حسابداری در کانادا

فهرست مطالبمعرفی رشته حسابداری در کانادااهمیت رشته حسابداری در کانادابازار کار رشته حسابداری در کاناداحقوق یک حسابدار در کانادا چقدر…

تحصیل رشته حسابداری در کانادا

معرفی رشته حسابداری در کانادا

در ابتدا بهتر است که تعریف دقیقی از رشته حسابداری ارائه کنیم. اگر بخواهیم تعریف درستی از رشته حسابداری بیان کنیم، این رشته را این‌گونه تعریف می‌کنیم که رشته حسابداری عبارت است از رویه ثبت مبادلات مالی با استفاده از اعداد و متن موجود در اظهارنامه‌های مالی. در حقیقت رشته حسابداری ابزار ضروری برای رهگیری پرداخت مشتریان، دارایی‌ها و بدهی‌ها، تعیین سود و زیان و درنهایت رهگیری صحیح جریان مالی است.

می‌توان گفت که بدون رشته حسابداری عملاً کنترل دقیق انجام مبادلات مالی برای کارخانه‌ها، شرکت‌ها و صاحبان مشاغل بسیار سخت و در مواردی امکان‌پذیر نخواهد بود. باید اذعان کنیم که رویه حسابداری بسیار منظم است و برای استفاده‌کنندگان از اطلاعات مالی طراحی ‌شده است. این افراد عبارتند از سهامداران شرکت‌ها و کسب‌وکارها، مالکان شرکت‌های تجاری و بازرگانی، رهبران، کارفرماها و صاحبان مشاغل، مدیران، مشتری‌ها و سایرین.

مشخص است که سهامداران از اطلاعات مالی برای اتخاذ بهتر تصمیمات سرمایه‌گذاری خود، آموزش و یا کمک به کسب‌وکار موردنظرشان بهره می‌برند.

همچنین بخوانید: مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا ، اپلای حین سربازی و اپلای برای ارشد

معرفی رشته حسابداری در کانادا

اهمیت رشته حسابداری در کانادا

در حقیقت باید بگوییم که رشته حسابداری از آن دست ‌رشته‌ های پرطرفدار در کانادا محسوب می‌شود. یک خبر خوب برای شما حسابداران عزیز این است که در سال 2019 در کانادا رشته حسابداری در فهرست 15 شغل برتر و مورد نیاز در کانادا قرار گرفت.همچنین، بر اساس آماری که برای سال 2020 از سوی موسسه randstad ارائه ‌شده است رشته حسابداری در کانادا در رتبه دوازدهم بهترین مشاغل در کانادا قرارگرفته است. شما می‌توانید با مراجعه به این لینک آمار مربوطه را مشاهده کنید.

همچنین درباره تحصیل در کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا و زمان مناسب برای اپلای تحصیلی کانادا بخوانید.

بازار کار رشته حسابداری در کانادا

افرادی که به ‌عنوان حسابداران مالی به دنبال کار در کانادا هستند بر اساس اینکه در کدام شهر و استان به دنبال کار می‌گردند، موقعیت‌های مختلف شغلی خواهند داشت. بنابراین، آینده شغلی در یک استان نسبت به استان دیگر متفاوت است. 4 شرکت بزرگ حسابداری در کانادا که خدمات حسابداری و مشاوره ارائه می‌دهند عبارت‌اند از KMPG ،Deloitte ،Pwc و EY. این شرکت‌ها خدمات متنوع حسابداری از قبیل حسابداری، مشاوره مدیریت، مالیات، ارزیابی ریسک و ممیزی را انجام می‌دهند.

آینده شغلی حسابداری در کانادا بسیار مثبت است. علت این موضوع نیز این است که در سال‌های پیش رو صنعت حسابداری کانادا در انتظار ثبت رشد بزرگی است. اقتصاد کانادا در حال رشد است و پیچیدگی‌ها در ساختار مالیاتی و وضع قوانین مربوطه نیز رو به افزایش است. همه این عوامل دست ‌به ‌دست هم داده تا تقاضای بسیار زیادی را در بخش خدمات حسابداری حرفه ‌ای ایجاد کند.

