رشته مهندسی نفت در کانادا

رشته مهندسی نفت در کانادا

رشته مهندسی نفت در یک نگاه

اطلاعاتتوضیحات
شهریه فوق‌لیسانس۱۳۰۰ دلار در هر ترم
شهریه دکتری۱۲۰۰ دلار در هر ترم
بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل رشته مهندسی نفتدانشگاه رجینا
دانشگاه مموریال نیوفاندلند
دانشگاه آلبرتا
دانشگاه کلگری
میانگین درامد فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی نفت در کانادا۸۵۰۰۰ دلار تا ۱۲۵۰۰۰ در سال
کد شغلی رشته مهندسی نفت در کانادا۲۱۴۵
مدرک زبانبسته به دانشگاه موردنظر انگلیسی یا فرانسوی

لینک های مفید!

مراحل اخذ پذیرش مهندسی نفت در کانادا

انگیزه مهاجرت به کانادا

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا کانادا ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت به کانادا چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

کانادا دهمین اقتصاد برتر جهان است. نیروی پیشرانه این اقتصاد مهاجران هستند. نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در کانادا برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­های کانادا برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته­ا ید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کانادا شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کانادا شوید. تراست راهنمای جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

در مورد رشته مهندسی نفت

رشته مهندسی نفت یکی از زیرشاخه‌های رشته مهندسی است که مربوط به فعالیت‌های تولید هیدروکربن ازجمله نفت خام یا گاز طبیعی است. نفت و گاز بخش مهمی از اقتصاد کشورها را تأمین می‌کند به همین علت فعالیت در این زمینه نقش بسیار مهمی در ثروتمندی کشورها خواهد گذاشت.

رشته مهندسی نفت در کانادا با بسیاری دیگر از رشته‌ها ازجمله رشته مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و مهندسی عمران، ارتباط تنگاتنگ دارد. ازآنجایی‌که بسیاری از شرکت‌های نفتی، فعالیت‌هایی در سطح جهانی انجام می‌دهند فارغ‌التحصیلان این رشته آینده شغلی بسیار خوبی خواهند داشت.

مهندسی نفت بیشتر شامل تولید سوخت برای وسایل نقلیه و ماشین‌آلات است. بنزین از طریق ترکیب و تصفیه هیدروکربن‌ها ایجاد می‌شود. حفاری، مخزن و تولید سه گرایش بسیار مهم در رشته مهندسی نفت به شمار می‌رود که افراد در یکی از این حوزه‌ها مشغول به فعالیت می‌شوند. به‌منظور تعیین محل دقیق نفت خام در زیر زمین، مهندسان نفت همکاری زیادی با زمین شناسان دارند. بیشتر این کارها با استفاده از نرم‌افزارهای شبیه‌سازی انجام می‌شود. بسیاری از مهندسان نفت در برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان کار می‌کنند و ازآنجایی‌که کشور کانادا، دومین کشور نفت‌خیز جهان به شمار می‌رود، مهندسان نفت در این کشور درآمد بسیار بالایی دارند.

کد رشته مهندسی نفت در کانادا

مهندسان نفت، مطالعاتی را برای اکتشاف، توسعه و ذخایر نفت و گاز انجام می‌دهند برای برنامه‌ریزی، طراحی، توسعه و نظارت بر پروژه‌های حفاری، تکمیل و آزمایش و کار مجدد چاه‌های نفت و گاز انجام می‌دهند. آن‌ها در شرکت‌های تولیدکننده نفت، شرکت‌های مشاوره‌ای، شرکت‌های تحقیقاتی و یا در بخش‌های تحقیقاتی مشغول به کار می‌شوند.

کد NOC رشته مهندسی نفت که متقاضیان می‌توانند با آن وارد سیستم اکسپرس اینتری کانادا شوند، ۲۱۴۵ است و افراد می‌توانند در حوزه‌های زیر مشغول به کار شوند:

 • مهندس زیر دریا مهندس تجهیزات زیر دریا
 • مهندس نفت و گاز
 • مهندس حفاری
 • مهندسی تولید، نفت و گاز
 • مهندس نفت

دیگر کدهای NOC مربوط به رشته مهندسی نفت:

 • مهندسین شیمی (۲۱۳۴)
 • پیمانکاران و سرپرستان، حفاری و خدمات نفت و گاز (۸۲۲۲)
 • مدیران مهندسی (۰۲۱۱)
 • مهندسین زمین‌شناسی (۲۱۴۴)
 • دانشمندان علوم زمین‌شناسی و اقیانوس شناسان (2113)

گرایش های رشته مهندسی نفت در کانادا

 • مهندسی اکتشاف

اصلی‌ترین اقدامی که افراد پیش از شروع حفاری یک چاه نفت‌خیز باید انجام دهند، اطمینان از وجود چنین چاهی در زیر زمین است به‌گونه‌ای که بهره‌برداری بدون هیچ مشکلی صورت بگیرد. گرایش مهندسی اکتشاف با دانش مهندسی زمین‌شناسی و ویژگی‌های دیگری مانند وسیله‌ها و تجهیزات لرزه‌نگاری، وجود چنین چاه‌هایی را تشخیص می‌دهند.

دانشجویان این رشته، لایه‌های مختلف موجود در زیر زمین را بررسی می‌کنند تا با استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده از این لایه‌ها، بتوانند وجود نفت را تشخیص دهند. راه تشخیصی چنین چاه‌هایی معمولاً از طریق ارسال فرکانس‌ها و امواج صوتی به زیر زمین و محاسبه زمان رفت‌وبرگشت این امواج برای پی بردن به وجود یا عدم وجود نفت در زمین است.

 • مهندسی مخزن

مهندسی مخزن از گرایش‌های بسیار کاربردی رشته مهندسی نفت به شمار می‌رود که خود به رشته عملیات مهندسی مخزن، مهندسی پتروفیزیک، مطالعات مهندسی مخزن و مهندسی سیستم‌ها تقسیم می‌شود. دانشجویان در این رشته به مطالعات عمیقی در خصوص رفتار چاه‌ها بر یکدیگر، اصول تولید و نیز آشنایی با فرمول‌ها و اصول مربوط به مهندسی نفت می‌پردازند.

دانشجویان رشته مهندسی مخزن یاد می‌گیرند که از با استفاده از روش‌های مخصوصی هم گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند و هم حفاری‌های غیرضروری را حذف کرده و انجام آن‌ها جلوگیری کنند.

 • مهندسی بهره برداری

استخراج نفت، بهره‌برداری و ارزیابی نفت موجود در چاه‌های نفتی اصلی‌ترین وظایف یک مهندس بهره‌برداری است که فرد با انتخاب این گرایش کلیه این مراحل را یاد می‌گیرد. اصلی‌ترین دروسی که دانشجویان در این دوره مطالعه می‌کنند شامل ترمودینامیک سیالات، مکانیک سیالات، انتقال جرم، اقتصاد مهندسی و مهندسی حفاری است.

مهندسان حفاری بعد از اکتشاف چاه‌های نفتی توسط مهندس اکتشاف مشغول به انجام‌وظیفه می‌شوند. انتظار می‌رود فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی بهره‌برداری پس از اتمام تحصیلات خود قادر باشند تا بهترین روش را برای حفاری انتخاب کنند، روش‌های مؤثرتری برای طول عمر منابع به کار ببرند و کاربردهای این روش‌ها را بر محیط‌زیست استفاده کنند.

 • مهندسی حفاری

رشته مهندسی حفاری با رشته زمین‌شناسی ارتباط بسیار زیادی دارد و به کمک مهندسان بهره‌برداری عملیات مربوط به استخراج را انجام می‌دهند. مهندسان حفاری آموزش می‌بینند که هزینه لازم برای انجام پروژه را تخمین بزنند و زمین لازم برای به اتمام رساندن پروژه را بررسی کنند.

مهندسی حفاری اولاً یکی از پر خطرترین رشته‌های مهندسی به شمار می‌رود دوما رشته بسیار سختی است اما به دلیل پول‌ساز بودن این رشته، متقاضیان زیادی برای تحصیل در این رشته اقدام می‌کنند.

 • پتروفیزیک

پتروفیزیک یکی از تخصصی‌ترین رشته‌های مهندسی نفت به شمار می‌رود که شامل آشنایی با خواص و ویژگی‌های سنگ‌های مخازن است. بررسی چگالی سنگ‌ها، پوکی سنگ‌ها و دیگر خصوصیات آن‌ها موردبررسی این مهندسان قرار می‌گیرد. دانشجویان در مدت ۲ سال در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل در این رشته می‌پردازند و معمولاً باید در پایان تحصیلات خود پایان‌نامه ارائه بدهند.

تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا

الزامات موردنیاز برای تحصیل در رشته مهندسی نفت در دانشگاه‌های مختلف کانادا نیاز به الزامات خاصی دارد که افراد با توجه به دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارند باید این الزامات را برآورد کنند. برخی از دانشگاه‌ها اهمیت زیادی به سوابق تحصیلی و نمرات آخرین تحصیلی شما می‌دهند درحالی‌که ممکن است برخی دانشگاه‌ها رزومه کاری و نمرات زبان شما را بررسی کنند.

در قسمت زیر به اصلی‌ترین اقداماتی که برای تحصیل در رشته مهندسی نفت برای دانشگاه‌ها باید انجام دهید اشاره می‌شود:

هرکدام از دانشگاه‌های مهندسی نفت شهریه متفاوتی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است که افراد با توجه به مقطع تحصیلی خود باید این شهریه‌ها را پرداخت کنند. متقاضیان باید پیش از اپلای برای دانشگاه‌های مهندسی نفت شرایط تحصیلی، شرایط خوابگاه‌ها، ظرفیت دانشگاه‌ها و زبان دانشگاه موردنظرشان را چک کنند.

برخی از دانشگاه‌های کانادا ممکن است تنها مقطع تحصیلات تکمیلی را آموزش بدهد درحالی‌که شما مثلاً متقاضی مقطع کارشناسی باشید؛ بنابراین تحقیق در خصوص دانشگاه‌های مهندسی نفت در کانادا یکی از الزامات واجب برای تحصیل است.

دانشگاه‌های کانادا هرکدام حداقل نمره خاصی را برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته‌اند. به‌طورکلی آزمون‌های آیلتس، تافل و PTE، آزمون‌های مورد تائيد دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌روند که افراد باید بسته به دانشگاهشان زبان انگلیسی یا فرانسوی را بلد باشند.

