFL (iBT)
دانشگاه مک گیلکارشناسی ارشد مهندسی معدن6.586 با حداقل نمره 20 در هر مهارت
دانشگاه دالهاوزیکارشناسی مهندسی معدن6.5 با حداقل نمره 6 در هر مهارت90 با حداقل نمره 20 در هر مهارت
دانشگاه کویینزکارشناسی ارشد و دکتری مهندسی معدن788 با حدقل نمره 24 در مهارت نوشتاری
  • دانشگاه بریتیش کلمبیا

جهت شرکت در دوره کارشناسی ارشد رشته مهندسی معدن در کانادا دانشگاه بریتیش کلمبیا، نیاز به ارائه مدرک کارشناسی در رشته مهندسی معدن و یا در یکی از رشته های مرتبط مانند فرآوری مواد معدنی، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی مواد، مهندسی شیمی و یا مهندسی محیط زیست است. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات دوره کارشناسی مهندسی معدن در دانشگاه بریتیش کلمبیا به این لینک و در مورد دوره های کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی معدن در دانشگاه بریتیش کلمبیا به این لینک مراجعه کنید.

  • دانشگاه مک گیل

برای شرکت در دوره کارشناسی رشته مهندسی معدن در کانادا دانشگاه McGill دانشجویان نیاز است تا دیپلم متوسطه و مدرک پیش دانشگاهی را ارائه دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید. همچنین، برای شرکت در دوره های کارشناسی ارشد پایان نامه محور و بدون پایان نامه در دانشگاه مک گیل نیاز است تا دانشجویان علاوه بر ارائه مدرک کارشناسی، حداقل معدل GPA برابر با 3 در دوره کارشناسی و یا حداقل GPA برابر با 3.2 در دو سال آخر کارشناسی نیز ارائه دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دوره های تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه در رشته مهندسی معدن به این لینک مراجعه کنید.

  • دانشگاه دالهاوزی

حداقل شرط شرکت در دوره های کارشناسی دانشگاه دالهاوزی برخورداری از مدرک دیپلم دبیرستان اعلام شده است. البته برخورداری از حداقل نمره از امتحان های آیلتس آکادمیک (حداقل 6.5) و تافل آی بی تی (حداقل 90) از دیگر شرایط شرکت در دوره کارشناسی رشته مهندسی معدن در کانادا دانشگاه دالهاوزی است.  

درباره مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا ، آزمون تافل برای کانادا و تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مهندسی معدن در کانادا

  • دانشگاه بریتیش کلمبیا

تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا و در دوره کارشناسی دوره ای 5 ساله است. بیش از نیمی از دانشجویانی که در این دوره شرکت می کنند، اقدام به گذراندن دوره های کارآموزی در فرصت های شغلی مهندسی معدن در شرکت ها فعال در این حوزه می نمایند. همچنین، دوره کارشناسی ارشد رشته مهندسی معدن در دانشگاه بریتیش کلمبیا دوره ای 2 ساله است. شهریه شرکت در دوره کارشناسی ارشد مهندسی معدن دانشگاه British Columbia در هر سال تحصیلی برابر با  21,056.70 دلار برای دانشجویان بین المللی اعلام شده است.

  • دانشگاه مک گیل

شهریه شرکت در دوره کارشناسی ارشد مهندسی معدن و بدون نیاز به پایان نامه در دانشگاه مک گیل، برای سال اول تحصیلی به اندازه 24,112.33 دلار کانادا اعلام شده است. همچنین، مدت زمان این دوره یک سال و شش ماه ذکر شده است. با توجه به اینکه شهریه شرکت در دوره های دانشگاه مک گیل، با توجه به شرایط مختلفی مانند عنوان دوره و سطح دوره متفاوت است، پیشنهاد می کنیم برای مشاهده جزئیات هزینه های تحصیلی به این لینک مراجعه کنید. 

  • دانشگاه دالهاوزی

دانشگاه دالهاوزی دو دوره کارشناسی را با عنوان های مهندسی منابع معدنی ارائه می دهد. به شکلی که یک دوره کارشناسی دارای 3 ترم همراه با تجربه کار عملی است. مدت زمان این دوره 5 سال است. همچنین، مدت زمان دوره کارشناسی مهندسی معدن بدون کار عملی 4 سال اعلام شده است. شهریه شرکت در دوره کارشناسی 5 ساله برای دانشجویان بین المللی، در سال اول تحصیلی برابر با 17608 دلار در نظر گرفته شده است.

