مهندسی عمران در کانادا

مهندسی عمران، مهندسی محیط زیست، مهندسی ساخت و ساز، مهندسی سازه، مهندسی شهرسازی

مهندسی عمران در کانادا

رشته مهندسی عمران در کانادا

رشته ی مهندسی عمران در نام قدیمی خود، راه و ساختمان، خلاصه می شود. مهندسین این رشته با مسائلی همچون طراحی، ساخت و نگهداری زیرساخت هایی از قبیل ساختمان ها، جاده ها، پل ها، سیستم های آب و فاضلابی و بسیاری دیگر از سازه ها سر و کار دارند. مهندسین عمران وظیفه دارند بهترین راه حل ها و روش ها را با توجه به نیاز های جامعه، محدودیت های اقتصادی و محیط زیستی برای انجام پروژه های ساختمانی ارائه دهند.

مهندسی عمران در کانادا

اهمیت رشته مهندسی عمران در کانادا

تعدادی زیادی از دانشجویان ایرانی همه ساله برای تحصیل در رشته ی عمران و سایر رشته های مهندسی به کشور های خارجی سفر می کنند. تحصیل در کشور های پیشرفته و دانشگاه های خارجی این مزیت را برای شما دارد تا از جدید ترین علوم و تکنولوژی های روز بهره ببرید و در جریان هم افزایی علمی و تکنیکی جهانی قرار گیرید؛ علاوه بر این، تحصیل در خارج از کشور و به خصوص کشور کانادا این امکان را به شما می دهد که بستر بهتری برای جذب در بازار های کاری برای خود بسازید. به عنوان یک تخصص، رشته ی مهندسی عمران در کشور کانادا بسیار مورد نیاز است، به همین منظور، دولت این کشور برای جذب سریع متخصصین مجرب این رشته، برنامه های مهاجرتی متعددی فراهم دیده است.
در حال حاظر بیش از 25 هزار مهندس در کانادا مشغول به کار اند که از این میان حدود یک سوم آنها مهندسین عمران اند. این تعداد در سالهای اخیر رو به رشد بوده است و پیش بینی می شود به علت رشد اقتصاد کانادا در آینده و افزایش رشد پروژه های عمرانی، نیاز به استخدام مهندسین عمران نیز افزایش یابد. علاوه بر این، با توجه سن بازنشستگی 55 سالگی در کانادا، تا سال 2025 بیش از 20% از شاغلین فعلی مهندسین عمران با فارغ التحصیلان دانشگاهی تعویض خواهند شد. همه ی این ها حاکی از تقاضای بالای نیرو های متخصص مهندسین عمران در کانادا است و این کشور را مقصد جذابی برای این جامعه می کند.

درباره پذیرش تحصیلی کانادا بخوانید.

اهمیت رشته مهندسی عمران در کانادا

شرایط تحصیل در رشته عمران در کانادا

به طور کل، برای تحصیل در کانادا شما اولاً نیاز به اخذ پذیرش در یکی از موسسات آموزشی از قبیل دانشگاه ها دارید. پس از اخذ پذیرش، باید برای اقامت تحصیلی خود از سفارت کانادا ویزای تحصیلی دریافت نمایید. در مدت تحصیل در کانادا باید توانایی برآمدن ازپس هزینه زندگی در کانادا و تحصیل خود را باید داشته باشید و به همین منظور دولت کانادا مدارکی دال بر امکان اسکان و استطاعت مالی را از شما می خواهد. این منابع مالی را باید شخصاً تقبل نمایید، یا باید فرد یا موسسه ای تضمین پرداخت های شما انجام دهد.
دقت نمایید، ویزای دانشجویی اجازه ی اقامت موقت کانادا است و شرایط و ضوابطی خاص دارد. امکان تغییر، تمدید و لغو ویزای شما در مدت تحصیل وجود دارد. به عنوان مثال از جمله ملزومات ویزای دانشجویی داشتن بیمه خدمات درمانی است و تمامی دانشجویان باید در حین تحصیل بیمه باشند.
به طور کل شرایط سنی برای تحصیل در کانادا وجود ندارد. به ندرت ممکن است برای اخذ برخی امکانات مالی و تحصیلی شرایط سنی وجود داشته باشد. به عنوان مثال اخذ کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان رشته ی پزشکی در برخی از دانشگاه ها شرایط سنی دارد.

