دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا

دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا

کانادا دانشگاه‌ها و کالج‌های زیادی دارد و بسیاری از دانشگاه‌های این کشور، زبان فرانسه را به عنوان زبان اصلی آموزش انتخاب کرده‌اند. تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی زبان کانادا مزایای خاصی برای دانشجویان دارد. برای مثال، دانستن این زبان در مصاحبه‌های شغلی به ویژه در استان کبک امتیاز محسوب می‌شود. بیشتر دانشگاه‌های فرانسوی کانادا در ایالت کبک قرار دارند که بزرگترین شهر آن مونترال است. کسانی که علاقمند به زندگی یا تحصیل در محیطی فرانسوی زبان هستند، بهتر است در مورد ایالت کبک اطلاعاتی داشته باشند.

کبک تنها ایالت کانادا با بیشترین جمعیت فرانسوی زبان و تنها ایالت این کشور با زبان رسمی فرانسوی است و 83% مردم کبک فرانسوی صحبت می‌کنند. این استان از نظر مساحت بزرگترین ایالت کانادا و از نظر جمعیت با حدود 8 میلیون نفر دومین ایالت پر جمعیت این کشور به شمار می‌رود. همچنین باید بگوییم دانشگاه ‌های کبک، سطح آموزش بالاتری نسبت به دانشگاه‌‌های دیگر دارند. در این مقاله سعی شده است تا بیشتر با دانشگاه‌های فرانسوی زبان کانادا آشنا شوید. پس تا انتها با تراست همراه باشید.

درباره کالج‌ های کبک و کالج های مونترال بیشتر بدانید.

دانشگاه فرانسوی زبان شربروک

یکی از دانشگاه‌های دولتی فرانسوی زبان در ایالت کبک است. دانشگاه شربروک بیش از 40500 دانشجو دارد و از زمان تاسیس، دانشجویان بین‌المللی را می‌پذیرد و حدود 2200 دانشجو خارجی از 96 کشور در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. همچنین حدود 6634 کارمند دارد که شامل 3800 استاد می‌شود. دانشگاه شربروک در قسمت جنوبی کبک با فاصله حدود 150 کیلومتر از مونترال، 220 کیلومتر از کبک و در 40 کیلومتری مرز آمریکا قرار گرفته است.

رتبه بندی دانشگاه فرانسوی زبان شربروک

دانشگاه شربروک یکی از بهترین دانشگاه‌‌های شهر شربروک کانادا است که در رده‌بندی QS 2021 رتبه 701 تا 750 را به دست آورده است.

شرایط پذیرش:

 • اگر با زبان فرانسه آشنایی نداشته باشید، می‌توانید با زبان انگلیسی وارد این دانشگاه شوید.
 • حداقل نمره آیلتس باید 6.5، تافل 86 و 750 برای آزمون TOEIC باشد.
 • اگر با زبان فرانسه بخواهید وارد شوید، میانگین نمره متوسط این زبان را باید داشته باشید.
 • باید هزینه بیمه خود را پرداخت کنید.

برگه درخواست برای تحصیل در دانشگاه فرانسوی زبان شربروک

 • برای درخواست دادن، باید فرم دانشگاه را پر کنید.
 • آخرین مهلت برای فرستادن درخواست، هر ساله 31 مارس معادل 12 فروردین است.

مقاطع تحصیلی دانشگاه فرانسوی زبان شربروک

این دانشگاه در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد.

 • کارشناسی: دوره آن سه تا چهار سال است.
 • کارشناسی ارشد: از 18 ماه تا دو سال طول می‌کشد.
 • مقطع دکترا: دوره تحصیلی دکترا 3 تا 5 سال است.
مقاطع تحصیلی دانشگاه فرانسوی زبان شربروک

رشته‌ های دانشگاه فرانسوی زبان شربروک

رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس می ‌‌شوند شامل رشته حقوق در کانادا، رشته هنر در کانادا و موسیقی، آموزش و فعالیت‌های جسمانی، برنامه نویسی کامپیوتر، مهندسی، رشته پزشکی در کانادا و رشته‌های انسانی هستند. همچنین این دانشگاه به فارغ‌التحصیلان خود برای گرفتن مجوز کار کمک می‌کند.

