علوم انسانی در کانادا

هر آنچه باید از شرایط تحصیل رشته علوم انسانی در کانادا بدانید.

علوم انسانی در کانادا

تحصیل در رشته علوم انسانی (Human Sciences) در کانادا به عنوان یکی از محبوب ترین مسیرهای تحصیلی در بین دانشجویان بین المللی است. چرا که بسیاری از رشته های پرطرفدار در کانادا، در زمینه های مرتبط با رشته علوم انسانی هستند. رشته های حقوق، فلسفه، حسابداری، مدیریت بازرگانی، مدیریت بازاریابی، مدیریت منابع انسانی و روابط بین الملل، تنها برخی از رشته های بسیار مهمی هستند که به عنوان گرایش های مختلف رشته علوم انساني در کانادا شناخته می شوند. بنابراین، دانشجویان علاقه مند به هر یک از رشته های علوم انسانی در کانادا، می توانند از موقعیت های شغلی بسیار خوبی نیز بعد از فارغ التحصیلی در این کشور، برخوردار باشند. 

اما با توجه به این موضوع که شرایط برای ادامه تحصیل در رشته های مختلف علوم انسانی متفاوت است، پیشنهاد می کنیم برای دریافت راهنمایی بیشتر حتما با یکی از وکلای برجسته مهاجرتی در تیم تراست مشورت کنید. موسسه مهاجرتی تراست ضمن برخورداری از وکلای رسمی مهاجرت به کشور کانادا، سابقه ای طولانی و درخشان در اخذ ویزای تحصیلی کانادا دارد. به شکلی که در سال های اخیر، آمار پرونده های تحصیلی ویزا شده در موسسه تراست بیش از 90 درصد بوده است. این بدان معنا است که از هر 10 متقاضی ادامه تحصیل در کانادا که با موسسه تراست همکاری داشته اند، بیش از 9 نفر موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا شده اند. بنابراین همین الان می توانید با مراجعه به سایت تراست و تکمیل فرم ارزیابی رایگان، وکلای خبره تراست را از شرایط مهاجرتی خود مطلع کنید.

در ادامه ضمن پرداختن به اهمیت این رشته تحصیلی در کانادا، به معرفی دانشگاه های دارای رشته علوم انسانی در کانادا نیز می پردازیم. همچنین در این مطلب برخی از شرایط و هزینه های تحصیلی، به همراه مدت زمان دوره های آموزشی در رشته علوم انساني در کانادا نیز آورده شده است. از آنجایی که کشور کانادا بورسیه های تحصیلی متنوعی را برای ادامه تحصیل در این کشور به دانشجویان داخلی و بین المللی اعطا می کند، در این مطلب به برخی از بورسیه های تحصیلی در رشته علوم انساني نیز اشاره شده است. در نهایت، پاسخ برخی از سوالات مرتبط با ادامه تحصیل در رشته های علوم انسانی در کانادا، آورده شده است.

اهمیت رشته علوم انسانی در کانادا

رشته علوم انسانی در کانادا به عنوان بخشی پویا و اجتناب ناپذیر در جامعه این کشور شناخته می شود. چرا که می توان این گونه بیان کرد که گرایش های مختلف رشته علوم انسانی در کانادا در تمامی جنبه های زندگی، نقش پر رنگی را ایفا می کنند. وجود گرایش های مختلف در رشته علوم انساني در کانادا موجب شده است تا دانشجویان بتوانند از گزینه های متنوعی برای ادامه تحصیل در این کشور برخوردار باشند. 

در حقیقت تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا به معنای درک نحوه تعامل انسان ها با یکدیگر و درک ارزش ها در یک جامعه است. بنابراین، همانطور که تحصیل در رشته های فنی و مهندسی می تواند در ساخت زیرساخت ها و رشد صنایع مختلف در کانادا نقش اصلی را ایفا کند، رشته علوم انساني در کانادا نیز با شناخت روابط بین فردی و نحوه تعامل در یک سازمان یا جامعه می کوشد، تا دستیابی به اهداف تعیین شده در سطح فردی و اجتماعی را در آن سازمان یا جامعه، آسان و امکان پذیر نماید. یادآوری این نکته ضروری است که رشته علوم انساني در کانادا دارای گرایش های مختلفی است که در ادامه، به برخی از مهمترین گرایش ها در رشته علوم انسانی اشاره شده است.

درباره پذیرش تحصیلی کانادا، تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا و شرایط سنی تحصیل در کانادا بخوانید.

