دانشگاه کبک مونترال

Université du Québec à Montréal

دانشگاه کبک مونترال کانادا
 • سال تاسیس :۱۹۶۹
 • نوع موسسه :دانشگاه دولتی / عمومی
 • شعار :Prenez Position Take a Stand شعار به انگلیسی
 • تعداد دانشجویان :۴۳۳۱۴
 • تعداد دانشجویان کارشناسی :34735
 • تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد :6228
 • رنکینگ کانادا :21
 • رنکینگ بین المللی :306
 • شهر :مونترال
 • استان :کبک
 • تعداد پرسنل :بیش از 5000 نفر
 • کشور :کانادا
 • زبان :فرانسوی
 • شهریه تقریبی سالانه :۷۵۰۰ دلار در سال
 • شهریه دوره کارشناسی :تقریبا ۷۵۰۰ - ۱۰۰۰۰دلار در سال
 • شهریه دوره کارشناسی ارشد :تقریبا۷۵۰۰ - ۱۰۰۰۰ دلار در سال
 • واحد پول :دلار کانادا
 • سایت رسمی دانشگاه

 تاریخچه دانشگاه کبک مونترال کانادا

دانشگاه کبک مونترال کانادا که به اختصار به آن UQAM می‌گویند، یک دانشگاه دولتی است که در مونترال، کبک کانادا واقع شده است. زبان این دانشگاه فرانسوی است و در حدود ۹۵ درصد از رشته‌ها به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند. دانشگاه کبک مونترال در ۹ آوریل ۱۹۶۹ و توسط دولت کبک با ادغام یک مدرسه هنرهای زیبا با نام  École des beaux-arts de Montréal، کالج Sainte-Marie و تعدادی دیگر از مدارس کوچک‌تر به وجود آمد ‌و این امر موجب به استقلال رسیدن نسبی دانشگاه و اعطای مدارک تحصیلی به دانشجویان شد. در شهر مونترال، چهار دانشگاه وجود دارد و کبک مونترال یکی از این چهار دانشگاه است. در مجموع حدودا ۳۵۰ رشته دانشگاهی در این دانشگاه تدریس می‌شود که مهم‌ترین دانشکده‌های آن‌ها دانشکده هنر، آموزش، ارتباطات، علوم سیاسی و حقوق، علوم، علوم اجتماعی و نیز مدرسه مدیریت است. دانشگاه کبک مونترال کانادا در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و نیز دکترا مدارک تحصیلی بسیاری را ارائه می‌دهد. این دانشگاه، یکی از دو دانشگاه فرانسوی زبان در مونترال است (دانشگاه دیگر دانشگاه مونترال است) و تنها ۱ درصد از جمعیت دانشجویی آن انگلیسی زبان هستند. قبل از افتتاح دانشگاه کبک مونترال، دسترسی به آموزش عالی برای زبان فرانسوی بسیار محدود بود اما به لطف این دانشگاه و تدابیر مسئولین، امروزه فضای بیشتر و گسترده‌ای برای یادگیری این زبان فراهم شده است. دانشگاه کبک مونترال در سال ۲۰۰۶، تحت یک بحران مالی بسیار شدید قرار گرفت و با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که مسئول این بحران مالی آقای Roch Denis یعنی رئیس قبلی دانشگاه کبک مونترال بوده است. طرح‌های بهبودی صورت گرفته از آن زمان هنوز هم در حال بررسی و تغییر است و چالش‌های زیادی را برای مسئولین، مدرسان، استادان و کارکنان این دانشگاه به وجود آورده است. با اضافه شدن دانشگاه Télé-université در ژوئن ۲۰۰۵ به دانشگاه کبک مونترال، جمعیت دانشجویی نزدیک به ۶۰۰۰۰ نفر رسید و در نتیجه دانشگاه کبک مونترال تبدیل به بزرگترین دانشگاه فرانسوی زبان جهان شد. دانشگاه TELUQ در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۲ اعلام کرد که  قصد دارد دوباره به یک دانشگاه مستقل تبدیل شود اما همچنان در سیستم دانشگاهی کبک مونترال باقی مانده است. دانشگاه کبک مونترال نیز درگیر ساخت یک پروژه یعنی اقامتگاه ۱۳ طبقه‌ای برای دانشجویان شد اما به دلیل مشکلات مالی مجبور به عقب نشینی شد و به همان خوابگاه‌های قبلی خود بسنده کرد.

اهداف کلی دانشگاه کبک مونترال

دانشگاه کبک مونترال کانادا، با هدف اضافه کردن یک بعد بین المللی جدید به تمامی زمینه‌های مطالعاتی رشته ‌های دانشگاهی خود، همواره در حال تبادل اطلاعات و همکاری با دانشگاه‌های سراسر جهان چه در اروپا، چه در آفریقا، چه در آسیا و چه در آمریکای جنوبی است. آنچه اهمیت دارد این است که دانشگاه کبک مونترال همواره در حال گسترش دامنه تحقیقاتی خود با برترین مراکز بین المللی جهان است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشگاه کبک مونترال، سیستم آموزش از راه دور (آنلاین) دانشگاه است. این دانشگاه با ارائه دوره‌ها و مدارک تحصیلی در علوم کامپیوتر، آموزش و پرورش، ارتباطات، علوم محیط زیست و نیز مدیریت از طریق پردیس ‌های مختلف به یادگیری دانشجویان از طریق سیستم‌های آنلاین کمک شایانی کرده است و هر ساله بیش از ۶۵ میلیون دلار کمک‌هزینه تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی، حقوق، مدیریت و رسانه در اختیار دانشجویان و اساتید قرار می‌گیرد و این امر نشان از اهمیت زیاد این دانشگاه به توسعه رشد و فناوری است. دانشگاه کبک مونترال کانادا در بسیاری از بخش‌های تخصصی خود در سطح بین المللی بسیار شناخته شده است. نفوذ این دانشگاه تا اروپا، آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی گسترش یافته است وتا به حال حدود ۲۰۰۰۰۰ فارغ التحصیل را در زمینه‌های مختلف علمی آموزش داده است که در حال حاضر در حوزه تخصصی خود فعال هستند.

