مامایی در کانادا

فهرست مطالبمعرفی رشته مامایی در کانادااهمیت رشته مامایی در کانادادانشگاه های دارای رشته مامایی در کاناداشرایط تحصیل در رشته مامایی…

مامایی در کانادا

معرفی رشته مامایی در کانادا

رشته مامایی حرفه و علم بهداشت است که در ارتباط با بارداری، تولد نوزاد و دوره مراقبت از نوزاد تعریف ‌شده است. به‌علاوه بررسی وضعیت باروری خانم‌ها در طی دوران زندگی‌شان از وظایف رشته مامایی محسوب می‌شود. افرادی که در رشته مامایی مشغول به کار می‌شوند دارای مهارت‌هایی هستند که می‌توانند در یک فرزند آوری بدون مشکل نقش داشته باشند. در حالی‌ که تولد‌های دارای شرایط خاص به ‌وسیله یک فراهم‌ کننده مراقبت‌های بهداشتی (health care provider) رسیدگی می‌شود.

در قرن هجدهم اختلاف بین جراحان و ماماها ازاین‌جهت بالا گرفت که پزشکان مرد بر این باور بودند که تکنیک‌های علمی نوین می‌تواند برای نوزادان و مادران آن‌ها نسبت به آنچه ماماها با پزشکی بومی انجام می‌دهند بهتر باشد. در آن زمان در ایالات ‌متحده امریکا و کانادا، پزشکان و انجمن‌های پزشکی قوانینی را برای مراقبت‌های هنگام زایمان وضع کردند که این موضوع به‌شدت نظارت بر ماماها را افزایش داد.

درباره زایمان در کانادا بیشتر بخوانید.

 تا اینکه در اواخر قرن بیستم، ماماها تقریباً به‌عنوان متخصصانی با سطح آموزشی بسیار بالا برای فرآیند‌های فرزند آوری شناخته شدند. با این ‌وجود در اوایل قرن بیست و یکم، دید پزشکی از فرآیند بارداری و تولد نوزاد به‌عنوان یک موقعیت پر ریسک و پاتولوژیکی، فرهنگ غرب را تحت تسلط خود درآورد. افرادی هم که در رشته مامایی در بیمارستان‌ها مشغول به فعالیت بودند تحت تأثیر این نگاه قرار گرفتند. ماماها آموزش دیدند تا تولد را به‌عنوان یک فرآیند سالم و نرمال در نظر بگیرند. با این ‌وجود سازمان جهانی بهداشت تولدی را که با کمک انسان به شکلی عادی و طبیعی انجام شود توصیه می‌کند.

معرفی رشته مامایی در کانادا

اهمیت رشته مامایی در کانادا

بر طبق تعریفی که سازمان جهانی بهداشت از مامایی ارائه می‌دهد، رشته مامایی به‌عنوان مراقبت از زنان در طی فرآیند بارداری و بعد از آن و به همراه مراقبت از نوزادان معرفی ‌شده است. این رشته دارای دستورالعمل‌هایی است که از مشکلات به وجود آمده برای سلامتی مادر و نوزاد در طی بارداری جلوگیری می‌کند و با تشخیص شرایط غیرعادی و فراهم نمودن کمک‌های پزشکی در مواقع ضروری، گام‌های اورژانسی را در غیاب کمک‌های پزشکی برمی‌دارد.

در پاسخ به این سؤال که تا چه اندازه رشته مامایی در کانادا مورد نیاز است باید عرض کنیم که رشته مامایی به شکل حرفه‌ای تقریباً یک رشته جدید در کانادا است. استان‌های آنتاریو و آلبرتا اولین استان‌هایی بودند که در سال 1994 این حرفه را مورد نظارت قرار دادند. بر اساس اطلاعاتی که سایت مک لینز ارائه می‌دهد، رشته مامایی یک ‌رشته مورد تقاضا در کانادا است که در کل کشور به آن نیاز است. اما دانشگاه ‌های کانادا با محدودیت پذیرش دانشجو برابر با 150 نفر در سال مواجه هستند.

