داروسازی در کانادا

فهرست مطالبمعرفی رشته داروسازی در کانادااهمیت رشته داروسازی در کانادادانشگاه های دارای رشته داروسازی در کاناداتحصیل در رشته داروسازی در…

داروسازی در کانادا

معرفی رشته داروسازی در کانادا

در تعریفی که از رشته داروسازی آورده شده است، داروسازی را علم بهداشت بالینی دانسته‌اند که در حقیقت پلی بین علم پزشکی و رشته شیمی محسوب می‌شود. مسئولیت رشته داروسازی به کشف، تولید یا مردود اعلام کردن داروها و کاربرد مؤثر و ایمن داروها مربوط می‌شود. افرادی که در رشته داروسازی مشغول به کار می‌شوند از دانش بسیار عالی و بالایی در شناخت داروها، سازوکار عملکردی داروها، اثرات جانبی هر دارو، تداخلات و میزان سمی بودن داروها برخوردار خواهند بود. اما این تنها مهارتی نیست که یک داروساز باید از آن برخوردار باشد. بلکه به‌طور هم‌زمان، یک داروساز باید از دانش درمانی و شناخت فرآیندهای پاتولوژیکی نیز آگاهی داشته باشد. برخی از متخصصان داروسازی، مانند داروسازان بالینی، باید مهارت‌های دیگری نیز مانند دانش فراگیری و ارزیابی داده‌های آزمایشگاهی و فیزیکی را داشته باشند.

هدف رشته داروسازی بیشتر همان نقش سنتی ترکیب و یا مردود دانستن داروها است. اما رشته داروسازی خدمات نوینی در رابطه با مراقبت‌های بهداشتی مانند خدمات بالینی، بازنگری تجویز‌های دارویی به‌منظور اطمینان از ایمنی آن‌ها، کارایی و ارائه اطلاعاتی درباره داروها را نیز شامل می‌شود. بنابراین، داروسازها، کارشناسان دارو درمانی هستند که استفاده از داروها را به نفع بیماران بهینه‌سازی می‌کنند. در ادامه به اهمیت رشته داروسازی در کانادا می‌پردازیم.

همچنین درباره مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا ، زمان مناسب برای اپلای تحصیلی کانادا و بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل بخوانید.

اهمیت رشته داروسازی در کانادا

رشته داروسازی در کانادا از این جهت دارای اهمیت است که داروسازان، مدیریتی بهینه از مصرف و تجویز داروها را برای بیماری‌های مزمن مانند آسم و دیابت فراهم می‌کنند. به‌علاوه، همکاری بین متخصصان حوزه بهداشت و درمان مانند پزشکان و داروسازان می‌تواند به اطمینان یافتن از این موضوع که بیماران داروهای خود را طبق تجویز دریافت کرده‌اند و از بروز اثرات جانبی در آن‌ها جلوگیری شده است، کمک نماید.

اهمیت رشته داروسازی در کانادا

ازآنجایی ‌که داروسازی یکی از شاخه‌های حوزه بهداشت و درمان است، تقاضا برای رشته داروسازی در کانادا وجود دارد به ‌گونه‌ای که بر اساس گزارش سایت job bank، در طی سالهای 2019 الی 2028 در کانادا، فرصت‌های شغلی جدید برای رشته داروسازی در کانادا، که از طریق ایجاد موقعیت‌های شغلی و یا از طریق جانشینی نیروی کاری ایجاد خواهد شد، انتظار می‌رود به رقم 12500 فرصت شغلی در طی سالهای آتی در کشور کانادا برسد. همچنین، بر اساس گزارشی که سایت neuvoo ارائه کرده است، میانگین درآمد داروسازان در کانادا در حدود 128 هزار دلار کانادا در سال است که این میزان به ‌اندازه 66 دلار کانادا در هر ساعت می‌باشد. اگر شما بخواهید به‌عنوان یک داروسازی که در کانادا به ‌تازگی مشغول به کارشده است فعالیت کنید، حقوق شما به‌طور میانگین در حدود 69 هزار دلار کانادا در سال خواهد بود، درحالی‌که برای داروسازان باتجربه، این حقوق به‌طور میانگین تا 150 هزار دلار کانادا در سال نیز می‌رسد. درنهایت، اهمیت رشته داروسازی در کانادا به حدی است که کانادا یکی از 3 کشور برتر برای داروسازان از لحاظ میزان درآمد در کانادا شناخته‌شده است.