کمپ‌های دانشگاه کبک مونترال کانادا

ردیس اصلی دانشگاه کبک مونترال کانادا که توسط Dimitri Dimakopoulos طراحی شده در مرکز شهر مونترال واقع شده است. بیشتر ساختمان‌های این پردیس در محله Quartier Latin در نزدیکی ایستگاه مترو Berri-UQAM قرار دارند. همچنین این پردیس به محل برگزاری جشنواره‌ها، کتابخانه بزرگ مونترال، سینمای کبک، رستوران‌ها و کافه‌ها نیز نزدیک است. پردیس اصلی همچنین دارای اقامتگاه‌هایی برای دانشجویان است.

دانشکده‌های دانشگاه کبک مونترال کانادا

دانشکده هنر

دانشکده مدیریت

دانشکده فشن دیزاین (طراحی مد)

دانشکده محیط زیست

دانشکده مطالعات فمینیسم

دانشکده ارتباطات

دانشکد علوم پایه

دانشکده علوم اجتماعی

دانشکده علوم سیاسی و حقوق

دانشکده تئاتر

دانشکده مطالعات بین الملل

دانشکده علوم شناختی

دانشکده بهداشت جامعه

دانشکده زبان

دانشکده هنرهای تجسمی و مدیا (رسانه)

دانشکده مطالعات ادبی

دانشکده تاریخ هنر

دانشکده موسیقی

دانشکده ارتباطات

دانشکده ارتباطات اجتماعی و عمومی

مدرسه زبان

مدرسه رسانه

دانشکده تربیت بدنی

دانشکده شیمی

دانشکده علوم زیستی

دانشکده فلسفه

دانشکده اقتصاد

دانشکده مدیریت و فناوری

دانشکده اداره علوم مالی

   

مدارس و موسسات دانشگاه کبک مونترال کانادا

مدرسه‌ تحصیلات تکمیلی مونترال طراحی مد

موسسه مطالعات فمینیستی

موسسه بهداشت و جامعه

موسسه مطالعات بین‌المللی مونترال

موسسه علوم شناختی

دانشکده مددکاری اجتماعی

گروه پژوهشی بین‌المللی حقوق حیوانات

موسسه علوم محیط زیست

مدرسه زبان

   

دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه کبک مونترال کانادا

هر ساله بیش از ۳۵۰۰ دانشجوی خارجی از ۹۰ کشور در سراسر جهان برای ادامه تحصیلات خود در مقاطع مختلف به این دانشگاه می‌آیند. دانشگاه کبک مونترال کانادا، با عضویت در شبکه‌های دانشگاهی بین المللی ایجاد شده، با بیش از ۳۸۰ نهاد در ۶۳ کشور جهان همکاری ویژه‌ای دارد. دانشگاه کبک مونترال در پاییز سال ۲۰۱۸، حدود ۴۷۳۸ دانشجو ثبت نام کرد که از این تعداد دانشجو، ۳۸۵۹ نفر دانشجوی بین المللی از ۹۵ کشور مختلف از سراسر جهان بودند.

مشاهیر و فارغ ‌التحصیلان دانشگاه کبک مونترال کانادا

 

نام

سمت و توضیحات

Daniel Langlois

متولد ۱۹۵۷ در Jonquière، رئیس و بنیان گذار موسسه Ex-Centris و  Media Principia Inc که شرکت Softimage را تاسیس کرد و از نوامبر ۱۹۸۶ تا ژوئیه ۱۹۹۸ به عنوان رئیس و مدیر ارشد فناوری این شرکت خدمت ‌کرد. این شرکت در زمینه‌های سینما و خلق رسانه برای فناوری‌های دیجیتالی خود و به ویژه تکنیک های پویانمایی رایانه‌ای سه بعدی مشهور است. نرم افزار Softimage برای ایجاد جلوه‌های سه بعدی در فیلم هایی مانند جنگ ستارگان (Star Wars): اپیزود اول (Episode I)- تایتانیک (Titanic)، مردان سیاه پوست(Men in Black)، تویستر(Twister)، پارک ژوراسیک(Jurassic Park) ، ماسک (The Mask) و شهر کودکان گمشده (The City of Lost Children) استفاده شد. او مدرک طراحی خود را از دانشگاه کبک مونترال گرفته است و همچنین هشت سال به عنوان کارگردان فیلم و انیماتور برای شرکت‌های خصوصی و نیز صنعت ملی فیلم کانادا کار کرده است.