همچنین درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا و ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا بیشتر بخوانید.

دانشگاه فرانسوی زبان لاوال

زبان اصلی دانشگاه لاوال فرانسوی و ملکه ویکتوریا آن را در سال 1852 تاسیس کرد. جالب است بدانید، اسم این دانشگاه به انگلیسی ترجمه نشده و آن‌ را «universite Laval» می‌نامند. این دانشگاه در ایالت کبک قرار دارد. این دانشگاه در سال 2002، بیش از 350 رشته تحصیلی و 38000 دانشجوی بومی داشت و سالانه حدود 2500 دانشجوی خارجی را جذب می‌کند. هدف بیشتر دانشجویانی که وارد این دانشگاه می‌‌شوند، برنامه Français pour non francophone است که به دانشجویان کانادایی و خارجی زبان فرانسوی را آموزش می ‌دهد. یکی دیگر از ویژگی‌‌هایی که این دانشگاه را از دانشگاه‌های دیگر متمایز می‌کند، رشته جنگلداری است؛ زیرا تنها دانشگاهی است که این رشته را تدریس می‌کند.

رشته ‌های دانشگاه فرانسوی زبان لاوال

علوم غذایی و کشاورزی، هنر‌های بصری، آموزش، دندانپزشکی، حقوق، جغرافیا، جنگلداری، پزشکی، پرستاری، موسیقی، رشته داروسازی در کانادا، فلسفه، مهندسی، علوم اجتماعی و مطالعات مذهبی در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

شرایط پذیرش:

پذیرش در دانشگاه لاوال براساس تحصیلات عالی آکادمیک انجام می ‌شود. برای قبولی در این دانشگاه باید حداقل مدرک دیپلم را با سطحی از زبان فرانسه داشته باشید. با وجود این، شرایط پذیرش براساس تابعیت فرق می‌کند و برای دانشجویان بین‌المللی پذیرش از این دانشگاه نیاز به شرایط زیر دارد:

 • داشتن مدرک دیپلم برای 13 سال تحصیلی که معادل دیپلم کبک (مدرک DSC یا DEC به زبان فرانسوی) است. اما در هر صورت، هر رشته نیز شرایط پذیرش خاص خود را دارد. برای مثال، برای بعضی از رشته‌ها ابتدا باید دروس پیش نیاز را بگذارنند.)

درباره مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا بیشتر بدانید.

مقطع کارشناسی دانشگاه فرانسوی زبان لاوال

همچنین متقاضیانی که دارای مدرک لیسانس فرانسه یا کارشناسی فنی (IB) باشند، به جز رشته‌هایی، مانند رشته جنگلداری، جغرافیا و ژئوماتیک می‌‌توانند به صورت مستقیم وارد دوره کارشناسی شوند و احتیاجی نیست تا دروس پیش نیاز را بگذرانند.

مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه فرانسوی زبان لاوال

متقاضیان باید مدرک لیسانس یا تحصیلاتی را ارائه دهند که مورد تایید دفتر پذیرش دانشگاه باشد تا برای کارشناسی ارشد مورد پذیرش قرار گیرند.

مقطع دکترا دانشگاه فرانسوی زبان لاوال

متقاضیان برای پذیرش در مقطع دکترا باید مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی خود را به دانشگاه ارائه دهند. در کبک پس از گذراندن دو سال دروس پیش نیاز و پایان نامه اگر موفق شدید و بتوانید توانایی‌ خود را ثابت کنید، می ‌توانید برای گذراندن دوره دکترا پذیرش بگیرید.

