مدیریت جهانگردی در کانادا

فهرست مطالبمعرفی رشته مدیریت جهانگردی در کانادااهمیت رشته مدیریت جهانگردی در کانادادانشگاه های دارای رشته مدیریت جهانگردی در کاناداشرایط تحصیل…

رشته مدیریت جهانگردی در کانادا

معرفی رشته مدیریت جهانگردی در کانادا

سفر کردن همواره یکی از انگیزه‌ها و علاقه‌های هر شخصی از دیر باز تاکنون بوده است. انسان ذاتاً موجودی است که در پی کشف ناشناخته‌ها و مکان‌های جدید است و از دانستن و درک مفاهیم و موضوعات جدید لذت می‌برد. شاید بتوان سفرنامه مارکوپولو، جهانگرد و نویسنده ایتالیایی را که در بین سالهای 1271 تا 1295 میلادی به جاده ابریشم در آسیا سفرکرده است و در آن از فرهنگ پر رمز و راز جهان شرق برای اروپایی‌ها سخن به میان آورده است و یا سفرنامه ناصرخسرو، فیلسوف، دانشمند، نویسنده، شاعر و جهانگرد پارسی را که در 1004 سال بعد از میلاد مسیح به دنیا آمده است را گویای این حقیقت دانست.

اما جهانگردی از گذشته تا به امروز تغییرات بسیار فراوانی داشته است. نه‌تنها وسایل حمل‌ونقل، بلکه نیازهای گردشگران و جهانگردان نیز تغییراتی داشته و به‌نوعی داشتن شغلی در این حوزه بسیار رقابتی شده است. به‌گونه‌ای که بدون داشتن مهارت‌های تحلیلی و ارتباطی در کنار مهارت‌های مدیریتی و تجربی، شرایط برای شرکت‌های فعال در حوزه صنعت گردشگری بسیار دشوار است. به همین سبب رشته‌های مختلفی در رابطه با صنعت گردشگری و جهانگردی در دانشگاه‌ها و در دوره‌های مختلف تدریس می‌شوند. یکی از این دوره‌ها، دوره‌های مربوط به رشته مدیریت جهانگردی در کانادا است.

رشته مدیریت جهانگردی در کانادا برای آن دسته از افرادی است که می‌خواهند مهارت‌هایی‌های مانند مهارت مدیریت هتل‌های بین‌المللی یا مدیریت جاذبه‌های مسافرتی را بیاموزند. در حقیقت، انجام پژوهش‌های کاربردی برای برخورداری از گردشگری پایدار در  صنعتی که سریع‌ترین رشد را در جهان در مقایسه با سایر صنایع تجربه می‌کند، یک ضرورت است. به‌علاوه، آموختن مهارت‌های مدیریتی در فضای رقابتیِ گردشگری و جهانگردی بسیار موردتوجه است. با شرکت در دوره‌های رشته مدیریت جهانگردی در کانادا، افراد به تقویت هر چه بیشتر مهارت‌های ارتباطی و تحلیلی در کنار مهارت‌های فنی و کاربردی می‌پردازند.

معرفی رشته مدیریت جهانگردی در کانادا

اهمیت رشته مدیریت جهانگردی در کانادا

کشور کانادا به‌عنوان دومین کشور بزرگ جهان از لحاظ مساحت سرزمینی شناخته می‌شود. بعد از ورود فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها به این قسمت از کره خاکی در اوایل قرن 16 میلادی، اکنون می‌توان این کشور را یکی از مهاجرپذیر‌ترین کشورها در جهان دانست. اکنون تقریباً از هر فرهنگ، زبان و نژادی در کشور کانادا در کنار یکدیگر زندگی ‌می‌کنند. کشور کانادا سرزمینی پویا برای صنعت گردشگری و جهانگردی محسوب می‌شود که هرساله مهاجران و مسافران بسیاری را از سرتاسر جهان به سمت خود جذب می‌کند. بنابراین، مطالعه رشته مدیریت جهانگردی در کانادا و سایر رشته‌های مرتبط با صنعت گردشگری را می‌توان یکی از بهترین گزینه‌ها برای ادامه تحصیل در کانادا و آغازی برای ورود به مشاغل مرتبط با صنعت گردشگری در کانادا در نظر گرفت.