Louise Beaudoin

متولد ۲۶ سپتامبر ۱۹۴۵ در شهر کبک، سیاستمدار کانادایی است که تا سال ۲۰۱۲ نماینده منطقه انتخاباتی Rosemont در مجلس ملی کبک بود  وی در انتخابات سال ۲۰۰۷ برای PQ in the riding of Chambly نامزد شد اما سرانجام به Richard Merlinباخت. او در ۸ دسامبر ۲۰۰۸ با استعفای Rita Dionne-Marsolais به صحنه سیاست بازگشت.

Pierre Bourgault

متولد ۲۳ ژانویه ۱۹۳۴، سیاستمدار، مقاله نویس، بازیگر و روزنامه نگار اهل کبک که در ۱۶ ژوئن ۲۰۰۳ درگذشت.

Pierre Dansereau

متولد ۵ اکتبر ۱۹۱۱، بوم شناس کانادایی بود که در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۱ درگذشت. از او به عنوان یکی از پدران بوم شناسی یاد می‌شود. او از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۲ در بخش گیاه شناسی دانشگاه مونترال کار می‌کرد و از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۵۰ در دانشگاه مونترال مشغول به تدریس شد. پس از آن وی در سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۵ در بخش گیاه شناسی میشیگان به ادامه فعالیت پرداخت و سپس به عنوان استاد گیاه شناسی در دانشگاه کلمبیا شناخته شد. از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۶ به عنوان مدیر مرکز تحقیقاتی دانشگاه کبک مونترال فعالیت خود را ادامه داد و حتی پس از بازنشستگی اجباری او در سال ۱۹۷۶ یعنی سن ۶۵ سالگی تا سال ۱۹۹۴ همچنان در آنجا کار می‌کرد.

Anne Fortin

متولد ۱۹۵۷، استاد حسابداری در دانشگاه کبک مونترال کانادا که به خاطر مطالعاتش در مورد مشارکت کاربران در فرایند تنظیم استاندارد حسابداری شهرت دارد. حوزه ‌های پژوهشی او شامل مسائل مربوط به اخلاق و مسئولیت اجتماعی حسابداری، توسعه رقابت‌های عمومی برای دانشجویان حسابداری و قضاوت حرفه‌ای است.

Pierre-Étienne Fortin

متولد ۱۴ دسامبر ۱۸۲۳، پزشک و چهره سیاسی در کبک کانادا بود. وی در سال ۱۸۷۵ به عنوان رئیس مجلس استانی انتخاب شد. او در سال ۱۸۷۶ پس از ادعاهای مربوط به رویه‌های نادرست در انتخابش مجبور به استعفا شد. اگرچه او بعدها تبرئه شد، اما جایگزینی از قبل انتخاب شده بود.

Alexandre Gauthier

متولد ۸ دسامبر ۱۹۷۶، بازیکن خط حمله فوتبال کانادایی است که در حال حاضر بازنشسته شده است.

Stevan Harnad

متولد ۲ ژوئن، دانشمند مجارستانی که ساکن مونترال کانادا است. او در سال ۱۹۷۸ بنیان گذار علوم رفتاری و مغزی بود که تا سال ۲۰۰۲ سردبیر آن باقی ماند.

Bernard Landry

متولد ۹ مارس ۱۹۳۷، وکیل، اقتصاددان، معلم و سیاستمدار کبکی که در سال ۲۰۰۱ – ۲۰۰۵ به عنوان رهبر حذب Québécois و نیز از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ به عنوان ۲۸ امین نخست وزیر کبک خدمت کرد. زبان مادری او فرانسوی است اما به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی نیز کاملا مسلط است. او در ۶ نوامبر ۲۰۱۸ بر اثر بیماری ریوی در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

Léo-Paul Lauzon

متولد ۲۷ نوامبر ۱۹۴۶، نویسنده، پژوهشگر، حسابدار، استاد دانشگاه و فعال اجتماعی در کبک است. لاوزون در یک خانواده کم درآمد در مونترال بزرگ شد. پدرش در اواخر دهه ۱۹۵۰ که لاوزون دوازده ساله بود خانواده را رها کرد و او مجبور شد به عنوان مرد خانه در یک شرکت داروسازی برای حمایت از مادر و دو خواهرش کار کند. لاوزون گفته است که فقر سال‌های اولیه اش به او کمک کرد تا وجدان اجتماعی قوی‌ای را توسعه دهد و بتواند فردی مفید در جامعه بشود. او در امتحان حسابداری کبک در سال ۱۹۷۰، در جایگاه اول قرار گرفت. و در سال ۱۹۷۳ به گروه حسابداری دانشگاه کبک مونترال پیوست.

André Éric Létourneau

هنرمند رسانه ای، محقق، نویسنده، موسیقی دان و آهنگساز در کبک کانادا که در طول زندگی اش گالری‌های هنری زیادی را ارائه کرده است. او همچنین چندین پروژه هنری رادیویی و آهنگسازی موسیقی را برای صدا و سیمای کانادا (CBC) تولید کرد. وی چندین کمک هزینه و جایزه از جمله کمک‌های مالی از برنامه همکاری هنرمندان و جامعه (ACCP) برای کارهای هنری خود دریافت کرد.

Gilbert Paquette

متولد ۱۹ اکتبر ۱۹۴۲، استاد دانشگاه، بازرگان، پژوهشگر و سیاستمدار کانادایی که دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر، ریاضیات و دکترای هوش مصنوعی است. چندین مورد از سخنرانی‌های او در سطح بین المللی بسیار مشهور است. وی همچنین دارای دو شرکت به نام‌های Micro-Intel (۱۹۸۷ – ۱۹۹۱) و Cogigraph (۱۹۹۹-۲۰۰۴) است. او از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۴ در René Lévesque، وزیر علوم فناوری بود اما در چند ماه آخر دوره اش حذب را ترک کرد.