درباره سفارت کانادا در ترکیه ، سفارت کانادا در گرجستان و سفارت کانادا در دبی بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته عمران در کانادا

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته عمران در کانادا

دانشگاه های کانادا عمدتاً انگلیسی زبان اند و تعدادی از دانشگاه ها زبان اصلی آن ها فرانسوی است. شما برای پذیرش و حضور در کلاس ها ابتدا باید مدرک مهارت زبان مورد نظر خود را ارائه دهید.
تحصیل در رشته ی عمران و به طور کل در رشته های مهندسی در مقاطع مختلف و موسسات مختلف متفاوت است. به طور کل از شرایط کلی اخذ پذیرش همه ی دانشگاه ها، تکمیل تحصیل در مقطع قبلی است. هر یک از دانشگاه ها شرایطی برای ممیزی مدارک شما دارند و شما باید شرایط اخذ پذیرش دانشگاه مقصد خود از قبیل شرط معدل، نمره ی زبان، نیاز به توصیه نامه و مقاله، سایر آزمون های و گواهی نامه ها و … را مطالعه نمایید.
برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها و موسسات آموزشی شما باید مدارک خود را یا به صورت اینترنتی و یا به صورت پستی، بسته به درخواست دانشگاه، در زمان های اعلام شده ارسال نمایید. برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری نیاز خواهید داشت که اساتید و گروه های آموزش تماس برقرار کنید.

درباره بهترین رشته های مهندسی برای اپلای ، دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا و ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته عمران در کانادا

به طور کل دوره های تحصیلی در کانادا مشابه سیستم تحصیلات عالی ایران است. دوره ی کارشناسی 4 ساله، کارشناسی ارشد 2 ساله و دوره ی دکتری عمدتاً 4 ساله است. در برخی از دانشگاه ها امکان تحصیل پاره وقت با زمان هفتگی کمتر نیز وجود دارد. به عنوان مثال می توانید دوره کارشناسی ارشد پاره وقت خود را در مدت 3 تا 4 ساله به اتمام برسانید. دوره های تحصیلی دیگری هم در دانشگاه های کانادا وجود دارند که در زمان های متفاوتی از چند ماه تا چند سال ارائه می شوند. برخی دوره های تخصصی رشته عمران، رشته های میان رشته ای یا گواهی نامه های جزئی از این جمله اند.
شهریه های دانشگاه ها در کانادا به صورت نسبی از سایر کشور های انگلیسی زبان (استرالیا، انگلیس و آمریکا) کمتر است. رشته ی عمران و به طور کل رشته های مهندسی در محدوده ی میانه ی شهریه های تحصیلی در کانادا را دارند. برای دانشجویان خارجی این مقدار شهریه در بازه 7.000 تا 20.000 دلار کانادا سالیانه است. معمولاً در تحصیلات تکمیلی شهریه ها از کارشناسی کمتر است. اگر وضعیت تحصیلی در مقاطع قبلی شما مناسب بوده است، خبر خوب برای شما این است که کمک هزینه های مالی فراوانی در دانشگاه های کانادا وجود دارد.

همچنین بخوانید: شرایط سنی تحصیل در کانادا ، تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا ، کارشناسی ارشد در کانادا

بورسیه تحصیلی رشته عمران در کانادا

اسکالرشیپ ها، گرنت های مالی و بورسیه های متنوعی برای تمامی مقاطع تحصیلی وجود دارند و دانشجویان خارجی می توانند برای این امتیازات ثبت نام نمایند. این امتیازات بر اساس درخشش وضعیت تحصیلی، انجام فعالیت ورزشی یا هنری ویا برای برخی رشته های خاص اعطا می شوند. منبع این امتیازات مالی می تواند مستقیماً خود دانشگاه، ایالت دانشگاه، دولت فدرال و یا شرکت ها یا موسسات خصوصی باشند. در تمامی این موارد نکته ای که بسیار حائز اهمیت این است که به موقع یا حتی زود تر موعد ثبت نام را انجام دهید. برای اطلاع دقیق از لیست منابع مالی دانشگاهی و ایالتی به صفحات دانشگاه های مورد نظر خود مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید

بورسیه تحصیلی کانادا

تحصیل رایگان در کانادا

فاند تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی رشته عمران در کانادا

آینده شغلی رشته عمران در کانادا

به طور کلی سه راه شغلی برای مهندسین عمران وجود دارد: کار دفتری که متشکل وظایفی همچون طراحی سازه ها، برنامه ریزی اجرایی پروژه ها و ارتباط با مشتریان، و کار اجرایی که سایت های ساختمانی و با وظایفی همچون کنترل و نظارت اجرا، مدیریت نیروهای انسانی و پیش برد طرح های ساختمانی و یا کار در راستای پیشبرد علمی صنعت ساخت ساز. دانشجویانی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند برای شرکت های خصوصی یا دولتی کار کنند. از جمله مسیر های شغلی برای مهندسین عمران مهندسی ساخت، مهندسی سازه، مهندسی سازه های آب و فاضلابی، مهندسی محیط زیست و مهندسی نظارت و کنترل پروژه و بسیاری دیگر از عناوین شغلی است.

درباره اقامت پس از تحصیل در کانادا ، کار پس از تحصیل در کانادا و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا بخوانید.

آینده شغلی رشته عمران در کانادا

دانشگاه های دارای رشته عمران در کانادا

بیش از 50 دانشگاه و موسسه ی آموزشی در کانادا رشته ی عمران را ارائه می دهند که بهترین های آن ها طبق رده بندی سایت QS در سال 2020 عبارت اند از:

همچنین درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا بخوانید.

 دانشگاه کلگری کانادا
دانشگاه کلگری
 دانشگاه کوئین کانادا
دانشگاه کوئین

گرایش های رشته مهندسی عمران در کانادا

در دهه های اخیر، سیستم های آموزشی نوین در سراسر جهان رو به تخصص گرایی در رشته های محض و میان رشته ای آورده اند که رشته ی مهندسی عمران نیز از این بین مستثنی نیست. عناوین زیر گرایش های مهم رشته ی عمران اند که در بیشتر دانشکده های مهندسی عمران در کانادا ارائه می شوند. اما طیف های گسترده تری از این گرایش های تخصصی و میان رشته ای مخصوصاً در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز وجود دارند.

 • مهندسی ژئوتکنیک
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی راه سازی و حمل و نقل
 • مهندسی شهرسازی
 • مهندسی کنترل و نظارت قانونی
 • مهندسی مواد و مصالح ساختمانی
 • مهندسی سازه های ساحلی و دریایی
 • مهندسی ساخت و ساز
 • مهندسی سازه
 • مهندسی هیدرولیک و منابع آب
 • مهندسی جئوانفورماتیک
 • مهندسی علوم زمین شناختی

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته مهندسی عمران

شرکت های متنوعی در حوزه ی فعالیت های عمرانی در کانادا وجود دارند که بسیاری از آنها همکاری گسترده ای دارند. شما با تحصیل در دانشگاه های کانادا و در رشته ی عمران این امکان را خواهید داشت که به صورت پاره وقت در حین تحصیل و پاره وقت در ایام تعطیل برای این شرکت ها کار کرده و تجربه و روابط کاری خود را گشترش دهید. بهترین بازار های کاری و شرکت های معروف استان ها و شهرهای کانادا عبارت اند از:

بهترین شهرشرکت های معروف و بزرگتوضیحات
آنتاریو وکبکCIMA+
EllisDon
Genivar HatchGroup
Bird Construction
Chandos Construction
بهترین بازار کار برای مهندسین عمران در کانادا و حضور و فعالیت شرکت های متنوع در حوزه صنایع مرتبط.
تورنتوAECON
Morrison Hershfield
یک چهارم تقاضای نیروی کار مهندسین عمران جدید در این شهر است
آلبرتاBantrel
Golder
Chandos Construction
مونترالSNC-Lavalin
Dessau
بریتیش کلمبیاMcElhinney
کلگریWorleyParsons
Aecon Group Inc
Canadian Natural Resource Ltd
از بزرگترین شرکت های عمرانی کانادا
ادمونتونPCL Construction
Stantec
Kiewit Canada
ساسکاچوانGraham Group
اتاواGolder Associates

درباره کار‌آموزی در کانادا ، کار در کانادا و قانون کار کانادا بخوانید.