با توجه به اینکه تعداد بیشتری از ماماها اجازه کار در کانادا را پیدا می‌کنند، تقاضا برای این رشته نیز رو به افزایش است. بر طبق جدیدترین آماری که از آوریل 2017 تا مارس 2018 گرفته‌ شده است، در انتاریو بیش از 5000 خانمی که خواهان دسترسی به یک ماما بودند به علت پر بودن تقاضا نتوانستند خدمت مورد نیاز خود را دریافت کنند. این موضوع نشان از میزان بالای درخواست برای ماماها در کانادا دارد. بااین‌وجود، همان‌طور که اشاره شد میزان پذیرش برای تحصیل در رشته مامایی در کانادا بسیار محدود و رقابتی است.

درباره تحصیل در کانادا ، پذیرش تحصیلی کانادا و شرط معدل برای تحصیل در کانادا بخوانید.

اهمیت رشته مامایی در کانادا

دانشگاه های دارای رشته مامایی در کانادا

بر اساس سایت انجمن مامایی کشور کانادا، در حال حاضر تنها 7 برنامه آموزشی در رشته مامایی در کانادا برای دوره 4 ساله کارشناسی موجود است. توجه داشته باشید که میزان تحصیلات موردنیاز برای ورود به حرفه مامایی در کانادا همین دوره‌ 4 ساله کارشناسی است که این دوره نیز به‌وسیله دانشگاه‌هایی که در ادامه آورده شده‌اند برگزار می‌شود. برنامه‌های آموزشی به شکل ورود مستقیم هستند. این بدان معنا است که نیازی به طی کردن دوره‌های پرستاری یا سایر دوره‌‌ها برای ورود به دوره مامایی در کانادا نیست. هر دانشگاه نیز با توجه به قوانین ایالتی خود امتحانات را برگزار می‌کند. در ادامه اسامی این 7 دانشگاه برایتان آورده شده است:

دانشگاه‌ های لورنشن، مک مستر و رایرسون اولین دانشگاه‌هایی بودند که در سال 1993 اقدام به ارائه دوره‌های مامایی در کانادا کردند. جدیدترین برنامه آموزشی در رشته مامایی در کانادا را دانشگاه مانیتوبا ارائه می‌دهد که از پاییز 2021 شروع خواهد شد.

همچنین درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا ، ارزان ترین دانشگاه های کانادا و تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته مامایی در کانادا

طبق اطلاعات موجود در سایت مک  لینز، دانشگاه‌ها با محدودیت پذیرش 150 دانشجو در سال روبه‌رو هستند. بنابراین، این دوره آموزشی در کانادا بسیار رقابتی به نظر می‌رسد. پس برای اینکه یکی از صندلی‌های این رشته را در یکی از 7 دانشگاه اشاره ‌شده در بخش قبل تصاحب کنید نیاز است تا از معدل بسیار خوب و نیز رزومه تحصیلی تأثیرگذاری برخوردار باشید! حتی برخی از دانشگاه‌ها اقدام به برگزاری مصاحبه حضوری با متقاضی می‌کنند.

برای تحصیل در رشته مامایی در کانادا، ممکن است دوره با توجه به اینکه در کدام دانشگاه در کانادا تحصیل می‌کنید، به یکی از زبان‌های انگلیسی و یا فرانسوی برگزار شود. به‌عنوان مثال، در دانشگاه لورنشن رشته مامایی در سطح کارشناسی به شکل دوره‌ای است که حداقل 12 هفته دوره کارآموزی دارد و برای هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود. دانشگاه رایرسون نیز، هم به‌صورت تمام‌ وقت و هم به‌صورت پاره‌ وقت دوره‌های کارشناسی مامایی را برگزار می‌کند. همچنین، دوره کارشناسی مامایی در دانشگاه کبک در تروا ریویر، فقط به زبان فرانسوی برگزار می‌شود.

درباره مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا ، تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان و دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا بیشتر بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته مامایی در کانادا

شرایط ورود به دوره کارشناسی رشته مامایی در دانشگاه لورنشن به دو بخش شرایط ایالتی و شرایط خود دانشگاه تقسیم می‌شود. در بخش شرایطی که از طرف ایالت مربوطه برای هر کشور به‌صورت جداگانه وضع‌شده است، شرایط ورودی برای دانشجویان متقاضی از کشور ایران به این صورت است که باید دیپلم متوسطه یا دیپلم دبیرستان دولتی و مدارک مربوط به امتحان ورودی سراسری یا کنکور ارائه شود. همچنین در بخش شرایط مربوط به دانشگاه لورنشن، سطح عالی دروس انگلیسی، زیست‌شناسی یا شیمی و یکی از دروس علوم اجتماعی خواسته ‌شده است.

 البته در مورد اثبات سطح زبان انگلیسی به‌عنوان یک دانشجوی غیرانگلیسی زبان، حتماً لازم نیست که برای دانشگاه لورنشن مدرک آیلتس آکادمیک یا تافل ارائه دهید، بلکه با مراجعه به لینک سایت دانشگاه می‌توانید از سایر گزینه‌ها برای ارائه مدرک زبان، جزئیات دوره و سایر شرایط مطلع شوید.

با توجه به اینکه مدرک تحصیلی مورد ارزیابی برای ورود به دوره‌های مامایی در کانادا معمولاً مدرک دبیرستان و دیپلم است، غالباً نمره زبان انگلیسی دبیرستان نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بهتر است به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای ارائه مدرکی مبنی بر میزان تسلط به زبان انگلیسی با دانشگاه موردنظر مکاتبه کنید. در ادامه شرایط تحصیل در رشته مامایی در کانادا در مقطع کارشناسی برای چند دانشگاه آورده شده است:

دانشگاهنمره زبانمدرک تحصیلی موردنیازبرخی از دروس گذرانده شده موردنیاز*
لورنشنتافل 88 / آیلتس آکادمیک 6.5دیپلم متوسطهانگلیسی، زیست‌شناسی یا شیمی و یکی از دروس علوم اجتماعی
دانشگاه مک مسترحداقل 75 درصد نمره زبان انگلیسی سال آخر دبیرستانبا توجه به وضعیت کنونی تحصیلی شما شرایط متفاوت است. به‌عنوان‌مثال در هنگام تحصیل در دبیرستان هم می‌توانید درخواست دهید.زیست‌شناسی، شیمی و انگلیسی
مونت رویالحداقل 65 درصد نمره زبان انگلیسی دبیرستانذکر نشدهانگلیسی، ریاضیات، زیست‌شناسی و شیمی
رایرسونحداقل 75 درصد نمره زبان انگلیسی در دبیرستانمعادل یک دیپلم در دبیرستانی در انتاریوانگلیسی، زیست‌شناسی و شیمی
بریتیش کلمبیاانگلیسی دبیرستاندیپلم24 واحد آخر درسی در دبیرستان ارزیابی می‌شود

*برای مشاهده جزئیات بیشتر، مدرک زبان و فهرست کامل دروس پیش‌نیاز به آدرس سایت هر دانشگاه مراجعه شود.

همچنین درباره آزمون تافل برای کانادا ، اپلای بدون مدرک زبان و دوره زبان در کانادا بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مامایی در کانادا

دوره کارشناسی مامایی عموماً یک دوره 4 ساله در کانادا است که زمان و شهریه دوره با توجه به دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. در ادامه برای چند دانشگاه طول دوره تحصیل و شهریه رشته مامایی در کانادا آورده شده است.

  •  دانشگاه رایرسون

دانشگاه رایرسون هم به ‌صورت تمام‌ وقت و هم به ‌صورت پاره ‌وقت دوره کارشناسی رشته مامایی در کانادا را برگزار می‌کند. طول دوره تمام ‌وقت 4 سال و دوره پاره ‌وقت 5 سال عنوان‌ شده است. شهریه نیز با توجه به نوع دوره متفاوت است. برای دانشجویان بین‌المللی شهریه‌ای در حدود 39 هزار دلار کانادا موردنیاز است. برای دوره پاره ‌وقت رشته مامایی در دانشگاه رایرسون شهریه ‌ای در حدود 29 هزار دلار کانادا تقاضا می‌شود.  

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مامایی در کانادا
  • دانشگاه بریتیش کلمبیا

شهریه درخواست شده برای دوره رشته مامایی در کانادا تقریباً 9000 دلار کانادا برای هر سال تحصیلی در سایت این دانشگاه اعلام‌شده است. برای دریافت دقیق میزان شهریه برای سال جدید تحصیلی به سایت دانشگاه مراجعه شود. دوره تحصیلی نیز برای رشته مامایی در دانشگاه بریتیش کلمبیا دوره‌ای 4 ساله است که از سال دوم به بعد باید زمان‌هایی را برای انجام دوره کارورزی در کلینیک‌ها سپری کنید.