اهمیت رشته علوم انسانی در کانادا

تفاوت رشته های علوم اجتماعی و علوم انسانی در کانادا

شاید تصور کنید که رشته های تحصیلی مانند فلسفه، حقوق، زبان شناسی، تاریخ، جامعه شناسی و روانشناسی همگی تحت عنوان رشته علوم انسانی شناخته می شوند. اما در کشور کانادا، برخی از این گرایش ها با عنوان رشته علوم اجتماعی نیز تقسیم بندی شده اند. به شکلی که از عنوان رشته علوم انسانی و اجتماعی (Humanities & Social Sciences) نیز برای اشاره به این رشته ها استفاده می شود. بنابراین، قبل از این که به معرفی گرایش های اصلی در رشته علوم انساني در کانادا بپردازیم، در این قسمت قصد داریم تا به برخی از تفاوت هایی که بین تحصیل در رشته علوم اجتماعی و تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا وجود دارد، اشاره کنیم. در ادامه و در جدول زیر، به این تفاوت ها به صورت خلاصه اشاره شده است:

رشته علوم انسانی در کانادارشته علوم اجتماعی در کانادا
عموما رشته های علوم انسانی تجربه محور هستند.معمولا رشته های علوم اجتماعی تئوری محور هستند.
معمولا گرایش های مختلف در رشته علوم انسانی، بر روی نحوه برخورد افراد با تجربه انسانی در یک جامعه، تمرکز می کنند.معمولا این رشته بر قوانین و دانش اثبات شده ای که پیرامون انسان تکامل می یابند، تمرکز می کند.
گرایش های رشته علوم انسانی در کانادا: فلسفه، هنر و موسیقی، مطالعات دینی و مذهبی، تاریخگرایش های رشته علوم اجتماعی در کانادا: اقتصاد، روانشناسی، جامعه شناسی، زبان شناسی و حقوق

گرایش های اصلی رشته علوم انسانی در کانادا

همانطور که اشاره شد، رشته علوم انسانی دارای گرایش های مختلفی است. به شکلی که دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در کانادا، می توانند گزینه های متعددی را برای ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا در نظر بگیرند. در ادامه به معرفی برخی از مهمترین گرایش ها در رشته علوم اجتماعی و علوم انساني در کانادا می پردازیم:

 • زبان شناسی: در حقیقت به مطالعه علمی زبان، زبان شناسی گفته می شود. تحصیل در این رشته علوم انسانی در کانادا به معنای تحلیل فرم زبان، معنای زبان و مفهوم زبان است. عموماَ اشعار، رمان ها و ادبیات به عنوان منابعی برای ادامه تحصیل در این رشته دانشگاهی محسوب می شوند.
 • حقوق: مطالعه این رشته علوم انسانی در کانادا به معنای مطالعه مجموعه ای از قوانین است که از طریق نهادهای دولتی یا اجتماعی برای تنظیم رفتار افراد، ایجاد می شوند. البته به رشته حقوق، علم عدالت یا هنر عدالت نیز گفته می شود. درباره رشته حقوق در کانادا با مراجعه به لینک مورد نظر بخوانید.
 • روانشناسی: در حقیقت روانشناسی، دانش رفتار و ذهن است. روانشناسی شامل بررسی پدیده های آگاهانه، ناخودآگاه و بررسی احساس و فکر است. از آنجایی که درک علمی از جنبه های مختلف رفتاری در انسان برای بسیاری از افراد جذابیت زیادی دارد، تحصیل این رشته علوم انسانی در کانادا نیز از محبوبیت بسیار زیادی در بین دانشجویان خارجی برخوردار است. درباره روانشناسی در کانادا بیشتر بخوانید.
 • اقتصاد: هر موضوعی که با تولید و مصرف کالاها و خدمات در ارتباط باشد، در این رشته علوم انسانی در کانادا مورد مطالعه قرار خواهد گرفت. به شکلی که دانشجویان با ادامه تحصیل در این رشته با چگونگی ایجاد پیش بینی های اقتصادی، تحلیل ریسک اجرایی و ارائه مشاوره به کسب وکارها آشنا می شوند. با مراجعه به لینک رشته اقتصاد در کانادا، اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.
 • تاریخ: تاریخ را می توان رشته ای از علوم انسانی دانست که تقریباَ همه دانشجویان در دوران تحصیلی خود و در مدرسه، با آن آشنایی لازم را پیدا کرده اند. اما ادامه تحصیل در این رشته علوم انسانی در کانادا تنها به معنای به ذهن سپردن برخی از رویدادهای تاریخی نیست. بلکه دانشجویان با انگیزه ها و منطقی که برای هر تصمیم و تجربه تاریخی وجود داشته است نیز آشنا می شوند.