کشور کانادا به دلیل اینکه مهاجران زیادی از سراسر جهان به این کشور دارد، معمولاً شهریه‌های مناسبی را برای دانشگاه‌ها در نظر می‌گیرد تا همه افراد بتوانند در دانشگاه‌ها تحصیل کنند. بااین‌حال برای اینکه بتوانید در طول دوره تحصیل خود در این کشور بمانید باید تمکن مالی داشته باشید.

داشتن تمکن مالی به این معنا است که شما قادر هستید در مدت‌زمانی که در کانادا تحصیل می‌کنید، هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه خود را پرداخت کنید.

با اخذ ویزای دانشجویی در حقیقت مجوزی را دارید که به شما اجازه می‌دهد بتوانید تا پایان تحصیلات خود در کشور کانادا بمانید. مدت‌زمان اعتبار این ویزای دانشجویی بستگی به مقطع تحصیلی و بازه زمانی که قصد تحصیل در کانادا را دارید دارد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا

 • انتخاب رشته و گرایش موردنظرتان
 • پر کردن فرم پذیرش آنلاین موجود در سایت دانشگاه
 • ارائه مدارک دانشگاهی که فارغ‌التحصیل شده‌اید.
 • ترجمه مدارک دبیرستان
 • داشتن توصیه‌نامه
 • داشتن انگیزه نامه
 • گذرنامه معتبر
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی
 • ارائه ریزنمرات دبیرستان

بورسیه های تحصیلی مهندسی نفت کانادا

دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کانادا برای رفاه حال دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته‌های مختلف، بورسیه‌هایی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. گاهی این بورسیه‌ها تمام هزینه‌های شخصی و تحصیلی را پوشش داده و گاهی بخشی از هزینه‌ها را تقبل می‌کند.

لازم به ذکر است که در هر صورت برای هر بورسیه شرایط و ضوابطی لازم است تا دانشجو جزو افراد واجدالشرایط قرار گیرد. برخی از این بورسیه‌ها عبارتند از:

 • بورسیه ‌های تشویقی

 برای دانشجویان استعداد درخشان و معدل بالا

 • بورسیه‌ های ورودی

برای دانشجویان جدیدالورود و سال اولی

 • بورسیه‌های تحقیقاتی یا RA

 برای دانشجویانی که به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات علمی می‌پردازند.

 • بورسیه‌های دستیار مدرس یا TA

برای دانشجویانی که به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می‌پردازند.

 • بورسیه ‌های کارآموزی

برای دانشجویانی که مشتاق انجام کارهای پاره‌وقت در کنار تحصیل خود هستند.

لازم به ذکر است که دانشجویان می‌توانند علاوه بر بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه ‌های تحصیلی، وام‌ های دانشجویی را نیز از صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه‌های کانادا دریافت کنند.

بورسیه هایی که شما واجد شرایط آن هستید

برای کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات دقیق در مورد بورسیه های تحصیلی با توجه به رشته، مقطع و دانشگاه موردنظر خود در کانادا می‌توانید به سایت‌های زیر مراجعه فرمایید.

انواع پوزیشن های PHD و فاندهای تحصیلی را از این بانک اطلاعاتی بیابید.

انواع پوزیشن های مقطع کارشناسی ارشد و فاندهای تحصیلی را از این بانک اطلاعاتی بیابید.

با بورسیه های به روز در دانشگاه‌های سراسر جهان آشنا شوید.

اسکالرشیپ، گرانت، فلوشیپ و فاندهای تحصیلی در دانشگاه‌های سراسر جهان را از این سایت بیابید.

این وب‌سایت برای دانشجویان بین‌المللی در راستای اپلای و یافتن کمک‌هزینه‌های تحصیلی طراحی‌شده است.

با بورسیه های موجود در کشور کانادا آشنا شوید.

با انواع بورسیه های موجود در دانشگاه‌های کانادا آشنا شوید.

با ذکر نام دانشگاه و رشته تحصیلی خود از بورسیه‌ها و خدمات دانشجویی دانشگاه‌های کانادا مطلع شوید.

با 5000 بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف کانادا آشنا شوید.

از بیش از 155 بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع دکتری در کشور کانادا مطلع شوید.

فهرستی به روز از بورسیه های تحصیلی و کمک‌هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های سراسر جهان را بیابید.

دانشجویان در رشته‌های پرستاری، آموزش، حقوق، مهندسی، روانشناسی و کار اجتماعی می‌توانند پوزیشن های تحصیلی و بورسیه های تحصیلی را بیابند.

بیشتر بخوانید: بورسیه تحصیلی کانادا

دانشگاه‌های کانادا

 • شرایط اخذ پذیرش مدارک موردنیاز
 • ددلاین اپلای ترم‌های پاییز و بهار
 • میانگین شهریه در مقاطع مختلف

تحصیل کارشناسی مهندسی نفت در کانادا

به‌طورکلی تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا در مقطع کارشناسی ۴ سال به طول می‌انجامد اما ممکن است در برخی از دانشگاه‌ها این مقدار کمی بیشتر یا کمتر شود. به دلیل اهمیت رشته مهندسی نفت در کانادا، تقریباً همه دانشگاه‌های مهندسی در کانادا، رشته مهندسی نفت را در برنامه‌های آموزشی خود دارد.

در جدول زیر به مهم‌ترین دروسی که افراد طی این ۴ سال مطالعه می‌کنند اشاره می‌شود:

ترمدروس
ترم اولریاضی ۱، فیزیک، مکانیک مهندسی
مهندسی برق پایه
مقدمه‌ای بر محاسبات، آزمایشگاه فیزیک
نقشه کسی مهندسی
علوم انسانی و اجتماعی (HSS) مانند ارتباطات تجاری ۱
ترم دومریاضی ۲، شیمی، مهندسی ترمودینامیک
مقدمه‌ای بر محاسبات، مقدمه‌ای بر ساختار داده و الگوریتم
آزمایشگاه شیمی، کارگاه آموزشی
علوم انسانی و اجتماعی (HSS) مانند ارتباطات تجاری ۲
ترم سوممهندسی مکانیک ۱، روش‌های ریاضیات کاربردی ۱
زمین‌شناسی برای مهندسان نفت، حفاری سیمان
تکنولوژي حفاری
علوم انسانی و علوم اجتماعی (HSS) انتخابی
کاربرد مهندسی نفت ۱
آزمایشگاه عملی زمین‌شناسی برای مهندسان نفت
ترم چهارممهندسی مکانیک ۲، روش‌های عددی و آماری
عملیات تولید نفت ۱، عناصر مهندسی مخزن
اقتصاد مدیریتی، نظریه نقشه‌برداری
کاربرد مهندسی نفت ۲، آزمایشگاه عملی نقشه‌برداری
ترم پنجممهندسی و مدیریت منابع کاربردی نفت
عملیات تولید نفت ۲، زمین‌شناسی رسوبی و نفتی
روش‌های ریاضیات کاربردی ۲
زمین‌شناسی رسوبی، ارائه مقاله
ترم ششمحفاری تخصصی، ارزیابی تشکیل نفت
روش‌های عددی پیشرفته، مهندسی برق کاربردی
مهندسی نفت، ارائه مقاله و پروژه پایان‌ترم
ترم هفتمتست چاه نفت و گاز
روش‌های حفاری و تولید نفت در دریا
ایمنی بهداشت و محیط‌زیست در صنعت نفت
مهندسی صنایع و مدیریت
پروژه‌های مهندسی نفت، طراحی سیستم حفاری
ترم هشتمطراحی مهندسی نفت، تکنیک‌های پیشرفته حفاری نفت
مدل‌سازی و شبیه‌سازی مخزن، مهندسی خط لوله
بازاریابی نفت و گاز و مدیریت منابع
پروژه‌ها و سمینارهای مهندسی نفت
مهندسی پیشرفته دریایی

تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی نفت در کانادا

مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نفت در کانادا، ترکیبی از کلاس‌های تئوری و عملی است که دانشجویان در مدت ۲ سال در یکی از گرایش‌های موردعلاقه خود به تحصیل در این رشته می‌پردازند. فرصت انجام پروژه‌های تحقیقاتی، شرکت در سمینارها و دوره‌های آموزشی مختلف و بازدید از مناطق نفت‌خیز جزء برنامه‌های مهندسی نفت دانشگاه‌های کانادا است.

تحصیل دکتری مهندسی نفت در کانادا

تحصیل در مقطع دکترای مهندسی نفت، بالاترین سطح مطالعاتی و تخصصی‌ترین مقطع رشته مهندسی نفت به شمار می‌رود که در آن افراد می‌توانند در یکی از حوزه‌های تخصصی رشته مهندسی نفت مشغول به تحقیق و پژوهش شوند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در دانشگاه‌ها به‌عنوان استاد تدریس کنند یا در بخش تحقیقاتی فعالیت کنند.

همچنین بخوانید: تحصیل کارشناسی در کانادا ، کارشناسی ارشد در کانادا ، تحصیل دکتری در کانادا

مراحل اخذ پذیرش در رشته مهندسی نفت در کانادا

 • پیدا کردن دانشگاه موردنظرتان متناسب با علاقه‌مندی و گرایش مدنظرتان در رشته مهندسی نفت
 • آمادگی برای اپلای در دانشگاه
 • داشتن مدرک زبانی با حداقل نمره موردنیاز دانشگاه موردنظر
 • جمع‌آوری و سپس ارسال مدارک موردنیاز
 • پر کردن فرم پذیرش آنلاین موجود در دانشگاه
 • انتظار برای تائید مدارک و سپس دریافت نامه پذیرش
 • انجام مراحل بعدی برای مهاجرت به کانادا

همچنین بخوانید: پذیرش تحصیلی کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل رشته مهندسی نفت

دانشگاه کلگری

 • دانشگاه کلگری یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در بین 100 دانشگاه برتر کانادا برای مطالعات مرتبط با مهندسی نفت قرار گرفته است.
 • دانشگاه کالگری مدرک لیسانس دانشجویان آموزش مهندسی نفت و گاز را برای پاسخگویی به سؤالات حوزه‌های موجود در صنایع نفت ارائه می‌دهد.
 • متقاضیان رشته مهندسی نفت در دانشگاه کلگری باید نمرات بالایی در دروس زبان انگلیسی، حساب، فیزیک، شیمی و ریاضی در دبیرستان کسب کرده باشند.
 • کارشناسی ارشد مهندسی، کارشناسی ارشد علوم و دکتری مدارکی هستند که توسط گروه مهندسی شیمی و نفت ارائه می‌شود. این برنامه‌ها مبتنی بر تحقیق یا دوره‌های آموزشی هستند و به‌صورت تمام‌وقت ارائه می‌شوند.
 • حداقل شرایط ورود به دانشگاه شامل سابقه قوی کارشناسی دانشگاهی با حداقل معدل 3.0 در دو سال آخر دوره کارشناسی است.
 • بیانیه هدف، رزومه، پیشنهاد تحقیق، توصیه‌نامه و تمکن مالی از دیگر مدارک موردنیاز برای ورود به این دانشگاه است.

