دیتا ساینس در کانادا

فهرست مطالبمعرفی رشته علم داده در کاناداپادکست بشنوید!اهمیت رشته دیتا ساینس در کانادادانشگاه های دارای رشته دیتا ساینس در کاناداشرایط…

رشته دیتا ساینس در کانادا

معرفی رشته علم داده در کانادا

رشته دیتاساینس (Data Science) یا همان علم داده یک گرایش بین‌رشته‌ای است که از روش‌ها، فرآیندها، الگوریتم‌ها و رویه‌های علمی به‌منظور استخراج دانش و کسب بینش از داده‌های ساختاریافته و غیر ساختاریافته استفاده می‌کند. در حقیقت علم داده در ارتباط با دیتا ماینینگ (data mining) یا داده‌کاوی، ماشین لرنینگ (machine learning) یا یادگیری ماشین و داده‌های عظیم (big data) است.

پادکست بشنوید!

علم داده مفهومی برای یکپارچه‌سازی آمار، تحلیل داده و روش‌های مرتبط با آن‌ها است تا با به‌کارگیری داده، پدیده‌های واقعی را بتوان تحلیل و درک کرد. رشته دیتاساینس یا علم داده از تکنیک‌ها و نظریه‌هایی که برگرفته از رشته‌های ریاضیات، آمار، علم کامپیوتر و علم اطلاعات هستند، استفاده می‌کند. جیم گری برنده جایزه Turing award که هرساله از طرف انجمن محاسبات ماشینی (ACM) اهدا می‌شود علم داده را به‌عنوان شکل چهارم علم یعنی علم مشتق شده از داده در کنار شکل تجربی، تئوری و محاسباتی آن تعریف می‌کند.

معرفی رشته دیتا ساینس در کانادا

اهمیت رشته دیتا ساینس در کانادا

کانادا در نظر دارد تا به‌عنوان پرچم‌دار هوش مصنوعی در جهان مطرح شود. این موضوع تا حدی جدی است که این کشور در حال سرمایه‌گذاری عظیمی برای توسعه یک چهارچوب اخلاقی، سیاسی و اقدامات قانونی در حوزه هوش مصنوعی است.

فرصت شغلی مهندسی یادگیری ماشین به‌عنوان یکی از 3 شغل پر تقاضا در کانادا است. متخصصان این رشته تنها با داشتن اندکی تجربه کاری می‌توانند حقوقی بین 70 هزار دلار تا 90 هزار دلار در سال را دریافت کنند. این در حالی است که اگر بیش از 5 سال سابقه کاری داشته باشید، حقوق شما چیزی بالغ‌بر 130 هزار دلار در سال و یا حتی بیشتر خواهد بود!

درباره تحصیل در کانادا ، پذیرش تحصیلی کانادا و زمان مناسب برای اپلای تحصیلی کانادا بخوانید.

دانشگاه های دارای رشته دیتا ساینس در کانادا

با پیشرفت فناوری در جهان نه‌ تنها محافل آکادمیک نیاز به رشته جدید دیتا ساینس را احساس می کنند بلکه کارآفرینان و صاحبان کسب‌ و کار نیز متوجه اهمیت این رشته شده‌اند؛ بنابراین اگر به دنبال یادگیری کار با داده در جهت اتخاذ تصمیمات بهتر و مؤثر هستید، در برنامه کارشناسی ارشد دیتا ساینس در کانادا ثبت‌نام کنید.

دانشگاه‌ها و کالج‌های زیادی در کانادا وجود دارند که دانشجویان می‌توانند در رشته دیتاساینس در آن‌ها ثبت‌ نام کنند. در ادامه 10 دانشگاه برتر کانادا که رشته دیتا ساینس را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند آورده شده است:

همچنین اگر قصد ادامه تحصیل در رشته دیتا ساینس در دانشگاه های کانادا را دارید خوب است بدانید که سایر دوره‌های مرتبط به این رشته نیز در کانادا وجود دارند که در زیر به همراه اسم دانشگاه ارائه ‌دهنده دوره آورده شده است:

 • کارشناسی ارشد تحلیل و محاسبات داده؛ دانشگاه سنت ماریز (Saint Mary’s University)
 • کارشناسی ارشد تحلیل داده‌های بزرگ؛ دانشگاه ترنت (Trent University)
 • کارشناسی ارشد علم کامپیوتر (با تمرکز برداده های بزرگ)؛ دانشگاه سایمون فریزر (SFU (Simon Fraser University))
 • کارشناسی ارشد تحلیل داده؛ دانشگاه نیوبرانزویک ، دانشگاه UWO و دانشگاه آکادیا (University of New Brunswick, UWO, and Acadia University)

همچنین درباره کالج های کانادا ، ارزان ترین دانشگاه های کانادا و رنکینگ دانشگاه های کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته دیتا ساینس در کانادا

برای هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در رشته دیتا ساینس در کانادا را دارد، بسیار مهم است که مهارت‌هایی را که در ادامه به آن‌ها اشاره‌ شده است داشته باشد.

شرایط تحصیل در رشته دیتا ساینس در کانادا
 • ریاضیات و آمار – مهارت در آمار بیزین (Bayesian statistics)، احتمال و آزمایش فرضیه‌ها.
 • هوش مصنوعی – یادگیری ماشین، پردازش زبان طبیعی، بینش کامپیوتری در کنار رویکردهای نوین محاسباتی.
 • پردازش توزیعی – دانش توزیع نمودن داده‌های بزرگ و پردازش وظایف در ماشین‌های مختلف.
 • دانش محیط – درک و دانش از برخی محیط‌های کاربر و کاربردهای آن.
 • فرموله کردن مسائل – رشته دیتا ساینس در کانادا به امتحان و پیشنهاد دادن فرضیه‌ها می‌پردازد که نیازمند یافتن ویژگی‌های مشترک است.
 • ارائه داده و تصویرسازی – توانایی ارائه یافته‌ها از داده به شکلی قابل‌فهم.

با توجه به اینکه در کدام دانشگاه برای رشته دیتا ساینس در کانادا ثبت‌نام می‌کنید، شرایط پذیرش نیز ممکن است متفاوت باشد؛ اما به‌طورکلی ازآنجایی‌که شما به‌عنوان یک دانشجوی خارجی برای دانشگاه در رشته دیتا ساینس در کانادا اپلای می‌کنید، کسب حداقل نمره زبان که هر دانشگاه با توجه به ضوابط خود معرفی کرده است، یکی از شرط ‌های اصلی است. همچنین طول دوره‌های آموزشی، شهریه و دروس تدریس شده در هر دانشگاه نیز متفاوت است که در بخش بعدی برای چندین دانشگاه مطرح آورده شده است.

همچنین درباره مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا ، کارشناسی ارشد در کانادا و شرط معدل برای تحصیل در کانادا بخوانید.

شهریه و مدت ‌زمان دوره های آموزشی رشته دیتا ساینس در کانادا

همان‌طور که در بخش قبلی به آن اشاره شد با توجه به این‌که در کدام دانشگاه در رشته تحصیلی دیتا ساینس در کانادا تحصیل می‌کنید، شهریه و مدت زمان آموزشی نیز متفاوت است. کارشناسی ارشد رشته دیتا ساینس در کانادا معمولاً یک دوره 10 الی 16 ماهه است که شهریه آن هم به‌طور میانگین در حدود 23 هزار دلار کانادا است.

شهریه و مدت ‌زمان دوره های آموزشی رشته دیتا ساینس در کانادا

در جدول زیر شهریه، طول دوره، حداقل نمره زبان و دروسی که باید برای مقطع کارشناسی ارشد رشته data science در کانادا گذرانده شوند به تفکیک برای چندین دانشگاه مطرح در کانادا آورده شده است:

دانشگاهنمره زبان و شرط تحصیلطول دورهشهریهدروس دوره
دانشگاه بریتیش کلمبیاتافل آی بی تی 100 / آیلتس 710 ماه، تمام‌وقت44,133 دلار کانادا در سالبرنامه‌نویسی برای علم داده، گردآوری داده، محاسبه و استنتاج آماری
دانشگاه تورنتومدرک کارشناسی در رشته کامپیوتر و یا یکی از رشته‌های مرتبط/ نمره تافل آی بی تی 93 یا آیلتس 78 ماه طول دوره که با کارآموزی 8 ماهه نیز همراه است56000 دلار کانادا در سالمحاسبات در علوم کامپیوتر، گردآوری داده، بصری سازی داده
دانشگاه Mc Gillمدرک کارشناسی در رشته کامپیوتر و یا یکی از رشته‌های مرتبط/ نمره GMAT/GRE یا تافل آی بی تی 86 یا آیلتس 6.512 ماه، تمام‌وقت45000 دلار کانادا در سالتحلیل تصمیم، داده‌کاوی و بصری سازی، سیستم‌های توزیع و داده برای تحلیل
دانشگاه کویینزمدرک کارشناسی در رشته کامپیوتر و یا یکی از رشته‌های مرتبط/ نمره GMAT 650 یا تافل آی بی تی یا آیلتس12 ماه، تمام‌وقت72,500 دلار کانادا در سالتحلیل داده‌های بزرگ، تصمیم‌گیری تحلیلی، مدل‌سازی پیشگو

درباره مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا ، آزمون تافل برای کانادا و آزمون جی مت برای کانادا بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته دیتا ساینس در کانادا

با توجه به این‌که شهریه‌های رشته تحصیلی دیتا ساینس در کانادا در همه دانشگاه‌ها برای برخی از دانشجویان بین‌المللی زیاد به نظر می‌رسد، می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا اقدام کنید.

برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته دیتا ساینس در کانادا بورسیه‌های متنوعی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. برخی از محبوب‌ترین بورسیه‌ها در جدول زیر آورده شده است:

بورسیهمقدار بورسیهدانشگاه
بورسیه بین‌المللی کارشناسی ارشد دیتا ساینس24714 دلار کانادا در سالدانشگاه بریتیش کلمبیا
جایزه دانشکده مطالعات تکمیلی6932 دلار کانادا در هر ترمدانشگاه تورنتو
بورسیه تحصیلات تکمیلی انتاریو4951 دلار کانادا در هر ترمدانشگاه کارلتون
بورسیه تحصیلات تکمیلی انتاریو4951 دلار کانادا در هر ترمدانشگاه رایرسون
بورسیه تحصیلات تکمیلی انتاریو4951 دلار کانادا در هر ترمدانشگاه واترلو
بورسیه ورودیمتغیر استدانشگاه اچ ای سی مونترال
بورسیه تحصیلی رشته دیتا ساینس در کانادا

به‌عنوان‌مثال دانشگاه HEC Montreal، هرساله بورسیه‌هایی در حدود 2 میلیون دلار کانادا به دانشجویان کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها بر طبق سایت دانشگاه در رشته دیتا ساینس در 4 سطح تعریف‌شده‌اند. بورسیه‌های ورودی، بورسیه‌های پژوهشی، بورسیه‌های کمک‌هزینه تحصیلی و بورسیه‌های مربوط به دستیاری پژوهشی و تدریس. بورسیه‌های پژوهشی در مقایسه با سایر انواع بورسیه در این دانشگاه از طرف مراکز مختلف فدرال و دولتی در کبک به دانشجویان با استعداد که قصد ادامه تحصیل در رشته دیتا ساینس در کانادا را در مقطع کارشناسی ارشد دارند هرساله اعطا می‌شود. برای آگاهی از جزئیات مربوط به هر بورسیه در این دانشگاه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

همچنین درباره تحصیل رایگان در کانادا ، فاند تحصیلی کانادا و کمک هزینه دانشجویی در کانادا بخوانید.

کد مشاغل رشته دیتا ساینس در کانادا

کد شغلی تحلیلگران پایگاه داده و مجریان داده در کانادا بر اساس طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) 2172 است. تحلیلگران داده به طراحی، توسعه و اجرای راه‌ حل‌های مدیریت داده با استفاده از نرم‌افزار مدیریت پایگاه داده می‌پردازند. مجریان داده به توسعه و اجرای سیاست‌های تعیین‌شده در بخش اجرایی داده، استانداردها و مدل‌ها می‌پردازند. این متخصصان در شرکت‌های مشاوره فناوری اطلاعات و در واحدهای فناوری اطلاعات موجود در بخش‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار می‌شوند.