به‌علاوه، بر اساس آنچه در سایت هامبر کالج در کانادا بیان‌شده است، صنعت گردشگری سریع‌ترین رشد را در مقایسه با سایر صنایع در جهان دارد. به‌عنوان‌مثال، تنها در آنتاریو، صنعت گردشگری به‌عنوان محرک اصلی در اقتصاد این منطقه محسوب ‌می‌شود و سرمایه‌ای بالغ‌بر 43 میلیارد دلار کانادا را برای این استان تأمین می‌کند. امروز، مدیران و رهبران صنعت گردشگری به دنبال افرادی هستند که هم دارای تجربه و هم دارای دانش موردنیاز باشند تا کمک‌های فوری را برای محیط کاری فراهم نمایند.

درباره پذیرش تحصیلی کانادا ، تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا و مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا بخوانید.

اهمیت رشته مدیریت جهانگردی در کانادا

دانشگاه های دارای رشته مدیریت جهانگردی در کانادا

رشته مدیریت جهانگردی در دانشگاه‌ های کانادا و مؤسسات آموزش عالی این کشور در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌شود. در ادامه فهرستی از برخی از دانشگاه ها و کالج های کانادا که اقدام به ارائه رشته مدیریت جهانگردی می‌کنند، آورده شده است:

هامبر کالج در مقطع کارشناسی رشته مدیریت جهانگردی را تحت عنوان (Bachelor of Commerce – Hospitality and Tourism Management) در کانادا ارائه می‌دهد. این دوره دانشجویان را برای ورود به بازار کار به‌گونه‌ای آماده می‌کند که دانشجویان پس از پایان دوره، مهارت‌های مدیریتی، فنی و راهبردی که موردنیاز کارفرما‌های صنعت گردشگری است را به‌خوبی فراگرفته باشند. این دوره هم شامل دروس نظری است که به شکل سنتی در چارت درسی مطالعات گردشگری و کسب‌وکار گنجانده‌شده است و هم شامل واحدهای عملی در بخش‌های صنعت گردشگری است. همچنین، دانشگاه رایرسون نیز تنها در سطح کارشناسی، رشته مدیریت جهانگردی در کانادا را ارائه می‌دهد. افراد فارغ‌التحصیل در رشته مدیریت جهانگردی از دانشگاه رایرسون می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه در رشته‌ای مانند MBA ثبت‌نام کرده و ادامه تحصیل دهند.

درباره رشته ام بی ای در کانادا بیشتر بخوانید.

کالج فن شاو رشته مدیریت جهانگردی در کانادا را به‌صورت دوره‌ای 2 ساله ارائه می‌دهد که دانشجویانی که در این دوره شرکت کنند از یک امتیاز ویژه برخوردار خواهند شد. این دوره شامل 4 ماه کار با حقوق در صنعت گردشگری کانادا است. این یک فرصت استثنایی برای دانشجویان بین‌المللی است تا ضمن آشنا شدن با محیط کاری و کسب تجربه عملی در رشته مدیریت جهانگردی در کانادا، بتوانند درآمد داشته و احتمالاً اجازه کار در کانادا را نیز دریافت کنند.

درباره ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا ، دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا و رنکینگ دانشگاه های کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته مدیریت جهانگردی در کانادا

 • دانشگاه رایرسون

دانشگاه Ryerson اقدام به ارائه‌ی دوره‌ی کارشناسی در رشته مدیریت جهانگردی در کانادا می‌کند. برای دانشجویان بین‌المللی از کشور ایران که متقاضیان شرکت در دوره کارشناسی رشته مدیریت جهانگردی در کانادا در دانشگاه رایرسون هستند، باید مدرک پیش‌دانشگاهی و دیپلم خود را باسابقه تحصیلی عالی ارائه دهند. حداقل نمره برای زبان انگلیسی، نمره 6.5 از امتحان آیلتس آکادمیک عنوان‌شده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر از شرایط شرکت در دوره برای دانشجویان بین‌المللی، به آدرس دوره که در این لینک آمده است مراجعه کنید.

همچنین درباره مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا و دوره زبان در کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته مدیریت جهانگردی در کانادا
 • هامبرکالج

برای تحصیل در سطح کارشناسی در رشته مدیریت جهانگردی در کانادا باید میانگین نمره زبان انگلیسی در امتحان آیلتس آکادمیک کمتر از 6.5 و کمتر از 6 در هر مهارت نباشد. همچنین، دوره‌ای 1 ساله و با عنوان گواهی در رشته مدیریت جهانگردی در کالج هامبر کانادا ارائه می‌شود که پیش‌ نیاز آن داشتن مدرک کارشناسی و حداقل نمره زبان انگلیسی از امتحان آیلتس آکادمیک 6.5 یا تافل آی بی تی 88 است. برای مشاهده جزئیات بیشتر به لینک دوره مراجعه کنید.

همچنین درباره آزمون تافل برای کانادا بیشتر بخوانید.