 کار بعد از فراغت از رشته عمران

کد مشاغل رشته مهندسی عمران در کانادا

طبق دسته بندی سازمان رده بندی مشاغل، مهندسی عمران با کد 2231 دسته بندی شده است. عناوین شغلی ای که در رده مهندسین و تکنسین های عمرانی ذکر می شوند از قبیل موارد زیر اند:
کارشناسان طراحی پل ها، کارشناسان مصالح ساختمانی، کارشناسان ساخت و ساز، تکنسین های ساخت و ساز، برنامه ریز اجرایی ساخت، کارشناس جاده سازی، کارشناس پی سازی، دستیار مهندس شهرداری، کارشناس خاک، کارشناس طراح سازه، بازرس سازه، مهندس محیط زیست، مهندس سازه های ژئودزیک، مهندس نقشه بردار، مهندس هیدرولیک، مهندس آب و فاضلاب و تسویه آب، مهندس کنترل پروژه، مهندس ترافیک، مهندس مدیریت منابع آب

همچنین بخوانید: طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا

مسیر شغلی رشته مهندسی عمران در کانادا

برای ورود به بازار کار مهندسی عمران در کشور کانادا، در ابتدا باید به عضویت انجمن مهندسین ایالتی که برای کار مد نظر دارد در آید. این انجمن ها مدارک شما را مورد تطبیق و بررسی قرار می دهند و در صورت قبولی، به شما مجوز کار تحت عنوان مهندس جونیور (تازه وارد) را اعطا می کنند. این روند دارای شرایط و ضوابطی است که مفصلاً در سایت engineerscanada قابل دسترسی است؛ به عنوان مثال شما ملزم هستید کلاس های اخلاق کار و قوانین کانادا را گذرانده باشید و آزمون شخصیت شناسی بدهید. شرایط دیگری همچون نداشتن سوء سابقه کیفری، ورشکستگی، اعتیاد، مشکلات خانوادگی و داشتن سلامت جسمی و روانی نیز از ملزومات اعطای این عضویت می باشند. پس از دریافت عضویت شما می توانید در عناوین شغلی مختلفی، با رویکرد پرورش مهارت ها و دانش فنی، تحت نظارت یک مربی آموزش می بیند. پس از 5 سال دستیاری و کسب تجربه، برای پیشرفت شغلی می توانید برای مجوز مهندسی حرفه ای اقدام نمایید و استقلال در کار خود را بدست بیاورید. با عنوان مهندس حرفه ای، مسئولیت کار بر عهده ی شما خواهد بود و این به معنای پیشرفت و ترفیع شغلی و افزایش حقوق و مزایا است.

civil-engineering-canada

وظایف شغلی رشته مهندسی عمران

از نظر دسته بندی سازمان دسته بندی مشاغل کانادا، مهندسین عمران به دو دسته ی کارشناسان و تکنسین ها تقسیم می شوند می توان وظایف زیر را برای آنها برشمرد:

وظایف شغلی رشته مهندسی عمران در کانادا

مهندسین عمران

 • کشیدن طرح مهندسی و نقشه ی کامپیوتری (CAD) سازه ها با توجه به معیار های استاندارد های ساختمانی و بر اساس طرح های اولیه معماری
 • مستند سازی، آماده سازی جزئیات طرح کلی، هزینه های مصالح مورد نیاز و برنامه ریزی پروژه های ساختمان و ارائه گزارشات
 • نظارت و بررسی تطابق اجرا و برنامه ها، بررسی پارامتر ها موثر بر اجرای پروژه از قبیل راه ها، منابع آب، وضعیت خاک و توپولوژی و ارائه اطلاعات برای پیشبرد پروژه
 • نظارت بر اجرا عملیات ساختمانی و تست مصالح ساختمانی
 • بازرسی و بررسی طرح های اجرا شده و پیدا کردن نواقص ساختمان ها

تکنیسین های عمرانی

 • دستیاری در توسعه ی جزئیات مهندسی طرح و نقشه ها
 • همکاری در بازبینی سایت های ساختمانی، بازبینی توپوگرافی و خاک و منابع آب و ارائه گزارش های مهندسی برای پیشبرد پروژه
 • دستیاری در سایر عملیات های مهندسی و پشتیبانی فنی
 • فراهم سازی تمهیدات لازم و سرویس های مورد نیاز برای انجام عملیات عمرانی