درباره کار پس از تحصیل در کانادا ، تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا و اقامت پس از تحصیل در کانادا بخوانید.

مسیر شغلی رشته دیتا ساینس در کانادا

رشته دیتا ساینس اخیراً یکی از فرصت‌های شغلی رو به رشد در سرتاسر دنیا است. با داشتن مدرک کارشناسی ارشد دیتا ساینس در کانادا می‌توانید درآمدی سالانه بین 95 هزار تا 120 هزار دلار کانادا (CAD) داشته باشید.

باید توجه داشت که همانند اکثر رشته‌ها از نظر تجربه و سابقه کاری، افرادی که وارد بازار کار رشته دیتا ساینس در کانادا می‌شوند دستمزدهای متفاوتی نیز دارند. چنانچه تجربه کاری کمتر از 1 سال دارید به‌عنوان تازه‌کار مشغول می‌شوید و تجربه کاری کمتر از 4 سال، تجربه کاری 5 تا 9 سال و تجربه کاری بیش از 10 سال تقسیم‌بندی‌هایی هستند که حدوداً با توجه به این سابقه‌های شغلی، حقوق دریافتی نیز تعیین می‌شود.

مسیر شغلی رشته دیتاساینس در کانادا

در حقیقت فارغ‌التحصیلان علم داده با سایر متخصصان حوزه فناوری اطلاعات برای مدیریت داده‌های آماری و خلق مدل‌های متفاوت بر اساس نیازهای شرکت همکاری می‌کنند. مسلماً این افراد باید علاوه بر مهارت‌های شفاهی و نگارشی خوب، دارای مهارت‌های تحلیلی پیشرفته نیز باشند.

در صورت اشتغال در رشته دیتا ساینس در کانادا با توجه به این‌که به شکل تخصصی در کدام حیطه فعالیت می‌کنید دستمزد شما نیز متفاوت است. شما می‌توانید یکی از گرایش‌های شغلی و محبوب یادگیری ماشین، تحلیل داده، داده‌های بزرگ و استفاده از برنامه‌نویسی پایتون در علوم داده را انتخاب کنید. افراد در حوزه یادگیری ماشین با میانگین حقوق 78,108 دلار کانادا، تحلیل داده با میانگین حقوق 71.250 دلار کانادا، تحلیل گران داده‌های بزرگ با میانگین حقوق 70,000 دلار کانادا و برنامه نویسان پایتون در حوزه دیتا ساینس در کانادا با میانگین حقوق 74,865 دلار کانادا مشغول به کار می‌شوند.

همچنین بخوانید

درآمد در کانادا

کار در کانادا

قانون کار کانادا

آیا قصد دارید تا برای رشته تحصیلی دیتا ساینس در کانادا اپلای کنید

ازآنجایی‌که قوانین مهاجرت دارای پیچیدگی‌های خاص خود است، انجام امور مهاجرتی بهتر است تا به‌وسیله فردی انجام شود که از این قوانین اطلاعات کامل داشته و بتواند به بهترین شکل با توجه به ویژگی‌ها و شرایط خاص فرد متقاضی راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد.

اگر می‌خواهید در سریع‌ترین زمان ممکن فرآیند مهاجرت خود را طی کنید، تراست بهترین انتخاب شماست. مشاوران و وکلای ما در تراست با سال‌ها تجربه در زمینۀ مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراهتان خواهد ماند. اگرچه قوانین مهاجرتی بسیار پیچیده هستند اما خیالتان از بابت امور مهاجرتی آسوده باشد. چرا که وکلای با تجربه و حرفه‌ای ما در تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند و می‌توانید کار مهاجرت خود را به آن‌ها بسپارید.

همچنین، تراست برای صرفه‌جویی در هزینه‌های شما عزیزان، امکان ارزیابی رایگان شرایط مهاجرت را برای شما فراهم کرده است. شما می‌توانید همین حالا فرم ارزیابی رایگان تراست را تکمیل کنید تا متخصصان تراست شرایط شما برای مهاجرت را بررسی کنند. نتیجه در ایمیلی خدمتتان اعلام خواهد شد.

