مهندسی پزشکی در کانادا

دانشگاه های رشته مهندسی پزشکی در کانادا ، بورسیه تحصیلی رشته مهندسی پزشکی در کانادا و اخذ پذیرش

رشته مهندسی پزشکی در کانادا

تحصیل در رشته مهندسی پزشکی (Medical engineering) در کانادا به تربیت متخصصانی منجر می شود که از اصول مهندسی و مفاهیم طراحی، برای مقاصد بهداشت و درمان در حوزه پزشکی و زیست شناسی استفاده می کنند. البته مهندسی پزشکی با عنوان های Biomedical engineering (BME) ،Bioengineering و BioMed نیز شناخته می شود. بنابراین، به منظور بهبود در روند درمان، از دانش مهندسی در جهت کمک به تشخیص، نظارت و درمان بیماری ها استفاده می شود.

در حقیقت، رشته مهندسی پزشکی حوزه ای گسترده است که در هر یک از گرایش های آن به موضوعی خاص پرداخته می شود. برخی از گرایش های مهندسی پزشکی یا مهندسی زیست پزشکی عبارت هستند از: الکترونیک زیست پزشکی، زیست مواد، زیست شناسی محاسباتی، مهندسی ژنتیک و بافت و سلولی، تصویربرداری پزشکی، مهندسی پزشکی ارتوپدی و بیونانوفناوری.

در این مطلب قصد داریم تا ضمن بیان اهمیت تحصیل رشته مهندسی پزشکی در کانادا، به معرفی برترین دانشگاه های کانادا برای ادامه تحصیل در این رشته بپردازیم. در ادامه با بیان برخی از مهم ترین شرایط تحصیل در این رشته، موضوعات مختلف دیگری نظیر مسیر شغلی و کد شغلی رشته مهندسی پزشکی در طبقه بندی ملی مشاغل کانادا، درآمد متخصصان این رشته و برخی سوالات مرتبط دیگر نیز، برای شما عزیزان آورده شده است.

همچنین درباره تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا ، شرط معدل برای تحصیل در کانادا و مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا بخوانید.

اهمیت رشته مهندسی پزشکی در کانادا

در حقیقت، افزایش کاربرد ماشین آلات و فناوری در جنبه های مختلف زندگی روزانه، در حوزه بهداشت و درمان نیز تأثیر گذار بوده است. به همین دلیل است که نیاز به رشته مهندسی پزشکی، به خوبی در زمینه پزشکی نیز احساس می شود. مفاهیمی مانند اعضای مصنوعی، ربات های جراح، برخی از انواع داروهای جدید و دیالیز کلیه ها از جمله موضوعاتی هستند که، به طور مستقیم نتیجه ی فعالیت متخصصان در حوزه مهندسی پزشکی یا زیست پزشکی است. این فعالیت ها به منظور پاسخ دادن به بخشی از نیاز های پزشکی و حفظ جان انسان ها صورت گرفته است. با توجه به افزایش جمعیت در کشور کانادا، یکی از رشته هایی که در حوزه پزشکی مورد نیاز است، رشته مهندسی پزشکی است.

درباره اپلای مهندسی پزشکی، مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا ، ددلاین دانشگاه های کانادا و بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل بخوانید.

اهمیت رشته مهندسی پزشکی در کانادا

دانشگاه های دارای رشته مهندسی پزشکی در کانادا

تحصیل رشته مهندسی پزشکی (Bioengineering) در کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی امکان پذیر است. در ادامه برخی از دانشگاه های برتر برای اپلای رشته مهندسی پزشکی در کانادا معرفی شده است:

  • دانشگاه اتاوا

هر سال دانشجویان از بیش از 150 کشور جهان ادامه تحصیل در این دانشگاه را انتخاب می کنند. اگرچه دانشگاه Ottawa در پایتخت کانادا واقع شده است، اما دانشجویان شهریه کمتر، با کیفیت آموزشی بیشتری را در این دانشگاه تجربه خواهند کرد. همچنین، این دانشگاه در کنار بسیاری از موسسات بین المللی و سفارت خانه ها در کانادا قرار دارد. دانشگاه اتاوا تحصیل رشته مهندسی پزشکی (BioMed) در کانادا را در دوره کارشناسی، با مهارت های مرتبط با حوزه مکانیک ترکیب کرده است. همچنین، دانشگاه اتاوا با ارائه 3 دوره مختلف در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته مهندسی پزشکی و ارائه دوره دکتری برای این رشته، یکی از جامع ترین دوره ها را در این رشته تحصیلی در کشور کانادا برای دانشجویان فراهم کرده است.

  • دانشگاه آلبرتا

دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه آلبرتا در سال 1982 میلادی تأسیس شده است. یکی از ویژگی های تحصیل رشته مهندسی پزشکی در کانادا دانشگاه آلبرتا، مخصوصا در دوره دکتری، همکاری دانشکده مهندسی پزشکی با دانشکده های دیگر مانند دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، دانشکده مهندسی و دانشکده علوم در ارائه دوره ها است. به علاوه، این دانشکده همکاری های علمی نیز با دانشکده مهندسی پزشکی در دانشگاه کلگری دارد. اگرچه این دانشگاه در سطح کارشناسی دوره ای را در این رشته ارائه نمی دهد، اما دانشگاه Alberta در سطح تحصیلات تکمیلی، دوره های مختلفی را در رشته مهندسی پزشکی در کانادا ارائه کرده است.