  • دانشگاه منیتوبا

شهریه درخواست شده از طرف این دانشگاه برای هر سال تحصیلی به‌صورت تقریبی در سایت دانشگاه عنوان‌ شده است. این شهریه حدوداً برای دانشجویان بین‌المللی که در سطح کارشناسی مشغول به تحصیل می‌شوند برای هرسال تحصیلی بیش از 26 هزار دلار کانادا است.

همچنین بخوانید

هزینه ویزای کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه زندگی در کانادا

بورسیه تحصیلی رشته مامایی در کانادا

یکی از بهترین منابع برای دریافت کمک هزینه‌ دانشجویی در کانادا و بورسیه‌ تحصیلی کانادا، مراجعه به سایت هر دانشگاه است. معمولاً دانشجویان در بین انتخاب چند دانشگاه برای ادامه تحصیل تردید دارند و غالباً معیارهای رتب ه‌بندی دانشگاه‌ها که از طرف مراکز رتبه ‌بندی مانند کیو اس (QS) ارائه می‌شود را معیار اصلی قرار می‌دهند. در حقیقت یکی دیگر از معیارهایی که می‌تواند در انتخاب دانشگاه به شما کمک زیادی نماید، این است که ببینید کدام دانشگاه بورسیه یا فاند تحصیلی بهتری به شما پیشنهاد می‌دهد.

به‌ عنوان ‌مثال با مراجعه به سایت دانشگاه لورنشن هم در سطح کارشناسی و هم برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی بورسیه‌های مختلفی در نظر گرفته‌شده است. دانشگاه Laurentian علاوه بر اینکه برای دانشجویان با سابقه تحصیلی ممتاز بورسیه‌های خوبی را در نظر گرفته است، همه دانشجویان می‌توانند با توجه به شرایطی که دارند متقاضی یکی از بورسیه‌های دستیاری تدریس تحصیلات تکمیلی (GTA)، گرنت‌های سفر و سایر اسکالرشیپ‌ها باشند. با مراجعه به این لینک از جزئیات این بورسیه‌ها با خبر شوید.

بورسیه تحصیلی رشته مامایی در کانادا

در ادامه می‌توانید برخی از بورسیه‌های تحصیلی که به ‌وسیله چند دانشگاه برای دوره‌های مختلف از جمله رشته مامایی در کانادا آورده شده است را مشاهده کنید:

دانشگاهنوع بورسیهمقدار بورسیه
لورنشندانشجویان ممتازتا 77,890 دلار کانادا
مونت رویالبورسیه و جوایز عمومیمجموع بودجه در نظر گرفته‌شده برای صدها بورسیه ارائه‌شده در این دانشگاه حدود 4 میلیون دلار کانادا است.
بریتیش کلمبیادوره کارآموزی بین‌المللیبا توجه به شرایط متفاوت است.

لازم به ذکر است که بورسیه‌های ارائه‌شده در دانشگاه منیتوبا بسیار متنوع است. با مراجعه به این لینک می‌توانید از تمامی بورسیه‌ها و جوایز در نظر گرفته ‌شده برای دانشجویان در این دانشگاه مطلع شوید.

درباره فاند تحصیلی کانادا ، تحصیل رایگان در کانادا و همچنین وام دانشجویی کانادا بخوانید.

کد مشاغل رشته مامایی در کانادا

کد شغلی برای رشته مامایی در کانادا بر اساس طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، 3124 اعلام ‌شده است. این کد شغلی برای پرستاران (nurse practitioners)، دستیاران پزشکی (physician assistants) و ماماها (midwives) است که مراقبت‌های بهداشتی و درمان اولیه را در کنار پزشکان و سایر حرفه‌های حوزه سلامت فراهم می‌کنند. بر طبق تعریفی که سایت طبقه ‌بندی مشاغل کانادا ارائه داده است، ماماها محدوده کاملی از مراقبت‌های درمانی را برای مادر و نوزاد تازه متولد شده وی، هم پیش از زایمان و هم پس از زایمان فراهم می‌کنند.

بیشتر بخوانید

رشته پزشکی در کانادا

رشته پرستاری در کانادا

مسیر شغلی رشته مامایی در کانادا

بر اساس سایت طبقه ‌بندی مشاغل در کانادا، ماماها در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مراکز مخصوص تولد کودکان و سایر مراکز خصوصی مشغول به کار می‌شوند. اما برای اینکه در رشته مامایی در کانادا مشغول به کار شوید، همانند سایر رشته‌های تحت نظارت ایالتی و کشوری در کانادا باید ابتدا در ایالت مربوطه ثبت ‌نام کنید.

 افرادی که به تحصیل در خارج از کشور در رشته مامایی پرداخته اند نیز باید مدارک خود را برای بررسی مهارت‌ها و دانش خود در رشته مامایی در کانادا به سازمان ارزیابی ارسال و مورد ارزیابی قرار گیرند. برای دریافت آخرین مدارک مورد نیاز و جزئیات بیشتر اینجا کلیک کنید.

درباره کار پس از تحصیل در کانادا ، تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا و قانون کار کانادا بخوانید.

کلام پایانی

گروه مشاوران تراست برای رفاه حال شما عزیزان، شرایط مهاجرتی شما را به ‌رایگان بررسی می‌کنند. پس همین حالا با مشاوران تراست تماس بگیرید. همچنین، از طریق فرم ارزیابی رایگان، درخواست خود را به ما اعلام کنید.

سوالات متداول

چقدر طول می‌کشد تا در کانادا یک ماما شویم؟

در پاسخ به این پرسش که چقدر زمان می‌برد تا شما به یک ماما در کانادا تبدیل شوید، باید عرض کنیم که دوره کارشناسی مامایی یک دوره 4 ساله در کانادا است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

آیا می توانم به‌عنوان یک ماما در کانادا مشغول به کار شوم؟

عموماً آینده شغلی در این رشته در کانادا بسیار مثبت ارزیابی می‌شود و تقاضا برای ماماها از فرهنگ‌های مختلف رو به افزایش است. اگرچه اغلب شهرهای کانادا فرصت‌های شغلی را برای رشته مامایی در کانادا پیشنهاد می‌دهند، شما می‌توانید در شهرهایی مانند آلبرتا موقعیت‌های شغلی بیشتری را بیابید.

درآمد رشته مامایی در کانادا چقدر است؟

میانگین درآمد سالانه رشته مامایی در کانادا در حدود 111205 دلار کانادا است. همچنین میانگین درآمد رشته مامایی در کانادا حدود 57 دلار کانادا در ساعت است. ماماهایی که تازه وارد این حرفه شده‌اند درآمد سالانه در حدود 52510 دلار کانادا دارند. این درحالی است که این مقدار برای ماماهای دارای تجربه به رقم 134856 دلار کانادا در سال نیز می‌رسد. معمولاً مناطق شمال غربی کانادا بهترین مکان برای یک ماما ازلحاظ درآمد محسوب می‌شود، چراکه به گزارش سایت neuvoo سقف درآمدی در رشته مامایی در کانادا مربوط به این مناطق اعلام‌شده است.

چطور می‌توانم به عنوان یک ماما در کانادا مشغول به کار شوم؟

استاندارد کانادایی برای آموزش مامایی داشتن مدرک کارشناسی در این رشته است. شما باید ابتدا در استان مربوطه ثبت‌نام کنید. سپس، از یکی از دانشگاه‌هایی که دوره ورود مستقیم 4 ساله در رشته مامایی در کانادا را برگزار می‌کنند فارغ‌التحصیل شوید.

چطور می‌توانم در ایالت آلبرتا در رشته مامایی در کانادا مشغول به کار شوم؟

برای اینکه بتوانید در رشته مامایی در آلبرتای کانادا مشغول به کار شوید ابتدا باید در یکی از برنامه‌های دانشگاهی ثبت‌نام کنید. دانشگاه آلبرتا تمامی شرایط را برای ورود به این دوره آموزشی در سایت دانشگاه قرار داده است.
اگر از فرآیند پیچیده مهاجرت و درخواست تحصیل در کانادا نگران هستید، این کار را به وکلای باتجربه و آموزش‌دیده ما در تراست بسپارید.