همچنین درباره وکیل مهاجرت ، مشاوره اپلای و اپلای با معدل پایین بخوانید.

سوالات متداول

آیا کانادا برای تحصیل در رشته دیتاساینس مناسب است؟

در پاسخ به این پرسش و پرسش مشابه با عنوان « در کدام دانشگاه‌ها می‌توان به تحصیل در رشته دیتا ساینس در کانادا پرداخت؟» باید بگوییم که برخی از دانشگاه‌های تراز اول جهان در مقطع کارشناسی ارشد رشته دیتاساینس دوره‌هایی را برگزار می‌کنند. برخی از این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از: دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)، دانشگاه تورنتو (University of Toronto)، دانشگاه رایرسون (Ryerson Univeristy)، دانشگاه کارلتون (Carleton University)، دانشگاه واترلو (University of Waterloo) و اچ ای سی مونترال (HEC Montreal).

بنابراین از این‌ جهت که می‌توانید دوره‌هایی با کیفیت را تا سطوح عالی برای رشته دیتاساینس در کانادا بگذرانید خیالتان آسوده باشد.

تقاضا برای رشته دیتاساینس در کانادا چقدر است؟

بنا بر آماری که مرکز فناوری ارتباطات و اطلاعات اخیراً منتشر کرده است، انتظار می‌رود که بازار تحلیل داده در کانادا سود سالانه بالغ‌بر 1.8 میلیارد دلار را تولید کند. همچنین انتظار می‌رود که استخدام به شکل مستقیم در بازار کار رشته bid data به 43 هزار شغل در سال 2020 افزایش یابد. این موضوع رشته دیتاساینس را به چهارمین شغل موردنیاز در کانادا تبدیل می‌کند.

بهترین کشور برای تحصیل در رشته دیتا ساینس کدام است؟

جالب است بدانید که طبق آماری که برای سال 2019 منتشرشده است، تحصیل در رشته دیتاساینس در کانادا موجب می‌شود تا شما با فرصت‌های شغلی بسیار خوب و زیادی روبه‌رو شوید. دلیل آن نیز این است که کانادا در کنار ایالات‌متحده امریکا، اروپا و انگلستان، یکی از کشورهای دارای بیشترین فرصت‌های شغلی برای دانشمندان علم داده است.

چرا باید رشته دیتا ساینس را در کانادا مطالعه کنیم؟

در ادامه چهار دلیل برای پاسخ به این سؤال ذکر کرده‌ایم:

 • میانگین حقوق برای فارغ‌التحصیل رشته دیتا ساینس از کانادا که تجربه‌ای ندارد در حدود 78 هزار دلار کانادا است.
 • بر طبق آماری که انجمن داده‌های بزرگ کانادا ارائه کرده است، تعداد فارغ‌التحصیلان رشته دیتا ساینس در طی چهار سال گذشته دو برابر شده است اما هنوز بازار کار کانادا به 19 هزار نیروی دیگر احتیاج دارد.
 • در طی 5 سال آینده تعداد بسیار زیادی فرصت شغلی در رابطه با دیتا ساینس و علم داده وجود خواهد داشت.
 • تقاضا برای دانشمندان علم داده 50 درصد بیشتر از مهندسان نرم‌افزار است.

چگونه دیتا ساینس شویم؟

اگر به تحصیل در رشته دیتاساینس در کانادا علاقه دارید باید بدانید که برای تبدیل‌شدن به یک دانشمند علم داده به 7 سال تجربه حرفه‌ای در یکی از گرایش‌های علم داده، تحلیل داده و داده‌کاوی نیاز دارید. به‌طوری‌که 4 سال از این 7 سال باید به شکل مستقیم در ارتباط با علم داده باشد.

بیشترین حقوق در رشته دیتا ساینس مربوط به کدام کشور است؟

 جالب است بدانید که یک دانشمند علم داده در کانادا با میانگین حقوق 81 هزار دلار در یکی از چهار کشوری کار می‌کند که بیشترین حقوق ممکن را در این رشته دارد.