Régine Robin

متولد دسامبر ۱۹۳۹، تاریخ نگار، رمان نویس، مترجم و استاد جامعه شناسی که به خاطر بسیاری از داستان‌هایش جوایز بسیاری را از آن خود کرده است. آثار داستانی و نیز غیر داستانی او بیشتر با مضامین هویت و فرهنگ و در مورد ادبیات است. او در ابتدا کار خود را به عنوان مدرس تاریخ شروع کرد و سپس با مهاجرت به مونترال به عنوان استاد جامعه شناسی در دانشگاه کبک مونترال مشغول به کار شد.

Yves Séguin

متولد ۳۰ مارس ۱۹۵۱، سیاستمدار سابق کانادایی در کبککه برای اولین بار در سال ۱۹۸۵ به عنوان عضو حذب لیبرال کبک (QLP) برای Montmorency انتخاب شد و از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۷ دستیار پارلمانی وزیر در آمد شد. سپس در سال ۱۹۸۷ به مقام وزیر درآمد رسید و نیز در سال ۱۹۸۸ وزیر کار شد. سپس در سال ۱۹۹۰ از هر دو سمت استعفا داد.

Léa Pool

متولد ۸ سپتامبر ۱۹۵۰،  فیلمساز سوئیسی- کانادایی  که در دانشگاه کبک مونترال نیز مشغول به تدریس در زمینه فیلمسازی است. شهرت او به خاطر فیلم‌هایش در زمینه فمینیست بوده و فیلم‌های بسیاری در این باره ساخته است. او در سال ۱۹۷۵ برای تحصیل در رشته تولید فیلم به کانادا سفر کرد.

Jean-Marc Vallée

متولد ۹ مارس ۱۹۶۳، فیلمساز، تدوین‌گر فیلم و فیلم نامه نویس کانادایی که اولین آثار شناخته شده او شامل پنج موزیک ویدئو است که در اوت ۱۹۸۵ نوشته و کارگردانی شده است. موزیک ویدئوهای او برای اولین بار به صورت تئاتری در ۱ نوامبر ۱۹۸۵ به صورت محدود برای مطبوعات به نمایش رسمی درآمد و سپس در ۹ نوامبر ۱۹۸۵ برای عموم مردم به نمایش گذاشته شد. او در دهه ۱۹۹۰ تعدادی فیلم کوتاه ساخت که علاقه مندان زیادی را از سوی مردم به خود جلب کرد.

Jovette Marchessault

متولد ۹ فوریه ۱۹۳۸، نویسنده و هنرمند کانادایی اهل کبک که در حوزه‌های مختلف ادبی و هنری از جمله رمان نویسی، شعر، درام، نقاشی و مجسمه سازی کار می‌کرد. او که در مونترال به دنیا آمده بود، قبل از سفر طولانی اش در اواخر دهه ۱۹۵۰ در یک کارخانه نساجی در جوانی کار می‌کرد. او تا سال ۱۹۷۰ مرتباً در مونترال، تورنتو، شهر نیویورک، پاریس و بروکسل آثار هنری به نمایش می‌گذاشت و همین باعث شناخته شدن وی شد.

Denis Villeneuve

متولد ۳ اکتبر ۱۹۶۷، کارگردان، تهیه کننده و فیلم نامه نویس کانادایی که در سطح بین المللی به خاطر کارگردانی چندین فیلم مورد تحسین قرار گرفت از جمله Prisoners (۲۰۱۳)، Sicario (۲۰۱۵)، فیلم‌های تخیلی مانند Arrival (۲۰۱۶) و Blade Runner 2049 (۲۰۱۷). او کار خود را در ساخت فیلم ‌های کوتاه آغاز کرد و در سال ۱۹۹۱ برنده مسابقه فیلم جوانان رادیو – کانادا با نام La Course Europe-Asie شد. چهارمین فیلم او،هنگامی که برای اولین بار در جشنواره بین المللی فیلم ونیز و تورنتو در سال ۲۰۱۰ به نمایش درآمد، مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. سپس در ژانویه ۲۰۱۱ به عنوان یکی از ده فیلمساز برتر انتخاب شد.

Joseph Facal

متولد ۱۲ مارس ۱۹۶۱، سیاستمدار و روزنامه نگار کانادایی در کبک که از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۰۴ عضو مجلس ملی کبک بود. او در اروگوئه به دنیا آمد و در سال ۱۹۷۰ برای فرار از آشفتگی‌های سیاسی به کانادا نقل مکان کرد او در اروگوئه  در یک مدرسه دو زبانه فرانسوی / اسپانیایی درس می‌خواند و به هر دو زبان مسلط بود و بعدها با زندگی در کبک به زبان انگلیسی نیز مسلط شد.

Steven Blaney

متولد ۸ آوریل ۱۹۶۵، بازرگان و سیاستمدار محافظه کار کانادایی است.

Scott McKay

متولد ۲ دسامبر ۱۹۶۰، سیاستمدار کانادایی است که به عنوان عضو سابق شورای مونترال خدمت می‌کرد.