دانشگاه آلبرتا

 • دانشگاه آلبرتا جزء ۱۰ دانشگاه برتر کانادا به شمار می‌رود که یک دانشگاه مبتنی بر تحقیق است.
 • دوره‌های مهندسی نفت دانشگاه آلبرتا یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های دانشگاه آلبرتا است.
 • در دانشگاه آلبرتا، دانشکده معدن و مهندسی نفت مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را در مهندسی نفت ارائه می‌دهد.
 • شرایط ورود به دوره شامل اتمام دوره‌های مربوط به دبیرستان با نمرات عالی همراه با شرایط مهارت زبان است.
 • دانشگاه آلبرتا همچنین یک مدرک کارشناسی ارشد در مهندسی عمران و محیط‌زیست (مهندسی نفت) را با طیف گسترده‌ای از مشاغل به دانشجویان ارائه می‌دهد.
 • شرایط پذیرش شامل معدل 3.0 در دو سال آخر دوره چهارساله کارشناسی (معادل همان) است.
 • اسناد اضافی شامل بیانیه هدف، رزومه، توصیه‌نامه‌ها، پیشنهاد تحقیق و بودجه مالی کافی است.
 • هزینه دوره تحصیلات تکمیلی 11000 دلار است.

دانشگاه دالهاوزی

 • دانشگاه دالهاوزی یکی از برترین مؤسسات تحقیقاتی است که چندین برنامه تحصیلی برای دانشجویان بیش از 120 کشور ارائه می‌دهد.
 • دانشگاه دالهاوزی به‌طور مداوم در میان 100 دانشگاه برتر کانادا قرار دارد و به دلیل تحصیلات با کیفیت بالا و شهریه مقرون‌به‌صرفه، مقصد محبوب دانشجویان بین‌المللی است.
 • برنامه M.eng در مدت ۲ سال و در حوزه‌های مهندسی مخزن، مخازن گاز طبیعی، بازیافت پیشرفته نفت و گاز، مهندسی حفاری، فناوری تولید، فناوری تولید، علوم زمین نفت آموزش داده می‌شود.
 • مدارک موردنیاز برای اپلای شامل بیانیه هدف، رزومه، توصیه‌نامه‌ها، همراه با یک پیشنهاد تحقیقاتی و بودجه مالی کافی است.
 • هزینه‌های این دوره 13000 دلار است.

دانشگاه مموریال نیوفاندلند

 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند یک موسسه تحقیقاتی درجه یک است که دوره‌های تحصیلات تکمیلی را در مهندسی نفت ارائه می‌دهد.
 • این دانشگاه مدارک M.eng و Ph.D. را تحت عنوان مهندسی نفت ارائه می‌دهد.
 • محبوب‌ترین برنامه‌های مهندسی نفت در دانشگاه مموریال نیوفاندلند، عملیات نفت و گاز دریایی ایمنی، خطر و مدیریت محیط‌زیست مهندسی مخزن، مهندسی حفاری سازه‌های دریایی مهندسی گاز طبیعی است.
 • شرایط ورود برای M.eng. این برنامه شامل یک مدرک کارشناسی چهارساله (معادل همان) با حداقل درجه B در رشته مربوطه است.
 • اسناد اضافی شامل رونوشت‌های رسمی و 2 توصیه‌نامه است.
 • هزینه دوره کارشناسی ارشد 6،700 دلار است.

دانشگاه رجینا

 • دانشگاه رجینا در سال 1911 تأسیس شد و یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در ساسکاچوان واقع‌شده است.
 • دانشگاه رجینا مدرک M.eng را در مهندسی سیستم‌های نفتی ارائه می‌دهد که تحت گروه دانشکده مهندسی قرار دارد.
 • شرایط ورود به این برنامه شامل مدرک کارشناسی چهارساله (معادل همان) با حداقل 70٪ نمره در رشته مربوطه است.
 • هزینه‌های این برنامه 21000 دلار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، روی این لینک کلیک کنید.

اطلاعات کلی تحصیل در دانشگاه های مهندسی نفت کانادا

مهندسی نفت در دانشگاه دالهاوزی

 • نام دوره: کارشناسی ارشد مهندسی نفت (MEng)
 • طول دوره: ۲ سال
 • شهریه ۱ سال: ۱۹.۴۶۰ دلار
 • آزمون‌های مورد تائید: آیلتس ۷ از ۹، تافل ۹۲ از ۱۲۰

مهندسی نفت در دانشگاه آلبرتا

 • نام دوره: BSc در مهندسی نفت
 • طول دوره: ۴ سال
 • شهریه ۱ سال: ۲۴.۴۷۴ دلار
 • آزمون‌های مورد تائید: آیلتس۶.۵ از ۹، تافل ۸۶ از ۱۲۰، PTE ۵۹ از ۹۰

مهندسی نفت در دانشگاه تکنولوژی شمال آلبرتا

 • نام دوره: دیپلم مهندسی فناوری نفت
 • طول دوره: ۲ سال
 • شهریه ۱ سال: ۱۴.۵۲۰ دلار
 • آزمون‌های مورد تائید: آیلتس ۶.۵ از ۹، تافل ۸۰ از ۱۲۰، PTE ۵۵ از ۹۰

مهندسی نفت در دانشگاه کیپ برتون

 • نام دوره: لیسانس مهندسی در فناوری نفت
 • طول دوره: ۳ سال
 • شهریه ۱ سال: ۷۳۷۰ دلار
 • آزمون‌های مورد تائید: آیلتس ۶.۵ از ۹، تافل ۸۰ از ۱۲۰، PTE ۵۹ از ۹۰

مهندسی نفت در دانشگاه رجینا

 • نام دوره: لیسانس علوم کاربردی در مهندسی سیستم‌های نفتی
 • طول دوره: ۴ سال
 • شهریه ۱ سال: ۲۲.۹۶۷ دلار
 • آزمون‌های مورد تائید:
 • آیلتس ۶.۵ از ۹، تافل ۸۰ از ۱۲۰، آزمون SAT

برای کارشناسی ارشد:

 • نام دوره: کارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های نفتی
 • طول دوره: ۲ سال
 • شهریه ۱ سال: ۱۱۰۷۹ دلار
 • آزمون‌های مورد تائید: آیلتس ۶.۵ از ۹، تافل ۸۰ از ۱۲۰، PTE ۵۹ از ۹۰

مهندسی نفت در دانشگاه کلگری

 • نام دوره: M.Eng در مهندسی نفت و شیمی
 • طول دوره: ۲ سال
 • شهریه ۱ سال: ۸۲۳۲ یورو
 • آزمون‌های مورد تائید: آیلتس ۷ از ۹، تافل ۸۶ از ۱۲۰

برای کسب اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

خصوصیات دانشگاه های کانادا در رشته مهندسی نفت

 • دانشگاه‌های کانادا در رشته‌های مهندسی مخصوصاً رشته مهندسی متمرکز بر تحقیق است که کیفیت بالایی از آموزش را در اختیار دانشجویان رشته مهندسی نفت ارائه می‌دهد.
 • استانداردهای بالای زندگی و شهریه‌های مقرون‌به‌صرفه در دانشگاه‌های کانادا از دیگر ویژگی‌های تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌رود.
 • بیشتر دانشگاه‌های مهندسی نفت به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود.
 • اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها از برترین اساتید کشور به شمار می‌روند.

 مهارت های مورد نیاز برای تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا

 • مهارت های فنی

دانشجویان مهندسی نفت باید ازنظر فنی بسیار توانمند باشند تا بتوانند در این شغل موفق شوند.

 • مهارت‌های استدلال، تجزیه‌وتحلیل و حل مسئله

این توانایی شامل به کاری گیری الگوهای مختلف، تجزیه‌وتحلیل آن‌ها بررسی آن‌ها برای بخش‌های مختلف حفاری است.

 • توانایی ارائه خدمات

مهندسان نفت باید قادر باشند تا با استفاده از مدل‌سازی و سیستم‌های شبیه‌سازی‌شده، کلیه نیازهای انسانی را برای استخراج نفت پاسخ بدهند.

دیگر توانایی‌ها:

 • مهارت تفکر انتقادی
 • مهارت‌های ارتباطی
 • مهارت گوش دادن
 • مهارت‌های رهبری
 • مهارت کار تیمی
 • توانایی کار در شرایط سخت
 • مهارت‌های تحلیلی و ریاضی قوی

نرم افزارهایی که هر مهندس نفت باید کاملا با آن‌ها آشنا باشد عبارتند از:

 • نرم‌افزار OLGA
 • نرم‌افزار شبیه‌ساز مخزن ECLIPSE
 • نرم‌افزار PANSYSTEM
 • نرم‌افزار PIPESIM
 • نرم‌افزار PETREL

مزایای تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا

 • درآمد بالای فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی نفت در کانادا

هم رشته مهندسی نفت و هم رشته مهندسی معدن و مهندسی زمین‌شناسی در کانادا درآمد بسیار بالایی در رشته‌های مهندسی دارند به‌گونه‌ای که درآمد آن‌ها از میزان درآمد متوسط هم بالاتر است. بااین‌وجود مشاغل مهندسی نفت حتی از درآمد دو رشته ذکرشده نیز بالاتر است.

دانشگاه‌های مهندسی کانادا با آموزش‌هایی در سطح بین‌المللی دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده می‌کند و بیشتر روی جنبه‌های پول‌سازی و عملی این رشته تمرکز می‌کند تا آموزش دروس تئوری.

 • فرصت های شغلی زیاد برای رشته مهندسی نفت

مهندسی نفت در عین پول‌ساز، رشد شغلی بسیار زیادی دارد این بدان معنا است که هرسال طیف بسیاری از مشاغل مختلف در رشته مهندسی نفت نیز در بخش‌های مختلف ای کشور اضافه می‌شود. انتظار می‌رود مشاغل مهندسی نفت در کانادا، طی ۱۰ سال آینده، ۱۵ درصد رشد شغلی داشته باشد.

