علوم آزمایشگاهی در کانادا

رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا شامل بررسی و آزمایش روی نمونه های خونی بدن، ادرار و مدفوع است که عوامل بیماری زا در بدن شناسایی شوند. علوم آزمایشگاهی اهمیت زیادی در تشخیص انواع عفونت ها در بدن دارد و عوامل خطرناک در بدن را تشخیص داده و پزشک متخصص را از بیماری فرد بیمار آگاه می سازد.

انجمن علوم آزمایشگاهی پزشکی کانادا (CSMLS) انجمن ملی و نهاد صدور گواهینامه متخصصین آزمایشگاه پزشکی در کانادا است که خدمات یادگیری قبلی تکنسین های آزمایشگاه پزشکی بین المللی (IEMLT) را برای همه استان ها و مناطق به جز کبک ارائه می دهد.

CSMLS امتحان صدور گواهینامه و خدمات ارزیابی یادگیری قبلی (PLA) را تحت قراردادهای اصلی به کلیه استان ها به جز کبک ابلاغ می کند. IEMLT ها این فرصت را دارند که از طریق PLA صلاحیت برای امتحانات گواهینامه ملی CSMLS را تعیین کنند.

رشته علوم آزمایشگاهی مناسب افرادی است که علاقه مند به انجام آزمایش و تجزیه و تحلیل بافت ها، سلول ها و اندام های بدن هستند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته علوم آزمایشگاهی و اپلای علوم آزمایشگاهی هم اکنون با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی تراست تماس حاصل فرمایید و یا فرم ارزیابی ما را تکمیل کنید تا شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد.

لینک های مفید!

مراحل اخذ پذیرش علوم ازمایشگاهی در کانادا

انگیزه مهاجرت به کانادا

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا کانادا ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت به کانادا چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

کانادا دهمین اقتصاد برتر جهان است. نیروی پیشرانه این اقتصاد مهاجران هستند. نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در کانادا برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­های کانادا برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته­ا ید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کانادا شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کانادا شوید. تراست راهنمای جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

دروس رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

 • بهداشت عمومی و اپیدمیولوژی
 • آناتومی نظری و آناتومی عملی
 • خون شناسی
 • انگل شناسی
 • ایمنی شناسی پزشکی
 • میکروب شناسی
 • قارچ شناسی
 • سم شناسی
 • ژنتیک پزشکی
 • روش های کنترل کیفی در آزمایشگاه

مزایای رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

زندگی و تحصیل در یک محیط عالی

سه شهر مونترال، تورنتو و ونکوور در میان ۵۰ شهر دانشجویی برتر از نظر سیستم رتبه بندی QS جهانی قرار دارند. کانادا از سال ۲۰۰۴ تا کنون در میان ۱۰ کشور برتر با شاخص کیفیت زندگی خوب قرار دارد و از آن جایی که کشور کانادا به شدت به رشته های پزشکی و پیراپزشکی اهمیت می دهد، متخصصان علوم آزمایشگاهی در یک محیط کاملا استاندارد از لحاظ آموزش می توانند زندگی و کار کنند.
به طور کلی، استاندارد زندگی در کانادا بسیار مطلوب در نظر گرفته می شود و به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، همیشه کانادا را به عنوان یک گزینه برتر در نظر می گیرند.

محبوبیت در سطح جهانی

مدارک اعطایی رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه های کانادا در سطح جهانی مشهور هستند و اعتبار دارند به گونه ای که افراد بعد از بازگشت به کشورشان به راحتی می توانند مشغول به کار در آزمایشگاه ها شوند.

 OECD (سازمان همکاری اقتصاد و توسعه) کانادا را به عنوان رتبه اول دستیابی به تحصیلات عالی رتبه بندی کرده است.

استقبال کانادا از دانشجویان بین المللی

تقریبا بیشتر دانشگاه های کشور کانادا مجهز به آزمایشگاه های پیشرفته هستند و شرایط بسیاری خوبی را برای دانشجویان بین المللی به منظور تحصیل در دانشگاه های کانادا فراهم کرده اند.

دانشجویان حین تحصیل در کانادا می توانند برای اقامت دائم اقدام کنند که به آنها امکان می دهد پس از کسب مدارک لازم و تجربه کاری در کانادا زندگی کنند و به کار در این کشور مشغول شوند. امکان اقامت پس از تحصیل در کانادا یکی از مزایای تحصیل در رشته علوم ‌‌آزمایشگاهی در این کشور به شمار می رود.

هزینه مقرون به صرفه زندگی

درآمد بالای متخصصان علوم آزمایشگاهی و هزینه مقرون به صرفه زندگی در کانادا علاوه بر داشتن زندگی کاملا مرفه در این کشور، امکان پس انداز بخشی از درآمد را خواهد داشت.

دو زبانه بودن کشور کانادا

با وجود دو زبانه بودن کشور کانادا (انگلیسی و فرانسوی)، فرصت بی نظیری برای دانشجویانی که به یکی از این دو زبان مسلط هستند فراهم است. سیستم آموزشی کشور کانادا، فرانسوی و انگلیسی را به عنوان بخش حیاتی سیستم آموزشی خود می داند.

در کانادا به بیش از ۱۵۰ زبان مختلف صحبت می شود و این امر به دلیل وجود مهاجران زیاد در شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور است. مهم تر از همه قوانین کانادا به گونه ای است که افراد فارغ از ملیت با یکدیگر برابر هستند.

نوآوری و ابتکار عمل

کشور کانادا نقش بسیار مهمی را در موضوعات مختلف از جمله حوزه بهداشت و درمان ایفا می کند و این کشور اولین کشوری است که سیستم آموزشی و سیستم استفاده از کتابخانه های دانشگاه را به صورت آنلاین در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد.

هر ساله مقالات بسیار زیادی در حوزه های مختلف بهداشت و درمان از جمله رشته علوم‌ آزمایشگاهی به چاپ می رسد که بیشتر آن ها در خصوص روش های نوین آزمایشگاهی هستند.

تحقیقات پیشرفته

امروزه جهان با چالش های زیادی در زمینه فناوری روبه رو است و کانادا به طور موثر یکی از کشورهای نوآور است که راه حل های تحقیقاتی بین المللی برای این چالش های موجود ارائه می دهد.

تحقیقات انجام شده در زمینه علوم آزمایشگاهی هر ساله منجر به کشف راه حل های جدید درمانی برای انواع بیماری های خونی و عفونت های مختلف در بدن شده است به گونه ای که بسیاری از بیماری ها پیش از رسیدن به مرحله های پیشرفته بیماری، شناسایی و درمان می شوند.

اقتصاد با ثبات

کشور کانادا از طرفی یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان به شمار می رود و از طرف دیگر اقتصاد با ثباتی دارد به گونه ای که افراد در مشاغل و رشته های گوناگون نگران عدم تعادل بین مخارج و درآمدشان نیستند.

بهترین استان کانادا برای علوم آزمایشگاهی

استان های بریتیش کلمبیا، آلبرتا، انتاریو، کبک و نوا اسکوشیا جزء استان های برتر کانادا در رشته علوم آزمایشگاهی از نظر درآمد بسیار بالای تکنسین های علوم آزمایشگاهی به شمار می روند؛ به گونه ای که هر سال فارغ التحصیلان این رشته برای کار در بخش های مختلف علوم آزمایشگاهی، به این ایالت ها سفر می کنند.

شرایط تحصیل رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

فراهم نمودن الزامات مورد نیاز برای تحصیل در رشته علوم ‌آزمایشگاهی

 • داشتن توصیه نامه تحصیلی (حداقل ۲ الی ۳)
 • داشتن انگیزه نامه
 • حداقل نمره ۳.۵ برای GPA
 • ارائه دستاوردهای علمی و دانشگاهی
 • بالا بودن نمرات زیست شناسی، ریاضی، فیزیک و شیمی

همچنین بخوانید: شرط معدل برای تحصیل در کانادا ، محاسبه GPA در کانادا

بررسی دانشگاه های برتر علوم آزمایشگاهی در کانادا

شما بسته به هدفی که دارید، باید در مورد دانشکده های علوم‌ آزمایشگاهی کانادا تحقیق کنید تا ببینید کدام دانشگاه با شرایط شما همخوانی دارد. ممکن است خیلی از دانشگاه ها رشته و گرایش مورد نظرتان را آموزش ندهند یا فرانسوی زبان باشند، در صورتی که شما مسلط به زبان انگلیسی باشید یا برعکس.

داشتن مدرک زبان معتبر

از مهم ترین شرایط تحصیلی رشته های علوم‌ آزمایشگاهی، داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با حداقل نمره مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه ها است.

درباره دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا و مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا بخوانید.

اثبات تمکن مالی

متقاضیان تحصیل در رشته علوم‌ ‌آزمایشگاهی در کانادا باید مدارکی را ارائه دهند که اثبات کند می توانند از پس هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه خود بر آیند.

درباره هزینه تحصیل در کانادا و هزینه زندگی دانشجویی در کانادا، در تراست بخوانید.

اخذ ویزای دانشجویی

ویزای تحصیلی کانادا مجوزی است که اداره مهاجرت کانادا برای دانشجویان دانشگاه های مختلف این کشور صادر می کند تا افراد بسته به مدت زمان تحصیل خود بتوانند در کانادا بمانند. انجام آزمایش های پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه از مهمترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی هستند.

درباره مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا بخوانید.

درآمد و حقوق رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

درآمد و حقوق رشته علوم آزمایشگاهی به تفکیک منطقه

منطقهحداقل درآمد
در ساعت
متوسط درآمد
هر ساعت
حداکثر درآمد
هر ساعت
کلگری، آلبرتا۲۴.۶۲ دلار۲۷.۰۰ دلار۴۰.۰۰ دلار
ادمونتون، آلبرتا۲۴.۶۲ دلار۲۷.۰۰ دلار۴۰.۰۰ دلار
ونکوور، بریتیش کلمبیا۲۰.۹۵ دلار۲۳.۰۰ دلار۳۱.۰۰ دلار
وینیپگ، مانیتوبا۱۸.۰۰ دلار۲۴.۶۳ دلار۳۸.۵۰ دلار
فردریکتون، نیوبرانزویک۱۶.۲۵ دلار۲۲.۲۷ دلار۳۳.۰۰ دلار
هالیفاکس، نوا اسکوشیا۲۲.۰۰ دلار۲۵.۶۴ دلار۳۵.۰۰ دلار
تورنتو، انتاریو۱۴.۰۰ دلار۲۳.۰۰ دلار۴۰.۰۵ دلار
اتاوا، انتاریو۱۷.۷۵ دلار۲۵.۲۷ دلار۴۲.۰۰ دلار
پرنس ادوارد آیلند۱۹.۰۰ دلار۲۳.۹۶ دلار۳۸.۰۰ دلار
مونترال، کبک۱۲.۵۰ دلار۲۶.۵۰ دلار۳۶.۹۲ دلار
ساسکاچوان۲۰.۰۰ دلار۲۴.۰۰ دلار۳۸.۴۶ دلار

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی این لینک کلیک کنید.

اقامت و کار پس از تحصیل رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

از آن جایی که کشور کانادا یکی از کشورهایی است که به شدت به سلامت افراد جامعه خود اهمیت می دهد، از فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی از جمله علوم آزمایشگاهی برای کار در این کشور حمایت می کند. فارغ التحصیلان در مقاطع تحصیلی مختلف رشته علوم‌ آزمایشگاهی می توانند وارد بازار کار کانادا شوند.

مراحل ورود به بازار کار در کشور کانادا

 • به اتمام رساندن کامل دوره تحصیلی و دریافت مدرک دانشگاهی

 • گذراندن دوره کارآموزی در آزمایشگاه ها یا بیمارستان های معتبر

 • ثبت نام در انجمن علوم آزمایشگاهی کانادا

 • دریافت گواهی اشتغال به کار

 • دریافت گواهی انجمن علوم‌ آزمایشگاهی کانادا

 • قبولی در امتحان تائید صلاحیت

 • برآورد کردن پیش نیازهای مورد نیاز استانی

بیشتر بخوانید: کار در کانادا ، کارآموزی در کانادا ، کار پس از تحصیل در کانادا

هزینه های اضافی رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

کانادا در مقایسه با ایالات متحده و انگلستان یکی از مقرون به صرفه ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود. هزینه دانشکده های علوم آزمایشگاهی در کانادا بر اساس نوع و مدت دوره با هم متفاوت است.

هزینه های تحصیل در کانادا، هزینه اصلی دانشجویان خارجی است. هزینه های تحصیل بسته به دوره تحصیل و دانشگاه کانادایی که دانشجو در آن ثبت نام می کند متفاوت است. شهریه متوسط در کانادا بین 13000 تا 35000 دلار در هر سال تحصیلی در برخی از ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا است.

هزینه تحصیل برای دوره های تحصیلات تکمیلی بسته به برنامه انتخاب شده متفاوت است.

دورهمتوسط شهریه
دوره کارشناسی۱۳۰۰۰ دلار – ۲۰۰۰۰ دلار
دوره کارشناسی ارشد۱۷۰۰۰ دلار – ۲۵۰۰۰ دلار
دوره دکتری۷۰۰۰ دلار – ۱۵۰۰۰ دلار

هزینه دانشگاه در کانادا به محل دانشگاه و سطح تحصیلات دانشجویان بین المللی بستگی دارد. هزینه تحصیل در کالج های کانادا برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی تقریباً 29714 دلار در سال و هزینه کالج کانادا برای دانشجویان بین المللی در مقطع تحصیلات تکمیلی 17744 دلار در سال است.

جدول هزینه های رشته علوم ‌آزمایشگاهی به جز شهریه

شرح هزینهتوضیحات
هزینه های ارتباطیدانشجویان بین المللی موظف به مدیریت بودجه خود برای پرداخت صورت حساب تلفن و هزینه های اینترنت هستند.
دانشجویان باید برنامه های اینترنتی ارزان قیمت و تخفیف های دانشجویی را انتخاب کنند تا بتوانند هزینه های خود را مدیریت کنند.
متوسط ​​هزینه ارتباطی 20 دلار در ماه است.
هزینه کتاب و لوازمخرید کتاب درسی در کانادا کمی گران است.
متوسط هزینه ​​کتاب های درسی مهندسی 250 تا 350 دلار و هزینه کتاب های درسی برای رشته های حقوق، پزشکی، علوم آزمایشگاهی و سایر دوره ها بسیار بیشتر است.  
دانشجویان بین المللی می توانند هزینه های کتاب و لوازم را با عضویت در کتابخانه یا خرید کتاب های دست دوم کاهش دهند.
دانشجویان بین المللی همچنین می توانند نسخه دیجیتالی کتاب های درسی را با هزینه بسیار کمتری انتخاب کنند.
هزینه های حمل و نقلدانشجویان بین المللی بسته به محل تحصیل، ملزم به پرداخت هزینه حمل و نقل هستند.
در کانادا اتوبوس، قطار و مترو برای حمل و نقل موجود است.
هزینه رفت و آمد برای دانشجویان بین المللی در کانادا ماهانه 110 دلار است.
هزینه های متفرقهدانشجویان بین المللی ممکن است نیاز به بودجه اضافی برای هزینه هایی از قبیل لباسشویی، غذا، لباس و… داشته باشند.
این امر عمدتا به سطح زندگی دانشجویان بستگی دارد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

 • داشتن حداقل ۲ تا ۳ توصیه نامه
 • بالا بودن نمرات زیست شناسی و شیمی
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی معتبر
 • مدارک اثبات تمکن مالی ویزای کانادا
 • ارسال رزومه کاری
 • داشتن انگیزه نامه
 • ارائه مقالات چاپ شده

بیشتر بخوانید: اپلای کانادا ، مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا

مقاطع مختلف رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

برنامه های علوم‌ آزمایشگاهی در کانادا معمولا به عنوان BSc یا BHS (کارشناس علوم بهداشتی) طی ۴ سال ارائه می شود. در صورت داشتن مدرک کارشناسی در یک رشته مرتبط با علوم آزمایشگاهی می توانید در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیلات خود ادامه دهید.

اگر قبلاً دارای مدرک کارشناسی ارشد هستید، برخی از دانشگاه ها مدارک تحقیقاتی PhD یا MPhil را در علوم آزمایشگاهی یا موضوعات مرتبط ارائه می دهند. این بسته به سرعت تحصیل شما معمولاً 3 تا 6 سال به طول می انجامد.

بسیاری از یادگیری های شما در یک برنامه علوم آزمایشگاهی ماهیت عملی دارد و در آزمایشگاه انجام می شود. همچنین در سخنرانی ها، آموزش های گروهی، سمینارها شرکت خواهید کرد و مطالعات فردی خواهید داشت.
اکثر برنامه ها دارای دوره های انتخابی هستند که می توانید انتخاب کنید، بنابراین هیچ دو دوره علوم آزمایشگاهی یکسان نخواهند بود.

با این حال ، بیشتر آنها موضوعات اصلی خاصی را پوشش می دهند از جمله:

 • بیوشیمی
 • داروشناسی
 • تکنیک های آزمایشگاهی
 • زیست شناسی سلولی
 • میکروب شناسی
 • بیماری های انسان
 • ایمونوبیولوژی
 • علوم اعصاب، غدد درون ریز و تولید مثل
 • هماتولوژی

صدور گواهی در همه ایالت ها برای تکنسین های آزمایشگاه بالینی مورد نیاز نیست. با این حال، حتی با وجود اختیاری بودن این گواهی ها، بسیاری از تکنسین های علوم‌ آزمایشگاهی ترجیح می دهند تا برای دریافت مزایای بیشتر، این گواهی ها را دریافت کنند.

دکترا در علوم آزمایشگاهی بالینی (DCLS) درجه علمی بالایی برای حرفه علوم آزمایشگاهی بالینی است. این درجه فرصتی را برای تمرین پیشرفته در مکان های مختلف از جمله موسسات بالینی، آزمایشگاه های پیشرفته، صنعت، مراکز بهداشت عمومی، امکانات دولتی و موسسات دانشگاهی فراهم می کند. متخصصان علوم آزمایشگاهی بالینی که دارای DCLS هستند، یک رابط حیاتی بین عمل، تحقیق و سیاست مراقبت های بهداشتی فراهم می کنند.

برنامه های دکترا می تواند به صورت پاره وقت یا تمام وقت ارائه شوند. شیمی بالینی، میکروبیولوژي بالینی، ایمنی شناسی بالینی و تشخیص مولکولی مهمترین برنامه های در نظر گرفته شده مقطع دکترای علوم‌ آزمایشگاهی هستند.

ادامه تحصیلات رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی در کانادا

رشته علوم آزمایشگاهی در کشور کانادا معمولا شامل ۳ سال تحصیل و ۱ سال دوره کارآموزی است. این رشته یکی از زیر شاخه های پزشکی به شمار می رود و نقش بسیار مهمی در درمان و پیشگری انواع بیماری ها دارد. دانشجویان علوم ‌ازمایشگاهی تقریبا باید ۱۳۰ واحد بگذرانند که ۱۶ واحد آن کارآموزی است.

 انتظار می رود دانشجویان کارشناسی علوم آزمایشگاهی در پایان دوره بتوانند وظایف زیر را انجام دهند:

 • نمونه گیری از بیماران، ثبت مشخصات افراد در رایانه
 • انجام آزمایش های مختلف انگلی، خون شناسی به منظور شناسایی بیماری ها و قارچ ها
 • نظارت بر نحوه انجام آزمایش و اطمینان از کیفیت بالای دستگاه ها

ادامه تحصیلات رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد ظرف مدت ۲ سال یکی از گرایش های زیر را برای تحصیل انتخاب می کنند:

 • کارشناسی ارشد ویروس شناسی
 • کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی
 • کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی
 • کارشناسی ارشد انگل شناسی
 • کارشناسی ارشد ارزیابی فناوری سلامت
 • کارشناسی ارشد میکروب شناسی پزشکی
 • کارشناسی ارشد قارچ شناسی پزشکی
 • کارشناسی ارشد آمار زیستی
 • کارشناسی ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی
 • کارشناسی ارشد فیزیولوژي
 • کارشناسی ارشد علوم تغذیه
 • کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی
 • کارشناسی ارشد حشره شناسی

ادامه تحصیلات رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع دکترا در کانادا

دانشجویان بسته به گرایشی که انتخاب می کنند، ظرف مدت ۳ تا ۶ سال به تحصیل در یکی از رشته های زیر می پردازند:

 • دکترای قارچ شناسی پزشکی
 • دکترای انفورماتیک پزشکی
 • دکترای ویروس شناسی پزشکی
 • دکترای بیوشیمی بالینی
 • دکترای سم شناسی
 • دکترای باکتری شناسی پزشکی
 • دکترای اقتصاد سلامت
 • دکترای ایمنی شناسی پزشکی
 • دکترای مهندسی بافت
 • دکترای پزشکی مولکولی
 • دکترای ژنتیک پزشکی
 • دکترای فارماکولوژي
 • دکترای بیولوژی تولید مثل
 • دکترای انگل شناسی پزشکی
 • دکترای زیست فناوری پزشکی
 • دکترای انگل شناسی پزشکی
 • دکترای خون شناسی آزمایشگاهی

بیشتر بخوانید: تحصیل کارشناسی در کانادا ، کارشناسی ارشد در کانادا ، تحصیل دکتری در کانادا

شهریه رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

موسسه فناوری دانشگاه انتاریو

رشته علوم آزمایشگاهی در سطح کارشناسی به‌صورت دوره ‌ای تمام ‌وقت در موسسه فناوری دانشگاه انتاریو ارائه می ‌شود. مدت ‌زمان این دوره 4 سال عنوان ‌شده است. با پشت سر گذاشتن این دوره اجازه ثبت ‌نام در آزمون انجمن علوم آزمایشگاهی کانادا را خواهید داشت.

دانشجویان از سال اول شرکت در این دوره تجربه حضور در آزمایشگاه ‌های شبیه‌ سازی را کسب خواهند کرد. به‌ علاوه، در این دانشگاه، به دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا در سال اول دروس شیمی، زیست ‌شناسی و علوم بهداشت تدریس خواهد شد.

در سال چهارم این دوره نیز به مدت 30 هفته دوره عملی ارائه خواهد شد. شهریه شرکت در این دوره برای دانشجویان بین ‌المللی در هر سال تحصیلی در حدود 31 هزار دلار کانادا اعلام‌ شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به آدرس سایت دانشگاه در این لینک مراجعه کنید.

دانشگاه آلبرتا

دوره کارشناسی در دانشگاه Alberta دوره ‌ای 4 ساله ذکرشده است. شهریه شرکت در دوره 17 هزار دلار کانادا برای دانشجویان بین ‌المللی عنوان ‌شده است. این دانشگاه که یکی از دانشگاه ‌های برتر در کشور کانادا محسوب می ‌شود، 38 هفته آموزش عملی را در سال سوم کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا برای دانشجویان در نظر گرفته است.

در صورت پذیرش در این دوره از دانشجویان خواسته می‌شود تا مبلغ 500 دلار کانادا را به‌ عنوان سپرده بانکی به پذیرش دانشگاه ارائه دهند. همچنین، شرکت در دوره کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی در دانشگاه آلبرتا کانادا شهریه ‌ای معادل با شهریه سایر دوره‌ های کارشناسی در این دانشگاه دارد.

شهریه با توجه به واحد درسی و اینکه در کدام ترم تحصیلی ثبت ‌نام می ‌کنید برای دانشجویان بین ‌المللی و متقاضیانی که اقامت کانادا را دارند متفاوت است که برای دریافت جزئیات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید.

دانشگاه نیوبرانزویک

دوره کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا نیوبرانزویک، نیازمند شهریه ‌ای در حدود 29 هزار دلار کانادا الی 36 هزار دلار کانادا است که دانشجویان بین ‌المللی برای شرکت در این دوره باید آن را پرداخت نمایند. برای دریافت جزئیات بیشتر با واحد دانشگاهی تماس بگیرید.

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

بورسیه تحصیلی رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

دانشگاه‌ ها و مراکز آموزشی کانادا برای رفاه حال دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته‌ های مختلف، بورسیه‌ هایی را برای آن ها در نظر می ‌گیرند. گاهی بورسیه‌ تحصیلی کانادا تمام هزینه ‌های شخصی و تحصیلی را پوشش داده و گاهی بخشی از هزینه ‌ها را تقبل می‌ کند.

لازم به ذکر است که در هر صورت برای هر بورسیه شرایط و ضوابطی لازم است تا دانشجو جزو افراد واجد الشرایط قرار گیرد. برخی از این بورسیه‌ ها عبارت اند از:

 • بورسیه ‌های تشویقی

   برای دانشجویان استعداد درخشان و معدل بالا

 • بورسیه‌ های ورودی

  برای دانشجویان جدید الورود و سال اولی

 • بورسیه‌ های تحقیقاتی یا RA

   برای دانشجویانی که به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات علمی می ‌پردازند

 • بورسیه ‌های دستیار مدرس یا TA

  برای دانشجویانی که به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می ‌پردازند

 • بورسیه ‌های کارآموزی

  برای دانشجویانی که مشتاق انجام کار های پاره وقت در کنار تحصیل خود هستند

لازم به ذکر است که دانشجویان می ‌توانند علاوه بر بورسیه‌ ها و کمک‌ هزینه ‌های تحصیلی، وام‌ دانشجویی کانادا را نیز از صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه های کانادا دریافت کنند.

بورسیه هایی که شما واجد الشرایط آن هستید!

برای کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات دقیق در مورد بورسیه های تحصیلی با توجه به رشته، مقطع و دانشگاه مورد نظر خود در کانادا می توانید به سایت های زیر مراجعه فرمایید.

findaphd.com

انواع پوزیشن های PHD و فاندهای تحصیلی را از این بانک اطلاعاتی بیابید.

findamasters.com

انواع پوزیشن های مقطع کارشناسی ارشد و فاندهای تحصیلی را از این بانک اطلاعاتی بیابید.

www.scholarships.com

با بورسیه های به روز در دانشگاه های سراسر جهان آشنا شوید.

 scholarshipportal

اسکالرشیپ، گرانت، فلوشیپ و فاندهای تحصیلی در دانشگاه های سراسر جهان را از این سایت بیابید.

scholarship-positions

این وب سایت برای دانشجویان بین المللی در راستای اپلای و یافتن کمک هزینه های تحصیلی طراحی شده است.

scholarshipscanada.com

با بورسیه های موجود در کشور کانادا آشنا شوید.

scholarships.universitystudy.ca

با انواع بورسیه های موجود در دانشگاه های کانادا آشنا شوید.

idp.com

با ذکر نام دانشگاه و رشته تحصیلی خود از بورسیه ها و خدمات دانشجویی دانشگاه های کانادا مطلع شوید.

opportunitydesk

با 5000 بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مختلف کانادا آشنا شوید.

wemakescholars.com

از بیش از 155 بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در مقطع دکتری در کشور کانادا مطلع شوید.

scholars4dev

فهرستی به روز از بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی در دانشگاه های سراسر جهان را بیابید.

آینده شغلی رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

علوم آزمایشگاه در کانادا فرصت شغلی بسیار خوبی را در اختیار علاقه مندان به تحصیل و کار در این رشته قرار می دهد. افراد بسته به حوزه علاقه مندی خود می توانند در صنایع غذایی و دارویی، آزمایشگاه های دولتی و خصوصی، پایگاه های انتقال خون، مراکز تحقیقاتی و پزشکی قانونی مشغول به کار شوند.

خوشبختانه میزان اشتغال در این رشته هنوز اشباع نشده است به همین علت فارغ التحصیلان از آینده کاری خوبی بر خوردار خواهند بود.

مهاجرت متخصصان علوم آزمایشگاهی به کانادا

نهادهای نظارتی استانی کانادا، قوانین و مقررات خاصی را برای ورود به این حرفه در نظر گرفته اند که برای افراد واجد شرایط مجوز کار به عنوان متخصص علوم آزمایشگاهی را صادر کنند. طبق قانون، تنها در صورت کسب مجوز می توانید در استان های مختلف این کشور مشغول به کار شوید.

انجمن علوم آزمایشگاهی پزشکی کانادا (CSMLS) یک نهاد ملی صدور گواهی های آزمایشگاه پزشکی و دستیاران پزشکی است که با دیگر نهادهای نظارتی استان ها کار می کند و افراد واجد شرایط و دارای صلاحیت را تائید می کند. این گواهی ها در سراسر کانادا معتبر هستند و به رسمیت شناخته می شوند.

اقدامات لازم مهاجران پیش از ورود به کشور کانادا

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زندگی در کشور کانادا روی این لینک کلیک کنید تا اطلاعاتی در خصوص مدارک بین المللی در کانادا و بازار کار رشته علوم‌ آزمایشگاهی در کشور بیشتر بدانید.

 • با CSMLS و نهاد نظارتی استانی یا سرزمینی در منطقه ای که قصد سکونت و کار دارید تماس بگیرید. بدانید چه روشی را باید دنبال کنید و هزینه و زمان لازم برای گرفتن مجوز را بدانید. همچنین بپرسید که چه اقداماتی را باید قبل و بعد از مهاجرت انجام دهید.
 • قبل از ورود به کانادا، ارزیابی قبلی خود (PLA) را با CSMLS شروع کنید PLA مدارک تحصیلی، یادگیری عملی، پیشرفت حرفه ای و سابقه کار شما را ارزیابی می کند تا مدرک شما را با استانداردهای ملی کانادا برای تکنسین های آزمایشگاه پزشکی تعیین کند.
 • برای واجد شرایط بودن مهاجرت به کشور کانادا، بسته به استان مقصد خود باید به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید.
 • مدارک رسمی تحصیل، کار و هویت خود را پیش از ورود به کشور کانادا تهیه کنید. هنگامی که با CSMLS یا کالج های نظارتی تماس می گیرید، تحقیق کنید چه اسنادی را برای اشتغال یا ادامه تحصیل نیاز دارید
 • در مورد چگونگی حرفه تکنسین آزمایشگاه پزشکی در کانادا تحقیق کنید و سعی داشته باشید تا با روش ها و قوانین حرفه خود در استان مورد نظر آشنا شوید.
 • نام شغل خود را در کانادا بدانید و لیستی از کارفرمایان احتمالی تهیه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

گرایش های رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

خون شناسی

هماتولوژي یا خون شناسی، شاخه ای از رشته پزشکی و از زیر مجموعه های علوم آزمایشگاهی است که با مطالعه علت، پیش آگاهی، درمان و پیشگیری از بیماری های مربوط به خون در ارتباط است.

خون شناسی شامل درمان بیماریی هایی است که بر خون و اجزای آن تاثیر می گذارد مانند سلول های خونی، مغز استخوان، پلاکت ها، رگ های خونی و… . این بیماری ها ممکن است هموفیلی، لخته شدن خون، سرطان خون و … باشد.

اطلاعات بیشتر در خصوص این رشته را از این سایت مطالعه فرمایید.

باکتری شناسی

رشته باکتری شناسی یکی از تخصصی ترین رشته های زیست شناسی و از مهمترین گرایش های علوم آزمایشگاهی به شمار می رود و با بوم شناسی، ژنتیک، مورفولوژی و بیوشیمی باکتری سروکار دارد. این رشته شامل شناسایی، طبقه بندی و ارزیابی گونه های باکتریایی است.

اطلاعات بیشتر در خصوص این رشته را از این سایت مطالعه فرمایید.

بیوشیمی بالینی

بیوشیمی بالینی که با نام های بیوشیمی پزشکی، آسیب شناسی شیمیایی و شیمی خون نیز شناخته می شود، شامل استفاده از تکنیک های مختلف بیوشیمی برای ارزیابی و تشخیص بسیاری از بیماری ها است. بانکداری خونی، هماتولوژی، آسیب شناسی پزشکی قانونی، آسیب شناسی شیمیایی و آسیب شناسی کودکان مهمترین حوزه های مطالعاتی رشته بیوشیمی بالینی است.

اطلاعات بیشتر در این خصوص را از این سایت مطالعه فرمایید.

میکروب شناسی

میکروبیولوژی، شامل مطالعه میکروارگانیسم ها، تک سلولی ها، چند سلولی ها یا فاقد سلولی ها است.

میکروب شناسی شامل زیرشاخه های متعددی از جمله ویروس شناسی، باکتری شناسی، قارچ شناسی، ایمونولوژی و انگل است. متخصص میکروب شناسی با مطالعه میکروب های موجود در سلول های خونی فرد بیمار، او را از وجود بیماری آگاه می سازد.

اطلاعات بیشتر در این خصوص را از این سایت مطالعه فرمایید.

سم شناسی

رشته سم شناسی، با رشته های زیست شناسی، شیمی و داروسازی ارتباط بسیار نزدیکی دارد و شامل بررسی و شناسایی تاثیرات مواد شیمیایی و سمی بر بدن موجودات زنده است. در حال حاضر سم شناسی در زمینه تحقیقات سرطان نقش دارد، زیرا برخی از سموم می توانند به عنوان داروهایی برای از بین بردن سلول های تومور استفاده شوند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته سم شناسی، روی این لینک کلیک کنید.

قارچ شناسی

رشته قارچ شناسی شامل مطالعه خصوصیات ژنتیکی و بیوشیمی انواع قارچ ها است. متخصصان قارچ شناسی، به طبقه بندی و ارزیابی انواع قارچ ها می پردازند.

انگل شناسی

رشته انگل شناسی ترکیبی از رشته های زیست سلولی، بیوانفورماتیک، ایمونولوژی، ژنتیک، تکامل و بوم شناسی است. این رشته به بررسی انگل ها، میزبان آن ها و رابطه بین آن ها می پردازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه فرمایید.

ویزای همراه علوم آزمایشگاهی در کانادا

کشور کانادا شرایطی را برای متقاضیان تحصیل در کشور کانادا فراهم کرده است که خانواده یا همسر فرد دانشجو در طول تحصیل متقاضی می توانند در کانادا زندگی کنند.

ویزای همراه دانشجویی می توانند به دو صورت درخواست شود:

منتظر استادی پرمیت خود بمانید و بعد از دریافت ویزای تحصیلی برای اعضای خانواده و یا همسرتان اقدام به درخواست ویزا کنید.

کلیه کارهای مربوط به اخذ ویزا را به صورت همزمان با اعضای خانوادتان انجام دهید.

توجه داشته باشید که شما می توانید Study Permit‌ بگیرید و فرد همراه شما می تواند Work Permit بگیرد و در کشور کانادا کار کند.

درباره ویزای همراه کانادا بیشتر بخوانید.

کد مشاغل رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

کد شغلی برای رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا با عنوان (Medical laboratory technologists) بر اساس طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، 3211 عنوان‌ شده است. هر چند با توجه به فرصت ‌های شغلی که یک فارغ‌التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا پیش روی خود دارد می‌ تواند در موقعیت‌ ها و محیط‌ های مختلف کاری مشغول به کار شود

الزامات کار علوم آزمایشگاهی در کانادا

 • باید حداقل ۲ سال تحصیلات علوم‌ آزمایشگاهی داشته باشید.
 • حداقل ۱ سال سابقه کار در آزمایشگاه داشته باشید.
 • مسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشید.
 • باید مدارک عدم سوء سابقه ارائه دهید.

علاوه بر الزامات بالا باید توانایی انجام وظایف زیر را داشته باشید:

 • باید بتوانید تجهیزات آزمایشگاهی را تنظیم، راه اندازی و نگهداری کنید.
 • تجزیه و تحلیل شیمیایی خون، ادرار، مایعات مغزی نخاعی و سایر مایعات بدن را انجام دهید.
 • سلول های خون و سایر بافت ها را مطالعه کنید تا ارتباط آن ها با شرایط مختلف فیزیولوژیکی و پاتولوژیک مشخص شود.
 • با استفاده از تکنیک هایی برای نشان دادن عناصر خاص بافت سلولی یا سایر خصوصیات، مقاطع بافتی را برای معاینات میکروسکوپی آماده کنید
 •  آزمایش خون گروه، نوع و سازگاری را برای اهداف انتقال خون انجام دهید که روش هایی را برای تجزیه و تحلیل نمونه ها و آزمایش های آزمایشگاهی پزشکی ایجاد کنید.
 •  ارزیابی کنترل کیفیت روش های آزمایشگاهی را انجام دهید
 •  دانش شما در طی کالبد شکافی ممکن است به آسیب شناسان کمک کند.

ثبت نام فارغ التحصیلان علوم آزمایشگاهی خارجی برای کار در کانادا

علاقه مندان به کار کردن در کانادا به عنوان تکنسین علوم‌ آزمایشگاهی باید حتما مدرک زبان معتبر مانند ‌آیلتس داشته باشند و مدرک تحصیلی خود را معادل سازی کنند. در صورتی که در استان های فرانسوی زبان کانادا مانند کبک اپلای می کنید، داشتن مدرک زبان فرانسوی اجباری است.

در صورتی که بتوانید با یک کارفرمای معتبر در حوزه علوم آزمایشگاهی ارتباط برقرار کنید و جاب آفر کانادا دریافت کنید، روند پذیرش شما بهتر می شود.

شرح وظایف علوم آزمایشگاهی در کانادا

 • گرفتن نمونه خون به گونه ای که فرد بیمار حداقل درد را داشته باشد.
 • بررسی خون، ادرار، مدفوع فرد بیمار در آزمایشگاه
 • نظارت بر نحوه صحیح انجام آزمایش
 • کنترل بیمار برای انجام صحیح شرایط آزمایش از جمله ناشتا بودن یا عدم داشتن استرس و بر هم خوردن هورمون های بدن قبل از آزمایش
 • استفاده از میکروسکوپ، دستگاه شمارنده سلول و سایر تجهیزات آزمایشگاهی
 • شمارش سلول های بدن برای یافتن سلول های غیر طبیعی و تشخیص سرطان یا کم خونی
 • نظارت بر کار تکنسین های آزمایشگاه

تحصیل رایگان رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

دانشجویان بین المللی علوم‌ آزمایشگاهی در کانادا طبق شرایط خاصی می توانند از وام های دانشجویی، بورسیه ها و کمک هزینه های دانشجویی برای شهریه دانشگاه استفاده کنند.

تحصیل رایگان مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی

دانشجویان مقطع کارشناسی با بالا بودن معدل خود می توانند از بورسیه ها و کمک هزینه های علوم‌ آزمایشگاهی برای کاهش هزینه های خود استفاده کنند. دانشگاه های کم هزینه با شهریه پایین تقریبا ۵۰۰۰ دلار در سال پرداخت می کنند.

تحصیل رایگان مقطع کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی

افراد با داشتن معدل بسیار بالا، رزومه قوی، چاپ مقالات علمی، بالا بودن نمره مدرک زبان و داشتن توصیه نامه از مقطع تحصیلی قبلی می توانند واجد شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی شوند.

تحصیل رایگان مقطع دکترا علوم آزمایشگاهی

دانشجویان برتر مقطع دکترا می توانند از بورسیه های تحصیلی علوم آزمایشگاهی استفاده کنند و حتی برخی از دانشگاه ها امکانات فول فاند را در اختیار دانشجویان دکترای خود قرار می دهد.

دانشجویان علاوه بر استفاده از فاندها و کمک هزینه های تحصیلی، می توانند از طریق کار پاره وقت (در داخل یا خارج از دانشگاه) بخشی از هزینه های خود را تامین کنند و یا اینکه طبق شرایط خاصی از وام های دانشجویی استفاده کنند.

کار حین تحصیل رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

دانشجویان رشته علوم‌ آزمایشگاهی طبق شرایط خاصی می توانند در کنار تحصیل خود نیز یک کار پاره وقت داشته باشند تا علاوه بر تامین بخشی از هزینه های زندگی خود، تجربه کاری در زمینه رشته تخصصی خود را به دست بیاورند.

کار در کنار تحصیل معمولا به صورت یکی از موارد زیر است:

کار در پردیس دانشگاه

دانشجویان رشته علوم‌ آزمایشگاهی با داشتن Study Permit می توانند در بخش های مختلف دانشگاهی مشغول به کار شوند. کار آنها ممکن است کاملا مرتبط با رشته آنها یعنی در آزمایشگاه دانشگاه صورت بگیرد و یا فرد در بخش های دیگری مانند کتابخانه کار کند. بسیاری دیگر از دانشجویان در کنار اساتید خود کار می کنند و به آنها در امر تحقیقات کمک می کنند.

کار در خارج از پردیس دانشگاه

برای کار در خارج از پردیس دانشگاه به عنوان مثال کار در آزمایشگاه های موجود در شهر باید حتما Work Permit داشته باشید تا اجازه کار به شما دهند. به طور کلی شما باید دانشجوی تمام وقت باشید و با داشتن ورک پرمیت می توانید ۲۰ ساعت در هفته کار کنید.

درباره کار دانشجویی در کانادا بخوانید.

توانایی ها و مهارت های مورد نیاز برای کار به عنوان متخصص علوم آزمایشگاهی در کانادا

لیست توانایی ها و مهارت های مورد نیاز

ارتباط موثر

 • متخصصان آزمایشگاه پزشکی باید با تکنسین ها و دستیاران تحقیقاتی که بر آنها نظارت می کنند ارتباط موثر برقرار کنند.
 • باید بتوانند به منظور ایجاد مشارکت یا همکاری با یکدیگر، با سایر تکنسین ها ارتباط برقرار کنند.
 • هنگامی که یک آزمایش به نتیجه رسید، فرد باید آن را بنویسد و از نتایج آن ها دفاع کند.
 • آن ها همچنین باید بتوانند آنچه را انجام دادند توضیح دهند تا آزمایش مجدداً تکرار شود و نتایج بدست آمده برای اهداف تأییدی، اعلام شود.

توانایی تفکر انتقادی

در علم، معمولاً بیش از یک راه برای حل مسئله وجود دارد. یک متخصص آزمایشگاه پزشکی برای انتخاب راهی که منطقی باشد، باید طیف وسیعی از امکانات را بررسی کند و از مهارت های تفکر انتقادی آن ها استفاده کند.

مهارت های تجزیه و تحلیل داده ها

بیشتر آزمایش ها داده های زیادی را به همراه دارد. متخصص آزمایشگاه پزشکی برای مدیریت داده ها و نتیجه گیری از آن ها نیاز به مهارت در چندین روش تجزیه و تحلیل داده ها دارد. بیشتر تجزیه و تحلیل داده ها با کمک نرم افزار کامپیوتر انجام می شود.

 افراد باید در یک یا چند برنامه نرم افزاری آماری مانند STATA ،SAS یا SPSS مهارت داشته باشند.

تصمیم گیری سریع

طبق اداره آمار کار، یک متخصص موفق آزمایشگاه پزشکی همچنین باید مهارت تصمیم گیری سریع داشته باشد. در مواقع حساس یک آزمایش، توانایی تصمیم گیری سریع اما با برنامه ریزی منطقی می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

متخصص آزمایشگاه پزشکی باید از اطلاعات عینی در روند تصمیم گیری خود استفاده کند. آن ها همچنین باید بتوانند فرایندی را که برای تصمیم گیری خاص استفاده کرده اند مستند سازند. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد با استدلال های منطقی که معنای علمی دارند، از تصمیم خود دفاع کنند.

مهارت های مشاهده

متخصصان آزمایشگاه پزشکی باید بتوانند حتی کوچکترین تغییرات را در یک نمونه یا نتیجه آزمایش مشاهده کنند. آن ها باید این کار را با چشم خود انجام دهند، نه فقط با کمک نرم افزار یا دستگاه های آزمایشگاهی. استفاده از میکروسکوپ ممکن است به آنها در انجام مشاهدات دقیق کمک کند.

زمینه های کاری علوم آزمایشگاهی در کانادا

 • متخصصان آزمایشگاه پزشکی در بیمارستان ها، کلینیک ها
 • آزمایشگاه های پزشکی قانونی یا بهداشت عمومی
 • صنایع دارویی
 • شرکت های بیوتکنولوژی
 • کلینیک های دامپزشکی
 • موسسات تحقیقاتی
 • آزمایشگاه مخصوص انتقال خون
 • آزمایشگاه های بالینی
 • کارخانه های تولید وسایل آزمایشگاهی

جدول اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا

(جهت مشاهده همه ستون های جدول درون موبایل، جدول را به راست بکشید)

دانشگاه/وبسایتبرنامه هاددلاینتوضیحات
اپلیکیشن
الزاماتشهریهبورسیه‌ها
و جوایز
وبسایت دانشگاه تورنتوبرنامه های دانشگاه تورنتوددلاین دانشگاه تورنتوتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه تورنتوالزامات دانشگاه تورنتوبورسیه ها و جوایز دانشگاه تورنتو
وبسایت دانشگاه بریتیش کلمبیابرنامه های دانشگاه بریتیش کلمبیاددلاین دانشگاه بریتیش کلمبیاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه بریتیش کلمبیاالزامات دانشگاه بریتیش کلمبیاشهریه دانشگاه بریتیش کلمبیابورسیه ها و جوایز دانشگاه بریتیش کلمبیا
وبسایت دانشگاه مک گیلبرنامه های دانشگاه مک گیلددلاین دانشگاه مک گیلتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مک گیلالزامات دانشگاه مک گیلشهریه دانشگاه مک گیلبورسیه ها و جوایز دانشگاه مک گیل
وبسایت دانشگاه مک مستربرنامه های دانشگاه مک مستر
وبسایت دانشگاه مونترالبرنامه های دانشگاه مونترالددلاین دانشگاه مونترالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مونترالالزامات دانشگاه مونترالبورسیه ها و جوایز دانشگاه مونترال
وبسایت دانشگاه آلبرتابرنامه های دانشگاه آلبرتاددلاین دانشگاه آلبرتاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آلبرتاالزامات دانشگاه آلبرتاشهریه دانشگاه آلبرتابورسیه ها و جوایز دانشگاه آلبرتا
وبسایت دانشگاه اتاوابرنامه های دانشگاه اتاواددلاین دانشگاه اتاواتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه اتاواالزامات دانشگاه اتاواشهریه دانشگاه اتاوابورسیه ها و جوایز دانشگاه اتاوا
وبسایت دانشگاه سایمون فریزربرنامه های دانشگاه سایمون فریزرددلاین دانشگاه سایمون فریزرالزامات دانشگاه سایمون فریزر
وبسایت دانشگاه واترلوبرنامه های دانشگاه واترلوددلاین دانشگاه واترلوتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه واترلوالزامات دانشگاه واترلوشهریه دانشگاه واترلوبورسیه ها و جوایز دانشگاه واترلو
وبسایت دانشگاه وسترن انتاریوددلاین دانشگاه وسترن انتاریوالزامات دانشگاه وسترن انتاریوشهریه دانشگاه وسترن انتاریوبورسیه ها و جوایز دانشگاه وسترن انتاریو
وبسایت دانشگاه دالهاوزیبرنامه های دانشگاه دالهاوزیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه دالهاوزیالزامات دانشگاه دالهاوزیبورسیه ها و جوایز دانشگاه دالهاوزی
وبسایت دانشگاه لاوالبرنامه های دانشگاه لاوالددلاین دانشگاه لاوالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه لاوالالزامات دانشگاه لاوالشهریه دانشگاه لاوالبورسیه ها و جوایز دانشگاه لاوال
وبسایت دانشگاه کویینزبرنامه های دانشگاه کویینزددلاین دانشگاه کویینزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کویینزالزامات دانشگاه کویینزشهریه دانشگاه کویینزبورسیه ها و جوایز دانشگاه کویینز
وبسایت دانشگاه مانیتوبابرنامه های دانشگاه مانیتوباددلاین دانشگاه مانیتوباشهریه دانشگاه مانیتوبابورسیه ها و جوایز دانشگاه مانیتوبا
وبسایت دانشگاه ویکتوریابرنامه های دانشگاه ویکتوریاددلاین دانشگاه ویکتوریاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ویکتوریاالزامات دانشگاه ویکتوریاشهریه دانشگاه ویکتوریابورسیه ها و جوایز دانشگاه ویکتوریا
وبسایت دانشگاه یورکبرنامه های دانشگاه یورکددلاین دانشگاه یورکتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه یورکالزامات دانشگاه یورکشهریه دانشگاه یورکبورسیه ها و جوایز دانشگاه یورک
وبسایت دانشگاه گوئلفبرنامه های دانشگاه گوئلفددلاین دانشگاه گوئلفتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه گوئلفالزامات دانشگاه گوئلفشهریه دانشگاه گوئلفبورسیه ها و جوایز دانشگاه گوئلف
وبسایت دانشگاه ساسکاچوانبرنامه های دانشگاه ساسکاچوانددلاین دانشگاه ساسکاچوانتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ساسکاچوانالزامات دانشگاه ساسکاچوانشهریه دانشگاه ساسکاچوانبورسیه ها و جوایز دانشگاه ساسکاچوان
وبسایت دانشگاه کارلتونبرنامه های دانشگاه کارلتونددلاین دانشگاه کارلتونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کارلتونشهریه دانشگاه کارلتونبورسیه ها و جوایز دانشگاه کارلتون
وبسایت دانشگاه کنکوردیابرنامه های دانشگاه کنکوردیاددلاین دانشگاه کنکوردیاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کنکوردیاالزامات دانشگاه کنکوردیاشهریه دانشگاه کنکوردیابورسیه ها و جوایز دانشگاه کنکوردیا
وبسایت دانشگاه مموریال نیوفاندلندبرنامه های دانشگاه مموریال نیوفاندلندددلاین دانشگاه مموریال نیوفاندلندتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مموریال نیوفاندلندالزامات دانشگاه مموریال نیوفاندلندشهریه دانشگاه مموریال نیوفاندلندبورسیه ها و جوایز دانشگاه مموریال نیوفاندلند
وبسایت دانشگاه تکنولوژی انتاریوبرنامه های دانشگاه تکنولوژی انتاریوددلاین دانشگاه تکنولوژی انتاریوتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه تکنولوژی انتاریوالزامات دانشگاه تکنولوژی انتاریوشهریه دانشگاه تکنولوژی انتاریوبورسیه ها و جوایز دانشگاه تکنولوژی انتاریو
وبسایت دانشگاه کبک مونترالبرنامه های دانشگاه کبک مونترالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک مونترالالزامات دانشگاه کبک مونترالشهریه دانشگاه کبک مونترالبورسیه ها و جوایز دانشگاه کبک مونترال
وبسایت دانشگاه رجاینابرنامه های دانشگاه رجایناددلاین دانشگاه رجایناتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه رجایناالزامات دانشگاه رجایناشهریه دانشگاه رجاینابورسیه ها و جوایز دانشگاه رجاینا
وبسایت دانشگاه وینزوربرنامه های دانشگاه وینزورالزامات دانشگاه وینزورشهریه دانشگاه وینزوربورسیه ها و جوایز دانشگاه وینزور
وبسایت دانشگاه لیکهدبرنامه های دانشگاه لیکهدددلاین دانشگاه لیکهدتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه لیکهدالزامات دانشگاه لیکهدشهریه دانشگاه لیکهدبورسیه ها و جوایز دانشگاه لیکهد
وبسایت دانشگاه رایرسونبرنامه های دانشگاه رایرسونددلاین دانشگاه رایرسونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه رایرسونالزامات دانشگاه رایرسونشهریه دانشگاه رایرسونبورسیه ها و جوایز دانشگاه رایرسون
وبسایت دانشگاه سنت فرانسیس خاویربرنامه های دانشگاه سنت فرانسیس خاویرددلاین دانشگاه سنت فرانسیس خاویرتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت فرانسیس خاویرالزامات دانشگاه سنت فرانسیس خاویرشهریه دانشگاه سنت فرانسیس خاویربورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت فرانسیس خاویر
وبسایت دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیبرنامه های دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیددلاین دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیالزامات دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیشهریه دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیبورسیه ها و جوایز دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی
وبسایت دانشگاه شربروکتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه شربروک
وبسایت دانشگاه کلگریبرنامه های دانشگاه کلگریددلاین دانشگاه کلگریتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کلگریالزامات دانشگاه کلگریشهریه دانشگاه کلگریبورسیه ها و جوایز دانشگاه کلگری
وبسایت دانشگاه براکبرنامه های دانشگاه براکددلاین دانشگاه براکتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه براکالزامات دانشگاه براکشهریه دانشگاه براکبورسیه ها و جوایز دانشگاه براک
وبسایت دانشگاه آکادیابرنامه های دانشگاه آکادیاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آکادیاشهریه دانشگاه آکادیابورسیه ها و جوایز دانشگاه آکادیا
وبسایت دانشگاه آلگومابرنامه های دانشگاه آلگوماددلاین دانشگاه آلگوماتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آلگوماالزامات دانشگاه آلگوماشهریه دانشگاه آلگومابورسیه ها و جوایز دانشگاه آلگوما
وبسایت دانشگاه آتاباسکابرنامه های دانشگاه آتاباسکاددلاین دانشگاه آتاباسکاتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آتاباسکاالزامات دانشگاه آتاباسکاشهریه دانشگاه آتاباسکابورسیه ها و جوایز دانشگاه آتاباسکا
وبسایت دانشگاه بوثبرنامه های دانشگاه بوثددلاین دانشگاه بوثتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه بوثالزامات دانشگاه بوثشهریه دانشگاه بوثبورسیه ها و جوایز دانشگاه بوث
وبسایت دانشگاه براندونبرنامه های دانشگاه براندونددلاین دانشگاه براندونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه براندونالزامات دانشگاه براندونشهریه دانشگاه براندونبورسیه ها و جوایز دانشگاه براندون
وبسایت دانشگاه منونایتبرنامه های دانشگاه منونایتددلاین دانشگاه منونایتتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه منونایتالزامات دانشگاه منونایتشهریه دانشگاه منونایتبورسیه ها و جوایز دانشگاه منونایت
وبسایت دانشگاه کیپ برتونبرنامه های دانشگاه کیپ برتونددلاین دانشگاه کیپ برتونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کیپ برتونالزامات دانشگاه کیپ برتونشهریه دانشگاه کیپ برتونبورسیه ها و جوایز دانشگاه کیپ برتون
وبسایت دانشگاه کپیلانوبرنامه های دانشگاه کپیلانوتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کپیلانوالزامات دانشگاه کپیلانوشهریه دانشگاه کپیلانوبورسیه ها و جوایز دانشگاه کپیلانو
وبسایت دانشگاه کراندالبرنامه های دانشگاه کراندالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کراندالالزامات دانشگاه کراندالشهریه دانشگاه کراندالبورسیه ها و جوایز دانشگاه کراندال
وبسایت کالج دانشگاهی دومینیکنالزامات کالج دانشگاهی دومینیکنشهریه کالج دانشگاهی دومینیکنبورسیه ها و جوایز کالج دانشگاهی دومینیکن
وبسایت دانشگاه هنر و طراحی امیلی کاربرنامه های دانشگاه هنر و طراحی امیلی کارددلاین دانشگاه هنر و طراحی امیلی کارتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه هنر و طراحی امیلی کارشهریه دانشگاه هنر و طراحی امیلی کاربورسیه ها و جوایز دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار
وبسایت دانشگاه فرست نیشنزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه فرست نیشنزبورسیه ها و جوایز دانشگاه فرست نیشنز
وبسایت کالج دانشگاهی هورنبرنامه های کالج دانشگاهی هورنددلاین کالج دانشگاهی هورنتوضیحات اپلیکیشن کالج دانشگاهی هورنالزامات کالج دانشگاهی هورنبورسیه ها و جوایز کالج دانشگاهی هورن
وبسایت دانشگاه کینگزوودبرنامه های دانشگاه کینگزوودتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کینگزوودالزامات دانشگاه کینگزوودشهریه دانشگاه کینگزوودبورسیه ها و جوایز دانشگاه کینگزوود
وبسایت دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنبرنامه های دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنددلاین دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنالزامات دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنشهریه دانشگاه پلی تکنیک کوانتلنبورسیه ها و جوایز دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن
وبسایت دانشگاه لارنتینبرنامه های دانشگاه لارنتینددلاین دانشگاه لارنتینتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه لارنتینالزامات دانشگاه لارنتینشهریه دانشگاه لارنتینبورسیه ها و جوایز دانشگاه لارنتین
وبسایت دانشگاه مک ایوانبرنامه های دانشگاه مک ایوانددلاین دانشگاه مک ایوان
وبسایت دانشگاه مونت آلیسونبرنامه های دانشگاه مونت آلیسونددلاین دانشگاه مونت آلیسونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مونت آلیسونالزامات دانشگاه مونت آلیسونشهریه دانشگاه مونت آلیسونبورسیه ها و جوایز دانشگاه مونت آلیسون
وبسایت دانشگاه مانت سنت وینسنتبرنامه های دانشگاه مانت سنت وینسنتددلاین دانشگاه مانت سنت وینسنتتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مانت سنت وینسنتشهریه دانشگاه مانت سنت وینسنتبورسیه ها و جوایز دانشگاه مانت سنت وینسنت
وبسایت دانشگاه مونت رویالبرنامه های دانشگاه مونت رویالددلاین دانشگاه مونت رویالتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مونت رویالالزامات دانشگاه مونت رویالشهریه دانشگاه مونت رویالبورسیه ها و جوایز دانشگاه مونت رویال
وبسایت موسسه تکنولوژی نیویورکبرنامه های موسسه تکنولوژی نیویورکددلاین موسسه تکنولوژی نیویورکتوضیحات اپلیکیشن موسسه تکنولوژی نیویورکالزامات موسسه تکنولوژی نیویورکشهریه موسسه تکنولوژی نیویورکبورسیه ها و جوایز موسسه تکنولوژی نیویورک
وبسایت دانشگاه نیپیسینگبرنامه های دانشگاه نیپیسینگددلاین دانشگاه نیپیسینگتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه نیپیسینگالزامات دانشگاه نیپیسینگشهریه دانشگاه نیپیسینگبورسیه ها و جوایز دانشگاه نیپیسینگ
وبسایت دانشگاه اکادبرنامه های دانشگاه اکادددلاین دانشگاه اکادتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه اکادالزامات دانشگاه اکادشهریه دانشگاه اکادبورسیه ها و جوایز دانشگاه اکاد
وبسایت دانشگاه ردیمربرنامه های دانشگاه ردیمرددلاین دانشگاه ردیمرتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ردیمرالزامات دانشگاه ردیمرشهریه دانشگاه ردیمربورسیه ها و جوایز دانشگاه ردیمر
وبسایت دانشگاه سنت پاولبرنامه های دانشگاه سنت پاولددلاین دانشگاه سنت پاولتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت پاولالزامات دانشگاه سنت پاولشهریه دانشگاه سنت پاولبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت پاول
وبسایت دانشگاه سنت ماریزبرنامه های دانشگاه سنت ماریزالزامات دانشگاه سنت ماریز
وبسایت دانشگاه سنت توماسددلاین دانشگاه سنت توماستوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت توماسالزامات دانشگاه سنت توماسشهریه دانشگاه سنت توماسبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت توماس
وبسایت دانشگاه سنت استفانزبرنامه های دانشگاه سنت استفانزددلاین دانشگاه سنت استفانزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت استفانزالزامات دانشگاه سنت استفانزشهریه دانشگاه سنت استفانزبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت استفانز
وبسایت کالج دانشگاهی کینگزبرنامه های کالج دانشگاهی کینگزددلاین کالج دانشگاهی کینگزتوضیحات اپلیکیشن کالج دانشگاهی کینگزالزامات کالج دانشگاهی کینگزشهریه کالج دانشگاهی کینگزبورسیه ها و جوایز کالج دانشگاهی کینگز
وبسایت دانشگاه کالج کینگزبرنامه های دانشگاه کالج کینگزددلاین دانشگاه کالج کینگزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کالج کینگزالزامات دانشگاه کالج کینگزشهریه دانشگاه کالج کینگزبورسیه ها و جوایز دانشگاه کالج کینگز
وبسایت دانشگاه تامسون ریورزبرنامه های دانشگاه تامسون ریورزددلاین دانشگاه تامسون ریورزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه تامسون ریورزالزامات دانشگاه تامسون ریورزشهریه دانشگاه تامسون ریورزبورسیه ها و جوایز دانشگاه تامسون ریورز
وبسایت دانشگاه ترنتبرنامه های دانشگاه ترنتددلاین دانشگاه ترنتتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ترنتالزامات دانشگاه ترنتشهریه دانشگاه ترنتبورسیه ها و جوایز دانشگاه ترنت
وبسایت دانشگاه ترینیتی وسترنبرنامه های دانشگاه ترینیتی وسترنددلاین دانشگاه ترینیتی وسترنتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ترینیتی وسترنالزامات دانشگاه ترینیتی وسترنشهریه دانشگاه ترینیتی وسترنبورسیه ها و جوایز دانشگاه ترینیتی وسترن
وبسایت کالج دانشگاهی تیندالبرنامه های کالج دانشگاهی تیندالددلاین کالج دانشگاهی تیندالتوضیحات اپلیکیشن کالج دانشگاهی تیندالالزامات کالج دانشگاهی تیندالشهریه کالج دانشگاهی تیندالبورسیه ها و جوایز کالج دانشگاهی تیندال
وبسایت دانشگاه مونکتونددلاین دانشگاه مونکتونتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه مونکتونالزامات دانشگاه مونکتونشهریه دانشگاه مونکتونبورسیه ها و جوایز دانشگاه مونکتون
وبسایت دانشگاه کبک اوتاوایسبرنامه های دانشگاه کبک اوتاوایسددلاین دانشگاه کبک اوتاوایستوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک اوتاوایسالزامات دانشگاه کبک اوتاوایسشهریه دانشگاه کبک اوتاوایسبورسیه ها و جوایز دانشگاه کبک اوتاوایس
وبسایت دانشگاه سنت بونیفیسبرنامه های دانشگاه سنت بونیفیسددلاین دانشگاه سنت بونیفیستوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت بونیفیسالزامات دانشگاه سنت بونیفیسشهریه دانشگاه سنت بونیفیسبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت بونیفیس
وبسایت دانشگاه کبک تراویس ریورزتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک تراویس ریورزشهریه دانشگاه کبک تراویس ریورزبورسیه ها و جوایز دانشگاه کبک تراویس ریورز
وبسایت دانشگاه کبک ریموسکیبرنامه های دانشگاه کبک ریموسکیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک ریموسکیالزامات دانشگاه کبک ریموسکیشهریه دانشگاه کبک ریموسکیبورسیه ها و جوایز دانشگاه کبک ریموسکی
وبسایت دانشگاه سنت آنبرنامه های دانشگاه سنت آنددلاین دانشگاه سنت آنتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه سنت آنالزامات دانشگاه سنت آنشهریه دانشگاه سنت آنبورسیه ها و جوایز دانشگاه سنت آن
وبسایت دانشگاه کبک چیکوتیمیبرنامه های دانشگاه کبک چیکوتیمیددلاین دانشگاه کبک چیکوتیمیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کبک چیکوتیمیالزامات دانشگاه کبک چیکوتیمیشهریه دانشگاه کبک چیکوتیمی
وبسایت دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکبرنامه های دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکددلاین دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکالزامات دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکشهریه دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبکبورسیه ها و جوایز دانشگاه آبیتیبی تمیسکامینگ کبک
وبسایت دانشگاه کانادا وستبرنامه های دانشگاه کانادا وستبرای اطلاع از ددلاین، با دفتر دانشگاه تماس بگیرید: تماس با دانشگاه کانادا وستتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه کانادا وستالزامات دانشگاه کانادا وستشهریه دانشگاه کانادا وستبورسیه ها و جوایز دانشگاه کانادا وست
وبسایت دانشگاه لتبریجبرنامه های دانشگاه لتبریجددلاین دانشگاه لتبریجتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه لتبریجبورسیه ها و جوایز دانشگاه لتبریج
وبسایت دانشگاه پرنس ادواردبرنامه های دانشگاه پرنس ادواردددلاین دانشگاه پرنس ادواردتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه پرنس ادواردالزامات دانشگاه پرنس ادواردشهریه دانشگاه پرنس ادواردبورسیه ها و جوایز دانشگاه پرنس ادوارد
وبسایت دانشگاه وینیپگبرنامه های دانشگاه وینیپگددلاین دانشگاه وینیپگتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه وینیپگالزامات دانشگاه وینیپگشهریه دانشگاه وینیپگ
وبسایت کالج دانشگاهی شمالبرنامه های کالج دانشگاهی شمالددلاین کالج دانشگاهی شمالتوضیحات اپلیکیشن کالج دانشگاهی شمالالزامات کالج دانشگاهی شمالشهریه کالج دانشگاهی شمال
وبسایت دانشگاه فریزر ولیبرنامه های دانشگاه فریزر ولیددلاین دانشگاه فریزر ولیتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه فریزر ولیالزامات دانشگاه فریزر ولیشهریه دانشگاه فریزر ولیبورسیه ها و جوایز دانشگاه فریزر ولی
وبسایت دانشگاه ونکوور آیلندبرنامه های دانشگاه ونکوور آیلندددلاین دانشگاه ونکوور آیلندتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ونکوور آیلندالزامات دانشگاه ونکوور آیلندشهریه دانشگاه ونکوور آیلند
وبسایت دانشگاه ویلفرد لوریهبرنامه های دانشگاه ویلفرد لوریهددلاین دانشگاه ویلفرد لوریهتوضیحات اپلیکیشن دانشگاه ویلفرد لوریهالزامات دانشگاه ویلفرد لوریهشهریه دانشگاه ویلفرد لوریهبورسیه ها و جوایز دانشگاه ویلفرد لوریه

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی

آزمون و خطا نکنید!

بجای صرف ساعات طولانی برای جستجو و انتخاب رشته و دانشگاه، به راحتی می توانید از کمک وکلای تحصیلی موسسه تراست بهره ببرید.

سوالات متداول

نمره زبان مورد نیاز برای رشته علوم آزمایشگاهی چند است؟

بیشتر دانشگاه های کانادا برای اثبات مهارت های زبانی دانشجویان بین المللی از آن ها نمره آزمون آیلتس را می خواهند. اگر شما هم از آن دسته از دانشجویانی هستید که می خواهید در دانشگاه های برتر کانادا به تحصیل در این رشته بپردازید، لازم است تا حداقل نمره 6.5 را کسب کرده باشید و نمره هیچکدام از مهارت های شما کمتر از 6 و در برخی از دانشگاه ها کمتر از 5 نباشد.

حداقل مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا چیست؟

داشتن حداقل ۲ الی ۳ توصیه نامه
ارائه انگیزه نامه
حداقل نمره ۳.۵ برای GPA
ارائه دستاوردهای علمی و دانشگاهی
ارائه کارهای پژوهشی و مطالعاتی
بالا بودن نمرات زیست شناسی، ریاضی، فیزیک و شیمی
اثبات تمکن مالی
اثبات مهارت های زبانی

بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا چگونه است؟

علوم آزمایشگاهی یکی از رشته های پر طرفدار است که از بازار کار خوبی برخوردار است. برخی از حوزه ها و جاهایی که می توان در آن مشغول به کار شد شامل موارد زیر است:
مراکز درمانی
بیمارستان ها
آزمایشگاه های مرجع
کلینیک ها
مطب های پزشک
آزمایشگاه های تحقیقاتی و دولتی
آزمایشگاه های دارویی

گرایش های مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم ازمایشگاهی کدام است؟

کارشناسی ارشد ویروس شناسی
کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی
کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی
کارشناسی ارشد انگل شناسی
کارشناسی ارشد ارزیابی فناوری سلامت
کارشناسی ارشد میکروب شناسی پزشکی
کارشناسی ارشد قارچ شناسی پزشکی
کارشناسی ارشد آمار زیستی
کارشناسی ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی
کارشناسی ارشد فیزیولوژي
کارشناسی ارشد علوم تغذیه
کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی
کارشناسی ارشد حشره شناسی

گرایش های مقطع دکتری در رشته علوم ازمایشگاهی کدام است؟

دکترای قارچ شناسی پزشکی
دکترای انفورماتیک پزشکی
دکترای ویروس شناسی پزشکی
دکترای بیوشیمی بالینی
دکترای سم شناسی
دکترای باکتری شناسی پزشکی
دکترای اقتصاد سلامت
دکترای ایمنی شناسی پزشکی
دکترای مهندسی بافت
دکترای پزشکی مولکولی
دکترای ژنتیک پزشکی
دکترای فارماکولوژي
دکترای بیولوژی تولید مثل
دکترای انگل شناسی پزشکی
دکترای زیست فناوری پزشکی
دکترای انگل شناسی پزشکی
دکترای خون شناسی آزمایشگاهی

چه دروسی در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا ارائه می شود؟

به طور کلی برخی از دروس رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا عبارت است از:
بهداشت عمومی و اپیدمیولوژی
آناتومی نظری و آناتومی عملی
خون شناسی
انگل شناسی
ایمنی شناسی پزشکی
میکروب شناسی
قارچ شناسی
سم شناسی
ژنتیک پزشکی
روش های کنترل کیفی در آزمایشگاه

چگونه می‌توانم یک متخصص علوم آزمایشگاهی در کانادا بشوم؟

شرایط استخدامی برای متخصصان رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا بدین‌صورت است که فرد متقاضی باید دارای یک مدرک تحصیلی در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا به‌اندازه 2 الی 3 سال تحصیل آکادمیک باشد. به‌علاوه، دوره کارورزی پس از تحصیلات دانشگاهی نیز موردنیاز است.  شخص متقاضی اشتغال در رشته علوم آزمایشگاهی درکانادا باید در انجمن نظارتی علوم آزمایشگاهی در کانادا (CSMLS) ثبت‌نام کرده باشد. کارفرماهای کانادایی عموماً داشتن مدرک از انجمن علوم آزمایشگاهی در کانادا را به‌عنوان یکی از شروط استخدامی اعلام می‌کنند.

تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا چقدر طول می‌کشد؟

برای به دست آوردن تخصص در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا لازم است تا یک مدرک 4 ساله از دانشگاه در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا و یا حداقل یک مدرک 2 یا 3 ساله دانشگاهی در این رشته به دست آورید. ادامه تحصیل در دوره‌ای 2 ساله در رشته‌ای مرتبط می‌تواند در به دست آوردن شغلی مناسب بسیار کمک‌ کننده باشد.

آیا تقاضا برای رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا وجود دارد؟

کانادا با کمبود نیروی متخصص در رشته علوم آزمایشگاهی روبه‌رو است. بر اساس اطلاعاتی که سایت job bank از رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا ارائه کرده است، در طی 10 سال آینده بین سالهای 2018 الی 2028 در کانادا، کمبود نیروی کاری در این حرفه وجود خواهد داشت. به‌گونه‌ای که فرصت‌های شغلی در طی سالهای اعلام‌شده به بیش از 20 هزار موقعیت شغلی برای متخصصان علوم آزمایشگاهی در کانادا خواهد رسید و تصور می‌شود میزان کمبود نیروی متخصص در این رشته در سال‌های آتی نیز ادامه داشته باشد. رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا مانند سایر رشته‌های حوزه بهداشت و درمان از میانگین داشتن فرصت‌های شغلی بیشتری در مقایسه با سایر مشاغل در کانادا برخوردار است.

درآمد یک دستیار رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا انتاریو چقدر است؟

بر اساس گزارشی که سایت erieri از درآمد دستیاران علوم آزمایشگاهی در انتاریو کانادا ارائه داده است، میانگین درآمد یک دستیار رشته علوم آزمایشگاهی در انتاریو کانادا در حدود 40 هزار دلار کانادا در سال و یا 19 دلار کانادا در هر ساعت عنوان‌شده است. تخمین زده می‌شود که یک دستیار علوم آزمایشگاهی در کانادا تا سال 2025 به میزان 12 درصد افزایش در حقوق را تجربه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.