رنکینگ دانشگاه کبک مونترال کانادا

جایگاه دانشگاه کبک مونترال کانادا در میان سیستم های رتبه بندی مختلف به شرح زیر است:

نام رتبه بندیرتبه
ARWU World۶۰۱ – ۷۰۰
U.S News & World Report Global۵۸۱
ARWU National۲۱ – ۲۴
U.S News & World Report National۲۱
Maclean’s Comprehensive۱۱
Maclean’s Reputation۲۶
رتبه بندی مکلینز (Maclean)رتبه دهم در رتبه بندی دانشگاه‌های پزشکی در سال ۲۰۱۹
رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۹۹۰ دانشگاه‌های جهان و 5 کانادا
رتبه بندی QS در سال ۲۰۱۹۱۴۹ جهان و 6 کانادا

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه کبک مونترال کانادا در مقاطع مختلف

دانشگاه کبک مونترال کانادا بیش از ۳۰۰ رشته در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و نیز گواهی‌های گوناگونی را ارائه می‌دهد. در زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود.

کارشناسی شهرسازیدکترای مددکاری اجتماعیکارشناسی مددکاری اجتماعیتئاتر معاصر عروسکی
برنامه کوتاه مدت فناوری اطلاعاتگواهی تجارت و کسب و کاربرنامه کوتاه مدت سیستم‌های دیجیتالیبرنامه کوتاه مدت کامپیوتر و سیستم ‌های الکترونیکی
کارشناسی علوم تربیتیگواهی علوم محیط زیستدکترای علوم محیط زیستکارشناسی ارشد علوم مدیریت
کارشناسی آب و هوا شناسیگواهی علوم دینیکارشناسی علوم طبیعی کاربردیگواهی علوم اجتماعی
کارشناسی جامعه شناسیبرنامه کوتاه مدت سیستم‌ های الکترونیکیدکترای روانشناسیروابط بین الملل و کارشناسی حقوق بین الملل
گواهی منابع انرژی پایداردکترای سلامت و جامعهکارشناسی علوم سیاسیدکترای علوم و فناوری
گواهی علوم حسابداریکارشناسی موسیقیبرنامه کوتاه مدت ریاضیگواهی زبان فرانسوی به عنوان زبان دوم
گواهی مدیریت پیشرفته دکتری فلسفهکارشناسی روانشناسیگواهی برنامه ریزی مالیبرنامه کوتاه مدت زبان ژاپنی
گواهی زبان و فرهنگ عربیبرنامه کوتاه مدت زبان و فرهنگ چینیبرنامه کوتاه مدت زبان و فرهنگ ایتالیاییبرنامه کوتاه مدت زبان و فرهنگ آسیایی
کارشناسی زبان شناسیدکترای زبان شناسیگواهی بازاریابیکارشناسی تاریخ
دکترای تاریخکارشناسی تاریخ هنردکترای تاریخ هنرگواهی املاک و مستغلات
گواهی علوم کامپیوتر و نرم افزارکارشناسی ارشد امور مالی کاربردیمهندسی نرم افزارکارشناسی جغرافیا
گواهی جغرافیای بین المللیگواهی زمین شناسی کاربردیکارشناسی مدیریت پروژهکارشناسی مدیریت منابع انسانی
برنامه کوتاه مدت منابع انسانیگواهینامه مدیریت منابع انسانیگواهی مدیریت خدمات شهریگواهی مدیریت گردشگری و مهمان داری
کارشناسی مدیریت گردشگری، مدیریت هتلکارشناسی مدیریت پایدار اکوسیستم‌‌های جنگلیکارشناسی مدیریت و طراحی مدبرنامه کوتاه مدت مطالعات بومی
گواهی مطالعات فمینیستیکارشناسی ارشد مطالعات ادبیگواهی بوم شناسیکارشناسی اقتصاد
کارشناسی آموزش حرفه ای و فنیگواهی آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دومکارشناسی ارتباطاتکارشناسی روزنامه نگاری
کارشناسی رسانه‌‌های دیجیتالبرنامه کوتاه مدت کار آفرینیبرنامه کوتاه مدت کار، رفاه و حمایت اجتماعیکارشناسی طراحی گرافیک
کارشناسی طراحی محیط زیستبرنامه کوتاه مدت آلمانیبرنامه کوتاه مدت زبان انگلیسیکارشناسی شیمی
دکترای شیمی کارشناسی زیست شناسیکارشناسی ارشد زیست شناسیدکترای زیست شناسیکارشناسی هنرهای تجسمی و رسانه ای

شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه کبک مونترال کانادا

هزینه درخواست اخذ پذیرش سال ۲۰۲۰ برای متقاضیان خارجی ۱۳۱دلار است. هزینه‌های پذیرش سالانه در اول ژانویه تغییر می کند.

 • متقاضیان برای ورود به دانشگاه کبک مونترال کانادا در ابتدا باید رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند. برای رد شدن احتمالی رشته مورد نظر خود، یک رشته دیگر را نیز در نظر داشته باشید.
 • شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش از جمله داشتن دانش کافی از زبان فرانسوی را بررسی کنید.
 • برای تکمیل و ارسال مدارک مورد نیاز یک حساب کاربری آنلاین ایجاد کنید.
 • توجه داشته باشید از آن‌جایی که تمامی اطلاعات از جمله رد شدن و یا پذیرش شما از طریق ایمیل صورت می‌گیرد، یک ایمیل معتبر با نام خودتان داشته باشید.
 • فرم پذیرش آنلاین را پر کنید.
 • داشتن انگیزه نامه و توصیه نامه از مدارک ضروری درخواست پذیرش است.
 • مدارک تحصیلی قبلی شما باید به زبان فرانسوی و یا انگلیسی ترجمه شوند.
 • رزومه کاری خود را نیز به همراه سایر مدارک ارسال کنید.
 • ارسال کپی از آخرین مدرک تحصیلی نیز از الزامات است.
 • کپی از گذرنامه خود را نیز بفرستید.
 • هزینه‌های زندگی در شهر مونترال را چک کنید و مطمئن شوید هزینه کافی برای پرداخت شهریه، هزینه‌ های زندگی، هزینه‌های اجاره اقامتگاه و سایر هزینه‌‌ها را داشته باشید.

