مهندسی نفت در کانادا

هرآنچه باید درباره رشته مهندسی نفت در کانادا بدانید. از شرایط تحصیل تا بورسیه تحصیلی در رشته مهندسی نفت

رشته مهندسی نفت در کانادا

تحصیل در رشته مهندسی نفت (Petroleum engineering) در کانادا یکی از بهترین انتخاب هایی است که با توجه به فرصت های شغلی زیاد و درآمد بالایی که این رشته در کانادا دارد، می تواند مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گیرد. به همین جهت در این مطلب قصد داریم تا به صورت کامل به معرفی این رشته تحصیلی در کانادا و دانشگاه های کانادا که اقدام به ارائه ی دوره های مرتبط می کنند بپردازیم. همچنین، برخی از بورسیه های مختلف تحصیلی نیز برای تحصیل در کانادا در رشته مهندسی نفت معرفی خواهند شد. 

رشته مهندسی نفت را می توان شاخه ای از مهندسی دانست که به مطالعه ی فعالیت های مرتبط با تولید هیدروکربن ها می پردازد. این هیدروکربن ها می توانند یا به صورت نفت خام و یا به شکل گاز طبیعی در مخازن باشند. فعالیت های مرتبط با اکتشاف و تولید عموماَ در بخش های مرتبط با صنایع بالا دستی نفت و گاز انجام می شوند. در حقیقت، مهندسی نفت بر ارزیابی مقدار حجم قابل بازیابی از منابع نفتی و گازی تمرکز دارد که این موضوع، نیازمند درکی عمیق از رفتار فیزیکی نفت، گاز و آب موجود در سنگ های متخلخل و تحت فشار بالا است.

همچنین درباره اپلای مهندسی نفت و بهترین رشته های مهندسی برای اپلای بخوانید.

اهمیت رشته مهندسی نفت در کانادا

یکی از صنایع بسیار مهم در کانادا، صنایع مرتبط با نفت و گاز است. نکته قابل توجه در صنایع مرتبط با نفت در کانادا این است که کارفرماها در به خدمت گرفتن نیروهای کاری متخصص در این بخش، هم برای فرصت های شغلی جدید و هم برای فرصت های شغلی موجود که نیاز به استخدام فردی جدید در آن ها احساس می شود، دچار مشکل هستند. به شکلی که این نیاز تا به اندازه ای است که حتی در دوران رکود اقتصادی بین سال های 2007 و 2009، 71 درصد از کارفرماها در کانادا و در بخش صنایع نفتی در شهر کلگری، نیروهای کاری جدیدی را استخدام کرده اند! اما 53 درصد از این کارفرماها در به کار گیری نیروی متخصص برای شغل مورد نظر دچار مشکل بودند. بنابراین، پیش بینی می شود تقاضا برای کار و تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا در 10 سال آینده نیز وجود داشته باشد.

درباره اقتصاد کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا و پذیرش تحصیلی کانادا بخوانید.

دانشگاه های دارای رشته مهندسی نفت در کانادا

دانشگاه های دارای رشته مهندسی نفت در کانادا

اگر به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی قصد دارید تا از طریق این رشته تحصیلی، آینده خود را در کانادا جستجو کنید، بهتر است بدانید که دانشجویان، گزینه های مختلفی را برای ادامه تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا در اختیار دارند. در ادامه اسامی برخی از دانشگاه برتر برای اپلای رشته مهندسی نفت در کانادا ارائه شده است:

درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا ، ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا بدانید.

 • دانشگاه آلبرتا

دانشگاه Alberta دانشگاهی عمومی در کانادا است که به دلیل موقعیت ممتازی که در زمینه های علمی در دنیای آکادمیک دارد، همواره مورد توجه دانشجویان و پژوهشگران در سرتاسر جهان است. دانشگاه آلبرتا جزء 5 دانشگاه برتر کانادا و در فهرست 150 دانشگاه برتر جهان است. دانشگاه آلبرتا با برخورداری از 38 هزار دانشجو و 18 دانشکده، یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل است. دانشکده مهندسی دانشگاه آلبرتا با ارائه دوره کارشناسی، تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا را در این دانشگاه فراهم کرده است.

 • دانشگاه رجینا

دانشگاهی عمومی است که در شهر رجاینا واقع در ساسکاچوان کانادا قرار دارد. با توجه به این که دانشگاه Regina در سال 1911 میلادی تأسیس شده است، می توان دانشگاه رجینا را یکی از قدیمی ترین موسسات آموزشی در کشور کانادا دانست.