مقطع دکترا دانشگاه فرانسوی زبان لاوال

دانشگاه فرانسوی زبان مونترال

دانشگاه مونترال در مونترال کانادا قرار گرفته است و حدود 59% دانشجویان آن، دانشجویان بین‌المللی هستند. دانشگاه مونترال دانشگاهی تحقیقاتی است که با موسسات وابسته خود مانند، پلی تکنیک مونترال و کالج HEC یکی از بزرگترین مجتمع‌های دانشگاهی در آمریکای شمالی به شمار می‌رود. این دانشگاه سالانه بیش از 500 میلیون دلار درآمد دارد و بسیاری از مراکز تحقیقاتی مانند MILA، IRIC، CRDP در این دانشگاه قرار دارند.

رشته های دانشگاه فرانسوی زبان مونترال

علوم مدیریت، هنر و موزیک، ارتباطات، اقتصاد، محیط زیست، علمی کاربردی، علوم بهداشتی، منابع انسانی، حقوق، علوم زیستی، ادبیات و زبان، علوم اجتماعی و علوم آموزشی جزو رشته های تحصیلی در این دانشگاه هستند.

کارشناسی ارشد دانشگاه فرانسوی زبان مونترال

رشته اقتصاد در کانادا، علوم مدیریتی، هنر و موسیقی، محیط زیست، طراحی، ارتباطات، حقوق، علوم زیستی، زبان و ادبیات، علوم آموزشی و منابع انسانی در دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه تدریس می‌شوند.

رتبه دانشگاه فرانسوی زبان مونترال

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی مونترال در کانادا است که در سال 2021 رتبه 118 را دریافت کرد.

شرایط پذیرش:

همان طور که می‌دانید هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد، دانشگاه مونترال نیز برای مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا شرایطی دارد که در ادامه مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • مقطع کارشناسی: داشتن مدرک دیپلم ضروری است.
 • کارشناسی ارشد: نامه پذیرش، کارنامه کارشناسی و دانستن زبان فرانسوی
 • برای دکترا: کارنامه کارشناسی ارشد، ریز نمرات کارشناسی و تسلط در زبان فرانسوی

درباره بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل و ارشد مجدد در کانادا بیشتر بخوانید.

شهریه دانشگاه فرانسوی زبان مونترال

شهریه دانشگاه مونترال برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد، 8186 دلار و برای پایان‌نامه، ترمی 425 دلار و در مقطع دکترا، 7348 دلار و پایان‌نامه ترمی 425 دلار است.

شهریه دانشگاه فرانسوی زبان مونترال

دانشگاه فرانسوی زبان سینت بنفیس

این دانشگاه در وینپگ ایالت منیتوبا، کانادا قرار دارد و اولین مرکز آموزشی بود که در غرب کانادا تاسیس شد. سینت بنفیس، موسسه‌ای دولتی و فرانسوی زبان است که اخیرا در سال 2011، اسم آن به دانشگاه تغییر کرده است. این دانشگاه 30 رشته دانشگاهی و 7 رشته آنلاین به زبان فرانسوی و انگلیسی دارد.

رشته های تحصیلی دانشگاه فرانسوی زبان سینت بنفیس

این دانشگاه در رشته‌های کسب و کار، مشاور کودک، پرستاری، رشته مدیریت جهانگردی در کانادا، بیوشیمی، ادبیات و زبان، مدیریت خدمات بهداشتی، ترجمه، میکروبیولوژی و تاریخ دانشجو می‌پذیرد.

شهریه:

شهریه دانشگاه سینت بنفیس براساس هر رشته متفاوت است. به طور کلی شهریه ها از 17000 دلار تا 20000 دلار است.