مهاجرت از طریق کار در رشته مهندسی عمران در کانادا

اگر در حال حاضر دارای حداقل مدرک کارشناسی مهندس عمران هستید، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی و بیش از دوسال سابقه ی کار در این حوزه دارید، بدانید که دولت کانادا برای جذب نیرو های متخصص امکانات و برنامه هایی در دست اجرا دارد. برنامه ی اکسپرس انتری کانادا (Express Entry) یکی از راه های مهاجرتی مناسب برای شما می باشد.

درباره مهاجرت به کانادا از طریق کار و مهاجرت به کانادا از طریق تخصص شغلی در استان های کانادا بخوانید.

زمینه های کاری مهندسی عمران در کانادا

با اخذ مجوز کار در رشته ی مهندسی عمران، شما می توانید در مراکز متفاوتی و در زمینه های مختلف فعالیت داشته باشید؛ به عنوان مثال:

 • شرکت های خصوصی ساختمانی و مشاوره ای
 • شرکت ها یا اشخاص پیمانکار ساختمانی
 • دانشگاه ها، مراکز تحقیق و توسعه، پژوهشکده های علمی
 • شهرداری ها، سازمانها و شرکت های دولتی مرتبط با صنعت ساختمان
 • شرکت های مرتبط به انرژی، نفت و گاز، راه آهن، کشتی سازی و …
 • شرکت های سازنده تجهیزات و مصالح عمرانی

همینطور در صورتی که مجوز مهندس حرفه ای (PEng) را داشته باشید، می توانید کسب و کار یا شرکت خود را تأسیس نمایید.

حداکثر و حداقل حقوق مهندسین عمران در کانادا

با وجود گستردگی مشاغل و امکان پیشرفت سریع شغلی، رشته مهندسی عمران درآمد زا ترین رشته ی مهندسی نمی باشد. دامنه ی درآمدی مهندسین عمران در محدوده 3 الی 8 هزار دلار کانادا در ماه می باشد. به صورت میانگین، در آمد ساعتی برای شاغلان این رشته ساعتی 28.21 دلار کانادا معادل ماهیانه 4.583 و سالیانه 55 هزار دلار کانادا می باشد که این مقدار از میانگین در آمد 37 هزار دلاری تمامی مشاغل بالاتر است. در ایالت های بریتیش کلمبیا و کبک بیشترین پیشنهاد های مالی به مهندسین عمران داده می شود.

بیشتر بخوانید

درآمد در کانادا

مهارت های مورد نیاز برای کار مهندس عمران در کانادا

حوزه های متفاوت کاری مهندسین عمران مهارت های متفاوتی را اقتضا می کنند. به طور کلی می توان توانایی های هم چون موارد زیر را برای موفقیت کاری مهندسین عمران نام برد.

 • مهارت های اجتماعی از قبیل مدیریت و رهبری، ارتباطات و مذاکره
 • توانایی تحلیل و تفکر نقادانه
 • مهارت های تکنیکی، علمی و مهندسی
 • مدیریت زمان و نیروهای انسانی
 • داشتن تصویر کلی، در عین حال توجه به جزئیات

از جمله مهارت های تکنیکی، استفاده از نرم افزار های مورد استفاده در مشاغل عمرانی می باشد؛ داشتن تسلط بر هر یک از این نرم افزار ها کاریابی شما را ساده تر می کند.

 • Autocad
 • Sta4CAD
 • Probina
 • SAP2000
 • Ms Office
 • STAAD PROSlide
 • Slope
 • Talern4
 • RS2
 • Matlab
 • و….

سوالات متداول

آیا رشته مهندسی عمران در کانادا متقاضی دارد؟

 در رشته عمران طی سال‌های 2019 تا 2028  کشور کانادا نیازمند 18900 مهندس برای تامین نیازهای جدید یا جایگزینی مهندسان قبلی خواهد بود که انتظار می‌رود برای این تعداد حدودا 26500 مهندس فارغ‌التحصیل یا مهاجر حاضر باشند.