 • دانشگاه کیپ برتون

دانشگاهی عمومی است که میزبان 5500 دانشجو از حدود 40 کشور جهان است. این دانشگاه بیشتر بر روی ارائه ی دوره های مختلف در سطح کارشناسی تمرکز می کند. هر چند دوره های مختلفی در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز در این دانشگاه ارائه شده است.

 • دانشگاه مموریال نیوفاندلاند

این دانشگاه که با عنوان دانشگاه مموریال نیز شناخته می شود، دانشگاهی عمومی در کانادا است که بیش از 19 هزار دانشجو از حدود 115 کشور جهان را پذیرش کرده است. دانشگاه مموریال در فهرست 20 دانشگاه پژوهشی برتر در کانادا قرار دارد که بیش از 30 مرکز پژوهشی در این دانشگاه مشغول فعالیت های علمی هستند. در حقیقت، دانشگاه مموریال نیوفاندلاند با ارائه ی بیش از 100 دوره دانشگاهی، برای هر دانشجویی یک پیشنهاد جذاب جهت ادامه تحصیل دارد!

درباره تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا ، تحصیل با مدرک کاردانی کانادا و کارشناسی ارشد در کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا

شرایط تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا

یکی از مهم ترین شرایطی که برای تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی مورد نیاز است، ارائه ی مدرکی مبنی بر میزان آشنایی به زبان انگلیسی است. عموماَ هر دانشگاهی با توجه به شرایط تعیین شده، حداقل نمره از امتحان های معتبر زبان انگلیسی را جهت پذیرش در دوره ها درخواست می کند. نمره ارائه شده از امتحان های آیلتس آکادمیک و تافل آی بی تی از جمله مدارکی هستند که به طور گسترده مورد قبول اکثر دانشگاه ها و مراکز علمی جهان برای پذیرش دانشجو قرار می گیرند. در جدول زیر حداقل نمرات درخواست شده برای برخی از دانشگاه های کانادا در دوره های مرتبط با مهندسی نفت، آورده شده است.

دانشگاهنام دورهحداقل نمره از امتحان IELTS (Academic)حداقل نمره از امتحان TOEFL (iBT)
دانشگاه آلبرتاکارشناسی مهندسی نفت6.5 با حداقل نمره 6 در هر مهارت90 با حداقل نمره 21 در هر مهارت
دانشگاه رجیناکارشناسی ارشد مهندسی سیستم های نفت6.5 با حداقل نمره 6 در هر مهارتحداقل نمره 20 در هر مهارت
دانشگاه کیپ برتونکارشناسی فناوری مهندسی نفت6.5 با حداقل نمره 6 در هر مهارت80
دانشگاه مموریال نیوفاندلندکارشناسی ارشد و دکتری6.580

درباره مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا ، آزمون تافل برای کانادا و نمره آیلتس برای تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید.

 • دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا با ارائه ی دو دوره ی متفاوت در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی نفت در کانادا، یکی از بهترین دوره ها برای این رشته را در سطح کارشناسی ایجاد کرده است. در دوره ای که با عنوان Petroleum Engineering Co-operative به دانشجویان پیشنهاد شده است، امکان کسب تجربه در محیط کاری در مدت تحصیل برای دانشجویان فراهم شده است. برای شرکت در دوره های کارشناسی کسب حداقل نمره زبان از امتحان آیلتس آکادمیک برابر با 6.5 یا حداقل نمره از امتحان تافل آی بی تی برابر با 90 مورد نیاز است. برای مشاهده مشخصات کامل دوره ها می توانید به آدرس سایت دانشگاه در این لینک مراجعه کنید.

 • دانشگاه رجینا

مهندسی سیستم های نفت در دانشگاه رجینا رشته ای است که برای علاقه‌مندان تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا در نظر گرفته شده است. دانشکده مهندسی و علوم کاربردی در دانشگاه Regina در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به ارائه ی دوره های مرتبط با رشته مهندسی نفت کرده است.  برای مشاهده شرایط دوره ها می توانید به نشانی دانشگاه در این لینک مراجعه کنید.

 • دانشگاه کیپ برتون

دوره کارشناسی فناوری مهندسی نفت در دانشگاه cape breton ارائه شده است. ارائه ی گواهی دوره دوم متوسطه و یا برای دانشجویانی که قبل از سال 2019 دوره دبیرستان را به اتمام رسانده باشند، دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی برای شرکت در دوره الزامی است. برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد دوره می توانید به این لینک مراجعه کنید.