 • فرصت‌های سفر

برخی از مشاغل مهندسی مانند مهندسی نفت ایجاب می‌کند که افراد برای حفاری در زمین‌های نفت‌خیز به محل‌های دور و نزدیک زیادی سفر کنند و از این مکان‌ها قبل از عملیات حفاری، بارها و بارها بازدید کنند. دانشکده‌های مهندسی نفت در کانادا دانشجویان خود را در طول دوران تحصیلی خود به سفرهای علمی و بازدیدی زیادی می‌برد تا افراد از محل‌های نفت‌خیز از نزدیک آشنا شوند.

 • موردنیاز بودن مهندسی نفت در هر زمان

بسیاری از رشته‌ها بعد از مدتی کارآیی خود را از دست می‌دهند و عملاً افراد از طریق آن رشته تحصیلی نمی‌توانند درآمدی داشته باشد اما خوشبختانه رشته مهندسی نفت در همه زمان‌ها کاربرد دارد و افراد بدون هیچ نگرانی می‌توانند در بخش‌های مختلف کشور کانادا کار کنند چراکه بخش بسیار مهمی از اقتصاد کشور کانادا وابسته به مهندسی نفت است.

فزایش جمعیت عامل اصلی افزایش نیازهای انرژی است. هیچ زمینه‌ای وجود ندارد که از فرآورده‌های نفتی استفاده نشود و ازاین‌رو استخدام مهندسین در این زمینه ضروری است.

 • امکان تغییرات مثبت در جهان

امروزه کلیه مشاغل و رشته‌هایی که بتواند تأثیر به سزایی در اقتصاد کشورها داشته باشد اهمیت زیادی دارند. رشته مهندسی نفت از طرفی انرژی لازم برای زندگی انسان‌ها مانند سوخت و گرما را در اختیار مردم قرار می‌دهند و از طرفی روند حفاری را برای افراد، جوامع، حیات‌وحش و محیط‌زیست ایمن‌تر می‌کنند.

 • رقابت کمتر در رشته مهندسی نفت

معمولاً به دلیل تقاضای زیاد دانشجویان بومی و بین‌المللی برای تحصیل در رشته مهندسی نفت، دانشگاه‌ها ظرفیت پذیرش دانشجویان این رشته را افزایش داده‌اند تا رقابت‌پذیری این رشته کاهش یابد و تعداد افراد فارغ‌التحصیل در این رشته نیز بیشتر شود. با بالا بودن تعداد بی‌شماری مشاغل مربوط به رشته مهندسی نفت در کانادا نیز، افراد بی‌هیچ نگرانی می‌توانند شغل متناسب با علاقه‌مندی خود را پیدا کنند.

 • جامع بودن رشته مهندسی نفت در کانادا

رشته مهندسی نفت به‌عنوان یک‌رشته میان‌رشته‌ای، موضوعات زیادی را برای تحصیل در برمی‌گیرد ازجمله ریاضیات، زمین‌شناسی، ترمودینامیک، شیمی، دینامیک سیالات و … . کشور کانادا با آموزش جامعه این حوزه‌ها، دانشجویان را با موضوعات مختلف آشنا می‌کند.

 • امکان کار در رشته مهندسی نفت حتی پیش از فارغ‌التحصیلی

یکی از مزایای تحصیل رشته مهندسی نفت در دانشگاه‌های کانادا، امکان کار کردن افراد در شرکت‌های نفتی در دوران تحصیلی است. این امر موجب می‌شود تا افراد به‌جز داشتن سابقه کاری، بتوانند در طول تحصیل خود درآمد داشته باشند.

 • امکان تحقیق در حوزه‌های مختلف

دانشگاه‌های کشور کانادا در رشته مهندسی نفت بیشتر بر پایه تحقیقات هستند به همین علت هرساله مقالات متعددی از این دانشگاه‌ها به چاپ می‌رسند. اگر علاقه‌مند به انجام تحقیقات در حوزه‌های مهندسی نفت دارید دانشگاه‌های کانادا بهترین فرصت را برای تحقیق در یکی از حوزه‌های مهندسی نفت برای شما به وجود می‌آورد.

در بالا سعی کردیم به مهم‌ترین مزایای تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا اشاره‌کنیم. در ادامه به دیگر دلایل مهم تحصیل در کانادا به‌طورکلی می‌پردازیم:

 • کیفیت بالای دانشگاه‌های کانادا در سطح جهانی
 • چند فرهنگی بودن کشور کانادا
 • شهریه مقرون‌به‌صرفه دانشگاه‌ها
 • دو زبانه بودن کشور کانادا
 • امنیت بالا زندگی در کشور کانادا
 • امکان کار در کنار تحصیل
 • وجود فرصت‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌ها
 • امکان اخذ مجوز کار بعد از تحصیل
 • فرصت‌های کاری زیاد در این کشور
 • حمایت کشور کانادا از دانشجویان بین‌المللی
 • ارائه بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی بی‌شمار در دانشگاه‌های کانادا
 • وجود مراکز گردشگری زیاد در کشور کانادا
 • امکانات آموزشی و رفاهی بسیار زیاد دانشگاه‌های کانادا
 • حمایت تحصیلی دانشگاه‌های کانادا از همه رده‌های سنی
بازار کار رشته مهندسی نفت در کانادا

بازار کار رشته مهندسی نفت در کانادا

بازار کار رشته مهندسی نفت در کانادا به‌طورکلی عالی بیان‌شده است و استان‌هایی مانند آنتاریو، نیوفاندلند و لابرادور و استان ساسکاچوان استان‌هایی هستند که شرایط کاری ایده آل تر و بهتری را در آینده خواهند داشت.

وظایف شغلی مهندسان نفت در کانادا

 • مطالعاتی در خصوص ارزیابی امکان توسعه میادین جدید برای نفت و گاز
 • نظارت بر عملیات حفاری نفت و گاز
 • انتخاب بهترین روش برای انجام عملیات حفاری
 • طراحی و انتخاب دستگاه‌های آسانسور مصنوعی و تجهیزات موردنیاز برای چاه‌ها
 • تلاش بر به حداکثر رساندت استخراج و تولید نفت
 • طراحی روش‌های بهینه برای بازیابی و پیش‌بینی عملکرد ذخایر مخزن
 • حفاری، تولید، تجزیه‌وتحلیل مخزن یا عملیات زیر دریا
 • طراحی، توسعه و هماهنگی نصب، تعمیر و نگهداری و بهره‌برداری از تجهیزات تولید و هدایت زیردریایی.
 • کنترل عملکرد مخزن نفت و گاز و به‌کارگیری تکنیک‌هایی که عمر اقتصادی چاه‌ها را افزایش می‌دهد.

درآمد مهندسان نفت در استان‌های مختلف در کانادا

استانحداقل
حقوق
در هر ساعت
متوسط
حقوق
در هر ساعت
حداکثر
حقوق
در هر ساعت
کلگری، آلبرتا۴۹.۰۵ دلار۶۸.۷۲ دلار۱۰۰.۰۰ دلار
ادمونتون، آلبرتا۳۴.۴۱ دلار۶۱.۱۳ دلار۶۱.۲۴ دلار
ونکوور، بریتیش کلمبیا۳۱.۲۵ دلار۵۵.۵۶ دلار۸۵.۱۰ دلار
وینیپگ – مانیتوبا۳۱.۲۵ دلار۵۵.۵۶ دلار۸۵.۱۰ دلار
فردریکتون، اروموکتو، نیوبرانزیوک۳۱.۲۵ دلار۵۵.۵۶ دلار۸۵.۱۰ دلار
هلیفکس، نوا اسکوشیا۲۷.۰۰ دلار۵۰.۰۰ دلار۸۰.۰۰ دلار
تورنتو، انتاریو۳۱.۲۵ دلار۵۵.۵۶ دلار۸۵.۱۰ دلار
واترلو، انتاریو۳۱.۲۵ دلار۵۵.۵۶۸۵.۱۰ دلار
پرنس ادوارد آیلند۳۱.۲۵ دلار۵۵.۵۶ دلار۸۵.۱۰ دلارر
مونترال، کبک۳۱.۲۵ دلار۵۵.۵۶ دلار۸۵.۱۰ دلار
ساسکاچوان۳۱.۵۷ دلار۴۳.۴۶ دلار۶۲.۵۰ دلار

همچنین بخوانید: درآمد در کانادا

مدارک مورد نیاز برای اشتغال به‌ عنوان مهندس نفت در کانادا

برای اینکه بتوانید به‌عنوان یک مهندس نفت در یکی از شرکت‌های کانادا مشغول به کار شوید، باید حداقل مدرک کارشناسی در رشته مهندسی نفت یا یک مدرک مرتبط داشته باشید. بسته به شغلی که انتخاب می‌کنید ممکن است نیاز به اخذ مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا نیز داشت باشید.

سپس افراد باید از انجمن مهندسان حرفه‌ای موجود در هر استان، مجوز لازم برای کار در این حرفه را دریافت کنید و با توجه به نیازمندی‌های شرکت‌های موجود در استان‌های کانادا، به‌عنوان مهندس نفت کار کنید.

مدارک زیر، مدارک کلی اشتغال به‌عنوان یک مهندس نفت در کانادا را نشان می‌دهد:

 • شما باید مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی نفت یا در یک‌رشته مهندسی مرتبط کسب کرده باشید.
 • شما باید حداقل 1+ سال تجربه مرتبط داشته باشید.
 • شما باید مهارت‌های خوبی در زبان انگلیسی یا فرانسه داشته باشید.
 • باید معاینات پزشکی انجام دهید و تست عدم اعتیاد بدهید.
 • نباید در طی ۵ سال گذشته سوءسابقه داشته باشید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

روش های مهاجرت به کانادا به‌ عنوان مهندس نفت

برای اینکه بتوانید به‌عنوان مهندس نفت در کانادا مشغول به کار شوید می‌توانید از روش های مختلفی برای مهاجرت به کانادا استفاده کنید که سریع‌ترین راه و معتبرترین آن از طریق سیستم اکسپرس انتری است. در این روش افراد با توجه به چندین فاکتور اصلی مانند سن، میزان تحصیلات، سابقه کاری و … امتیاز می‌گیرند و شانس خود را برای مهاجرت از این طریق امتحان می‌کنند.