در صورتی که درخواست شما پذیرفته شد، مشاوران دانشگاه کبک مونترال آماده پاسخگویی به سوالات شما در مورد شهر مونترال، دانشگاه کبک مونترال و اقامتگاه‌های دانشگاه کبک است.

مدارک زبان موردنیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه کبک مونترال کانادا

از آن جایی که زبان دانشگاه کبک مونترال فرانسوی است، متقاضیان باید به سطح مناسبی از دانش زبان فرانسوی رسیده باشند. به همین علت شما باید یا آخرین مدرک تحصیلی خود را از یکی از دانشگاه‌های استان کبک و یا از یک دانشگاه فرانسوی زبان دیگر گرفته باشید. دانشگاه کبک مونترال کانادا پس از گذشت سه ماهه ترم پاییز با گرفتن یک آزمون فرانسوی از صحت بالا بودن توانایی شما در زبان فرانسوی اطمینان حاصل می‌کند و در صورت لزوم دوره‌ها و کلاس‌های زبان فرانسوی را برای دانشجویان برگزار می‌کند. تنها داشتن مدرک فرانسوی (TFI) برای ثبت نام قطعی شما در این دانشگاه کافی نیست و همه متقاضیان به صورت اجباری باید در آزمون فرانسوی از سوی دانشگاه کبک مونترال کانادا شرکت کنند. در صورتی که برای اخذ پذیرش در یکی از رشته‌ های این دانشگاه اقدام کرده باشید، به صورت اجباری ملزم به شرکت در آزمون‌ فرانسوی می‌شوید و در صورت گرفتن نمره پایین در این آزمون، از ثبت نام شما در این دانشگاه خودداری می‌شود:

رشته‌هایی که بیشتر ملزم به شرکت در آزمون فرانسوی هستند:

لیسانس تحصیلات آموزش پیش دبستانی و تحصیلات آموزش ابتدایی

لیسانس آموزش و پرورش در مدرسه

لیسانس زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم

لیسانس آموزش و پرورش به زبان فرانسه به عنوان زبان دوم

گواهی تدریس زبان فرانسوی به عنوان زبان دوم

کارشناسی فعالیت‌ های بدنی

در صورتی که متقاضی یکی از رشته‌های زیر باشید و در آزمون فرانسوی رد شوید می‌توانید در دوره‌های LIN1002 شرکت کنید.

گواهی ارتباطات اجتماعی

گواهی دیجیتالی سازمان‌ها

گواهی نوشتن خلاقانه

گواهی مدیریت اسناد و آرشیو

برنامه‌های فرعی زبان شناسی

برنامه ‌های فرعی مطالعات قرون وسطی

برنامه‌ های فرعی مطالعات ادبی

گواهی حمایت آموزشی در مراقبت از کودکان

تمامی برنامه‌ های کارشناسی به جز برنامه ‌های تدریس

بخش‌های آزمون فرانسوی دانشگاه کبک مونترال کانادا به شرح زیر است:

 • املا و نگارش
 • کلمات شکسته
 • ضمایر
 • واژگان
 • متن کوتاه
 • ریدینگ و درک مطلب
 • جمله سازی
 • گرامر یا دستور زبان
 • جای خالی
 • صحیح و غلط
 • رونویسی از جملات دیکته
 • تصحیح خطاها
 • ترکیب فعل‌ها با زمان و حالت خواسته شده

** کتاب‌های زیر برای آماده شدن متقاضیان برای این آزمون پیشنهاد می‌شود:

Piron, S. (2017). Grammaire française : supérieur, formation continue (2e édition, Vol. Volume 1, mise à niveau). De Boeck Supérieur.

ددلاین اپلای دانشگاه کبک مونترال کانادا

مناسبت‌ها و رویدادها

تاریخ های مهم

ثبت نام دانشجویان فعلی

۲ مارس تا ۶ مارس ۲۰۲۰

ثبت نام دانشجویان جدید

۱۶ مارس تا ۲۰ مارس ۲۰۲۰

تغییرات در واحدهای درسی

۲۲ مارس ۲۰۲۰

دوره‌های فشرده سه ماهه

۱۱ مارس تا ۲ ژوئیه ۲۰۲۰

شروع ترم پاییز

۸ سپتامبر ۲۰۲۰

آخرین روز برای پرداخت شهریه (قسط اول برای دانشجویان تمام وقت)

۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰

آخرین روز برای پرداخت شهریه (قسط دوم و نهایی)

۱۶ اکتبر ۲۰۲۰

شروع سه ماهه زمستان

۷ ژانویه ۲۰۲۱

آخرین روز برای پرداخت شهریه (قسط اول برای دانشجویان تمام وقت)