حال که با برخی از گرایش های اصلی رشته علوم انسانی در کانادا آشنا شدیم، در ادامه قصد داریم تا به معرفی برخی از معتبرترین دانشگاه های کانادا برای ادامه تحصیل در این رشته بپردازیم. با توجه به این موضوع که تحصیل در گرایش های مختلف رشته علوم انساني در کانادا از شرایط و مزیت های مختلفی برخوردار است، پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی ابتدا با یکی از کارشناسان مجرب در موسسه مهاجرتی تراست مشورت کنید. در این صورت، ضمن دریافت راهنمایی کامل درباره ادامه تحصیل در کانادا، می توانید تمام مراحل اپلای رشته علوم انسانی در کانادا را نیز با خیالی آسوده به وکلای خبره مهاجرتی در تیم تراست بسپارید.

همچنین درباره مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا و ددلاین دانشگاه های کانادا بخوانید.

گرایش های اصلی رشته علوم انسانی در کانادا

دانشگاه های دارای رشته علوم انسانی در کانادا

اگر به دنبال تحصیل در رشته ای هستید که کمتر با فناوری و ریاضیات سر و کار دارد، می توانید برای ادامه تحصیل در یکی از رشته های مرتبط با علوم انسانی اقدام کنید. رشته هایی مانند حقوق، روانشناسی و مدیریت منابع انسانی از جمله رشته های محبوبی هستند که بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در یکی از این رشته ها، رشته علوم انسانی را به عنوان مسیر تحصیلی خود انتخاب می کنند. اما برای برخورداری از یک آینده تحصیلی و شغلی درخشان، در ابتدا نیاز است تا بهترین مسیر تحصیلی را انتخاب کنیم. یکی از مهمترین مولفه ها در تعیین بهترین مسیر تحصیلی، انتخاب دانشگاه محل تحصیل است. با ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا، می توانید رزومه تحصیلی بسیار خوبی را برای خود فراهم کنید.   

چرا که کشور کانادا با برخورداری از معتبرترین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در جهان، یکی از بهترین نظام های آموزشی را در جهان داراست. به شکلی که همواره برخی از دانشگاه های کانادا، در فهرست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند. بسیاری از دانشگاه ها و کالج ها در کانادا اقدام به ارائه دوره های مرتبط با رشته علوم انسانی می کنند. به همین دلیل، ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا فرصتی استثنایی برای بسیاری از دانشجویان بین المللی محسوب می شود. در نتیجه و در ادامه، برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی در کانادا برای ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی و اجتماعی آورده شده است:  

 • دانشگاه واترلو

یکی از دانشگاه های بسیار مناسب برای ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی، دانشگاه واترلو در کانادا است. این دانشگاه از سال 1957 میلادی فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود را در کشور کانادا آغاز کرده است. دانشگاه واترلو را می توان در بین اولین دانشگاه هایی در جهان دانست که دسترسی به کامپیوتر های قدرتمند را برای دانشجویان و پژوهشگران خود فراهم کرده است. همچنین در سال 2021 میلادی، این دانشگاه در بین 200 دانشگاه برتر جهان از نظر نظام رتبه بندی معتبر QS قرار گرفته است.

 • دانشگاه تامسون ریورز

دانشگاه تامسون ریورز کانادا در استان بریتیش کلمبیا قرار دارد. دانشگاه Thompson Rivers دارای بیش از 140 برنامه آموزشی در 9 دانشکده است. در هر ترم تحصیلی بیش از 1750 دانشجوی بین المللی در دوره های این دانشگاه ثبت نام می کنند. به شکلی که دانشجویان از بیش از 85 کشور جهان برای شرکت در دوره های آموزشی دانشگاه تامسون ریورز، به کانادا مهاجرت می کنند. بنابراین، چنانچه تمایل دارید در یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان در رشته علوم انسانی مشغول به تحصیل شوید، می توانید برای دانشگاه تامسون ریورز کانادا اپلای کنید. 