روش شرکت کردن در این سیستم به‌گونه‌ای است شما با ورود به سیستم، پروفایلی می‌سازید و کلیه اطلاعات شخصی و تحصیلی خود در خصوص مهندسی نفت و تجربه کاری خود را وارد می‌کنید. برای اینکه بتوانید واجد شرایط بررسی درخواست شوید کسب امتیاز ۶۷ از ۱۰۰ الزامی است.

شرکت در سیستم اکسپرس انتری معمولاً از روش های زیر صورت می‌گیرد:

 1. سیستم مهاجرت استانی (Provincial Nominee Program)
 2. برنامه فنی و فدرال حرفه‌ای (Federal Skilled Trade Program)
 3. تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)
 4. برنامه نیروی متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Program)

سیستم مهاجرت استانی

این روش که به‌عنوان یکی از سریع‌ترین راه‌های اخذ اقامت دائم در کانادا شناخته می‌شود، مهندسان نفت را ترغیب می‌کند تا از این روش برای مهاجرت به کانادا استفاده کنند. هدف از مهاجرت از این طریق، یافتن نیروی کار ماهر بین‌المللی در شرکت‌های مختلف مرتبط با مهندسی نفت است.

روش یافتن کار به‌عنوان مهندسی نفت از طریق برنامه‌های استانی یا PNP به‌گونه‌ای است که فرد با پر کردن اطلاعات خود در سیستم اکسپرس انتری برای ورود به کانادا و کار در این شکور اعلام آمادگی می‌کند و ازآنجایی‌که میزان تحصیلات، سابقه کاری و توانمندی‌های افراد در این پروفایل ذکرشده، استان‌های جویای متقاضی بین‌المللی به این افراد درخواست همکاری می‌دهند و امتیاز او را تا ۶۰۰ تا افزایش می‌دهند.

در زیر به شرایط بسیار کلی استان‌های مختلف کانادا برای کار به‌عنوان مهندس نفت اشاره می‌شود:

کار مهندس نفت در آلبرتا

 • مهاجرت با داشتن مهارت‌های لازم برای مهندسی نفت و سابقه کار امکان‌پذیر است.
 • داشتن سابقه کار یا سابقه تحصیلی در استان آلبرتا به شما در مهاجرت به آلبرتا کمک می‌کند.

کار مهندس نفت در یوکان

 • مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری یوکان (YEE)، از طریق کسب‌وکار و از طریق نیروی متخصص یا Skill Worker محبوب‌ترین روش های مهاجرت به استان یوکان به شمار می‌رود.
 • Critical Impact Worker نیز از دیگر روش های محبوب مهاجرت به این استان است.

کار مهندس نفت در جزیره پرنس ادوارد

 • افرادی که دارای اقوام درجه‌یک در این استان هستند می‌توانند تا حد زیادی شانس خود را برای مهاجرت به‌عنوان مهندس نفت افزایش دهند.
 • متقاضیانی که قصد سرمایه‌گذاری و یا کارآفرینی در این استان را دارند به‌راحتی می‌توانند در این استان پذیرش بگیرند.

کار مهندس نفت در انتاریو

 • متقاضیان می‌توانند از طریق سیستم اکسپرس انتری انتاریو میزان سابقه کاری و تحصیلاتشان را ذکر کنند تا این استان با بررسی شرایط فرد، برای او دعوت‌نامه بفرستد.
 • متقاضیان تحصیلات بالاتر از کارشناسی، شانس اخذ مشاغل سطح بالاتر را خواهند داشت.
 • داشتن جاب آفر کانادا از یک کارفرمای کانادایی شانس شما را در این مسیر بالا می‌برد.

کار مهندس نفت در نیوبرانزویک

 • متقاضیان مهندسی نفت می‌توانند از روش های مختلفی شانس خود را برای مهاجرت به استان نیوبرانزویک امتحان کنند که دریافت جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی، یکی از این روش‌ها است.
 • اگر خانواده و یا فامیل درجه‌یک شما در این استان زندگی می کن نیز می‌توانید به این استان مهاجرت کنید.
 • کارآفرینان مهندسی نفت با داشتن مدرک تحصیلات تکمیلی و دکترا نیز شانس زیادی برای پذیرش در این استان خواهند داشت.

کار مهندس نفت در نیوفاندلند و لابرادور

 • این استان نیز از فارغ‌التحصیلان بین‌المللی رشته مهندسی نفت به‌خوبی استقبال می‌کند.
 • افراد می‌توانند از طریق سیستم اکسپرس انتری برای مهاجرت به این استان اقدام کنند.
 • یکی از محبوب‌ترین روش های مهاجرت متقاضیان به نیوفاندلند و لابرادور، از طریق Skilled Worker Category یا همان نیروی متخصص است.

کار مهندس نفت در ساسکاچوان

 • استان ساسکاچوان یکی از استان‌هایی است که به‌خوبی از متقاضیان بین‌المللی ماهر حمایت می‌کند و افراد می‌توانند از این طریق در بازه زمانی کوتاهی به این استان مهاجرت کنند.
 • شرکت‌هایی که نیروی کار بین‌المللی نیاز دارند، پروفایل متقاضیان را از طریق سیستم اکسپرس انتری ارزیابی کرده و برای آن‌ها درخواست می‌فرستد.
 • ساسکاچوان استانی است که بیشتر نیروهای جوان‌تر را می‌پذیرد به همین علت این استان از دانشجویان و یا افرادی که به‌تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند به‌شدت حمایت می‌کند.

کار مهندس نفت در بریتیش کلمبیا

 • مهاجرت با داشتن مهارت‌های لازم برای مهندسی نفت و سابقه کار امکان‌پذیر است.
 • اخذ جاب آفر از یک کارفرمای معتبر به شما در مسیر مهاجرت به استان بریتیش کلمبیا کمک می‌کند.
 • استان بریتیش کلمبیا به‌خوبی از فارغ‌التحصیلان بین‌المللی مخصوصاً در رشته‌های پزشکی و مهندسی استقبال می‌کند.
 • افراد با داشتن سابقه تحصیلات بیشتر مانند کارشناسی ارشد و دکترا شانس بالاتری برای پذیرش پیدا خواهند کرد.
 • افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در یکی از حوزه‌های مهندسی نفت را دارند، می‌توانند برنامه مهاجرت به کانادا از طریق استان بریتیش کلمبیا را امتحان کنند.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا از طریق تخصص کاری در استان های کانادا و ویزای نیروی متخصص فدرال

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

یکی از روش‌هایی که می‌تواند منجر به اقامت دائم در کشور کانادا شود این است که فرد متقاضی بتواند در این کشور کار پیدا کند. افرادی که در یکی از دانشگاه‌های مهندسی نفت کانادا تحصیل‌کرده‌اند می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود، به دنبال کار باشند.

برای اینکه افراد بتوانند در کانادا کار کنند باید اقامت کاری بعد از تحصیل یا همان PGWP داشته باشند. دانشگاهی که در آن تحصیل‌کرده‌اید، رشته و گرایشی که خوانده‌اید و مدت‌زمان تحصیلی شما تأثیر زیادی در گرفتن این ویزای کاری دارد چراکه آموزشگاه یا دانشگاهتان باید معتبر باشد و تائید شود. مدارک کلی مورد نیاز برای اخذ اقامت کاری در کانادا شامل گذرنامه، تائید مدرک تحصیلی شما، عکس گذرنامه و مدارک معاینه پزشکی شما است.

همچنین بدانید: مهاجرت کاری به کانادا ، قانون کار کانادا ، کار پس از تحصیل در کانادا

جدول اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا

(جهت مشاهده همه ستون های جدول درون موبایل، جدول را به راست بکشید)