 • دانشگاه رویال رودز

برای شرکت در دوره کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی در دانشگاه Royal Roads  کانادا، حداقل معدل GPA مدرک کارشناسی با نمره 3 اعلام‌ شده است. همچنین مدرک زبان انگلیسی امتحان آیلتس آکادمیک حداقل 6.5 و تافل آی بی تی 88 موردنیاز است. به‌علاوه، لازم است تا دانشجو برای شرکت در این دوره، دو سال سابقه کار در مشاغل حوزه گردشگری را به‌صورت تمام‌وقت در رزومه خود داشته باشد.

درباره شرط معدل برای تحصیل در کانادا و محاسبه GPA در کانادا بیشتر بخوانید.

 • دانشگاه تامسون ریورز

دوره افزایش مهارت در مدیریت جهانگردی در دانشگاه Thompson Rivers، نیازمند مدرک زبان انگلیسی تافل آی بی تی 88 است که هیچ نمره‌ای در هر مهارت زیر 20 نباشد یا آیلتس آکادمیک 6.5 که حداقل نمره 6 در هر مهارت باشد. همچنین، برای شرکت در دوره نیازمند یک مدرک کارشناسی هستید.

 • کالج فن شاو

برای شرکت در دوره کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی در کالج Fanshawe، مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6 در هر مهارت و میانگین 6.5، یا تافل آی بی تی 88 موردنیاز است. همچنین، شرکت در این دوره نیازمند داشتن یک مدرک دانشگاهی به مدت 2 یا 3 سال تحصیلی است.

 • کالج الگون کویین

رشته مدیریت جهانگردی در کالج Algonquin در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود. نمره زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک 6.5 با حداقل نمره 6 در هر مهارت یا نمره 88 تافل آی بی تی با حداقل نمره 22 در هر مهارت از شرایط شرکت در این دوره برای دانشجویان بین‌المللی است.  

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مدیریت جهانگردی در کانادا

 • دانشگاه رایرسون

طول دوره کارشناسی رشته مدیریت جهانگردی در دانشگاه رایرسون کانادا 4 سال و به‌صورت تمام‌وقت است. شهریه شرکت در دوره برای دانشجویان بین‌المللی مقداری حدوداً 38730 و 42500 دلار کانادا برای سال تحصیلی 2021-2020 در نظر گرفته‌شده است.

 • هامبر کالج

برای تحصیل در رشته مدیریت جهانگردی در هامبر کالج کانادا، در سطح کارشناسی حداکثر مدت‌زمان مجاز برای تحصیل 7 سال عنوان‌شده است. همچنین، شهریه دوره برای دانشجویان بین‌المللی در طی دو ترم تحصیلی در حدود 24 هزار دلار کانادا اعلام‌شده است. همچنین دوره 1 ساله‌ای در رشته مدیریت جهانگردی در کانادا به‌صورت تمام‌وقت نیز در هامبرکالج کانادا ارائه می‌شود. شهریه این دوره در حدود 15 هزار دلار کانادا در سال تحصیلی است.

 • دانشگاه رویال رودز

کارشناسی ارشد رشته مدیریت جهانگردی در کانادا دانشگاه رویال رودز به‌صورت تمام‌وقت است که در حدود 20 ماه طول دوره خواهد بود. شهریه این دوره در حدود 20 هزار دلار کانادا عنوان‌شده است.

درباره کارشناسی ارشد در کانادا و ددلاین دانشگاه های کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل رشته مدیریت جهانگردی در کانادا
 • دانشگاه تامسون ریورز

دوره افزایش مهارت در مدیریت جهانگردی در دانشگاه Thompson Rivers، دوره‌ای 2 ساله است که هزینه شرکت در دوره برای هرسال تحصیلی در حدود 15 هزار دلار کانادا است.

 • کالج فن شاو

دوره مربوط به رشته مدیریت جهانگردی در کالج فن شاو کانادا، دوره‌ای 2 ساله و به‌صورت تمام‌وقت است. شهریه دوره نیز برای هر ترم تحصیلی در حدود 9500 دلار کانادا است. برای مشاهده فهرست کامل هزینه‌ها به آدرس سایت کالج مراجعه کنید.

 • کالج الگون کویین

رشته مدیریت جهانگردی در مقطع کارشناسی در دانشگاه Algonquin دوره‌ای 4 ساله است.شهریه شرکت در دوره برای دانشجویان بین‌المللی، در حدود 11 هزار دلار کانادا برای هر ترم تحصیلی است.