 • دانشگاه آلبرتا

در حقیقت یکی از 5 دانشگاه برتر در کشور کانادا، دانشگاه آلبرتا است. به شکلی که، بر طبق نظام رتبه بندی معتبر QS و در سال 2021 میلادی، دانشگاه Alberta در فهرست 120 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. دانشگاه آلبرتا دارای بیش از 200 دوره آموزشی در مقطع کارشناسی و دارای 18 دانشکده است. بیش از 7 هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه البرتا به ادامه تحصیل مشغول هستند. با توجه به بورسیه های بسیار متنوعی که دانشگاه البرتا برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی به دانشجویان داخلی و بین المللی ارائه می دهد، و نیز با توجه به رتبه این دانشگاه در نظام های رتبه بندی معتبر، یکی از بهترین دانشگاهای دارای رشته علوم انسانی در کانادا، دانشگاه البرتا است.

 • دانشگاه کویینز

یکی دیگر از بهترین دانشگاه ها برای ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا، دانشگاه کویینز است. دانشگاه کویینز در استان آنتاریو کانادا واقع شده است. جالب است بدانید که این دانشگاه، میزبان دانشجویان بین المللی از بیش از 100 کشور جهان است. دانشگاه کویینز با بیش از 23 هزار دانشجو، به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور کانادا شناخته می شود.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا

این دانشگاه دولتی در استان بریتیش کلمبیا کانادا واقع شده است. با توجه به این موضوع که دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال 1908 میلادی تأسیس شده است، می توان این دانشگاه کانادایی را قدیمی ترین دانشگاه در استان بریتیش کلمبیا کانادا دانست. این دانشگاه در فهرست 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارد که به عنوان سومین دانشگاه برتر در کشور کانادا نیز محسوب می شود.

 • دانشگاه تورنتو

یکی دیگر از دانشگاه های معتبر در استان آنتاریو، دانشگاه تورنتو در کانادا است. از سال 2017 میلادی، این دانشگاه امکان تحصیل در بیش از 700 دوره آموزشی را در مقطع کارشناسی، برای دانشجویان فراهم کرده است. دانشگاه تورنتو از نظر نظام رتبه بندی QS به عنوان برترین دانشگاه در کانادا معرفی شده است. بنابراین، تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا دانشگاه تورنتو، می تواند به عنوان بهترین گزینه برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی نیز محسوب شود.

 • دانشگاه وسترن انتاریو

یکی دیگر از دانشگاه های برتر کانادا که در استان انتاریو واقع شده است، دانشگاه وسترن انتاریو کانادا است. این دانشگاه با ارائه بورسیه های مختلف تحصیلی و برخورداری از سطح بالای آموزشی و پژوهشی توانسته است تا بیش از 6 هزار دانشجوی بین المللی را برای ادامه تحصیل در کانادا، جذب دوره های تحصیلی خود نماید.

 • دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر با بیش از 27 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و بیش از 4 هزار دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی، یکی از بزرگ ترین دانشگاه های دولتی در استان انتاریو کانادا است. این دانشگاه که در فهرست 150 دانشگاه برتر جهان قرار دارد، می تواند گزینه ای بسیار خوب برای ادامه تحصیل در یکی از گرایش های رشته علوم انسانی در کانادا باشد.

اطلاعات کاملی درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا، دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا و ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا با مراجعه به هر لینک کسب کنید.

شرایط تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا

با توجه به تنوع بسیار زیادی که گرایش های رشته علوم انسانی در کانادا دارد، می توان این گونه بیان کرد که شرایط تحصیل در این رشته با توجه به هر گرایش تحصیلی متفاوت است. همچنین، با توجه به مقطع تحصیلی که دانشجویان در آن سطح مشغول به تحصیل می شوند، شرایط تحصیل در رشته علوم انسانی نیز ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، برای دریافت اطلاعات دقیق تر درباره شرایط ادامه تحصیل در هر یک از رشته های علوم انسانی، می توانید به وبسایت موسسه آموزشی مورد نظر و صفحه رسمی دوره ای که قصد شرکت در آن را دارید، مراجعه کنید.

اما به طور کلی، برای ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا شرایط مشخصی در نظر گرفته شده است. یکی از این شرایط، برخورداری از سطح معینی از آشنایی به زبان انگلیسی است. به شکلی که، داوطلبان ادامه تحصیل در رشته های علوم انسانی در کانادا نیاز است تا نتایج بدست آمده از یکی از امتحان های معتبر زبان انگلیسی را برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنند. معمولاَ حداقل نمره مورد نظر از یکی از آزمون های معتبر زبان انگلیسی با توجه به موسسه آموزشی، ممکن است متفاوت باشد.