دانشگاه/وبسایتبرنامه هاددلاینتوضیحات
اپلیکیشن
الزاماتشهریهبورسیه‌ها
و جوایز
وبسایت دانشگاه تورنتوبرنامه های دانشگاه تورنتوددلاین دانشگاه تورنتوتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه تورنتوالزامات دانشگاه تورنتوبورسیه ها و جوایز دانشگاه تورنتو
وبسایت دانشگاه بریتیش کلمبیابرنامه های دانشگاه بریتیش کلمبیاددلاین دانشگاه بریتیش کلمبیاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه بریتیش کلمبیاالزامات دانشگاه بریتیش کلمبیاشهریه دانشگاه بریتیش کلمبیابورسیه ها و جوایز دانشگاه بریتیش کلمبیا
وبسایت دانشگاه مک گیلبرنامه های دانشگاه مک گیلددلاین دانشگاه مک گیلتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مک گیلالزامات دانشگاه مک گیلشهریه دانشگاه مک گیلبورسیه ها و جوایز دانشگاه مک گیل
وبسایت دانشگاه مک مستربرنامه های دانشگاه مک مستر
وبسایت دانشگاه مونترالبرنامه های دانشگاه مونترالددلاین دانشگاه مونترالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مونترالالزامات دانشگاه مونترالبورسیه ها و جوایز دانشگاه مونترال
وبسایت دانشگاه آلبرتابرنامه های دانشگاه آلبرتاددلاین دانشگاه آلبرتاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آلبرتاالزامات دانشگاه آلبرتاشهریه دانشگاه آلبرتابورسیه ها و جوایز دانشگاه آلبرتا
وبسایت دانشگاه اتاوابرنامه های دانشگاه اتاواددلاین دانشگاه اتاواتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه اتاواالزامات دانشگاه اتاواشهریه دانشگاه اتاوابورسیه ها و جوایز دانشگاه اتاوا
وبسایت دانشگاه سایمون فریزربرنامه های دانشگاه سایمون فریزرددلاین دانشگاه سایمون فریزرالزامات دانشگاه سایمون فریزر
وبسایت دانشگاه واترلوبرنامه های دانشگاه واترلوددلاین دانشگاه واترلوتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه واترلوالزامات دانشگاه واترلوشهریه دانشگاه واترلوبورسیه ها و جوایز دانشگاه واترلو
وبسایت دانشگاه وسترن انتاریوددلاین دانشگاه وسترن انتاریوالزامات دانشگاه وسترن انتاریوشهریه دانشگاه وسترن انتاریوبورسیه ها و جوایز دانشگاه وسترن انتاریو
وبسایت دانشگاه دالهاوزیبرنامه های دانشگاه دالهاوزیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه دالهاوزیالزامات دانشگاه دالهاوزیبورسیه ها و جوایز دانشگاه دالهاوزی
وبسایت دانشگاه لاوالبرنامه های دانشگاه لاوالددلاین دانشگاه لاوالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه لاوالالزامات دانشگاه لاوالشهریه دانشگاه لاوالبورسیه ها و جوایز دانشگاه لاوال
وبسایت دانشگاه کویینزبرنامه های دانشگاه کویینزددلاین دانشگاه کویینزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کویینزالزامات دانشگاه کویینزشهریه دانشگاه کویینزبورسیه ها و جوایز دانشگاه کویینز
وبسایت دانشگاه مانیتوبابرنامه های دانشگاه مانیتوباددلاین دانشگاه مانیتوباشهریه دانشگاه مانیتوبابورسیه ها و جوایز دانشگاه مانیتوبا
وبسایت دانشگاه ویکتوریابرنامه های دانشگاه ویکتوریاددلاین دانشگاه ویکتوریاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ویکتوریاالزامات دانشگاه ویکتوریاشهریه دانشگاه ویکتوریابورسیه ها و جوایز دانشگاه ویکتوریا
وبسایت دانشگاه یورکبرنامه های دانشگاه یورکددلاین دانشگاه یورکتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه یورکالزامات دانشگاه یورکشهریه دانشگاه یورکبورسیه ها و جوایز دانشگاه یورک
وبسایت دانشگاه گوئلفبرنامه های دانشگاه گوئلفددلاین دانشگاه گوئلفتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه گوئلفالزامات دانشگاه گوئلفشهریه دانشگاه گوئلفبورسیه ها و جوایز دانشگاه گوئلف
وبسایت دانشگاه ساسکاچوانبرنامه های دانشگاه ساسکاچوانددلاین دانشگاه ساسکاچوانتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ساسکاچوانالزامات دانشگاه ساسکاچوانشهریه دانشگاه ساسکاچوانبورسیه ها و جوایز دانشگاه ساسکاچوان
وبسایت دانشگاه کارلتونبرنامه های دانشگاه کارلتونددلاین دانشگاه کارلتونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کارلتونشهریه دانشگاه کارلتونبورسیه ها و جوایز دانشگاه کارلتون
وبسایت دانشگاه کنکوردیابرنامه های دانشگاه کنکوردیاددلاین دانشگاه کنکوردیاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کنکوردیاالزامات دانشگاه کنکوردیاشهریه دانشگاه کنکوردیابورسیه ها و جوایز دانشگاه کنکوردیا
وبسایت دانشگاه مموریال نیوفاندلندبرنامه های دانشگاه مموریال نیوفاندلندددلاین دانشگاه مموریال نیوفاندلندتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مموریال نیوفاندلندالزامات دانشگاه مموریال نیوفاندلندشهریه دانشگاه مموریال نیوفاندلندبورسیه ها و جوایز دانشگاه مموریال نیوفاندلند
وبسایت دانشگاه تکنولوژی انتاریوبرنامه های دانشگاه تکنولوژی انتاریوددلاین دانشگاه تکنولوژی انتاریوتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه تکنولوژی انتاریوالزامات دانشگاه تکنولوژی انتاریوشهریه دانشگاه تکنولوژی انتاریوبورسیه ها و جوایز دانشگاه تکنولوژی انتاریو
وبسایت دانشگاه کبک مونترالبرنامه های دانشگاه کبک مونترالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک مونترالالزامات دانشگاه کبک مونترالشهریه دانشگاه کبک مونترالبورسیه ها و جوایز دانشگاه کبک مونترال
وبسایت دانشگاه رجاینابرنامه های دانشگاه رجایناددلاین دانشگاه رجایناتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه رجایناالزامات دانشگاه رجایناشهریه دانشگاه رجاینابورسیه ها و جوایز دانشگاه رجاینا
وبسایت دانشگاه وینزوربرنامه های دانشگاه وینزورالزامات دانشگاه وینزورشهریه دانشگاه وینزوربورسیه ها و جوایز دانشگاه وینزور
وبسایت دانشگاه لیکهدبرنامه های دانشگاه لیکهدددلاین دانشگاه لیکهدتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه لیکهدالزامات دانشگاه لیکهدشهریه دانشگاه لیکهدبورسیه ها و جوایز دانشگاه لیکهد
وبسایت دانشگاه رایرسونبرنامه های دانشگاه رایرسونددلاین دانشگاه رایرسونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه رایرسونالزامات دانشگاه رایرسونشهریه دانشگاه رایرسونبورسیه ها و جوایز دانشگاه رایرسون
وبسایت دانشگاه سنت فرانسیس خاویربرنامه های دانشگاه سنت فرانسیس خاویرددلاین دانشگاه سنت فرانسیس خاویرتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت فرانسیس خاویرالزامات دانشگاه سنت فرانسیس خاویرشهریه دانشگاه سنت فرانسیس خاویربورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت فرانسیس خاویر
وبسایت دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیبرنامه های دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیددلاین دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیالزامات دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیشهریه دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیبورسیه ها و جوایز دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی
وبسایت دانشگاه شربروکتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه شربروک
وبسایت دانشگاه کلگریبرنامه های دانشگاه کلگریددلاین دانشگاه کلگریتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کلگریالزامات دانشگاه کلگریشهریه دانشگاه کلگریبورسیه ها و جوایز دانشگاه کلگری
وبسایت دانشگاه براکبرنامه های دانشگاه براکددلاین دانشگاه براکتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه براکالزامات دانشگاه براکشهریه دانشگاه براکبورسیه ها و جوایز دانشگاه براک
وبسایت دانشگاه آکادیابرنامه های دانشگاه آکادیاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آکادیاشهریه دانشگاه آکادیابورسیه ها و جوایز دانشگاه آکادیا
وبسایت دانشگاه آلگومابرنامه های دانشگاه آلگوماددلاین دانشگاه آلگوماتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آلگوماالزامات دانشگاه آلگوماشهریه دانشگاه آلگومابورسیه ها و جوایز دانشگاه آلگوما
وبسایت دانشگاه آتاباسکابرنامه های دانشگاه آتاباسکاددلاین دانشگاه آتاباسکاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آتاباسکاالزامات دانشگاه آتاباسکاشهریه دانشگاه آتاباسکابورسیه ها و جوایز دانشگاه آتاباسکا
وبسایت دانشگاه بوثبرنامه های دانشگاه بوثددلاین دانشگاه بوثتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه بوثالزامات دانشگاه بوثشهریه دانشگاه بوثبورسیه ها و جوایز دانشگاه بوث
وبسایت دانشگاه براندونبرنامه های دانشگاه براندونددلاین دانشگاه براندونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه براندونالزامات دانشگاه براندونشهریه دانشگاه براندونبورسیه ها و جوایز دانشگاه براندون
وبسایت دانشگاه منونایتبرنامه های دانشگاه منونایتددلاین دانشگاه منونایتتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه منونایتالزامات دانشگاه منونایتشهریه دانشگاه منونایتبورسیه ها و جوایز دانشگاه منونایت
وبسایت دانشگاه کیپ برتونبرنامه های دانشگاه کیپ برتونددلاین دانشگاه کیپ برتونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کیپ برتونالزامات دانشگاه کیپ برتونشهریه دانشگاه کیپ برتونبورسیه ها و جوایز دانشگاه کیپ برتون
وبسایت دانشگاه کپیلانوبرنامه های دانشگاه کپیلانوتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کپیلانوالزامات دانشگاه کپیلانوشهریه دانشگاه کپیلانوبورسیه ها و جوایز دانشگاه کپیلانو
وبسایت دانشگاه کراندالبرنامه های دانشگاه کراندالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کراندالالزامات دانشگاه کراندالشهریه دانشگاه کراندالبورسیه ها و جوایز دانشگاه کراندال
وبسایت کالج دانشگاهی دومینیکنالزامات کالج دانشگاهی دومینیکنشهریه کالج دانشگاهی دومینیکنبورسیه ها و جوایز کالج دانشگاهی دومینیکن
وبسایت دانشگاه هنر و طراحی امیلی کاربرنامه های دانشگاه هنر و طراحی امیلی کارددلاین دانشگاه هنر و طراحی امیلی کارتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه هنر و طراحی امیلی کارشهریه دانشگاه هنر و طراحی امیلی کاربورسیه ها و جوایز دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار
وبسایت دانشگاه فرست نیشنزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه فرست نیشنزبورسیه ها و جوایز دانشگاه فرست نیشنز
وبسایت کالج دانشگاهی هورنبرنامه های کالج دانشگاهی هورنددلاین کالج دانشگاهی هورنتوضیحات اپلیکیشن کالج دانشگاهی هورنالزامات کالج دانشگاهی هورنبورسیه ها و جوایز کالج دانشگاهی هورن
وبسایت دانشگاه کینگزوودبرنامه های دانشگاه کینگزوودتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کینگزوودالزامات دانشگاه کینگزوودشهریه دانشگاه کینگزوودبورسیه ها و جوایز دانشگاه کینگزوود
وبسایت دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنبرنامه های دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنددلاین دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنالزامات دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنشهریه دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنبورسیه ها و جوایز دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن
وبسایت دانشگاه لارنتینبرنامه های دانشگاه لارنتینددلاین دانشگاه لارنتینتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه لارنتینالزامات دانشگاه لارنتینشهریه دانشگاه لارنتینبورسیه ها و جوایز دانشگاه لارنتین
وبسایت دانشگاه مک ایوانبرنامه های دانشگاه مک ایوانددلاین دانشگاه مک ایوان
وبسایت دانشگاه مونت آلیسونبرنامه های دانشگاه مونت آلیسونددلاین دانشگاه مونت آلیسونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مونت آلیسونالزامات دانشگاه مونت آلیسونشهریه دانشگاه مونت آلیسونبورسیه ها و جوایز دانشگاه مونت آلیسون
وبسایت دانشگاه مانت سنت وینسنتبرنامه های دانشگاه مانت سنت وینسنتددلاین دانشگاه مانت سنت وینسنتتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مانت سنت وینسنتشهریه دانشگاه مانت سنت وینسنتبورسیه ها و جوایز دانشگاه مانت سنت وینسنت
وبسایت دانشگاه مونت رویالبرنامه های دانشگاه مونت رویالددلاین دانشگاه مونت رویالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مونت رویالالزامات دانشگاه مونت رویالشهریه دانشگاه مونت رویالبورسیه ها و جوایز دانشگاه مونت رویال
وبسایت موسسه تکنولوژی نیویورکبرنامه های موسسه تکنولوژی نیویورکددلاین موسسه تکنولوژی نیویورکتوضیحات اپلیکیشن موسسه تکنولوژی نیویورکالزامات موسسه تکنولوژی نیویورکشهریه موسسه تکنولوژی نیویورکبورسیه ها و جوایز موسسه تکنولوژی نیویورک
وبسایت دانشگاه نیپیسینگبرنامه های دانشگاه نیپیسینگددلاین دانشگاه نیپیسینگتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه نیپیسینگالزامات دانشگاه نیپیسینگشهریه دانشگاه نیپیسینگبورسیه ها و جوایز دانشگاه نیپیسینگ
وبسایت دانشگاه اکادبرنامه های دانشگاه اکادددلاین دانشگاه اکادتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه اکادالزامات دانشگاه اکادشهریه دانشگاه اکادبورسیه ها و جوایز دانشگاه اکاد
وبسایت دانشگاه ردیمربرنامه های دانشگاه ردیمرددلاین دانشگاه ردیمرتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ردیمرالزامات دانشگاه ردیمرشهریه دانشگاه ردیمربورسیه ها و جوایز دانشگاه ردیمر
وبسایت دانشگاه سنت پاولبرنامه های دانشگاه سنت پاولددلاین دانشگاه سنت پاولتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت پاولالزامات دانشگاه سنت پاولشهریه دانشگاه سنت پاولبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت پاول
وبسایت دانشگاه سنت ماریزبرنامه های دانشگاه سنت ماریزالزامات دانشگاه سنت ماریز
وبسایت دانشگاه سنت توماسددلاین دانشگاه سنت توماستوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت توماسالزامات دانشگاه سنت توماسشهریه دانشگاه سنت توماسبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت توماس
وبسایت دانشگاه سنت استفانزبرنامه های دانشگاه سنت استفانزددلاین دانشگاه سنت استفانزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت استفانزالزامات دانشگاه سنت استفانزشهریه دانشگاه سنت استفانزبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت استفانز
وبسایت کالج دانشگاهی کینگزبرنامه های کالج دانشگاهی کینگزددلاین کالج دانشگاهی کینگزتوضیحات اپلیکیشن کالج دانشگاهی کینگزالزامات کالج دانشگاهی کینگزشهریه کالج دانشگاهی کینگزبورسیه ها و جوایز کالج دانشگاهی کینگز
وبسایت دانشگاه کالج کینگزبرنامه های دانشگاه کالج کینگزددلاین دانشگاه کالج کینگزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کالج کینگزالزامات دانشگاه کالج کینگزشهریه دانشگاه کالج کینگزبورسیه ها و جوایز دانشگاه کالج کینگز
وبسایت دانشگاه تامسون ریورزبرنامه های دانشگاه تامسون ریورزددلاین دانشگاه تامسون ریورزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه تامسون ریورزالزامات دانشگاه تامسون ریورزشهریه دانشگاه تامسون ریورزبورسیه ها و جوایز دانشگاه تامسون ریورز
وبسایت دانشگاه ترنتبرنامه های دانشگاه ترنتددلاین دانشگاه ترنتتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ترنتالزامات دانشگاه ترنتشهریه دانشگاه ترنتبورسیه ها و جوایز دانشگاه ترنت
وبسایت دانشگاه ترینیتی وسترنبرنامه های دانشگاه ترینیتی وسترنددلاین دانشگاه ترینیتی وسترنتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ترینیتی وسترنالزامات دانشگاه ترینیتی وسترنشهریه دانشگاه ترینیتی وسترنبورسیه ها و جوایز دانشگاه ترینیتی وسترن
وبسایت کالج دانشگاهی تیندالبرنامه های کالج دانشگاهی تیندالددلاین کالج دانشگاهی تیندالتوضیحات اپلیکیشن کالج دانشگاهی تیندالالزامات کالج دانشگاهی تیندالشهریه کالج دانشگاهی تیندالبورسیه ها و جوایز کالج دانشگاهی تیندال
وبسایت دانشگاه مونکتونددلاین دانشگاه مونکتونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مونکتونالزامات دانشگاه مونکتونشهریه دانشگاه مونکتونبورسیه ها و جوایز دانشگاه مونکتون
وبسایت دانشگاه کبک اوتاوایسبرنامه های دانشگاه کبک اوتاوایسددلاین دانشگاه کبک اوتاوایستوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک اوتاوایسالزامات دانشگاه کبک اوتاوایسشهریه دانشگاه کبک اوتاوایسبورسیه ها و جوایز دانشگاه کبک اوتاوایس
وبسایت دانشگاه سنت بونیفیسبرنامه های دانشگاه سنت بونیفیسددلاین دانشگاه سنت بونیفیستوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت بونیفیسالزامات دانشگاه سنت بونیفیسشهریه دانشگاه سنت بونیفیسبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت بونیفیس
وبسایت دانشگاه کبک تراویس ریورزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک تراویس ریورزشهریه دانشگاه کبک تراویس ریورزبورسیه ها و جوایز دانشگاه کبک تراویس ریورز
وبسایت دانشگاه کبک ریموسکیبرنامه های دانشگاه کبک ریموسکیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک ریموسکیالزامات دانشگاه کبک ریموسکیشهریه دانشگاه کبک ریموسکیبورسیه ها و جوایز دانشگاه کبک ریموسکی
وبسایت دانشگاه سنت آنبرنامه های دانشگاه سنت آنددلاین دانشگاه سنت آنتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت آنالزامات دانشگاه سنت آنشهریه دانشگاه سنت آنبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت آن
وبسایت دانشگاه کبک چیکوتیمیبرنامه های دانشگاه کبک چیکوتیمیددلاین دانشگاه کبک چیکوتیمیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک چیکوتیمیالزامات دانشگاه کبک چیکوتیمیشهریه دانشگاه کبک چیکوتیمی
وبسایت دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکبرنامه های دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکددلاین دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکالزامات دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکشهریه دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکبورسیه ها و جوایز دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبک
وبسایت دانشگاه کانادا وستبرنامه های دانشگاه کانادا وستبرای اطلاع از ددلاین، با دفتر دانشگاه تماس بگیرید: تماس با دانشگاه کانادا وستتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کانادا وستالزامات دانشگاه کانادا وستشهریه دانشگاه کانادا وستبورسیه ها و جوایز دانشگاه کانادا وست
وبسایت دانشگاه لتبریجبرنامه های دانشگاه لتبریجددلاین دانشگاه لتبریجتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه لتبریجبورسیه ها و جوایز دانشگاه لتبریج
وبسایت دانشگاه پرنس ادواردبرنامه های دانشگاه پرنس ادواردددلاین دانشگاه پرنس ادواردتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه پرنس ادواردالزامات دانشگاه پرنس ادواردشهریه دانشگاه پرنس ادواردبورسیه ها و جوایز دانشگاه پرنس ادوارد
وبسایت دانشگاه وینیپگبرنامه های دانشگاه وینیپگددلاین دانشگاه وینیپگتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه وینیپگالزامات دانشگاه وینیپگشهریه دانشگاه وینیپگ
وبسایت کالج دانشگاهی شمالبرنامه های کالج دانشگاهی شمالددلاین کالج دانشگاهی شمالتوضیحات اپلیکیشن کالج دانشگاهی شمالالزامات کالج دانشگاهی شمالشهریه کالج دانشگاهی شمال
وبسایت دانشگاه فریزر ولیبرنامه های دانشگاه فریزر ولیددلاین دانشگاه فریزر ولیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه فریزر ولیالزامات دانشگاه فریزر ولیشهریه دانشگاه فریزر ولیبورسیه ها و جوایز دانشگاه فریزر ولی
وبسایت دانشگاه ونکوور آیلندبرنامه های دانشگاه ونکوور آیلندددلاین دانشگاه ونکوور آیلندتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ونکوور آیلندالزامات دانشگاه ونکوور آیلندشهریه دانشگاه ونکوور آیلند
وبسایت دانشگاه ویلفرد لوریهبرنامه های دانشگاه ویلفرد لوریهددلاین دانشگاه ویلفرد لوریهتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ویلفرد لوریهالزامات دانشگاه ویلفرد لوریهشهریه دانشگاه ویلفرد لوریهبورسیه ها و جوایز دانشگاه ویلفرد لوریه