 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند

تحصیل رشته مهندسی نفت و گاز در کانادا در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه مموریال فراهم شده است. داشتن مدرک کارشناسی برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد، و نیز برخورداری از یک مدرک کارشناسی ارشد مرتبط برای شرکت در دوره دکتری مهندسی نفت در این دانشگاه الزامی است. برای مشاهده جزئیات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید

تحصیل در کانادا با معدل پایین

آزادسازی مدرک تحصیلی

ددلاین دانشگاه های کانادا

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مهندسی نفت در کانادا

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مهندسی نفت در کانادا

 • دانشگاه آلبرتا

تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا دانشگاه آلبرتا در دوره کارشناسی، به مدت 4 سال طول خواهد کشید. شهریه دوره برای دانشجویان بین‌المللی برای هر سال تحصیلی به اندازه ی 39500 دلار اعلام شده است. بنابراین، شهریه کل دوره برابر با 158 هزار دلار است. چنانچه دانشجویان بین‌المللی خارج از محیط دانشگاه سکونت داشته باشند، هزینه های جانبی مانند هزینه باشگاه، بیمه دانشجویی و سایر هزینه ها به همراه هزینه کتاب و مواد آموزشی 2970 دلار تخمین زده شده است. چنانچه دانشجویان بین‌المللی بخواهند در محیط دانشگاه نیز سکونت داشته باشند، هزینه اسکان دانشجویی به اندازه 7118 دلار به مبالغ گفته شده اضافه خواهد شد. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ها به این لینک مراجعه کنید.

درباره زندگی دانشجویی در کانادا و هزینه تحصیل در کانادا بدانید.

 • دانشگاه رجینا

دوره کارشناسی ارشد مهندسی نفت در دانشگاه رجینا دوره ای 1.5 الی 2 ساله است. شهریه دوره نیز برای سال اول تحصیل در حدود 10973 دلار کانادا است. سایر هزینه های جانبی مانند هزینه اقامت و غذا برای یک سال تحصیلی در حدود 14500 دلار کانادا خواهد بود.

 • دانشگاه کیپ برتون

دوره کارشناسی فناوری مهندسی نفت دوره ای 3 ساله است که دانشجویان می توانند در مدت 4 سال نیز این دوره را تکمیل نمایند. شهریه دوره برای دانشجویان بین‌المللی و برای یک سال تحصیلی برابر با 8280 دلار کانادا در نظر گرفته شده است. البته هزینه های دیگری نیز وجود دارد که فهرست کاملی از هزینه های تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا دانشگاه کیپ برتون در این لینک ارائه شده است.

 • دانشگاه مموریال نیوفاندلاند

دوره های کارشناسی ارشد این دانشگاه به دو صورت تمام وقت و پاره وقت ارائه می شود. در صورتی که به صورت تمام وقت در دوره کارشناسی ارشد شرکت کنید، طول دوره 1 الی 2 سال خواهد بود. برای شرکت در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه مموریال برخورداری از یک مدرک دانشگاهی در رشته مهندسی نفت و یا یکی از رشته های مرتبط الزامی است. دوره دکتری مهندسی نفت و گاز دانشگاه مموریال بین 3 الی 4 سال طول خواهد کشید. همچنین، برای تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا و در دوره دکتری دانشگاه مموریال نیوفاندلند، نیاز است تا یک مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط ارائه دهید.  

شهریه دوره کارشناسی ارشد که به مدت 2 سال تحصیلی باشد به اندازه 9.666 دلار است. همچنین، شهریه دوره های 1 ساله در مقطع کارشناسی ارشد به اندازه 6.654 دلار برای دانشجویان بین‌المللی است. شهریه دوره ی دکتری نیز در این دانشگاه به اندازه 17.988 دلار است. برای مشاهده جزئیات هزینه ها می توانید به این لینک مراجعه کنید.

همچنین درباره هزینه ویزای کانادا ، هزینه زندگی در کانادا و مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته مهندسی نفت در کانادا

بورسیه تحصیلی رشته مهندسی نفت در کانادا

تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا فرصت های بسیار زیادی را برای دریافت انواع مختلفی از بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می کند. به عنوان مثال، دانشگاه آلبرتا تنها در دوره کارشناسی اقدام به اختصاص تعداد بسیار زیاد و قابل توجهی از بورسیه های تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی کرده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد تمامی بورسیه های دانشگاه آلبرتا به این لینک مراجعه کنید. همچنین، برخی از بورسیه‌های موجود در رشته مهندسی نفت در دانشگاه‌ های کانادا را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