برای دسترسی به اطلاعات کامل درباره هزینه تحصیل در کانادا ، تحصیل رایگان در کانادا و زندگی دانشجویی در کانادا به لینک مرتبط به هر صفحه مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی رشته مهندسی معدن در کانادا

بورسیه تحصیلی رشته مهندسی معدن در کانادا

بورسیه های تحصیلی همواره یکی از جذابیت های تحصیل در رشته مهندسی معدن در کانادا بوده است. وجود تعداد بسیار زیادی از کمک هزینه های تحصیلی، دانشجویان بین المللی در سرتاسر جهان را به ادامه تحصیل و اپلای تحصیلی کانادا تشویق می کند. دانشگاه های مختلف در کانادا با در نظر گیری جوایز و بورسیه های متعدد و تحت عنوان های مختلف، می کوشند تا دانشجویان را برای ادامه تحصیل در دوره های پیشنهادی تشویق نمایند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از دانشگاه های معروف در ارائه بورسیه های تحصیلی رشته مهندسی معدن در کانادا است. اگرچه معمولاَ برای دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های مختلف کانادا بورسیه های خوبی در نظر گرفته می شود، اما این دانشگاه با ارائه ی بورسیه های بسیار متنوع برای دوره کارشناسی مهندسی معدن، تصمیم گرفته است تا دانشجویان با استعداد را برای شرکت در دوره های مرتبط با رشته مهندسی معدن در دانشگاه بریتیش کلمبیا تشویق نماید. برای مشاهده فهرست برخی از این بورسیه های تحصیلی در دانشگاه بریتیش کلمبیا، به این لینک مرجعه کنید.

اما علاوه بر دانشگاه بریتیش کلمبیا، که بورسیه ها و جوایز تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان در نظر گرفته است، سایر موسسات معتبر آموزشی در کانادا نیز اقدام به ارائه بورسیه های مختلف به دانشجویان داخلی و بین المللی می کنند. به عنوان مثال، برای مشاهده فهرست کامل بورسیه های دانشگاه مک گیل در مقطع کارشناسی، می توانید به این لینک مراجعه کنید. در جدول زیر نیز می توانید برخی از انواع مختلف بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی را برای ادامه تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا مشاهده کنید:

دانشگاهنوع بورسیهمقدار بورسیه
دانشگاه بریتیش کلمبیابورسیه جیمز مارلو برای دانشجویان سال چهارم دوره کارشناسی مهندسی معدن16050 دلار
دانشگاه بریتیش کلمبیاجایزه Louis J. GALL برای دانشجویان دوره کارشناسی مهندسی معدن13550 دلار
دانشگاه مک گیلبورسیه ورودی برای دانشجویان دوره کارشناسیاز 3 هزار الی 10 هزار دلار در سال
دانشگاه مک گیلبورسیه داخلی دانشکده مهندسی برای دانشجویان دوره کارشناسی10 هزار دلار در مدت 3 سال تحصیلی
دانشگاه دالهاوزیبورسیه دانشجویان سال سوم دوره کارشناسی7500 دلار
دانشگاه کویینزبورسیه کارشناسی ارشد مهندسی معدنحداقل 16800 دلار
دانشگاه کویینزبورسیه دکتری مهندسی معدنحداقل 18 هزار دلار

درباره بورسیه تحصیلی کانادا ، فاند تحصیلی کانادا و کمک هزینه دانشجویی در کانادا بیشتر بخوانید.

کد مشاغل رشته مهندسی معدن در کانادا

کد شغلی برای رشته مهندسی معدن در کانادا بر اساس طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، 2143 اعلام شده است. از وظایف مهندسان معدن طراحی، برنامه ریزی، سازمان دهی و نظارت بر توسعه معدن، امکانات و تجهیزات معدن است. برای دریافت اطلاعات بیشتر از این کد شغلی در فهرست مشاغل ملی کانادا، به این لینک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید

کار پس از تحصیل در کانادا

اقامت پس از تحصیل در کانادا

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا

مسیر شغلی رشته مهندسی معدن در کانادا

مسیر شغلی رشته مهندسی معدن در کانادا

معمولاَ با کسب یک مدرک کارشناسی در رشته مهندسی معدن و یا یکی از رشته های مرتبط، فارغ التحصیلان می توانند وارد بازار کار این حرفه در کانادا شوند. ممکن است ارائه مدرک کارشناسی ارشد از کارجویان در کانادا نیز درخواست شود. عموماَ برای رشته های مهندسی نیاز است تا از مقامات دولتی و استانی در کانادا مجوز اشتغال به کار به عنوان مهندس حرفه ای در کانادا (P.Eng.) گرفته شود. همچنین، دوره ای 3 الی 4 ساله که با نظارت بر کار فارغ التحصیلان همراه است، جهت کسب تجربه در رشته مهندسی معدن در کانادا پیشنهاد می شود. برخی از مشاغلی که فارغ التحصیلان این رشته تحصیلی در کانادا می توانند در آن مشغول به کار شوند، عبارت هستند از: مهندس مشاور معدن، مهندس طراحی معدن، مهندس توسعه معدن و مهندس ایمنی معدن.

درباره کار در کانادا ، کار‌آموزی در کانادا و قانون کار کانادا بخوانید.

سوالات متداول

چگونه می توان در رشته مهندسی معدن در کانادا مشغول به کار شد؟

برای اینکه در رشته مهندسی معدن در کانادا مشغول به کار شوید در ابتدا نیاز است تا یک مدرک کارشناسی در این رشته و یا یکی از رشته های مهندسی و مرتبط داشته باشید. همچنین، برخورداری از حداقل یک سال تجربه کاری برای کار در زمینه مهندسی معدن در کشور کانادا مورد نیاز است. از آنجایی زبان های رسمی در کانادا زبان های انگلیسی و فرانسوی است، بنابراین آشنایی و یا تسلط به یکی از این دو زبان می تواند در یافتن شغل مناسب تأثیر گذار باشد. به علاوه، سوابق شما در مدت 5 سال قبل از درخواست شغل از لحاظ وجود یا عدم وجود سوء پیشینه مورد بررسی قرار می گیرد. البته برخورداری از مهارت های شغلی مانند تسلط به ارائه گزارش، برنامه ریزی انجام پروژه و برآورد عملیات، از جمله توانمندی هایی هستند که یک مهندس معدن در کانادا باید از آن برخوردار باشد.

استخدام مهندسی معدن در کانادا چگونه است؟

با استفاده از سایت های کاریابی در رشته مهندسی معدن در کانادا می توانید مشغول به کار شوید. سایت های بسیار خوبی برای این منظور وجود دارند که موقعیت های شغلی مهندسی معدن را در شهرهای مختلف کانادا به صورت مرتب اعلام می کنند. یکی از سایت های خوب در زمینه کاریابی رشته مهندسی معدن در کانادا، سایت indeed است. برای مشاهده فرصت های شغلی رشته مهندسی معدن در کانادا در این سایت، می توانید به این لینک مراجعه کنید.

هزینه تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل رشته مهندسی معدن در کانادا ممکن است در دانشگاه های مختلف و برای مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت باشد. به عنوان مثال، شهریه تحصیل این رشته در دانشگاه بریتیش کلمبیا و برای مقطع کارشناسی ارشد، در حدود 21 هزار دلار برای یک سال تحصیلی است. همچنین، ممکن است هزینه های تحصیلی در دانشگاه ها با توجه به عوامل دیگری مانند محل اسکان دانشجویان و شهر محل تحصیل، متفاوت باشد.

آیا دریافت بورسیه های تحصیلی در رشته مهندسی معدن در کانادا آسان است؟

دریافت کمک هزینه های تحصیلی در دانشگاه های کانادا بسیار امکان پذیر است. بسیاری از دانشجویان داخلی و بین المللی در کشور کانادا از انواع مختلف بورسیه ها، جوایز تحصیلی، وام ها و کمک هزینه های تحصیلی بهره مند می شوند. حتی در برخی از دانشگاه ها و کالج ها، با ارسال درخواست و اپلای رشته تحصیلی مهندسی معدن در کانادا، به صورت خودکار برای بررسی شرایط دانشجو جهت دریافت بورسیه های دانشگاه اقدام می شود. مقدار برخی از این بورسیه ها در کشور کانادا به شکلی است که ممکن است مبلغی تا اندازه 17 هزار دلار کانادا برای 1 سال تحصیلی به دانشجویان پرداخت شود.

درآمد رشته مهندسی معدن در کانادا چقدر است؟

میانگین حقوق مهندسی معدن در کانادا برابر با 85380 دلار کانادا در سال است.