در حقیقت پیش‌بینی می‌شود که در طی 5 سال آینده، سود بخش صنعت به شکل قابل ‌توجهی افزایش خواهد یافت. افزایش شمار شرکت‌های کانادایی و چند ملیتی فرصت‌های شغلی بیشتری را برای خدمات مالی و حسابداری فراهم خواهد کرد.

درباره بازار کار حسابدار در کانادا ، کار در کانادا و قانون کار کانادا بخوانید.

بازار کار رشته حسابداری در کانادا

حقوق یک حسابدار در کانادا چقدر است

میانگین حقوق دریافتی حسابداران در کانادا برابر با 58492 دلار کانادا در سال و یا 30 دلار کانادا برای هر ساعت است. این میزان برای کسی که تازه شروع به کار حسابداری می‌کند معادل 19.49 دلار کانادا در ساعت و برای یک حسابدار خبره حداکثر 43.59 دلار کانادا در ساعت است. حسابدارانی که سابقه کاری کمتری دارند حقوقشان از 38017 دلار کانادا در هرسال شروع می‌شود. این در حالی است که حسابداران با تجربه و زبده تا 85000 دلار کانادا در سال حقوق دریافت می‌کنند.

بنابراین حقوق دریافتی برای حسابداران کاملاً بستگی به میزان تجربه آن‌ها در این حوزه کاری دارد. در ادامه حقوق حسابداران را به تفکیک شهر زندگی در کانادا در جدول زیر آورده‌ایم.

حقوق یک حسابدار در کانادا چقدر است؟

حقوق حسابداران به تفکیک شهر در کانادا

ردیفشهرحقوق سالانهتعداد حقوق در نظر گرفته‌ شده
1کبک$63,750148 حقوق
2ساسکاچوان$63,37534 حقوق
3نیوبرانزویک$61,50011 حقوق
4پرنس ادوارد آیلند$61,2506 حقوق
5آلبرتا$59,858305 حقوق
6آنتاریو$57,5002151 حقوق
7بریتیش کلمبیا$57,4961070 حقوق
8نیوفاندلاند و لابرادور$55,00016 حقوق
9نوا اسکوشیا$54,70815 حقوق
10مانیتوبا$52,50081 حقوق

درباره کار پس از تحصیل در کانادا ، سایت های کاریابی کانادا و کاریابی در کانادا بخوانید.

    همچنین در جدول زیر حقوق مشاغل مرتبط به حسابداری به نسبت تجربه و سابقه کاری آورده شده است.

حقوق حسابداران به تفکیک موقعیت شغلی در کانادا

ردیفشغلحقوق سالانهتعداد حقوق در نظر گرفته شده
1تحلیل‌گر مالی ارشد$80,000506 حقوق
2حسابدار مالی ارشد$74,0007 حقوق
3حسابدار توسعه$73,75024 حقوق
4حسابدار ارشد$72,500798 حقوق
5کارمند حسابدار ارشد$71,25048 حقوق
6حسابدار هزینه$70,000158 حقوق
7حسابدار مالی$68,456128 حقوق
8حسابدار شرکت‌های بزرگ$62,50096 حقوق
9حسابدار مالیاتی$60,00077 حقوق
10حسابدار ممیزی ارشد$60,0008 حقوق
11حسابدار$58,5004130 حقوق
12حسابدار تازه‌کار$51,675387 حقوق

در نمودار زیر می توانید درآمد رشته حسابداری در کانادا برای شغل های متفاوتی که یک حسابدار در کانادا می تواند انتخاب کند را با توجه به سطح تجربه حرفه ای مشاهده کنید:

درآمد رشته حسابداری در کانادا

درباره درآمد در کانادا و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا بخوانید.