دانشگاهنوع بورسیهمقدار بورسیه
دانشگاه آلبرتابورسیه کارشناسی برای دانشجویان برجسته بین المللیحداکثر به میزان 40 هزار دلار قابل پرداخت در مدت 4 سال تحصیلی
بورسیه کارشناسی در سال اول تحصیلی برای دانشجویان بین المللیحداکثر به میزان 9000 دلار
بورسیه 5 درصد دانشجویان برتر دانشکده در دوره کارشناسیحداکثر به میزان 6000 دلار
دانشگاه کیپ برتونبورسیه های ورودیاز 2500 الی 7500 دلار در سال
دانشگاه مموریالبورسیه کارشناسی ارشد برای دوره های تمام وقتحداقل 17 هزار دلار در سال
بورسیه دکتری برای دوره های تمام وقتحداقل 21 هزار دلار در سال

علاوه بر بورسیه های تحصیلی که دانشگاه های کانادا ارائه می دهند، معمولاَ سازمان هایی که با دانشگاه ها همکاری های پژوهشی دارند نیز اقدام به ارائه ی بورسیه های تحصیلی به دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی می کنند. یکی از سایت هایی که به معرفی انواع کمک هزینه های تحصیلی در کانادا می کند، سایت FinAid است. برای آگاهی از انواع بورسیه‌ها و کمک هزینه‌ها جهت تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا می‌توانید به آدرس سایت در این لینک مراجعه کنید.

درباره کمک هزینه دانشجویی در کانادا ، تحصیل رایگان در کانادا و فاند تحصیلی کانادا بدانید.

کد مشاغل رشته مهندسی نفت در کانادا

کد شغلی برای رشته مهندسی نفت در کانادا بر اساس طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)،  2145 اعلام شده است. مهندسان نفت به مطالعات در زمینه اکتشاف، توسعه و استخراج نفت و گاز از مخازن می پردازند. همچنین، طراحی، برنامه ریزی، توسعه و نظارت بر پروژه های حفاری و آزمایش چاه های نفت و گاز از دیگر مسئولیت های مهندسان نفت است. این مهندسان از طرف شرکت های نفتی، شرکت های مشاور، شرکت های حفاری و آزمایش چاه های نفت و گاز و موسسات پژوهشی و آموزشی به خدمت گرفته می شوند.

همچنین بدانید

کار در کانادا

قانون کار کانادا

کار پس از تحصیل در کانادا

مسیر شغلی رشته مهندسی نفت در کانادا

مسیر شغلی رشته مهندسی نفت در کانادا

برای این که در رشته مهندسی نفت در کانادا مشغول به کار شوید لازم است تا از حداقل شرایط برخوردار باشید. بنابراین، در ابتدا یک مدرک کارشناسی در این رشته و یا یکی از رشته های مرتبط بدست آورید. البته برخورداری از حداقل 1 سال سابقه کاری نیز می تواند در یافتن شغلی جدید موثر باشد. باید توجه داشته باشید که زبان های رسمی در کانادا زبان انگلیسی و فرانسوی هستند. بنابراین، نیاز است تا به یکی از این دو زبان مسلط باشید. به علاوه، برخورداری از مجوز برای مهندسان حرفه ای (P.Eng.) که از طرف نهادهای دولتی در کانادا اعطا می شود نیز ممکن است مورد نیاز باشد. عموماَ مهندسان نفت بعد از فارغ‌التحصیلی به مدت 3 الی 4 سال در کانادا تحت نظارت مشغول به کار می شوند تا بتوانند برای ثبت درخواست مهندسی در کانادا اقدام نمایند.

درباره درآمد در کانادا و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا بخوانید.

سوالات متداول

مزایای تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا کدام است؟

کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان در ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی است. کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های کانادا همواره برخی از این دانشگاه ها را در فهرست برترین موسسات آموزشی در جهان قرار داده است. برخورداری از یک مدرک تحصیلی در یکی از این دانشگاه های معتبر، می تواند بر اعتبار آکادمیک هر فردی اضافه کرده و فرصت های بسیاری را نیز نصیب فارغ‌التحصیلان دانشگاه های کانادا نماید.
به علاوه، صنایع مرتبط با نفت یکی از مهم ترین صنایع و به عنوان نیروی محرک اقتصادی در کانادا به ویژه شهر کلگری محسوب می شوند. با توجه به کمبود نیروهای متخصص در این حوزه، کارفرماها در شهر کلگری کانادا به دنبال جذب نیروهای متخصص از خارج از کانادا هستند. جالب است بدانید که نیاز به نیروهای متخصص در صنایع مرتبط با نفت در کانادا به اندازه ای است که بخشی مربوط به توسعه اقتصادی کلگری (CED) اقدام به معرفی بهترین شهرها و مناطق در کانادا برای جذب سریع تر نیروهای متخصص در حوزه صنایع نفتی کرده است. بنابراین، تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا دارای آینده ای روشن و یکی از بهترین فرصت ها برای برخورداری از شغلی مناسب در کانادا به ویژه در شهر کلگری است.  