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

حداقل درآمد مهندسان نفت در استان‌های مختلف کانادا در هر ساعت چقدر است؟

کلگری، آلبرتا = ۴۹.۰۵ دلار
ادمونتون، آلبرتا = ۳۴.۴۱ دلار
ونکوور، بریتیش کلمبیا = ۳۱.۲۵ دلار
وینیپگ ، مانیتوبا = ۳۱.۲۵ دلار
فردریکتون، اروموکتو، نیوبرانزیوک = ۳۱.۲۵ دلار
هلیفکس، نوا اسکوشیا = ۲۷.۰۰ دلار
تورنتو، انتاریو = ۳۱.۲۵ دلار
واترلو، انتاریو = ۳۱.۲۵ دلار
پرنس ادوارد آیلند = ۳۱.۲۵ دلار
مونترال، کبک = ۳۱.۲۵ دلار
ساسکاچوان = ۳۱.۵۷ دلار

رشته مهندسی نفت چیست؟

رشته مهندسی نفت را می‌توان شاخه‌ای از مهندسی دانست که به مطالعه‌ی فعالیت‌های مرتبط با تولید هیدروکربن‌ها می‌پردازد. این هیدروکربن‌ها می‌توانند یا به‌صورت نفت خام و یا به شکل گاز طبیعی در مخازن باشند.
فعالیت‌های مرتبط با اکتشاف و تولید عموماً در بخش‌های مرتبط با صنایع بالادستی نفت و گاز انجام می‌شوند. در حقیقت، مهندسی نفت بر ارزیابی مقدار حجم قابل بازیابی از منابع نفتی و گازی تمرکز دارد که این موضوع، نیازمند درکی عمیق از رفتار فیزیکی نفت، گاز و آب موجود در سنگ‌های متخلخل و تحت‌فشار بالا است.