شرایط پذیرش:

هر دانشگاهی شرایط پذیرش خود را دارد و شرایط پذیرش این دانشگاه نیز به شرح زیر است:

 • برای بعضی از رشته‌ها باید یک سال دوره پیش نیاز را بگذرانید.
 • تمام دانشجویان باید زبان فرانسوی را بدانند.
 • فقط دانشجویان کانادایی و کسانی که اقامت دائم دارند، می‌توانند از بورسیه این دانشگاه استفاده کنند.
 • تمام مدارک و دادن ریز نمرات باید تا اول سپتامبر تکمیل شود.
رشته های تحصیلی دانشگاه فرانسوی زبان سینت بنفیس

دانشگاه فرانسوی زبان مونترال کبک

دانشگاه کبک مونترال دانشگاهی فرانسوی زبان و دولتی است که در سال 1999 تاسیس شد و بیش از 300 رشته در مقطع های کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد. این دانشگاه شش دانشکده به نام دانشکده هنر، علوم سیاسی و حقوق، علوم، علوم آموزشی و اجتماعی دارد. همچنین حدود 2000 دانشجو بین‌المللی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

رشته های تحصیلی در دانشگاه فرانسوی زبان مونترال کبک

منابع انسانی و هنر، کسب و کار و اقتصاد، پزشکی، آموزش، علوم اجتماعی و حقوق رشته‌های تحصیلی دانشگاه مونترال کبک هستند.

برای اطلاع از کارشناسی ارشد در کانادا و هزینه تحصیل در کانادا و پذیرش تحصیلی کانادا، روی لینک‌های مرتبز کلیک کنید.

شرایط پذیرش:

 • دانشجویان بین‌المللی باید ویزای تحصیلی داشته باشند.
 • نباید در فرستادن درخواست خود تاخیری داشته باشند.
 • هزینه درخواست برای دانشجویان بین‌المللی، 131 دلار کانادا است.
 • هزینه درخواست در صورت رد شدن، برگردانده نمی‌شود و این هزینه‌ها باید با عابر بانک پرداخت شوند.
 • دانشجویان بین‌المللی باید به زبان فرانسوی تسلط کافی داشته باشند.
 • ریزنمرات باید ارسال شوند.
 • مدارک باید به انگلیسی یا فرانسوی ترجمه بشوند.
 • کپی شناسنامه و گذرنامه
 • این دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی بورسیه نمی‌دهد.

مهارت زبانی:

همان طور که اشاره شد دانشجویان بین‌المللی باید زبان فرانسوی را یاد گرفته باشند. در زیر جدولی آمده است که حداقل نمره‌های قابل قبول را عنوان کرده است. در نظر داشته باشید اگر حداقل نمره‌های جدول زیر را کسب نکرده باشید، این دانشگاه درخواست شما را رد می‌کند.

آزمونحداقل نمره قابل قبول
TFI605
EDL45
TCF800
TEF400
DALF/DELFDELF B2, 50
Bright2.5
رشته های تحصیلی در دانشگاه فرانسوی زبان مونترال کبک

دانشگاه فرانسوی زبان انتاریو

دانشگاه انتاریو؛ اولین دانشگاه فرانسوی زبان ایالت اونتاریو است که در مرکز تورنتو قرار دارد. مجلس قانون گذاری انتاریو این دانشگاه را در سال 2018 تاسیس کرد.

رشته های تحصیلی دانشگاه فرانسوی زبان انتاریو

رشته‌هایی مانند، رشته انسان شناسی، اقتصاد جهانی، فرهنگ‌های دیجیتال، نوآوری اجتماعی و محیط زیست شهری در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

شرایط پذیرش:

برای دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه شرایط زیر را دارد.

 • داشتن مدرک دیپلم
 • داشتن مدارک زبان فرانسوی، مانند GCSE، GCE، HSC
 • حداقل امتیاز در آزمون DELF باید 70 باشد.
رشته های تحصیلی دانشگاه فرانسوی زبان انتاریو

درباره کالج های تورنتو بیشتر بخوانید.

دانشگاه فرانسوی زبان سنت آن

دانشگاه سنت آن تنها موسسه فرانسوی زبان است که با 5 دانشکده در نوا اسکوشیا قرار دارد. همچنین به علت داشتن رشته‌های تحصیلی با کیفیت و تمرکز روی موفقیت دانشجویان شهرت خاصی دارد.