چطور می توان از بورسیه های تحصیلی در رشته مهندسی نفت در کانادا استفاده کرد؟

اپلای رشته مهندسی نفت در کانادا یکی از جذاب ترین انتخاب های دانشجویان علاقه مند به این رشته تحصیلی است. در حقیقت، می توان گفت کشور کانادا مقصدی ایده آل برای ادامه تحصیل در تمامی رشته های دانشگاهی است. علل اصلی این موضوع ارائه بورسیه های بسیار متنوع در کنار سطح بالای آموزش و پژوهش در دانشگاه ها و کالج های کانادا است.
برای آگاهی از بورسیه های تحصیلی اولین اقدام مراجعه به سایت دانشگاه و مشاهده صفحه مربوط به بورسیه ها است. به عنوان مثال، دانشگاه مموریال نیوفاندلاند در قسمتی با عنوان database awards and scholarship  searchableفرصت های کمک هزینه تحصیلی را مشخص کرده است (جهت مشاهده فهرست متنوع بورسیه ها در این دانشگاه، به این لینک مراجعه کنید). البته برخی از دانشگاه ها بورسیه های مربوط به هر رشته تحصیلی را در صفحه مربوط به آن رشته و یا در آدرس سایت دانشکده مربوطه عنوان کرده اند. 
همچنین، بورسیه های تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی ممکن است با مقاطع دیگر متفاوت باشد. با مراجعه به صفحه ی مربوط به هر بورسیه و مطالعه توضیحات ارائه شده می توانید از شرایط دریافت بورسیه ها مطلع شوید. معمولاَ بورسیه های تحصیلی رقابتی هستند و برخورداری از حداقل شرایط، تضمینی برای دریافت بورسیه نیست. گاهی نیز صرفاَ برای دانشجویان ورودی مبلغی به عنوان کمک هزینه تحصیلی در نظر گرفته می شود.

بورسیه های تحصیلی در رشته مهندسی نفت در کانادا کدام است؟

بسیاری از دانشگاه ها متوجه این موضوع هستند که تنها تعداد محدودی از دانشجویان توانایی پرداخت شهریه های دانشگاه را دارند. به همین منظور، فرصت های بورسیه تقریباَ برای هر دانشجویی در کانادا مهیا شده است. برخی از بورسیه های تحصیلی نیز تنها جهت تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا در نظر گرفته شده است.
بورسیه طبیعی کانادا در مهندسی نفت (canadian Natural Scholarship in Petroleum Engineering) و جایزه انجمن تولید کنندگان نفت کانادا در دانشگاه رجینا (canadian Association of Petroleum Producers Award) از جمله این بورسیه ها هستند. البته در این مطلب به برخی از بورسیه های ارائه شده در برخی از دانشگاه های کانادا اشاره شده است.

آیا تقاضا برای رشته مهندسی نفت در کانادا وجود دارد؟

تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا بسیار مورد توجه و نیاز این کشور است. بر اساس پیش بینی تقاضا برای نیروی کار که در سال 2012 انجام شده است، شهر کلگری در کانادا نیاز فراوانی به نیروهای کار در بخش صنایع مرتبط با نفت دارد. به گونه ای که در سال 2010، تعدادی در حدود 7400 مهندس نفت، تنها در شهر کلگری کانادا مشغول به کار بوده اند. بر اساس پیش بینی های صورت گرفته، در بین سال های 2010 الی 2020، تقاضا برای مهندسان نفت در کانادا در حدود 33 درصد افزایش خواهد یافت. این بدان معنا است که تا سال 2020 تعداد نیروهای شاغل در بخش صنایع نفت در کانادا باید تا 9800 نفر رسیده باشد. جالب است بدانید که در دوران مربوط به رکود اقتصادی در سال های 2007 الی 2009 در کانادا، 71 درصد از کارفرماهای شاغل در بخش صنایع نفتی در کلگری کانادا اقدام به استخدام نیروهای کاری جدید کردند! پیش بینی می شود با توجه به نیاز روز افزون به این موقعیت شغلی و کمبود نیروهای متخصص، تقاضا برای رشته مهندسی نفت در کانادا کلگری در دهه های آتی نیز ادامه داشته باشد.

درآمد رشته مهندسی نفت در کانادا چقدر است؟

درآمد رشته مهندسی نفت در کانادا می تواند تا حدود 138.500 دلار کانادا نیز برسد.