آیا رشته عمران جز رشته‌های سخت مهندسی در کانادا است؟

شوخی رایجی میان دانشجویان مهندسی عمران است که آن‌ها آسان‌ترین رشته را می‌خوانند زیرا از نظر فنی نیز تا حدودی درست است، این رشته محاسبات ریاضی سنگینی ندارد.

 دانشگاه‌های برتر رشته مهندسی عمران درکانادا کدامند؟

بهترین دانشگاه‌های مهندسی عمران در کانادا:
 بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)
دانشگاه مک گیل دانشگاه واترلو (McGill University)
دانشگاه تورنتو (University of Toronto)
دانشگاه رایرسون (Ryerson University)
دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)

چگونه مهندسان عمران می‌تواند به کانادا مهاجرت کند؟

مرحله 1: نمایه آنلاین خود را ایجاد کنید. برای ورود به لیست متقاضیان مهاجرت باید یک نمایه آنلاین ایجاد کنید.
مرحله 2: دریافت “ITA”.
مرحله 3: برای اقامت دائم اقدام کنید

در کانادا کدام استان‌ها برای مهندسی عمران بهتر هستند؟

با توجه به تقاضاهای شغلی به ترتیب آنتاریو (Ontario) ،بریتیش کلمبیا (British Columbia) ، آلبرتا(Alberta) سه شهر متناسب و خوب برای مهندسان عمران هستند.

آیا مهندسان عمران در کانادا باید مدرک کارشناسی ارشد بگیرند؟

در برخی زمینه‌های تخصصی مهندسی عمران مانند سازه و ژئوتکنیک، مدرک کارشناسی ارشد برای استخدام مورد نیاز است یا می‌تواند به شدت متمایز کننده باشد.

فارغ‌التحصیلی در رشته عمران در کانادا چقدر طول می‌کشد؟

اکثر دوره‌های این رشته بین چهار تا پنج سال طول می‌کشد.بعضی کمتر و بعضی بیشتر. و فارغ‌التحصیل مهندسی باید بین سه تا چهار سال سابقه کار مهندسی (بسته به حوزه مورد نظر) زیر نظر فردی شایسته داشته و در نهایت امتحان اخلاق حرفه‌ای در مهندسی را با نمره قبولی گذرانده باشد.

سخت‌ترین درس‌های رشته عمران در کانادا کدامند؟

طراحی سازه‌های فلزی
مهندسی ژئوتکنیک
مهندسی بنیاد / مهندسی ژئوتکنیک

آیا مهندسی عمران برای دانشجوی متوسط ​​سخت است؟

مهندسی عمران به طور کلی شاخه‌ای متنوع و دشوار است. قسمت دشوار این رشته طراحی مهندسی است که اکثر دانشجویان عمران این درس را سخت می‌دانند. به جز این مورد این دوره بسیار آسان است و هر دانشجوی متوسطی ​​می‌تواند آن را پشت سر بگذارد.

زمینه‌های شغلی مورد نظر مهندسان عمران در کانادا کدامند؟

حمل و نقل
برنامه‌ریزی حمل و نقل مهندسی حمل و نقل
مهندسی محیط زیست
مهندسی ژئوتکنیک
مهندسی سازه
مهندسی هیدرولیک و منابع آب

آیا اخذ مدرک کارشناسی ارشد مهندسی در کانادا ارزش دارد؟

48٪ مهندسان شاغل در این رشته دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر هستند، در حالی که 52٪ دارای مدرک کارشناسی هستند. با این حال، تعداد بسیار کمی از رشته‌ها هستند که در آن  درجه‌ی بالاتر کارشناسی موجب افزایش چشمگیر حقوق می‌شود، مثلا بدست آوردن مدرک تحصیلات تکمیلی مهندسی مواد باعث افزایش 39% درصدی حقوق می‌شود.

کدام گرایش‌های مهندسی عمران در کانادا بهتر هستند؟

در واقع ، دانشجویان می‌توانند یکی از زمینه‌های زیر را برای تخصص انتخاب کنند:
مهندسی و مدیریت ساخت و ساز
مهندسی ژئوتکنیک
مهندسی هیدرولیک و هیدرولوژیک
سیستم‌های هوشمند
مهندسی مواد و بزرگراه
مهندسی سازه
مهندسی سیستم‌های حمل و نقل