رشته‌های تحصیلی:

رشته‌های بازرگانی، کسب و کار، زبان فرانسوی، زبان انگلیسی، علوم، تاریخ، بیولوژی و علم بهداشت در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

شرایط پذیرش:

 • کامل کردن فرم درخواست
 • دادن هزینه درخواست به مبلغ 295 دلار کانادا
 • ریزنمرات مقاطع قبلی
 • نوشتن SOP
 • دو معرفی‌نامه از اساتید خود
 • گذرنامه
 • سوابق پزشکی
 • نمرات تافل، آیلتس یا PTE

شهریه دانشگاه فرانسوی زبان سنت آن

شهریه این دانشگاه سالانه 9585 دلار کانادا است.

شهریه دانشگاه فرانسوی زبان سنت آن

درباره کار دانشجویی در کانادا بیشتر بخوانید.

سخن نهایی

با توجه به این که اکثر دانشگاه‌های کانادا به زبان فرانسوی نیز تدریس می‌کنند، افرادی که علاقمند به زبان فرانسوی باشند و بخواهند تحصیلات خود را با زبان فرانسوی ادامه دهند بهتر است ابتدا موقعیت و شرایط خود را با ایالت کبک و سایر ایالات مورد بررسی قرار دهند تا بهترین تصمیم را بگیرند.

گروه تراست نیز با داشتن مشاوران با تجربه که در مورد مهاجرت یا تحصیل در کانادا سال‌ها توانایی خود را ثابت کرده است و می‌تواند کمک بزرگی در راهنمایی و تصمیم گیری شما باشد.  فراموش نکنید آینده تحصیلی شما بسیار مهم است و زمان استفاده از خدمات مشاوره و تجربیات یک گروه حرفه‌ای در مسیر درست حرکت خواهید کرد. متاسفانه وجود شیادان هزینه بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا را به باد داده است. تیم تراست از اولین مراحل مهاجرت تا آخرین آن در کنار شما است تا برای شروع به تحصیل در کانادا کمترین مشکل را تجربه کنید.

سوالات متداول

آیا دانشجویان بین المللی می توانند همزمان با تحصیل در دانشگاه سنت آنه کار کنند؟

بله. این دانشگاه فرصتی را به وجود آورده است تا دانشجویان بین‌المللی همزمان با تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته به شکل پاره‌وقت و با درآمد ساعتی 15 تا 12 دلار کانادا در بخش‌های مختلف دانشگاه بتوانند کار کنند. با وجود این، دو شرط را باید دانشجویان بین‌المللی داشته باشند؛ داشتن مجوز تحصیلی و مجوز کار برای گذراندن دوره کوآپ.

آیا در دانشگاه مونترال می توانم رشته خود را عوض کنم؟

بله، اما باید با بخش مورد نظر تماس بگیرید و اطلاعاتی کسب کنید که آیا شرایط آن‌ها را دارید یا خیر.

آخرین مهلت درخواست برای دانشگاه مونترال چه موقع است؟

آخرین مهلت اول مارس معادل 11 اسفند است.

نتیجه درخواست خود را چگونه می توانم مشاهده کنم؟

اگر برای پذیرش به صورت آنلاین درخواست داده‌اید، برای پیگیری پرونده خود با ورود به پورتال خود و با استفاده از کد UQAM نتیجه درخواست خود را مشاهده کنید. معمولا نتیجه درخواست شما دو روز پس از اقدام به شکل آنلاین مشاهده خواهد شد.

به طور کلی چند دانشگاه فرانسوی زبان در کانادا وجود دارد؟

از سال 2016، 96 دانشگاه در کانادا وجود دارند که به زبان انگلیسی و فرانسه تدریس می‌کنند. همان طور که در بالا نیز توضیح داده شد بیشتر دانشگاه‌های فرانسوی زبان در کبک واقع شده‌اند.

هزینه زندگی در مقایسه کبک و انتاریو کدام ایالت ارزان تر است؟

هزینه خرید خانه یا اجاره خانه در کبک کمتر است و هزینه‌های جانبی نیز کمتر یا معادل انتاریو است.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات