زیست‌ شناسی در کانادا

از شرایط تحصیل تا اشتغال

رشته زیست‌ شناسی در کانادا

معرفی رشته زیست‌ شناسی در کانادا

دانشجویان با تحصیل رشته زیست ‌شناسی (Biology) در کانادا، به مطالعه علوم طبیعی خواهند پرداخت. مطالعه ارگانیسم‌های زنده شامل ساختار فیزیکی آن‌ها، فرآیندهای شیمیایی، واکنش‌های مولکولی، سازوکارهای فیزیولوژیکی، رشد و تکامل، از جمله موضوعات مورد توجه در رشته زیست‌ شناسی هستند. به شکلی که در رشته زیست شناسی، “سلول” به عنوان واحد اساسی در زندگی، “ژن‌ها” به عنوان واحد اصلی وراثت و “تکامل موجودات” به عنوان عامل اصلی ایجاد و یا انقراض گونه‌های جانوری معرفی می‌شوند.

در این مطلب قصد داریم تا به معرفی برخی دانشگاه‌های برگزارکننده‌ی دوره‌های مرتبط با رشته زیست شناسی در کانادا بپردازیم. شرایط شرکت در این دوره‌ها، حداقل نمره در امتحان‌های زبان، شهریه شرکت در دوره‌ها به همراه مدت زمان تحصیل در دانشگاه ‌های کانادا، از جمله موضوعاتی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد. بنابراین، اگر قصد دارید تا به طور کامل از شرایط تحصیل در کانادا و رشته زیست شناسی با خبر شوید، با مطالعه این مطلب اطلاعات بسیار مفیدی بدست خواهید آورد.

همچنین درباره اپلای رشته زیست شناسی بخوانید.

اهمیت رشته زیست‌ شناسی در کانادا

در حقیقت، زیست شناسی مطالعه زندگی است. به شکلی که دانشجویان در ابتدا با مطالعه اصول کلی زیست شناسی، از درک خوبی برای مطالعه سایر گرایش‌های زیست شناسی در سال‌های بالاتر برخوردار خواهند شد. ذکر این نکته ضروری است که بسیاری از موضوعات مهم جهانی مانند بیماری‌ها و علم پزشکی، تنوع زیستی و منابع انرژی و غذا، نیازمند تخصص و دانش بالا در این حوزه‌هاست. دستاوردهای پژوهشی زیست شناسان و دانشمندان فعال در حوزه‌های علمی مرتبط، می‌تواند در حوزه‌هایی مانند کشاورزی و علوم پزشکی در کشور کانادا مورد استفاده قرار گیرد.

درباره پذیرش تحصیلی کانادا ، تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا و شرط معدل برای تحصیل در کانادا بخوانید.

اهمیت رشته زیست‌ شناسی در کانادا

دانشگاه های دارای رشته زیست ‌شناسی در کانادا

دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مختلفی اقدام به ارائه دوره‌های مرتبط با رشته زیست شناسی در کانادا می‌کنند. بنابراین، در ادامه به بعضی از این دانشگاه‌ها اشاره شده است:

نام دانشگاهرتبه بندی جهانی در سال 2020 بر اساس معیار QS
دانشگاه تورنتو29#
دانشگاه مک گیل35#
دانشگاه بریتیش کلمبیا51#
دانشگاه آلبرتا113#
دانشگاه مک مستر140#
دانشگاه واترلو173#
دانشگاه وسترن انتاریو211#
دانشگاه دالهاوزی280#
دانشگاه ساسکاچوان439#
دانشگاه کنکوردیا462#
دانشگاه یورک511#
دانشگاه گوئلف571#
دانشگاه کارلتون651#
دانشگاه مموریال نیوفاندلند701#
 • دانشگاه تورنتو

تحصیل در رشته زیست شناسی در کانادا دانشگاه تورنتو در گرایش‌های اصلی از این رشته دانشگاهی امکان‌پذیر است. به شکلی که دانشجویان در مقطع کارشناسی می‌توانند در یکی از گرایش‌های اکولوژی، زیست شناسی میدانی و ارگانیسم‌ها، تکامل و ژنتیک، زیست شناسی سلولی و مولکولی، و فیزیولوژی و رفتار در دانشگاه Toronto، مشغول به تحصیل شوند. دانشجویان در دوره کارشناسی می‌توانند با شرکت در پروژه‌های پژوهشی این دانشگاه، از تجربه ارزشمند کار در محیط‌های آزمایشگاهی نیز بهره‌مند شوند. دانشگاه تورنتو با برخورداری از محیط دانشگاهیِ بسیار پویا، آزمایشگاه‌های مجهز و تیم علمی بسیار قوی، زمینه را برای رشد علمی دانشجویان به خوبی فراهم کرده است.

 • دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل که در مونترال کانادا واقع شده است، سالانه هزاران دانشجوی بین‌المللی را از بیش از 150 کشور جهان به خود جذب می‌کند. جالب است بدانید که دانشگاه مک گیل، بیشترین تعداد دانشجو را در مقطع تحصیلی دکتری، در بین تمامی دانشگاه‌های کانادا داراست. برای ادامه تحصیل رشته زیست شناسی در کانادا در دانشگاه مک گیل، دوره‌های مختلفی در مقطع کارشناسی و مقاطع تحصیلات تکمیلی فراهم شده است. “زیست شناسی”، “زیست شناسی و ریاضیات” و “زیست شناسی و علوم کامپیوتر” از جمله عنوان دوره‌هایی هستند که در مقطع کارشناسی این دانشگاه، برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

 •  دانشگاه بریتیش کلمبیا

یکی از دانشگاه‌های عمومی کانادا که در زمینه پژوهشی به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شود، دانشگاه British Columbia، است. این دانشگاه با فضای سبز بسیار زیبا، از سالن کنسرت و آزمایشگاه‌های بسیار مجهزی برخوردار است. دانشجویان در مقطع کارشناسی رشته زیست شناسی در کانادا در دانشگاه بریتیش کلمبیا، دروسی در ارتباط با زیست شناسی انسانی، فیزیولوژی جانوری و اکولوژی را خواهند گذراند.

 • دانشگاه مک مستر

این دانشگاه با قرار گرفتن در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان و با ارائه دوره‌های رشته زیست شناسی در کانادا و برای مقاطع مختلف تحصیلی، یکی از بهترین و جامع‌ترین دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل و اپلای رشته زیست شناسی در کانادا است. به شکلی که این دانشگاه با ارائه چندین برنامه تحصیلی مختلف در مقطع کارشناسی، تمامی حوزه‌های مرتبط با این رشته را در زمینه‌های تخصصی زیست شناسی، پوشش داده است. ژنتیک و زیست شناسی مولکولی، زیست شناسی در حوزه تخصصی فیزیولوژی و علوم زیست محیطی و زیست شناسی، برخی دوره‌های این دانشگاه در مقطع کارشناسی هستند. برای مشاهده فهرست کامل دوره‌ها و آگاهی بیشتر در مورد جزئیات شرکت در این دوره‌ها، می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

درباره ددلاین دانشگاه های کانادا ، ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا و بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل بیشتر بخوانید.

دانشگاه های دارای رشته زیست ‌شناسی در کانادا

شرایط تحصیل در رشته زیست‌ شناسی در کانادا

شرایط دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در دوره‌های رشته زیست شناسی در کانادا، ممکن است با توجه به عواملی مانند حداقل نمره در امتحان‌های زبان، معدل کل مقطع تحصیلی قبلی و معدل دو سال آخر تحصیلی با یکدیگر متفاوت باشد. بنابراین، در ادامه شرایط شرکت در برخی دوره‌ها، برای چندین دانشگاه معتبر در کانادا و در رشته زیست شناسی آورده شده است:

 • دانشگاه تورنتو

دانشکده زیست شناسی دانشگاه تورنتو برنامه‌های مختلف تحصیلی و برای گرایش‌هایی مانند زیست شناسی مولکولی و بیوتکنولوژی، زیست شناسی و زیست شناسی انسانی دارد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته زیست شناسی در کانادا دانشگاه تورنتو، ارائه حداقل نمره 6.5 از امتحان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6 در هر مهارت و یا ارائه حداقل نمره 100 از امتحان تافل آی بی تی با حداقل نمره 22 در مهارت نوشتاری مورد نیاز است. همچنین، حداقل معدل برای شرکت در برنامه‌های دوره کارشناسی رشته زیست شناسی در کانادا دانشگاه تورنتو برابر با GPA معادل با 2.75 ذکر شده است.

درباره مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا ، مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا و محاسبه GPA در کانادا با مراجعه به لینک های مرتبط، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 •  دانشگاه مک گیل

حداقل معدل شرکت دوره کارشناسی رشته زیست شناسی در کانادا دانشگاه مک گیل، معادل با B+ اعلام شده است. به علاوه، ارائه حداقل نمره 90 از امتحان تافل آی بی تی با حداقل نمره 21 در هر مهارت، و یا ارائه حداقل نمره 6.5 از امتحان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6 در هر چهار مهارت، برای شرکت در دوره کارشناسی زیست شناسی نیاز است. همچنین، برای شرکت در دوره تحصیلات تکمیلی رشته زیست شناسی در کانادا دانشگاه مک گیل، ارائه حداقل GPA برابر با 3.2 در دو سال آخر تحصیلی، نیاز است. ارائه حداقل نمره زبان از امتحان تافل آی بی تی برابر با 86 با حداقل نمره 20 در هر مهارت، و یا ارائه حداقل نمره زبان از امتحان آیلتس آکادمیک برابر با 6.5 از دیگر شرایط شرکت در دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه مک گیل در رشته زیست شناسی است.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا

برای شرکت در دوره کارشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا در رشته زیست شناسی، ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و گواهی پیش دانشگاهی مورد نیاز است. همچنین، ارائه حداقل نمره 6.5 از امتحان آیلتس آکادمیک و یا ارائه حداقل نمره 90 از امتحان تافل آی بی تی از دیگر شرایط شرکت در این دوره است.

 • دانشگاه مک مستر

برای شرکت در دوره‌های تحصیلات تکمیلی رشته زیست شناسی در کانادا دانشگاه McMaster، ارائه حداقل نمره 92 از امتحان تافل آی بی تی، و یا ارائه حداقل نمره 6.5 از امتحان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 5.5 در هر مهارت نیاز است. همچنین ارائه حداقل معدل برابر با B+ از آخرین مدرک تحصیلی در یکی از رشته‌های تحصیلی زیست شناسی، بیوشیمی، ژنتیک، میکروبیولوژی و یا یکی از رشته‌های مرتبط، برای شرکت در دوره‌های تحصیلات تکمیلی رشته زیست شناسی در این دانشگاه، نیاز است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون تافل برای کانادا ، تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان و دوره زبان در کانادا به لینک‌ های مرتبط مراجعه کنید.

شرایط تحصیل در رشته زیست‌ شناسی در کانادا

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته زیست ‌شناسی در کانادا

شهریه و مدت زمان دوره‌های تحصیلی رشته زیست شناسی در کانادا، معمولاَ با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است. به عنوان مثال، برای دوره‌های کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی در کانادا، مدت زمان تحصیل معمولاَ بین 2 الی 3 سال است. در ادامه، شهریه و مدت زمان تحصیل برای برخی دانشگاه‌های برتر در کانادا آورده شده است. 

 • دانشگاه تورنتو

دوره کارشناسی رشته زیست شناسی در کانادا دانشگاه تورنتو دوره‌ای 4 ساله است. همچنین، حداقل هزینه شرکت در دوره‌های دانشگاه تورنتو برای دانشجویان بین‌المللی،به اندازه  57,020 دلار برای سال اول تحصیل اعلام شده است. البته این هزینه مربوط به شرکت در دوره‌های دانشگاه تورنتو است و سایر هزینه‌ها مانند هزینه کتاب و وسایل آموزشی، هزینه اسکان دانشجویان و بیمه درمانی دانشگاه را شامل نمی‌شود. به عنوان مثال، برای سال تحصیلی 2020-2021 میلادی، هزینه تهیه کتاب و کمک وسایل آموزشی در حدود 1500 دلار، هزینه بیمه درمانی اجباری برای دانشجویان بین‌المللی در هر سال تحصیلی دانشگاه تقریباَ 720 دلار و هزینه اسکان دانشجویی بین 6321 دلار الی 10640 دلار ذکر شده است.

 • دانشگاه مک گیل

دوره کارشناسی رشته زیست شناسی در کانادا دانشگاه مک گیل دوره‌ای 4 ساله است. برای مشاهده هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه مک گیل و در مقطع کارشناسی به این لینک مراجعه کنید. همچنین، برای شرکت به صورت تمام‌وقت در مقطع کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی در کانادا دانشگاه McGill، شهریه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی، برابر با 8,710.50 دلار و برای دوره دکتری 7,818.60 دلار برای هر ترم تحصیلی تعیین شده است.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا

دوره کارشناسی رشته زیست شناسی در کانادا در دانشگاه بریتیش کلمبیا، 4 ساله است. هزینه‌های آموزشی برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی و برای سال اول تحصیلی، مبلغی برابر با 43,394.14 ‌دلار کانادا تعیین شده است.

 • دانشگاه مک مستر

دوره کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی در کانادا در دانشگاه مک مستر دوره‌ای حداقل 1 ساله و تمام‌وقت است. هزینه درخواست شرکت (application fee) در دوره‌های تحصیلات تکمیلی رشته زیست شناسی در کانادا در دانشگاه مک مستر، برابر با 110 دلار کاناداست. همچنین، برای مشاهده جزئیات شهریه دوره ها، می توانید به این لینک مراجعه کنید.

درباره هزینه تحصیل در کانادا ، هزینه زندگی در کانادا و زندگی دانشجویی در کانادا بیشتر بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته زیست ‌شناسی در کانادا

بورسیه تحصیلی رشته زیست ‌شناسی در کانادا

یکی از مزیت‌های ادامه تحصیل در رشته زیست شناسی در کانادا بهره‌مندی از بورسیه‌ تحصیلی کانادا و کمک هزینه‌های بسیار متنوع است. این بورسیه‌ها که از طرف نهادهای دولتی و آموزشی در کشور کانادا به دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی اعطا می‌شود، تا اندازه زیادی هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را پوشش می‌دهد. به عنوان مثال، دانشکده زیست شناسی در دانشگاه مک مستر اقدام به ارائه بورسیه‌های بسیار متنوعی به دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه می‌کند. برای مشاهده فهرست کامل بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه مک مستر، می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

درباره تحصیل رایگان در کانادا ، وام دانشجویی کانادا و کمک هزینه دانشجویی در کانادا بخوانید.

دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز در مقاطع مختلف تحصیلی اقدام به ارائه بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی در رشته زیست شناسی در کانادا می‌کند. برای مشاهده فهرست کامل بورسیه‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی در این دانشگاه به این لینک مراجعه کنید. در جدول زیر، برخی بورسیه‌های تحصیلی در چند دانشگاه معتبر در کشور کانادا آورده شده است:

دانشگاهنوع بورسیهمقدار بورسیه
دانشگاه تورنتوبورسیه دانشکده زیست شناسی برای دانشجویان بین‌المللی و در مقاطع تحصیلات تکمیلیحداقل 33654 دلار در سال
دانشگاه مک گیلکمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی35132 دلار
دانشگاه بریتیش کلمبیاکمک هزینه زندگی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته زیست شناسی مولکولی22 هزار الی 31 هزار دلار در سال
دانشگاه مک مستربورسیه ورودی برای دانشجویان ممتاز دوره کارشناسی500 دلار الی 2500 دلار

همچنین بخوانید: فاند تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی رشته زیست ‌شناسی در کانادا

کد مشاغل رشته زیست‌ شناسی در کانادا

زیست شناسان و سایر دانشمندانی که مشغول به فعالیت های علمی در حوزه های تخصصی مشابه هستند، از پژوهش‌های کاربردی به منظور گسترش دانش در زمینه ارگانیسم‌ها و مدیریت منابع طبیعی استفاده می‌کنند. همچنین، ارائه محصولات و رویکردهای جدید در حوزه‌های پزشکی و کشاورزی از دیگر وظایف آن‌ها محسوب می‌شود. کد شغلی برای رشته زیست‌ شناسی در کانادا بر اساس طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، 2121 اعلام شده است. البته عنوان‌های شغلی دیگری نیز در این گروه شغلی وجود دارند که برای مشاهده جزئیات بیشتر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

درباره کار پس از تحصیل در کانادا و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا بخوانید.

مسیر شغلی رشته زیست‌ شناسی در کانادا

زیست شناسان از نقشی کلیدی در مدیریت منابع طبیعی، کار با فناوری‌های پزشکی و فناوری‌های جدید برخوردارند. همچنین، با برخورداری از تفکر انتقادی و مهارت‌های کار گروهی و پژوهشی، می‌توانند در مشاغلی مانند تکنسین پاتولوژی، پژوهشگر حوزه زیست شناسی و افسر حفاظت از محیط زیست مشغول به کار شوند. البته امکان ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی نیز برای فارغ‌التحصیلان رشته زیست شناسی در کانادا وجود دارد. ذکر این نکته ضروری است که برخورداری از مدرک کارشناسی در رشته زیست شناسی و یا یکی از رشته‌های مرتبط، برای اشتغال به کار زیست شناسان در کانادا نیاز است.

بیشتر بدانید: بازار کار زیست شناسی در کانادا ، کار‌آموزی در کانادا ، کار در کانادا

تیم تراست برای رفاه حال متقاضیان، شرایط افراد برای مهاجرت را به‌ رایگان بررسی می‌کند. همین حالا می‌توانید با متخصصان ما در تراست تماس بگیرید یا از طریق فرم ارزیابی رایگان اقدام کنید.

سوالات متداول

مزایای تحصیل در رشته زیست شناسی در کانادا کدام است؟

.اکثر دانشگاه‌های کانادا که دوره‌های مرتبط با رشته زیست شناسی را ارائه می‌دهند، در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. بنابراین، کسب مدرک تحصیلی از یکی از این دانشگاه‌ها در رشته زیست شناسی، رزومه تحصیلی بسیار خوبی برای فارغ‌التحصیلان خواهد بود.
.میانگین درآمد فارغ‌التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی، برای رشته زیست شناسی در کانادا، حدود 58 هزار دلار کانادا در سال است.
تحصیل در محیط‌های پویا و برخورداری از مدرن‌ترین تجهیزات آموزشی از ویژگی‌های تحصیل در دانشگاه‌های کانادا است.
.استخدام فارغ‌التحصیلان رشته زیست شناسی در کانادا در بهترین شرکت‌های کانادایی و بین‌المللی از دیگر ویژگی‌هایی است که با تحصیل در کانادا برای آینده شغلی خود می‌توانید در نظر بگیرید.

چرا تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته زیست‌ شناسی در کانادا مناسب است؟

یکی از مهمترین دلایل تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در کانادا، برخورداری از فرصت‌های شغلی بسیار خوبی است که با کسب مدرک کارشناسی ارشد، برای فارغ‌التحصیلان امکان‌پذیر خواهد بود. به علاوه، زیست شناسان و پژوهشگران فعال در حوزه‌های مرتبط نیز، که از حداقل مدرک برابر با کارشناسی ارشد برخوردار هستند، درآمد مناسبی در کانادا خواهند داشت. به شکلی که، این گروه از متخصصان، درآمدی تقریباَ بین 21 دلار کانادا الی 56 دلار کانادا در هر ساعت دارند.

بورسیه های تحصیلی رشته زیست‌ شناسی در کانادا چقدر است؟

بورسیه‌های تحصیلی رشته زیست‌ شناسی در کانادا، معمولا به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود. مقدار این بورسیه‌ها به دانشگاه محل تحصیل و دوره‌ بستگی دارد. به عنوان مثال، یکی از بورسیه‌های دانشگاه واترلو برای مقطع کارشناسی ارشد در رشته زیست شناسی، مبلغی برابر با 9 هزار دلار کاناداست. دانشگاه آلبرتا نیز برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی، بورسیه تحصیلی به اندازه 50 هزار دلار کانادا، برای سه سال تحصیلی در نظر گرفته است.

شهریه تحصیلی در رشته زیست شناسی در کانادا چقدر است؟

شهریه تحصیلی در رشته زیست شناسی در کانادا با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی در کانادا، شهریه‌ای حدود 21,840 دلار الی 54,458 دلار برای کل دوره نیاز است. در شکل زیر شهریه تحصیلی سالانه برای برخی دانشگاه‌های محبوب کشور کانادا و برای مقطع کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی، آورده شده است:شهریه تحصیلی در رشته زیست شناسی در کانادا چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا چقدر است؟

با توجه به استان و شهر محل تحصیل، هزینه زندگی برای دانشجویان بین‌المللی به طور تقریبی حدود 14 هزار دلار کانادا الی 19601 دلار کانادا در سال است. به شکلی که، حداقل هزینه‌هایی مانند “تهیه کتاب و وسایل کمک آموزشی”، “تهیه غذا” و “موبایل، اینترنت و خدمات رفاهی” به ترتیب 1960 دلار کانادا، 3267 دلار کانادا و 6534 دلار کانادا در سال است.