۲۲ ژانویه ۲۰۲۱

آخرین روز برای پرداخت شهریه (قسط دوم و نهایی)

۲۶ فوریه ۲۰۲۱

هزینه‌ها و شهریه دانشگاه کبک مونترال کانادا

جدول زیر شهریه دانشجویان تمام وقت دانشگاه کبک مونترال کانادا در سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱ است. این هزینه‌‌ها به طور کلی بیان شده است و امکان تغییر در آن‌ها نیز وجود دارد. این هزینه‌ها شامل شهریه‌ دانشگاه، هزینه تکنولوژی و انجمن‌های دانشجویی است. سایر هزینه‌ها مثل استفاده از تکنولوژی، زندگی دانشجویی، هزینه ‌های شخصی و بیمه پزشکی نیز باید به این هزینه‌ها اضافه شوند.

نوع برنامه

شهریه

نوع برنامه

شهریه

گواهی‌ها و مدارک کارشناسی

از بین ۱۸۰۰۰ دلار تا ۲۴۰۰۰ دلار (بستگی به رشته مورد نظر)

Dess

۱۸۶۰۰دلار

MBA

۱۹۸۰۰دلار

برنامه‌های یک ساله (۲۴ واحد درسی)

۱۵۰۰۰دلار

برنامه‌های دو ساله (۲۱ واحد درسی)

۱۳۰۰۰دلار

  

بورسیه‌ها و کمک هزینه بین‌المللی دانشگاه کبک مونترال

کمک هزینه

مبلغ

توضیحات

آخرین مهلت درخواست 

بورسیه‌های مخصوص دانشگاه کبک مونترال کانادا

۷۰۰دلار

دانشگاه کبک مونترال هر ساله بیش از ۸۵۰ بورس تحصیلی به دانشجویان اعطا می‌کند. این کمک هزینه از طرف خود دانشگاه، شرکت‌ها و بنیادهای خصوصی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

۱۳ اکتبر ۲۰۲۰

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین المللی منوط به افزایش شهریه

۵۲۵۰دلار برای رشته‌ های کارشناسی ارشد

و ۱۸۰۰ دلاربرای تحصیلات تکمیلی

مبلغی از این کمک‌هزینه به دانشجو اعطا می ‌شود و درصورت واجد شرایط بودن بقیه مبلغ به او داده می ‌شود.

اطلاعاتی در دسترس نیست

” Ténacité” بورس تحصیلی برای دانشجویان بومی

۱۰۰۰دلار

این کمک هزینه برای دانشجویان بومی با مشکلات مالی در نظر گرفته شده است.

۱۵ اکتبر ۲۰۲۰

بورسیه معافیت هزینه بالاتر برای دانشجویان خارجی دکترا

با توجه به بودجه دانشگاه بین دلار۱۲۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰دلار

این کمک هزینه مخصوص دانشجویان بین المللی تمام وقت مقطع دکترا است.

اطلاعاتی در دسترس نیست.

بورسیه‌های نهادی تحصیلات تکمیلی

۴۰۰۰دلار برای کارشناسی ارشد و ۱۳۰۰۰ دلار برای مقطع دکترا

دانشگاه کبک مونترال کانادا با ارائه بورسیه‌هایی به افرادی که به صورت هدفمند و با نمرات بالا دروس را می‌گذرانند به پیشرفت آن‌ ها کمک می‌کند. این کمک هزینه فقط برای دانشجویان تمام وقت است و به دانشجویان پاره وقت تعلق نمی‌گیرد.

۳۱ اوت ۲۰۱۸

بورسیه اتحادیه مدرسان دانشگاه کبک مونترال کانادا

۱۰۰۰دلار

دانشجویان پس از گذراندن ۲۴ واحد می‌توانند از این کمک هزینه استفاده کنند.

۱۳ اکتبر ۲۰۲۰

خوابگاه و شرایط اقامتی دانشگاه کبک مونترال

اقامتگاه‌های دانشگاه کبک مونترال، این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند که در یک محیط کاملا امن به زندگی و تحصیل بپردازند. این اتاق‌ها به صورت تک نفره، دو نفره، سه نفره، چهار نفره و یا هشت نفره در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند. این خوابگاه همچنین استودیوهای اقامتی ویژه‌ای را برای دانشجویان معلول نیز در نظر گرفته است که از نظر اجاره بها، بسیار مقرون به صرفه و ارزان هستند. هزینه‌های کلی زندگی در خوابگاه‌های دانشگاه کبک مونترال کانادا به شرح زیر است:

علت هزینه

مبلغ هزینه

شهریه و امکانات

۵۵۰دلار

هزینه غذا

۳۵۰دلار

هزینه استفاده از تلفن و اینترنت

۴۵دلار

هزینه استفاده از سیستم حمل و نقل شهری

۸۰دلار

سایر هزینه‌ها

۲۰۰دلار

هزینه کل

۱۲۲۵دلار

در مورد شهر مونترال که دانشگاه مونترال کبک در آن واقع شده است!!!

مونترال شهری است که در استان کبک و در جنوب شرقی کانادا واقع شده است. این شهر دومین شهر پر جمعیت کانادا و کلان شهر اصلی استان کبک است. شهر مونترال حدود سه چهارم جزیره مونترال را اشغال می‌کند که بزرگترین جزیره از ۲۳۴ جزیره مجمع الجزایر Hochelaga Archipelago است که یکی از سه مجمع الجزایر در نزدیکی تلاقی رودخانه‌های اتاوا (Ottawa) و سنت لارنس (St. Lawrence) است. مونترال شهری با سابقه استعماری است که قدمت آن به قرن ۱۶ میلادی می‌رسد. از زمان کنفدراسیون کانادا (۱۸۶۷)، مونترال بزرگترین مرکز کلان شهری این کشور بود تا اینکه در دهه ۱۹۷۰ تورنتو از آن پیشی گرفت. اکثر جمعیت مونترال را کانادایی‌های فرانسوی زبان تشکیل می‌دهند، که اغلب گفته می‌شود دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان جهان (پس از پاریس) است. این شهر مقصد بسیاری از مهاجران بوده است و شهری مدرنیته با جذابیت فراوان است.

شهر مونترال آب و هوای قاره ای مرطوب دارد و متوسط دمای هوا در تابستان به ۲۶ درجه سانتی گراد می‌رسد و گاهی این دما از ۳۰ درجه نیز عبور کرده و تابستانی گرم را برای شهروندان به همراه دارد اما با رسیدن فصل زمستان هوا سرد می‌شود و برف و طوفان را با خود به همراه دارد و گاهی دمای هوا را به منفی ۱۰ درجه سانتی گراد می‌رساند. در کل می‌توان گفت که آب و هوای مونترال در فصول تابستان و زمستان زمین تا آسمان باهم متفاوت اند. سیستم حمل و نقل این شهر از وضعیت بسیار خوبی برخورداراست و سبب می شود تردد برای همگان بسیار آسان شود. در ایالت کبک و شهر مونترال هرگز حوصله تان سر نخواهد رفت چرا که جشنواره‌های فرهنگی، فیلم و موسیقی و مناطق دیدنی و فرهنگی بسیاری وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

مناطق دیدنی:

 • کلیسای سن ژوزف
 • کلیسای نوتردام
 • استادیوم المپیک مونترال

جشنواره‌ها:

 • جشنواره برف
 • جشنواره تئاتر آمریکا
 • جشنواره چراغانی مونترال
 • جشنواره بین المللی موزاییکولتور
 • جشنواره فیلم جهانی

تاریخ‌های مهم:

 • روز موزه مونترال
 • مسایقه دوچرخه سواری مونترال
 • جام جهانی آتش بازی

حقیقت‌هایی در مورد شهر مونترال

 • شهر مونترال، بزرگترین شهر فرانسوی زبان در جهان پس از پاریس به شمار می‌رود. با این حال اکثر مونترالی‌ها به ویژه در مرکز شهر، دو زبانه هستند و نیز بسیاری دیگر به زبان سوم نیز صحبت می‌کنند.
 • مونترال دارای بیشترین رستوران در سراسر کانادا است و نیز دومین رتبه را از نظر تعداد رستوران به طور کلی پس از نیویورک  دارد.
 • مونترال اولین شهری است که در سال ۲۰۰۶ توسط اتحاد جهانی تنوع فرهنگی به عنوان شهر طراحی یونسکو تعیین شده است. با این افتخار تلاش و شور و شوق مونترال و همچنین پتانسیل شهر برای توسعه اقتصادی و اجتماعی در زمینه طراحی به رسمیت شناخته می‌شود.
 • مونترال، دارای یک شهر زیرزمینی است که مجموعه‌ای از تونل‌های به هم پیوسته در زیر شهر است و بیش از ۳۲ کیلومتر هستند. این تونل‌ها، بیش از ۲۰۰۰ فروشگاه، مراکز خرید، ۷ ایستگاه مترو، دانشگاه‌ ها، بانک‌ها، دفاتر، موزه‌ها و رستوران‌‌ها را به هم وصل می‌کند. بر خلاف آنچه مردم تصور می‌کنند، مردم مونترال در گرمای تابستان بیشتر از این تونل‌های زیر زمینی استفاده می‌کنند به جای اینکه در زمستان برای فرار از سرما از این تونل ‌ها استفاده کنند.
 • مونترال دومین پارک تفریحی بزرگ کانادا را در خود جای داده است. این پارک بزرگترین منطقه از نظر مساحت در استان کبک است که حدودا ۱۴۶ جریب زمین دارد.
 • شهر مونترال هر ساله میزبان بیش از ۱۸۰۰۰ دانشجوی خارجی از بیش از ۱۵۰ کشور جهان است.
 • شهر مونترال در سال ۲۰۱۳ رتبه ۱ سرانه بالای مطالعاتی را به خود اختصاص داد.
 • در شهر مونترال ۱۱ موسسه آموزشی عالی در سطح دانشگاه وجود دارد و دارای ۴ دانشگاه در سطح جهانی با نام‌های دانشگاه مک گیل، دانشگاه کنکوردیا، دانشگاه مونترال و نیز دانشگاه کبک مونترال است.
 • شهر مونترال ارزان ترین شهر در کانادا به حساب می‌آید.
 • شهر مونترال یک شهر پر سر و صدا و پر جنب و جوش است و این امر به دلیل وجود موسیقی‌های شبانه و فستیوال‌های آن است. اما این چیزی نیست که یک شبه اتفاق افتاده باشد. صدها سال طول کشیده است تا شهر مونترال به شکل امروزی خود درآمده است.
 • پارک Mount royal توسط Frederick Law Olmsted طراحی شد. او نیز پارک Central park در شهر نیویورک را طراحی کرده بود.