آیا حسابداری یک شغل خوب در کانادا است

به‌ طورکلی قبل از پاسخ دادن به این سؤال که شغل حسابداری یا هر شغل دیگری یک شغل خوب است یا خیر، باید بررسی کنیم که معیارهای انتخاب یک شغل خوب کدام است. در زیر تعدادی از این فاکتورها را برایتان آورده‌ایم:

 • آیا به شغل موردنظر علاقه دارید؟
 • آیا شغل انتخابی نیازمند داشتن یک مدرک دانشگاهی است؟
 • مسیر شغلی شما چگونه خواهد بود؟
 • آیا این شغل ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟
 • آیا اهداف شما را برآورده می‌کند؟
رشته حسابداری یک رشته خوب در کانادا

حال اگر بخواهیم رشته حسابداری را به‌ طور خاص و در کشور کانادا بررسی کنیم، در پاسخ به این سؤال که آیا حسابداری شغلی خوب و قابل‌اطمینان است باید بگوییم که بله، حسابداری یکی از بهترین شغل‌ها در بین تمامی صنایع محسوب می‌شود. به‌ منظور اینکه رشته حسابداری را به‌عنوان یک شغل برای خود برگزینید، باید ببینید که آیا فرصت‌های شغلی مناسبی برای شما در بازار کار کانادا وجود دارد یا خیر.

بسیاری از کانادایی‌ ها شغل حسابداری را به‌عنوان شغل خود انتخاب می‌کنند. اگر به شغل حسابداری علاقه دارید باید بدانید که در صورت کوشش و کسب تجربه کافی، از یک حسابدار تازه ‌کار با درآمد پایین به یک حسابدار حرفه‌ ای با درآمد بسیار خوب خواهید رسید.

اگر بخواهیم ازنظر درآمد رشته حسابداری در کانادا این شغل را بررسی کنیم، باید بگوییم که اگر یک حسابدار تازه‌کار هستید باید بدانید که حقوق به نسبت خوبی دارید. به‌عنوان‌ مثال یک حسابدار در شهر انتاریو کانادا حقوقی معادل با 35.16 دلار کانادا در هر ساعت دریافت می‌کند.

اگر مسائل مالی را کنار بگذاریم، حسابداری نه ‌تنها به شما در تقویت مهارتتان در کار با اعداد کمک خواهد کرد، بلکه مهارت‌های دیگری را مانند مهارت چگونگی حل مسئله، مهارت درک کسب‌وکارها، مهارت رهبری و کار تیمی، برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی کارها و درنهایت روابط عمومی شما و مهارت چگونگی برقراری ارتباط با سایرین را در محیط کاری در شما تقویت خواهد کرد.

اپلای رشته حسابداری در کانادا

اگر قصد دارید تا برای رشته حسابداری در کانادا اپلای کنید و می‌خواهید برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنید، لازم است این بخش را حتماً مطالعه کنید. چنانچه برای دوره کارشناسی حسابداری در کانادا اپلای می‌کنید، فرآیند تقریباً هم برای دانشجویان بومی و هم برای دانشجویان بین‌المللی یکسان است. با این‌ وجود دانشجویان بین‌المللی لازم است تا سطح مشخصی از مهارت زبان انگلیسی را ارائه دهند. پس قبل از اینکه برای ویزای تحصیلی کانادا در رشته حسابداری اقدام کنید پیشنهاد می‌کنیم قسمت‌های بعدی این مقاله را حتماً مطالعه کنید.

همچنین درباره اپلای با مدرک دانشگاه آزاد ، تاثیر مقاله بر اپلای و اپلای با معدل پایین بخوانید.

اپلای رشته حسابداری در کانادا

چگونه برای رشته حسابداری در کانادا اپلای کنیم

برای دوره حسابداری در کانادا در مقطع کارشناسی، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از دو روش برای دانشگاه موردعلاقه خود اپلای کنند. ابتدا مطمئن شوید که در زمان کافی قبل از پایان یافتن مهلت اپلای درخواست خود را به دانشگاه ارائه داده‌اید. حال این دو روش که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم عبارت‌اند از:

 1. مراجعه به وب‌سایت دانشگاه و تکمیل فرم آنلاین درخواست پذیرش
 2. استفاده از خدمات اختصاصی که دانشگاه برای پذیرش ارائه می‌دهد.