همچنین بخوانید

هزینه تحصیل در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا

زندگی دانشجویی در کانادا

بورسیه تحصیلی رشته مدیریت جهانگردی در کانادا

در بین دانشگاه‌هایی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، دانشگاه رایرسون بورسیه‌های متنوع و خوبی را برای دانشجویان کارشناسی در رشته مدیریت جهانگردی در کانادا در نظر گرفته است. اگر از سابقه تحصیلی درخشانی در دوره دبیرستان برخوردار بوده باشید، با توجه به نمراتی که کسب کرده‌اید، می‌توانید از حدود 2500 الی 20 هزار دلار کانادا کمک‌ هزینه مالی در طول دوره دریافت کنید.

همچنین، کالج الگون کویین، با ارائه بورسیه‌ به 4100 دانشجو به‌اندازه‌ای در حدود 3 میلیون دلار کانادا در پاییز 2018، یکی از مراکز تحصیلی محبوب برای دانشجویان از جهت دریافت کمک‌هزینه‌های تحصیلی محسوب می‌شود. به‌عنوان‌مثال، این کالج برای دانشجویان مقیم انتاریو بورسیه‌ها و وام‌های دانشجویی در نظر گرفته‌شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ی دریافت بورسیه‌ها به سایت کالج مراجعه کنید.

همچنین درباره بورسیه تحصیلی کانادا ، کمک هزینه دانشجویی در کانادا و فاند تحصیلی کانادا بیشتر بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته مدیریت جهانگردی در کانادا

کد مشاغل رشته مدیریت جهانگردی در کانادا

کد شغلی برای رشته مدیریت جهانگردی در کانادا بر اساس طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) اعلام ‌شده است. بنابراین، با توجه به فرصت‌های شغلی متنوعی که فارغ‌التحصیلان این رشته در کانادا می‌توانند در بازار کار انتخاب کنند، کد شغلی آن‌ها نیز متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، کد شغلی مدیران ارشد در حوزه حمل‌ونقل که فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت جهانگردی می‌توانند وارد این حرفه شوند 0731 در نظر گرفته‌شده است. همچنین، کد شغلی ناظران اقامت، سفر و جهانگردی 6313، مشاوران گردشگری 6521  و راهنماهای تور و گردشگری 6531 در نظر گرفته شده است. به‌علاوه، مدیران خدمات اقامتی دارای کد 0632 و مدیران بازاریابی و تبلیغات دارای کد 0611 هستند. هر چند مدیران تجارت و کسب‌وکارهای خرد زیرشاخه کد 0621 قرار می‌گیرند. برای مشاهده کد شغلی مربوط به فرصت‌های شغلی رشته مدیریت جهانگردی در کانادا به این لینک مراجعه کنید.

همچنین درباره کار‌آموزی در کانادا بخوانید.

مسیر شغلی رشته مدیریت جهانگردی در کانادا

به‌عنوان یک فارغ‌التحصیل رشته مدیریت جهانگردی در کانادا شما با مجموعه‌ای از فرصت‌های شغلی در کانادا روبه‌رو خواهید شد. فرصت‌های شغلی در بخش تأمین‌کننده‌های نیازهای صنعت گردشگری مانند خطوط هواپیمایی، هتل‌ها، رستوران‌ها، فراهم‌کنندگان خدمات غذایی، عمده‌فروشان، خرده‌فروشان، توزیع‌کنندگان و سازمان‌های مدیریت مناطق گردشگری از جمله مشاغلی هستند که یک فارغ‌التحصیل رشته مدیریت جهانگردی در کانادا می‌تواند شغلی را از بین آن‌ها برای خود انتخاب نماید.

به‌علاوه، پس از فارغ‌التحصیلی از رشته مدیریت جهانگردی در کانادا می‌توانید در بسیاری از موقعیت‌های شغلی مربوط به صنعت گردشگری و در سازمان‌های بین‌المللی ارائه‌دهنده خدمات گردشگری و شرکت‌های گردشگری موجود در سطح استانی و کشوری در کانادا مشغول به کار شوید. همچنین، می‌توانید در برخی مسیرهای شغلی مانند مدیریت مقصد گردشگری، مدیریت اجرایی اماکن پذیرایی، مدیریت خدمات مشتریان، مدیریت رویدادها، مدیریت حمل‌ونقل و بازاریابی نیز وارد شوید.