یکی از امتحان های زبان انگلیسی که نتایج آن برای مقاصد تحصیلی و مهاجرتی در کشور کانادا از اعتبار بالایی برخوردار است، آزمون آیلتس است. اما امتحان های دیگری نیز وجود دارند که معمولا دانشگاه ها و کالج ها در کانادا اقدام به ارائه حداقل نمره مورد نظر از این امتحان ها، برای هر دوره تحصیلی می کنند. در جدول زیر، حداقل نمره از امتحان های زبان انگلیسی که معمولاَ برای شرکت در دوره های کارشناسی رشته علوم انسانی در کانادا مورد توجه هستند، آورده شده است:

آیلتس (IELTS): حداقل نمره آیلتس برای تحصیل در کانادا برای شرکت در دوره های مرتبط با رشته علوم انسانی، برابر با نمره 6.5 در نظر گرفته شده است. به شکلی که، معمولاَ حداقل نمره معادل با 6 از این امتحان نیز برای مهارت نوشتاری، مورد درخواست است.
تافل (TOEFL): حداقل نمره در نظر گرفته شده برای آزمون تافل برای کانادا جهت تحصیل در یکی از رشته های مرتبط با علوم انساني در کانادا، بین نمره 80 و 90 تعیین شده است.

یادآوری این نکته ضروری است که حداقل شرایط مورد نظر برای پذیرش در هر دوره با توجه به دانشگاه محل تحصیل ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، می توانید برای دریافت شرایط دوره تحصیلی مورد نظر خود به دانشگاه مربوطه مراجعه کنید. همچنین، برخورداری از حداقل معدل در مقاطع تحصیلی قبلی نیز، برای شرکت در برخی از دوره های مرتبط با رشته علوم انساني در کانادا مورد نیاز است. به علاوه، از دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا، ممکن است مدارکی مانند توصیه نامه و رزومه تحصیلی به همراه ترجمه رسمی مدارک نیز درخواست شود.

بیشتر بخوانید

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

شرط معدل برای تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته علوم انسانی در کانادا

ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی امکان پذیر است. بنابراین، با توجه به مقطع تحصیلی، مدت زمان تحصیل در رشته علوم انسانی نیز ممکن است متفاوت باشد. همچنین، ممکن است برای یک مقطع تحصیلی مشخص، مدت زمان دوره های آموزشی با توجه به دانشگاه محل تحصیل نیز متفاوت باشد. در جدول زیر، زمان تقریبی تحصیل در رشته های علوم انسانی در کانادا آورده شده است:

مقطع تحصیلیمدت زمان تقریبی دوره های آموزشی
تحصیل کارشناسی در کانادا2 سال الی 4 سال
کارشناسی ارشد در کانادا1 سال الی 2 سال
تحصیل دکتری در کانادا1 سال الی 2 سال

اما شاید یکی از پرسش های رایجی که در رابطه با تحصیل در رشته علوم انساني در کانادا مطرح باشد، در ارتباط با هزینه تحصیل در کانادا در این رشته است. در حقیقت، هزینه تحصیل در رشته های علوم انسانی با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظر نیز ممکن است متفاوت باشد. در جدول زیر، هزینه تقریبی تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا با توجه به مقطع تحصیلی و برای هر سال تحصیلی آورده شده است:

مقطع تحصیلیهزینه تقریبی تحصیل در هر سال  
کارشناسی27 هزار الی 36500 دلار کانادا
کارشناسی ارشد30500 الی 42500 دلار کانادا
دکتری18 هزار الی 30500 دلار کانادا

بنابراین، نمی توان یک هزینه ثابت را برای همه گرایش های رشته علوم انسانی در کانادا در نظر گرفت. همچنین، دانشجویان بین المللی نیاز است تا هزینه اقامت در کانادا را نیز به عنوان بخش مهمی از هزینه های تحصیلی، در نظر بگیرند. اما دولت کانادا در کنار دانشگاه ها و کالج های این کشور، اقدام به ارائه بورسیه های تحصیلی بسیار متنوعی به دانشجویان خارجی کرده است. در ادامه، درباره بورسیه های تحصیلی رشته علوم انساني در کانادا توضیحات بیشتری آورده شده است.