همچنین درباره اینکه چگونه اپلای کنیم ، اصطلاحات اپلای و پذیرش تحصیلی کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته حسابداری در کانادا

اغلب دانشگاه‌ها در کانادا معیارهای مشخصی را برای پذیرش در دوره کارشناسی رشته حسابداری در کانادا ارائه می‌کنند. با این ‌وجود، برخی از معیارهای پذیرش ممکن است برای هر دانشگاه متفاوت باشد. دانشجویان بین‌المللی باید فاکتورهایی که در ادامه آورده شده است را ارائه کنند تا بتوانند در رشته حسابداری در کانادا مشغول به تحصیل شوند:

 1. متقاضیان باید یک پیشینه 12 ساله از تحصیل خود ارائه دهند.
 2. ارائه مدرک دیپلم
 3. ارائه مدرکی مبتنی بر برخورداری از سطح مناسبی از زبان انگلیسی که هر دانشگاه یک حداقل نمره برای آزمون‌های آیلتس یا تافل را مشخص کرده است.
 4. سطح مناسبی از دانش ریاضیات که با توجه به پیشینه تحصیلی متقاضی قابل ‌بررسی است.
 • حداقل نمره مورد نیاز زبان انگلیسی برای برخی از دانشگاه‌ها در دوره کارشناسی رشته حسابداری در کانادا
OthersTOEFLIELTSUniversity
CAEL: 70886.5University of Brock
CAE:180
CAEL:70
iBT:1006.5University of Toronto
PTE:65
CAEL:70
CAE:180
iBT:906.5University of British Columbia
PTE:60
CAE:190
CAEL:70
iBT:866.5McMaster University
CAEL:70
MELAB:85
PTE:63
iBT:906.5University of Waterloo
CAEL70
MELAB:85
PTE:60
iBT:86
PBT:560
6.5University of Calgary
CAEL:60
PTE:60
iBT:88
PBT:580
6.5Queen’s University at Kingston
MELAB:90iBT:927Dalhousie University
CAEL:70
PTE:60
iBT:866.5University of Ottawa

درباره آزمون تافل برای کانادا ، مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا و تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره‌ های آموزشی رشته حسابداری در کانادا

با توجه به اینکه هر دانشگاه شرایط خاص خود را برای پذیرش دارد، بنابراین شهریه دریافت شده از شما نیز بر اساس دانشگاه مورد علاقه تان متفاوت است. اگر برای مقطع کارشناسی رشته حسابداری در کانادا اپلای می کنید و قصد شرکت در دوره های تمام وقت را دارید، می توانید با نگاهی به نمودار زیر به تفکیک هر دانشگاه شهریه سالانه را که بر اساس دلار کانادا آورده شده است مشاهده کنید:

با توجه به نمودار مشخص است که ادامه تحصیل در رشته حسابداری در کانادا برای دانشگاه های تراز اول موجب می شود تا شما شهریه بیشتری را به نسبت سایر دانشگاه ها بپردازید.

همچنین، بر اساس اینکه در کدام دانشگاه برای دوره کارشناسی رشته حسابداری در کانادا درخواست می دهید، این دوره می تواند 3 الی 4 ساله باشد. دوره های تحصیلات تکمیلی نیز بر اساس نوع مدرک تحصیلی از یک سال تا 3 سال طول می کشد.

هزینه تحصیل رشته حسابداری در کانادا

در حقیقت هزینه تحصیل در کانادا را باید به دو بخش شهریه دانشگاه و هزینه‌ زندگی در کانادا تقسیم‌ بندی کرد. هزینه ‌های زندگی در کانادا شامل هزینه اسکان در کانادا، هزینه غذا و حمل ‌و نقل و سایر هزینه‌ های جانبی می ‌شود که با توجه به شهر محل اقامت متفاوت است. در جدول زیر هزینه ‌های اسکان بر اساس اینکه از چه نوع محل اقامتی استفاده کنید بر اساس دلار کانادا آورده شده است:

نوع اسکانهزینه ( دلار کانادا)
اسکان در محیط دانشگاه6000
زندگی با یک خانواده محلی9600
خوابگاه یا اشتراک خانه با چند نفر7500
خانه خصوصی8400

همچنین درباره هزینه ویزای کانادا بخوانید.

هزینه تحصیل رشته حسابداری در کانادا

بورسیه رشته حسابداری در کانادا

دانشجویان بین‌المللی که در دوره‌های تمام‌ وقت مقطع کارشناسی رشته حسابداری در کانادا ثبت ‌نام می‌کنند، اگر از پیشینه خوب تحصیلی برخوردار باشند می‌توانند از بورسیه‌ تحصیلی کانادا که برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود استفاده کنند. برای مشاهده جزئیات این بورسیه‌های تحصیلی می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید

فاند تحصیلی کانادا

تحصیل رایگان در کانادا

کمک هزینه دانشجویی در کانادا

کارشناسی ارشد رشته حسابداری در کانادا

معمولاً مدرک کارشناسی ارشد در رشته حسابداری در کانادا از طرف بیشتر شرکت‌ها برای موقعیت‌های خاص شغلی درخواست می‌شود. همچنین، ادامه تحصیل در رشته حسابداری در کانادا می‌تواند طیف وسیعی از موقعیت‌های شغلی را برای شما به وجود آورد. گرایش‌های رشته حسابداری در کانادا برای تحصیلات تکمیلی در ادامه فهرست شده است:

 • کارشناسی ارشد رشته حسابداری در کانادا
 • کارشناسی ارشد تجارت
 • کارشناسی ارشد مالی
 • کارشناسی ارشد MBA
 • کارشناسی ارشد تجارت بین‌الملل

درباره رشته MBA در کانادا نیز بخوانید.

دانشگاه های دارای رشته حسابداری در کانادا

اگر به دنبال این هستید که بدانید بهترین دانشگاه ‌های کانادا برای تحصیل در رشته حسابداری در کانادا کدام اند این بخش از مقاله را حتماً مطالعه کنید. دانشگاه‌های برتر کانادا در رشته‌های حسابداری و مالی بر اساس معیاری که موسسه رتبه سنجی QS ارائه کرده است عبارت‌اند از:

 1. دانشگاه تورنتو
 2. دانشگاه بریتیش کلمبیا
 3. دانشگاه مک گیل
 4. دانشگاه آلبرتا
 5. دانشگاه کوییز
 6. دانشگاه وسترن انتاریو
 7. دانشگاه مونترال
 8. دانشگاه واترلو
 9. دانشگاه یورک
 10. دانشگاه کنکوردیا
 11. دانشگاه لاوال
 12. دانشگاه مک مستر
 13. دانشگاه کبک

همان‌طور که متوجه شدید تنها 13 دانشگاه برتر در رشته حسابداری در کانادا وجود دارد. این تعداد در مقایسه با کشور امریکا به ‌مراتب تعداد کمتری محسوب می‌شود. اما مطالعه در دانشگاه‌ های کانادا مزیت ‌های خاص خود را دارد. در بین دانشگاه‌های بالا، دانشگاه واترلو می‌تواند گزینه مناسبی باشد چرا که این دانشگاه برای دوره حسابداری یک بخش به ‌عنوان همکاری کارآموزی با صنعت در نظر گرفته است.

درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا و ارزان ترین دانشگاه های کانادا بخوانید.

کد مشاغل رشته حسابداری در کانادا

بر اساس طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، مشاغل اجرایی مالی و تجاری، مشاغل حرفه‌ای در امور مالی و تجاری و حسابداران، بازرسان و مشاغل سرمایه‌گذاری در کد شغلی این رشته قرار می‌گیرند. این کد رشته که با کد شغلی 1111 شناخته می‌شود، برای حسابداران و بازرسان مالی است. مشاغل بیشتر با این کد شغلی عبارت‌اند از: حسابداران عمومی،حسابدار مدیریت،حسابدار دارای پروانه رسمی،رئیس حسابداری،ممیز مالیاتی،کارشناس مالیات درآمد،حسابدار صنعتی و ممیز داخلی شرکت. البته مدیران مالی در این کد شغلی قرار نمی‌گیرند.  

مسیر شغلی رشته حسابداری در کانادا

رشته حسابداری در کانادا دارای چندین نقش و حوزه کاری است. حسابداری خصوصی عموماً به آن دست از حسابدارانی اطلاق می‌شود که تنها با یک نوع کسب ‌وکار خاص همکاری می‌کنند. حسابداران در کسب‌ وکارهای کوچک ممکن است وظایف کلی که نیاز به آماده‌سازی و ثبت اطلاعات حسابداری را دارند مشغول به فعالیت شوند. همچنین، برخی از کارهای مربوط به امور بانکی نیز به‌عنوان بخشی از وظایف محوله حسابداران می‌باشد.

اما حسابداران حرفه‌ای عموماً به سه دسته تقسیم می‌شوند: حسابداران مالیاتی، بازرسی و ممیزی، مشاوران حرفه‌ای حسابداری. حوزه کاری حسابداری مالیاتی روی امور مالی مربوط به دولت، استان و شهر مرتبط به کسب‌وکار تمرکز دارد. بازرسان حسابداری به صحت گزارشات مالی می‌پردازند و درستی رکوردهای مالی را مورد بررسی قرار می‌دهند. و در نهایت کسانی که در حوزه مشاوره حسابداری فعالیت می‌کنند خدمات متنوعی را برای مشاوره در امور مالی به شرکت‌ها ارائه می‌دهند.

مراحل پیدا کردن کار در رشته حسابداری در کانادا

برای اینکه بتوانید در رشته حسابداری در کانادا مشغول به کار شوید لازم است تا مراحلی که در ادامه به آن اشاره‌ شده است را بگذرانید.

مراحل پیدا کردن کار در رشته حسابداری در کانادا
 • اخذ مدرک حسابداری از یک موسسه معتبر در کانادا

برای اینکه تبدیل به یک حسابدار حرفه‌ای در کشور کانادا شوید، ابتدا لازم است که دوره تحصیلی رشته حسابداری در کانادا را در یکی از مؤسسات آموزشی معتبر بگذرانید. برای این منظور لازم است تا در یکی از دوره‌های رشته‌ ام بی ای MBA (business administration) در کانادا با تمرکز بر حسابداری در سطح کارشناسی شرکت کنید و یا در رشته حسابداری ثبت‌ نام کنید. ثبت ‌نام در رشته حسابداری در کانادا شامل دوره‌های اضافی در مدیریت، بازاریابی و امور مالی می‌شود. اگر در یکی از رشته‌های بالا ثبت ‌نام کنید اولین قدم را برای ورود به‌ صورت حرفه ‌ای به بازار کار کانادا در رشته حسابداری برداشته ‌اید.

 • شرکت در برنامه آموزشی CPA در کانادا

انجمن اعطا کننده پروانه رسمی به حسابداران حرفه‌ای (Chartered Professional Accountants) در کانادا، مرجع اصلی دولتی برای ارائه مدرک حسابداری در کانادا محسوب می‌شود. برای اینکه در برنامه آموزش حرفه‌ای ارگان مذکور یا همان CPA پذیرفته شوید باید یکسری ضوابط و معیارهای مشخص را بگذرانید. این ضوابط برای این در نظر گرفته ‌شده‌اند تا از این موضوع مطمئن شوند که شما آماده ورود حرفه‌ای به بازار کار رشته حسابداری در کانادا هستید. در انتهای دوره آمادگی، شما باید یک آزمون 3 روزه را با موفقیت پشت سر بگذارید تا مدرک CPA را در رشته حسابداری در کانادا دریافت کنید.

با مراجعه به سایت cpacanada می‌توانید از جزییات ثبت ‌نام و شرکت در این دوره با خبر شوید.

کارآموزی در رشته حسابداری در کانادا

حال که مراحل بالا را با موفقیت پشت سر گذاشتید، برای اینکه آماده ورود حرفه‌ای به بازار کار رشته حسابداری در کانادا شوید باید حداقل یک دوره شامل 30 ماه آموزش و کارآموزی را در این رشته بگذرانید.

معمولاً توصیه می‌شود که در6 مهارت فنی زیر آمادگی و تسلط خود را در طی این دوره نشان دهید. این مهارت‌ها عبارت‌اند از:

 • گزارش مالی
 • مدیریت حسابداری
 • صحت در حسابداری و ممیزی
 • راهبرد و حکمرانی
 • امور مالی
 • مالیات
کارآموزی در رشته حسابداری در کانادا

اما تنها موارد تکنیکی که در بالا به آن اشاره شد مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرند و شما باید سایر مهارت‌های خود را مانند مهارت‌های رهبری، مدیریت و برقراری ارتباط بین فردی را نیز تقویت کنید. این مهارت‌ها نیز زیر نظر یک سوپروایزر و راهنما به‌عنوان منتور CPA در استان محل زندگی شما در شما توسعه می‌یابد و به‌عنوان بخشی از ارزیابی مهارت‌های شما در فرم CPA در نظر گرفته خواهد شد.

به‌ علاوه شما باید یک گزارش کلی از میزان پیشرفتتان در ابزار گزارش تجربه عملی (Practical Experience Reporting Tool) همانند آنچه به‌طور اختصاصی برای استان شما مشخص‌شده است فراهم کنید. به‌عنوان مثال در انتاریو کانادا، باید حداقل دو بار در هرسال این گزارش‌ها ارائه شوند.

اگرچه مسیر ورود به شغل حسابداری در کانادا ممکن است کمی چالش ‌برانگیز به نظر برسد، اما شک نکنید که آینده شغلی روشنی را پیش روی شما قرار خواهد داد. همچنین، برای اینکه بتوانید صاحب یک شغل در کانادا شوید، می‌توانید با مراکز کاریابی در کانادا در تماس باشید. لینک یکی از سایت‌های کاریابی برای رشته حسابداری در کانادا در اینجا آورده شده است.

درباره کارآموزی در کانادا بیشتر بخوانید.

کار حسابداری در کانادا بدون نیاز به مدرک دانشگاهی

نکته بسیار جالب این است که شما می‌توانید حتی بدون داشتن مدرک دانشگاهی در رشته حسابداری در کانادا مشغول به کار شوید. البته شرط ورود به بازار کار در کانادا در رشته حسابداری این است که یک تجربه کاری مرتبط به میزان 8 سال را ارائه دهید که نشان دهد شما دارای مهارت‌های کلیدی اصلی برای مشغول شدن به کار در رشته حسابداری در کانادا هستید. همچنین، 3 توصیه‌نامه از 3 مرجع را باید برای اثبات ادعای تجربه کاری خود به همراه انگیزه نامه شخصی ارائه دهید. به‌علاوه، باید دوره‌های آموزشی CPA در کانادا را به‌طور کامل و با موفقیت پشت سر بگذارید.

آیا مدرک حسابداری از دانشگاه های ایران در کانادا اعتبار دارد

قبل از شروع به کار در کانادا، اگر یک مدرک دانشگاهی در رشته حسابداری دارید که از خارج از کانادا دریافت کرده‌اید، لازم است در ابتدا آن را برای موسسه CPA کانادا ارسال کنید تا مورد ارزیابی قرار گیرد. برای دریافت اطلاعات دقیق از شرایط، تحصیل و کار رشته حسابداری در کانادا می‌توانید همین حالا با همکاران ما تماس بگیرید.