بیشتر بدانید

کار پس از تحصیل در کانادا

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا

درآمد در کانادا

سوالات متداول

رشته جهانگردی در کانادا در کدام دانشگاه‌ها تدریس می‌شود؟

در این مطلب کوشیدیم تا تنها به معرفی دانشگاه‌هایی که رشته مدیریت جهانگردی در کانادا را ارائه می‌دهند بپردازیم. اما گردشگری و جهانگردی تحت عنوان‌های مختلف و در دوره‌های مختلفی در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا تدریس می‌شوند. بنا بر گزارشی که سایت IDP عنوان کرده است، بیش از 156 دوره بین‌المللی در رشته گردشگری در کانادا وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در آن‌ها شرکت کنند. در زیر فهرستی از برخی کالج‌ها و دانشگاه‌هایی که در کانادا به ارائه رشته جهانگردی و گردشگری می‌پردازند، آورده شده است:
George Brown College
LaSalle College
Conestoga College
Humber Institute of Technology & Advanced Learning.
Algonquin College
Centennial College of Applied Arts and Technology
Vancouver Community College
Fanshawe College

بهترین دانشگاه برای اپلای در رشته جهانگردی در کانادا کدام است؟

با توجه به رتبه‌بندی مؤسسات مختلف بین‌المللی که دانشگاه‌ها را به‌صورت ماهانه و سالانه به شکلی منظم و نظام‌مند اولویت‌بندی می‌کنند، ممکن است پاسخ به این سؤال متفاوت باشد. اما به‌طورکلی در فهرستی که سایت QS در ماه دسامبر سال 2020 منتشر کرده است، دانشگاه آلبرتا کانادا بعد از دانشگاه‌های تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا در رتبه 113 جهانی و رتبه چهارم کشور کانادا قرار دارد. دانشگاه Alberta، با ارائه دوره کارشناسی جهانگردی تحت عنوان (Bachelor of Arts in Recreation, Sport, and Tourism) بهترین دانشگاه حال حاضر برای ادامه تحصیل در رشته جهانگردی در کانادا است. برای مشاهده مشخصات دوره می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

ارزان ‌ترین کالج برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت جهانگردی در کانادا کدام است؟

با توجه به فهرستی که دانشگاه پیپل (University of the people) ارائه کرده است، به‌صورت کلی ارزان‌ترین دانشگاه کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه براندون (Brandon University) در استان منیتوبا کانادا با شهریه‌ای در حدود 9 هزار دلار کانادا و در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مموریال نیوفاندلاند (Memorial University of Newfoundland) با شهریه‌ای در حدود 4200 دلار کانادا است.
اما برای رشته مدیریت جهانگردی در کانادا، با توجه به شهریه‌هایی که برای دانشگاه‌های ارائه‌دهنده مدیریت جهانگردی در این مطلب بیان شد، هامبر کالج کانادا کمترین شهریه را برای دوره 1 ساله این رشته تحصیلی در کانادا با مبلغی در حدود 15 هزار دلار کانادا برای 1 سال تحصیلی ارائه می‌دهد.

تحصیل در رشته مدیریت جهانگردی در کانادا چقدر طول می‌کشد؟

اگر برای دوره‌های کارشناسی رشته مدیریت جهانگردی در کانادا اپلای کنید، طول این دوره‌ها عموماً 4 ساله است. دوره‌های کارشناسی ارشد رشته مدیریت جهانگردی در کانادا عموماً دوره‌هایی 1 سال تا کمتر از 2 سال هستند. معمولاً این دوره‌ها با انجام دوره‌های کارورزی در شرکت‌ها و در بخش صنایع گردشگری همراه هستند. بنابراین، بخشی از مدت تحصیل شما در رشته مدیریت گردشگری در کانادا ممکن است به گذراندن دوره‌های عملی و تجربی صرف اختصاص داده شود.

شرایط لازم برای شرکت در دوره‌های رشته مدیریت جهانگردی در کانادا کدام است؟

عموماً برخی از شرایط شرکت در دوره‌های مربوط به رشته مدیریت جهانگردی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی با دانشجویانی که شهروند کانادایی هستند و یا اقامت دائم کانادا را دارند متفاوت است. دانشجویان بین‌المللی که زبان اول آن‌ها زبان انگلیسی نیست و یا در دانشگاهی که زبان تدریس دوره قبلی آن‌ها انگلیسی نبوده است، لازم است تا تسلط خود را به زبان انگلیسی با ارائه مدرکی معتبر نشان دهند. معمولاً حداقل نمره زبان انگلیسی برای شرکت در دوره‌های رشته مدیریت جهانگردی در کانادا 6.5 آیلتس آکادمیک یا نمره 88 آزمون تافل آی بی تی است. همچنین، دانشجویان باید از معدل خوبی در حدود GPA=3 در دوره تحصیلی قبلی خود برخوردار باشند.