مزایای تحصیل در رشته مهندسی نفت کانادا چیست؟

. درآمد بالای فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی نفت در کانادا
. فرصت‌های شغلی زیاد برای رشته مهندسی نفت
. فرصت‌های سفر
. مورد نیاز بودن مهندسی نفت در هر زمان
. امکان تغییرات مثبت در جهان
. رقابت کمتر در رشته مهندسی نفت
. جامع بودن رشته مهندسی نفت در کانادا
. امکان کار در رشته مهندسی نفت حتی پیش از فارغ‌التحصیلی
. امکان تحقیق در حوزه‌های مختلف

اهمیت رشته مهندسی نفت در کانادا چیست؟

یکی از صنایع بسیار مهم در کانادا، صنایع مرتبط با نفت و گاز است. نکته قابل‌توجه در صنایع مرتبط با نفت در کانادا این است که کارفرماها در به خدمت گرفتن نیروهای کاری متخصص در این بخش، هم برای فرصت‌های شغلی جدید و هم برای فرصت‌های شغلی موجود که نیاز به استخدام فردی جدید در آن‌ها احساس می‌شود، دچار مشکل هستند.
 به شکلی که این نیاز تا به‌اندازه‌ای است که حتی در دوران رکود اقتصادی بین سال‌های 2007 و 2009، 71 درصد از کارفرماها در کانادا و در بخش صنایع نفتی در شهر کلگری، نیروهای کاری جدیدی را استخدام کرده‌اند! اما 53 درصد از این کارفرماها در به‌کارگیری نیروی متخصص برای شغل موردنظر دچار مشکل بودند؛ بنابراین، پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای کار و تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا در 10 سال آینده نیز وجود داشته باشد.

بهترین دانشگاه‌های دارای رشته مهندسی نفت در کانادا کدام اند؟

دانشگاه آلبرتا
دانشگاه رجینا
دانشگاه کیپ برتون
دانشگاه مموریال نیوفاندلند
موسسه فناوری آلبرتای شمالی
دانشگاه ساسکاچوان
دانشگاه دالهاوزی
دانشگاه کلگری

شرایط تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا چیست؟

یکی از مهم ترین شرایطی که برای تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی مورد نیاز است، ارائه ی مدرکی مبنی بر میزان آشنایی به زبان انگلیسی است. عموماَ هر دانشگاهی با توجه به شرایط تعیین شده، حداقل نمره از امتحان های معتبر زبان انگلیسی را جهت پذیرش در دوره ها درخواست می کند. نمره ارائه شده از امتحان های آیلتس آکادمیک و تافل آی بی تی ازجمله مدارکی هستند که به‌طور گسترده موردقبول اکثر دانشگاه‌ها و مراکز علمی جهان برای پذیرش دانشجو قرار می‌گیرند.

گرایش‌های رشته مهندسی نفت در کانادا کدام است؟

. مهندسی اکتشاف
. مهندسی مخزن
. مهندسی بهره‌برداری
. مهندسی حفاری
. پتروفیزیک

کد مشاغل رشته مهندسی نفت در کانادا چیست؟

کد شغلی برای رشته مهندسی نفت در کانادا بر اساس طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)،  2145 اعلام‌شده است. مهندسان نفت به مطالعات در زمینه اکتشاف، توسعه و استخراج نفت و گاز از مخازن می‌پردازند. همچنین، طراحی، برنامه‌ریزی، توسعه و نظارت بر پروژه‌های حفاری و آزمایش چاه‌های نفت و گاز از دیگر مسئولیت‌های مهندسان نفت است. این مهندسان از طرف شرکت‌های نفتی، شرکت‌های مشاور، شرکت‌های حفاری و آزمایش چاه‌های نفت و گاز و مؤسسات پژوهشی و آموزشی به خدمت گرفته می‌شوند.

مهندسان نفت باید با چه نرم‌افزارهایی آشنا باشند؟

. نرم‌افزار OLGA
. نرم‌افزار شبیه‌ساز مخزن ECLIPSE
. نرم‌افزار PANSYSTEM
. نرم‌افزار PIPESIM
. نرم‌افزار PETREL

مسیر شغلی رشته مهندسی نفت در کانادا چگونه است؟

برای این‌که در رشته مهندسی نفت در کانادا مشغول به کار شوید لازم است تا از حداقل شرایط برخوردار باشید؛ بنابراین، در ابتدا یک مدرک کارشناسی در این رشته و یا یکی از رشته‌های مرتبط به دست آورید. البته برخورداری از حداقل 1 سال سابقه کاری نیز می‌تواند دریافتن شغلی جدید مؤثر باشد. باید توجه داشته باشید که زبان‌های رسمی در کانادا زبان انگلیسی و فرانسوی هستند.
 بنابراین، نیاز است تا به یکی از این دو زبان مسلط باشید. به‌علاوه، برخورداری از مجوز برای مهندسان حرفه‌ای (P.Eng.) که از طرف نهادهای دولتی در کانادا اعطا می‌شود نیز ممکن است مورد نیاز باشد. عموماَ مهندسان نفت بعد از فارغ‌التحصیلی به مدت 3 الی 4 سال در کانادا تحت نظارت مشغول به کار می‌شوند تا بتوانند برای ثبت درخواست مهندسی در کانادا اقدام نمایند.

مزایای تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا کدام است؟

کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان در ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی است. کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های کانادا همواره برخی از این دانشگاه ها را در فهرست برترین موسسات آموزشی در جهان قرار داده است. برخورداری از یک مدرک تحصیلی در یکی از این دانشگاه های معتبر، می تواند بر اعتبار آکادمیک هر فردی اضافه کرده و فرصت های بسیاری را نیز نصیب فارغ‌التحصیلان دانشگاه های کانادا نماید.
به علاوه، صنایع مرتبط با نفت یکی از مهم ترین صنایع و به عنوان نیروی محرک اقتصادی در کانادا به ویژه شهر کلگری محسوب می شوند. با توجه به کمبود نیروهای متخصص در این حوزه، کارفرماها در شهر کلگری کانادا به دنبال جذب نیروهای متخصص از خارج از کانادا هستند. جالب است بدانید که نیاز به نیروهای متخصص در صنایع مرتبط با نفت در کانادا به اندازه ای است که بخشی مربوط به توسعه اقتصادی کلگری (CED) اقدام به معرفی بهترین شهرها و مناطق در کانادا برای جذب سریع تر نیروهای متخصص در حوزه صنایع نفتی کرده است. بنابراین، تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا دارای آینده ای روشن و یکی از بهترین فرصت ها برای برخورداری از شغلی مناسب در کانادا به ویژه در شهر کلگری است.  

چطور می توان از بورسیه های تحصیلی در رشته مهندسی نفت در کانادا استفاده کرد؟

اپلای رشته مهندسی نفت در کانادا یکی از جذاب ترین انتخاب های دانشجویان علاقه مند به این رشته تحصیلی است. در حقیقت، می توان گفت کشور کانادا مقصدی ایده آل برای ادامه تحصیل در تمامی رشته های دانشگاهی است. علل اصلی این موضوع ارائه بورسیه های بسیار متنوع در کنار سطح بالای آموزش و پژوهش در دانشگاه ها و کالج های کانادا است.
برای آگاهی از بورسیه های تحصیلی اولین اقدام مراجعه به سایت دانشگاه و مشاهده صفحه مربوط به بورسیه ها است. به عنوان مثال، دانشگاه مموریال نیوفاندلاند در قسمتی با عنوان database awards and scholarship  searchableفرصت های کمک هزینه تحصیلی را مشخص کرده است (جهت مشاهده فهرست متنوع بورسیه ها در این دانشگاه، به این لینک مراجعه کنید). البته برخی از دانشگاه ها بورسیه های مربوط به هر رشته تحصیلی را در صفحه مربوط به آن رشته و یا در آدرس سایت دانشکده مربوطه عنوان کرده اند. 
همچنین، بورسیه های تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی ممکن است با مقاطع دیگر متفاوت باشد. با مراجعه به صفحه ی مربوط به هر بورسیه و مطالعه توضیحات ارائه شده می توانید از شرایط دریافت بورسیه ها مطلع شوید. معمولاَ بورسیه های تحصیلی رقابتی هستند و برخورداری از حداقل شرایط، تضمینی برای دریافت بورسیه نیست. گاهی نیز صرفاَ برای دانشجویان ورودی مبلغی به عنوان کمک هزینه تحصیلی در نظر گرفته می شود.

بورسیه های تحصیلی در رشته مهندسی نفت در کانادا کدام است؟

بسیاری از دانشگاه ها متوجه این موضوع هستند که تنها تعداد محدودی از دانشجویان توانایی پرداخت شهریه های دانشگاه را دارند. به همین منظور، فرصت های بورسیه تقریباَ برای هر دانشجویی در کانادا مهیا شده است. برخی از بورسیه های تحصیلی نیز تنها جهت تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا در نظر گرفته شده است.
بورسیه طبیعی کانادا در مهندسی نفت (canadian Natural Scholarship in Petroleum Engineering) و جایزه انجمن تولید کنندگان نفت کانادا در دانشگاه رجینا (canadian Association of Petroleum Producers Award) از جمله این بورسیه ها هستند. البته در این مطلب به برخی از بورسیه های ارائه شده در برخی از دانشگاه های کانادا اشاره شده است.

آیا تقاضا برای رشته مهندسی نفت در کانادا وجود دارد؟

تحصیل رشته مهندسی نفت در کانادا بسیار مورد توجه و نیاز این کشور است. بر اساس پیش بینی تقاضا برای نیروی کار که در سال 2012 انجام شده است، شهر کلگری در کانادا نیاز فراوانی به نیروهای کار در بخش صنایع مرتبط با نفت دارد. به گونه ای که در سال 2010، تعدادی در حدود 7400 مهندس نفت، تنها در شهر کلگری کانادا مشغول به کار بوده اند. بر اساس پیش بینی های صورت گرفته، در بین سال های 2010 الی 2020، تقاضا برای مهندسان نفت در کانادا در حدود 33 درصد افزایش خواهد یافت. این بدان معنا است که تا سال 2020 تعداد نیروهای شاغل در بخش صنایع نفت در کانادا باید تا 9800 نفر رسیده باشد. جالب است بدانید که در دوران مربوط به رکود اقتصادی در سال های 2007 الی 2009 در کانادا، 71 درصد از کارفرماهای شاغل در بخش صنایع نفتی در کلگری کانادا اقدام به استخدام نیروهای کاری جدید کردند! پیش بینی می شود با توجه به نیاز روز افزون به این موقعیت شغلی و کمبود نیروهای متخصص، تقاضا برای رشته مهندسی نفت در کانادا کلگری در دهه های آتی نیز ادامه داشته باشد.

درآمد رشته مهندسی نفت در کانادا چقدر است؟

درآمد رشته مهندسی نفت در کانادا می تواند تا حدود 138.500 دلار کانادا نیز برسد.

دیدگاهتان را بنویسید