دانشگاه های دارای رشته داروسازی در کانادا

بر اساس اطلاعاتی که سایت انجمن داروسازی کانادا ارائه کرده است، 10 دانشگاه در کانادا دارای دانشکده رشته داروسازی هستند و برنامه‌های آموزشی مربوط به رشته داروسازی در کانادا را ارائه می‌دهند. در ادامه این 10 دانشگاه برای شما آورده شده است:

همچنین بخوانید: رنکینگ دانشگاه های کانادا ، ارزان ترین دانشگاه های کانادا ، رشته های پرطرفدار در کانادا

تحصیل در رشته داروسازی در کانادا

یکی از سؤالاتی که ممکن است برای شما مطرح شود این است که شرایطی که برای ادامه تحصیل در کانادا وجود دارد کدام است؟ پیش ‌نیازهای شرکت در این دوره‌ها عموماً بر اساس واحدهای درسی تدریس شده در دبیرستان‌های کانادا است. به‌علاوه، نیاز است تا یکی از مدارکی که نشان‌دهنده تسلط شما به زبان انگلیسی است را به‌عنوان یک دانشجوی خارجی به دانشگاه نشان دهید. به‌عنوان‌مثال، دانشگاه آلبرتا نمره زبان در مهارت اسپیکینگ را معیار قرار داده است و متقاضیان باید حداقل نمره 7.5 در آیلتس یا 26 در تافل آی بی تی را در مهارت گفتاری زبان انگلیسی از خود نشان دهند. همچنین، حداقل معدل یا GPA درخواستی دانشگاه آلبرتا، 3 عنوان‌شده است. با توجه به اینکه شرایط اعلام‌شده برای شرکت در دوره‌های رشته داروسازی در کانادا، برای هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است، پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی کامل از این شرایط به سایت دانشگاه‌ها مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید

شرط معدل برای تحصیل در کانادا

محاسبه GPA در کانادا

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در رشته داروسازی در کانادا

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته داروسازی در کانادا

شهریه و مدت‌زمان آموزشی برای رشته داروسازی در کانادا از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر ممکن است متفاوت باشد. رشته داروسازی در کانادا معمولاً در مقطع کارشناسی ارائه ‌شده و عموماً دوره‌ای 4 ساله است که با توجه به دانشگاه محل تحصیل این زمان ممکن است متفاوت باشد. به همین جهت در این بخش قصد داریم تا شهریه و مدت‌زمان لازم برای تحصیل در رشته داروسازی در کانادا را برای چند دانشگاه مختلف ارائه دهیم. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا به لینکی که در اختیارتان قرار داده ایم مراجعه کنید.

شهریه و مدت زمان تحصیل در رشته داروسازی در کانادا در دانشگاه های مختلف

  • دانشگاه آلبرتا

طول دوره آموزشی برای رشته داروسازی در دانشگاه آلبرتا کانادا از 13 ماه الی 5 سال عنوان‌شده است که این زمان با توجه به نوع دوره آموزشی (پاره‌وقت یا تمام‌وقت) که در آن ثبت‌نام می‌کنید، متغیر در نظر گرفته‌شده است. بر طبق سایت دانشگاه، شهریه‌ای که به‌عنوان شهریه شرکت در دوره عنوان‌شده است در حدود 32 هزار دلار کانادا عنوان‌شده است.  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر هزینه‌ها و شرایط شرکت در دوره می‌توانید به آدرس سایت دانشگاه آلبرتا مراجعه کنید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته داروسازی در کانادا
  • دانشگاه بریتیش کلمبیا

تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه بریتیش کلمبیا دوره‌ای 4 ساله است که دانشجویان رشته داروسازی را برای شغل‌های مختلف این گرایش تحصیلی آماده می‌کند. این دوره شامل 42 هفته آموزش عملی برای دانشجویان خواهد بود. همچنین، برای شرکت در دوره لازم است مبلغی در حدود 2555 دلار کانادا را به‌عنوان سپرده بانکی ارائه دهید. برای آگاهی از میزان دقیق شهریه برای دوره کارشناسی رشته داروسازی در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا و اطلاعات بیشتر درباره دوره را می‌توانید از سایت دانشگاه بریتیش کلمبیا دریافت کنید.

  • دانشگاه منیتوبا

دوره تحصیلی در رشته داروسازی در دانشگاه مانیتوبا با عنوان دوره دکترای داروسازی، دوره‌ای 4 ساله در نظر گرفته‌شده است که نیازمند 2 سال تحصیلات دانشگاهی برای ورود به این دوره است. توجه داشته باشید که دوره دکترای رشته داروسازی در دانشگاه منیتوبا برای دانشجویان بین‌المللی ارائه نمی‌شود و تنها دانشجویانی که اقامت دائم در کانادا را دارند، شایسته شرکت در دوره خواهند بود. شهریه دوره نیز تقریباً معادل 26 هزار دلار کانادا است. البته این شهریه مانند آنچه اغلب دانشگاه‌های کانادا اعلام می‌کنند، شامل هزینه‌های جانبی مانند تهیه کتاب و لوازم آموزشی نمی‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دوره تحصیلی و دروسی که در این دوره تدریس می‌شوند به آدرس سایت دانشگاه منیتوبا مراجعه شود.

  • دانشگاه مموریال نیوفاندلاند

دوره تحصیلی در رشته داروسازی در دانشگاه مموریال نیوفاندلاند، دوره‌ای 5 ساله است که شامل 44 هفته دوره کارورزی است. شهریه کلی دوره در حدود 34 هزار دلار کانادا است که برای دانشجویان کانادایی یا دانشجویانی که اقامت دائم درکانادا را دارند در نظر گرفته‌شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس سایت دانشگاه مموریال نیوفاندلاند مراجعه شود.  

  • دانشگاه دالهاوزی

رشته داروسازی در دانشگاه دالهاوزی در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه‌شده است. شهریه شرکت در دوره رشته داروسازی برای دانشجویان بین‌المللی و در سطح کارشناسی مقداری در حدود 30695 دلار کانادا است که البته سایر هزینه‌ها مانند کتاب‌های درسی را شامل نمی‌شود. دوره کارشناسی رشته داروسازی در این دانشگاه، دوره‌ای 4 ساله است. دوره کارشناسی ارشد داروسازی در دانشگاه دالهاوزی دوره‌ای پژوهش محور بوده که مدت دوره به شکل تمام‌وقت 2 سال عنوان‌شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه دالهاوزی مراجعه کنید.

درباره هزینه ویزای کانادا ، هزینه تحصیل در کانادا و هزینه زندگی در کانادا بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته داروسازی در کانادا

بورسیه تحصیلی رشته داروسازی در کانادا

با مراجعه به سایت دانشگاه ها می‌توان از وجود یا عدم وجود بورسیه‌ تحصیلی کانادا و کمک‌ هزینه دانشجویی در کانادا، مانند جوایز و وام دانشجویی کانادا با خبر شد. معمولاً بسیاری از دانشگاه‌ها بورسیه‌های متعددی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرند که مقدار آن با توجه به عوامل مختلفی مانند دانشگاه محل تحصیل، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و شرایط و سوابق دانشجو متفاوت است. پیشنهاد می‌کنیم در کنار فاکتورهایی مانند شهرت و اعتبار آکادمیک دانشگاه، شهر محل تحصیل و امکانات رفاهی، یکی از معیارهای اصلی را در جهت انتخاب یک دانشگاه برای تحصیل در رشته داروسازی در کانادا، میزان کمک‌های مالی و بورسیه‌هایی که آن دانشگاه ارائه می‌دهد در نظر بگیرید. وضعیت ارائه‌ی بورسیه‌های تحصیلی برای 3 دانشگاه آلبرتا، مموریال نیوفاندلاند و دالهاوزی در رشته داروسازی در کانادا در جدول زیر آورده شده است:

دانشگاهنوع بورسیهمقدار بورسیه
دانشگاه آلبرتابورسیه ندارد. دانشجویان می‌توانند برای دریافت وام دانشجویی اقدام کنند.
دانشگاه مموریال نیوفاندلاندجوایز مختلف بر اساس نیاز مالی دانشجو، عملکرد دانشجو در ترم‌های تحصیلی و فعالیت‌های خارج از کلاسبرای اطلاع از مقدار بورسیه‌ها به سایت دانشگاه مراجعه و یا با مسئول دانشکده تماس بگیرید.  
دانشگاه دالهاوزیبورسیه مخصوص دانشکده داروسازیبرای اطلاع از مقدار بورسیه‌ به سایت دانشگاه مراجعه و یا با مسئول دانشکده تماس بگیرید.  

همچنین بخوانید

تحصیل رایگان در کانادا

فاند تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

درآمد رشته داروسازی در کانادا

به گزارش سایت neuvoo درآمد در رشته داروسازی در کانادا به تفکیک برخی از مناطق در جدول زیر عنوان‌شده است.

شهردرآمد در سال
آلبرتا150 هزار دلار کانادا
ساسکاچوان130 هزار دلار کانادا
نیوفاندلند و لابرادور127 هزار دلار کانادا
بریتیش کلمبیا121 هزار دلار کانادا
آنتاریو120 هزار دلار کانادا

درباره کار در کانادا ، کار پس از تحصیل در کانادا و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا بخوانید.

کد مشاغل رشته داروسازی در کانادا

کد شغلی برای رشته داروسازی در کانادا بر اساس طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، 3131 است. در سایت طبقه‌ بندی مشاغل کانادا، درباره مشاغل داروسازان این‌گونه تعریف‌شده است که داروسازان جامعه (Community pharmacists) و داروسازانی که در بیمارستان مشغول فعالیت هستند (hospital pharmacists)، برای مشتریان خود و هم برای فراهم آورندگان مراقبت درمانی، خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهند و توصیه‌های مربوط به استفاده از داروها را فراهم می‌کنند. این گروه از داروسازان ممکن است خویش‌فرما باشند و یا در داروخانه بیمارستان‌ها مشغول به کار شوند.

درحالی‌که داروسازانی که در بخش صنعت مشغول به فعالیت هستند به انجام پژوهش، توسعه، ارتقا و ساخت محصولات دارویی مشغول هستند. این گروه از داروسازان در شرکت‌های داروسازی و نمایندگی‌ها و دپارتمان‌های دولتی مشغول به کار می‌شوند. ذکر این نکته ضروری است که طبق سایت طبقه‌بندی مشاغل کانادا، نمایندگان فروش محصولات دارویی، تکنسین‌ها، شیمی‌‌دان‌ها، مدیران داروخانه‌ها، فارماکولوژیست‌ها، رئیسان داروسازی و دستیاران داروسازی در این گروه شغلی قرار نمی‌گیرند.

همچنین درباره بازار کار داروسازی در کانادا ، کارآموزی در کانادا و قانون کار کانادا بخوانید.

مسیر شغلی رشته داروسازی در کانادا

عموماً برای اینکه به یک داروساز دارای پروانه اشتغال در کانادا تبدیل شوید باید یک مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته داروسازی در کانادا که در بخش‌های قبلی به آن اشاره شد، دریافت کنید. سپس، در امتحان مربوط به رشته داروسازی در کانادا شرکت کنید. آدرس سایتی که به دو زبان انگلیسی و فرانسوی است و درباره این امتحان توضیحات لازم را داده است، در این لینک قرار داده‌شده است.

مسیر شغلی رشته داروسازی در کانادا

در گام بعدی باید تجربه عملی در دوره کارآموزی را کسب کنید. البته باید به این نکته توجه کنید که رشته داروسازی در کانادا تحت نظارت قوانین ایالتی و سرزمینی است. مقامات قانونی به شکل مستقیم مسئول ارائه مدارک و پروانه‌های داروسازی به فارغ ‌التحصیلان این رشته در کانادا هستند. در حقیقت، این مقامات قانونی ایالتی و سرزمینی هستند که مهارت‌های داروسازان را مورد ارزیابی قرار داده، مطمئن می‌شوند که سلامت عمومی جامعه حفظ خواهد شد. بنابراین، در هر ایالت ممکن است علاوه بر شرایط ذکرشده در بالا، شرایطی مجزا برای ارائه حق اشتغال به فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی در کانادا در نظر گرفته‌ شده باشد. برای مشاهده سایر شرایط احتمالی در هر ایالت، به این لینک مراجعه کنید.

اما اگر شما به‌عنوان یک فارغ‌التحصیل رشته داروسازی، از دانشگاه‌های خارج از کشور کانادا هستید، برای داشتن شغل در رشته داروسازی در کانادا باید در سایتی که در بالا آدرس آن آورده شده است ثبت‌نام کنید. این اولین گام شما برای تبدیل‌شدن به یک داروساز در کانادا است. تمام داروسازانی که به تحصیل در خارج از کشور پرداخته اند، باید مدرک خود را به تأیید‌ مربوطه از طرف نهاد نظارتی برسانند. به‌منظور اینکه اطلاعات بیشتری درباره فرآیند اخذ پروانه اشتغال به کار در رشته داروسازی در کانادا به دست آورید، بهتر است به این لینک مراجعه کنید. به‌علاوه، در این سایت می‌توانید به اطلاعات مربوط به شرایط اخذ پروانه اشتغال به کار در رشته داروسازی در کانادا مربوط به هر ایالت دست پیدا کنید.

با توجه به اینکه دانشگاه‌های مختلفی در کانادا اقدام به ارائه‌ی دوره‌های مربوط به رشته داروسازی در کانادا می‌کنند، ممکن است انتخاب دانشگاه مناسب با توجه به شرایط شما کاری دشوار و وقت‌گیر باشد. همچنین، اطمینان از وجود بورسیه تحصیلی و میزان آن نیز دغدغه‌ای برای اکثر دانشجوها محسوب می‌شود. وکلای مهاجرتی تیم تراست با دارا بودن سابقه طولانی و تجربه فراوان در ارائه خدمات مهاجرت تحصیلی به دانشجویان عزیز، شرایط شما را به‌رایگان بررسی کرده، شما را در انتخاب بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته داروسازی در کانادا یاری خواهند کرد.

درباره وکیل مهاجرت ، موسسه مهاجرت به کانادا و مشاوره اپلای بیشتر بدانید.

سوالات متداول

چقدر طول می‌کشد تا در کانادا یک داروساز شویم؟

در پاسخ به این پرسش که چقدر زمان می‌برد تا شما به یک داروساز در کانادا تبدیل شوید، باید عرض کنیم که این میزان می‌تواند با توجه به دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل می‌شوید متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال، در دانشگاه آلبرتا، رشته داروسازی در سطح کارشناسی ارائه می‌شود. دانشجویان حداکثر تا 5 سال زمان نیاز دارند تا دوره آموزشی خود را سپری کنند. اگر به‌صورت پاره‌وقت مشغول به تحصیل بشوید، معمولاً این زمان 3 سال و بیشتر برای دانشجویان طول خواهد کشید. اگر به‌صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل شوید، این زمان می‌تواند بین 13 الی 14 ماه باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دوره کارشناسی داروسازی در دانشگاه آلبرتا کانادا به سایت دانشگاه آلبرتا مراجعه کنید.

آیا داروسازی شغل خوبی در کانادا محسوب می‌شود؟

آینده شغلی رشته داروسازی در کشور کانادا به‌گونه‌ای است که داروسازی به‌عنوان یکی از پر تقاضاترین مشاغل در کشور کانادا خواهد بود. بر اساس گزارش سایت immilawglobal، داروسازی به‌عنوان چهارمین شغل پر تقاضا در کشور کانادا برای سال 2020 میلادی شناخته‌شده است. اگر شما به‌عنوان یک داروساز در خارج از کشور کانادا آموزش‌های لازم را گذرانده‌اید، برای مهاجرت به کانادا می‌توانید تحت یکی از عناوین شغلی مختلفی مانند، داروساز بالینی، داروساز مشغول در صنعت، داروساز شاغل در داروخانه یا داروساز بیمارستانی اقدام کنید.
مسیرهای مهاجرتی متعددی برای داروسازانی که در خارج از کشور کانادا آموزش دیده‌اند، برای مهاجرت به کانادا در نظر گرفته‌شده است. به‌عنوان‌مثال، در فهرست مشاغل موردنیاز منیتوبا، داروسازی قرارگرفته است. همچنین، برنامه مهاجرتی نیروی کار ماهر کانادا (FSW) نیز به‌عنوان یکی از راه‌های جذب داروسازان خارجی در کشور کانادا محسوب می‌شود.

کدام کشور برای شغل داروسازی مناسب است؟

بر اساس گزارشی که سایت pharmacytimes ارائه کرده است، فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی در کشور کانادا با میانگین درآمد 103 هزار دلار کانادا در سال، در سومین کشور پردرآمد برای رشته داروسازی در جهان مشغول به کار هستند. بنابراین، اگر قصد ادامه تحصیل در رشته داروسازی در کانادا را دارید، کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان برای وارد شدن به بازار کار داروسازی از نظر میزان درآمد محسوب می‌شود.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا برای یک دانشجوی بین المللی چقدر است؟

میانگین شهریه‌ای که برای یک دانشجوی بین‌المللی در مقطع کارشناسی در کانادا در نظر گرفته‌شده است، تقریباً 25500 دلار کانادا در سال برای سالهای تحصیلی 2018-2019 بوده است. البته، شهریه دانشگاه با توجه به رشته تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل و شرایط تحصیلی متفاوت است و بهتر است برای رشته داروسازی در کانادا به آدرس سایت هر دانشگاه مراجعه شود.