همچنین درباره پست داک کانادا و بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته علوم انسانی در کانادا

تقاضا برای ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا در حال افزایش است. کیفیت بالای آموزش و پژوهش در موسسات آموزشی کشور کانادا یکی از دلایلی است که موجب مهاجرت هزاران دانشجوی خارجی به این کشور شده است. اما کانادا در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا و امریکا از هزینه های تحصیلی ارزان تری نیز برخوردار است. این در حالی است که دولت کانادا به همراه سایر نهادها و موسسات آموزشی در این کشور، اقدام به ارائه بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی بسیار زیادی به دانشجویان بین المللی کرده است. بنابراین می توان گفت که این موضوع، تحصیل رایگان در کانادا را به یک واقعیت تبدیل کرده است.

به شکلی که، تقریباَ هر دانشجویی می تواند از بورسیه تحصیلی کانادا و فاند تحصیلی کانادا، برای جبران بخشی از هزینه های تحصیلی خود استفاده کند. بورسیه های تحصیلی با توجه به دانشگاه محل تحصیل، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی ممکن است متفاوت باشند. در ادامه برخی از بورسیه های تحصیلی ارائه شده برای رشته های علوم اجتماعی و علوم انسانی در کانادا، با توجه به گرایش های مختلف و برای چند دانشگاه کانادایی آورده شده است:

رشته تحصیلیدانشگاهنوع بورسیهمقدار بورسیه
اقتصاددانشگاه آلبرتابورسیه های دانشکده اقتصاد برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلیاز 500 دلار الی 5300 دلار
روانشناسیدانشگاه آلبرتابورسیه دانشکده روانشناسی برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلیاز 250 دلار الی 35 هزار دلار در سال
فلسفهدانشگاه تورنتوبورسیه کارشناسی ارشد فلسفه علمپوشش تمام هزینه ها برای دوره تحصیلی 1 ساله
جامعه شناسیدانشگاه واترلوبورسیه کارشناسی ارشددر حدود 5 هزار دلار در هر ترم و برای 3 الی 4 ترم تحصیلی
جامعه شناسیدانشگاه واترلوبورسیه دکتریدر حدود 25 هزار دلار در هر سال و برای 4 سال تحصیلی

یکی از منابع مفیدی که برای دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا می تواند مورد استفاده دانشجویان خارجی قرار گیرد، سایت اسکالرشیپ کانادا است. با مراجعه به این لینک می توانید انواع بورسیه های تحصیلی ارائه شده در این سایت را مشاهده کنید. همچنین، با مراجعه به این لینک می توانید از انواع بورسیه ها و کمک هزینه های ارائه شده در وبسایت رسمی دولت کانادا نیز، با خبر شوید.

همچنین بخوانید

کمک هزینه دانشجویی در کانادا

وام دانشجویی کانادا

زندگی دانشجویی در کانادا

بورسیه تحصیلی رشته علوم انسانی در کانادا

کد مشاغل رشته علوم انسانی در کانادا

در کشور کانادا هر موقعیت شغلی با توجه فهرستی که از طرف دولت کانادا اعلام شده است، دارای یک کد اختصاصی است. این فهرست با عنوان طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) معرفی شده است. در این سیستم طبقه بندی مشاغل، توضیحات مرتبط با هر کد شغلی، وظایف اصلی و برخی از شرایط تحصیلی برای هر شغل نیز آورده شده است. به عنوان مثال، برخی از مشاغل در رشته علوم اجتماعی مانند تاریخ و جامعه شناسی دارای کد شغلی 4169 هستند. این در حالی است که کد شغلی رشته روانشناسی برابر با 4151 در نظر گرفته شده است. بنابراین، با توجه به گرایش مورد نظر در رشته علوم انسانی ممکن است کد مشاغل رشته علوم انسانی در کانادا نیز متفاوت باشد. با مراجعه به این لینک می توانید کد شغلی مورد نظر خود را بر طبق این فهرست مشاهده کنید.

مسیر شغلی رشته علوم انسانی در کانادا

با تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا فرصت های شغلی بسیار زیادی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی فراهم می شود. در ادامه، برخی از فرصت های شغلی که یک فارغ التحصیل رشته علوم انساني در کانادا می تواند در اختیار داشته باشد، آورده شده است:

 • روزنامه نگار
 • وکیل
 • معلم
 • کارشناس مسائل اقتصادی
 • روانشناس
 • نویسنده
 • مسئول منابع انسانی

بیشتر بخوانید

کار پس از تحصیل در کانادا

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا

اقامت پس از تحصیل در کانادا

سوالات متداول

چطور می توان برای تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا اقدام کرد؟

اولین گام برای ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا، آگاهی کامل از شرایط پذیرش در دوره های تحصیلی مورد نظر است. اما شرایط تحصیلی برای ادامه تحصیل در رشته های علوم انسانی در کانادا با توجه به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل ممکن است متفاوت باشد. با مراجعه به سایت هر دانشگاه در کانادا می توانید اطلاعات مربوط به دوره تحصیلی مورد نظر خود را دریافت کنید.
فرآیند اپلای رشته علوم انسانی در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیازمند صرف زمان و جمع آموری مدارک مختلفی است. بدین منظور، پیشنهاد می کنیم جهت انجام کلیه امور مرتبط با مهاجرت تحصیلی به کانادا، حتما با یکی از کارشناسان مجرب در تیم تراست مشورت کنید. بنابراین، همین الان با مراجعه به سایت تراست و تکمیل فرم ارزیابی رایگان در این لینک، می توانید کارشناسان خبره تراست را از شرایط تحصیلی و مهاجرتی خود مطلع کنید.    

شرایط دریافت بورسیه برای تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا کدام است؟

کانادا یکی از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل در رشته های مختلف مانند رشته علوم انسانی است. ارائه بورسیه های تحصیلی متنوع، کمک هزینه ها و وام های دانشجویی امکان تحصیل ارزان در رشته علوم انسانی در کانادا را فراهم کرده است. با توجه به گرایش های مختلف رشته علوم انسانی، مقطع تحصیلی و نیز دانشگاه محل تحصیل در کانادا، بورسیه های تحصیلی نیز ممکن است متفاوت باشند. همچنین، برخی از بورسیه ها نیز تحت عنوان های دستیاری پژوهشی و دستیاری آموزشی به دانشجویان اعطا می شود. برخی دیگر از بورسیه های تحصیلی نیز به صورت خودکار و در هنگام ارائه درخواست دانشجویان برای شرکت در یک دوره تحصیلی، به دانشجویان پذیرفته شده اعطا می شود. عموماَ یکی از شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی در کانادا، برخورداری از حداقل معدل در دوره های تحصیلی قبلی است. بنابراین برای دریافت اطلاعات دقیق مربوط به هر بورسیه، می توانید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

درآمد رشته علوم انسانی در کانادا چقدر است؟

میانگین درآمد در رشته علوم انسانی در کانادا، در حدود 39 هزار دلار در سال است. البته با توجه به گرایش های مختلف در هر رشته تحصیلی، موقعیت شغلی و تجربه کاری، میزان درآمد نیز می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک مشاور منابع انسانی در کانادا می تواند از میانگین درآمدی در حدود 73500 دلار در سال برخوردار باشد. این در حالی است که درآمد یک مدیر منابع انسانی در کانادا، در حدود 85 هزار دلار در سال تخمین زده شده است.

چرا تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا مناسب است؟

به طور خلاصه، تحصیل در کانادا ارزان، مقرون به صرفه و دارای اعتبار بسیار زیادی است. به شکلی که متقاضی ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا می تواند بعد از فارغ التحصیلی از رزومه تحصیلی بسیار خوبی برخوردار باشد. به علاوه، کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورها در جهان است که به شدت با کمبود نیروهای کاری مواجه است. وجود فرصت های شغلی مناسب این فرصت را برای داوطلبان فراهم می کند تا بعد از فارغ التحصیلی بتوانند در این کشور مشغول به کار شوند و درآمدهای مناسبی نیز کسب نمایند. چنانچه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا نیاز به دریافت راهنمایی دارید، می توانید با یکی از وکلای برجسته مهاجرتی در تیم تراست مشورت کنید.

آیا تقاضا برای رشته علوم انسانی در کانادا وجود دارد؟

با توجه به مزایای بسیار زیادی که تحصیل در رشته علوم انسانی در کانادا دارد، هر ساله تعداد بسیار زیادی از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در این رشته، به این کشور مهاجرت می کنند. تحصیل در کانادا به معنای تحصیل در یک کشور پیشرفته است که می تواند مسیری برای اخذ اقامت دائم در کانادا نیز محسوب شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا، می توانید با یکی از کارشناسان مجرب موسسه تراست مشورت کنید.