  • دانشگاه کلگری

این دانشگاه در ایالت آلبرتا شهر کلگری کانادا واقع شده است. دانشگاه Calgary که در سال 1966 میلادی تأسیس شده است، با بیش از 33 هزار دانشجو و 14 دانشکده، در فهرست 300 دانشگاه برتر جهان و از دانشگاه های برتر در کشور کانادا محسوب می شود. تحصیل رشته مهندسی پزشکی در کانادا دانشگاه کلگری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فراهم شده است.

درباره ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا ، دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا و رنکینگ دانشگاه های کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در کانادا

یکی از اصلی ترین شرایط شرکت در دوره های مهندسی پزشکی برای تحصیل در کانادا، ارائه نمرات بدست آمده از امتحان آیلتس و یا تافل است. در جدول زیر حداقل نمرات در این امتحان ها، که از طرف برخی از دانشگاه ها برای ادامه تحصیل رشته مهندسی پزشکی در کانادا درخواست می شود، ارائه شده است:

دانشگاهنام دورهحداقل نمره از امتحان IELTS (Academic)حداقل نمره از امتحان TOEFL (iBT)
دانشگاه اتاواکارشناسی مهندسی پزشکی6.5 با حداقل نمره 6.5 در مهارت نوشتاری86 با حداقل نمره 22 در مهارت نوشتاری
دانشگاه آلبرتاتحصیلات تکمیلی مهندسی پزشکی7.5 با حداقل نمره 7 در هر مهارت100 با حداقل نمره 25 در هر مهارت
دانشگاه کلگریتحصیلات تکمیلی مهندسی پزشکی6.5 با حداقل نمره 6 در هر مهارت86 با حداقل نمره 20 در هر مهارت
  • دانشگاه اتاوا

با ارائه 2 دوره کارشناسی با عنوان Biomedical Mechanical Engineering و Biomedical Mechanical Engineering and computing technology به تربیت مهندسان پزشکی با مهارت های مرتبط با مهندسی مکانیک می پردازد. طراحی قلب مصنوعی، ایمپلنت ها، پروتز ها و سایر وسایل پزشکی و رباتیک برای کاربرد های پزشکی از جمله تخصص هایی هستند که دانشجویان ضمن تحصیل در دوره Biomedical Mechanical Engineering با آن ها آشنا می شوند. تمامی دروس در این دوره به زبان انگلیسی ارائه می شوند. ارائه مدرک پیش دانشگاهی برای تحصیل رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه اتاوا کانادا برای دوره کارشناسی مورد نیاز است. فهرست کامل شرایط برای دانشجویان بین المللی را در این لینک مشاهده کنید.

  • دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا در سطح کارشناسی ارشد اقدام به ارائه یک دوره و در مقطع دکتری به اقدام ارائه 2 دوره مجزا در رشته مهندسی پزشکی در کانادا کرده است. عموما دانشجویان بعد از تحصیل دوره کارشناسی ارشد می توانند برای شرکت در دوره دکتری در این دانشگاه اقدام کنند. برای شرکت در دوره های تحصیلات تکمیلی نیاز است تا معدل دو سال آخر کارشناسی حداقل برابر با GPA معادل با 3.3 ارائه شود. برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد این دوره ها می توانید به این لینک مراجعه کنید.

  • دانشگاه کلگری

برای تحصیل رشته مهندسی پزشکی در کانادا دانشگاه کلگری و در مقطع دکتری ارائه مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در یکی از رشته های مهندسی یا علوم مورد نیاز است. به علاوه، برخورداری از حداقل معدل GPA برابر با 3.5 نیز شرط دیگر شرکت در این دوره است. همچنین، برای شرکت در دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه نیاز به ارائه مدرک کارشناسی با حداقل معدل GPA برابر با 3.2 ذکر شده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد این دوره ها به این لینک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: محاسبه GPA در کانادا ، آزمون تافل برای کانادا ، تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

شرایط تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در کانادا

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مهندسی پزشکی در کانادا

معمولاَ هزینه تحصیل در کانادا با توجه به عوامل مختلفی مانند شهریه دوره، هزینه های زندگی، بیمه دانشجویی و محل اسکان در نظر گرفته می شوند. بنابراین، ممکن است این هزینه ها در هر سال با تغییراتی مواجه شوند. در ادامه شهریه برخی از دوره های رشته مهندسی پزشکی در کانادا برای چند دانشگاه معتبر در این کشور آورده شده است. همچنین برای دسترسی به اطلاعات بیشتر درباره هزینه زندگی در کانادا می توانید به لینک صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

  • دانشگاه اتاوا

شهریه شرکت در دوره های این دانشگاه با توجه به عوامل مختلفی مانند مقطع تحصیلی و عنوان دوره ها برای دانشجویان بین المللی متفاوت است. به عنوان مثال، شهریه شرکت در دوره کارشناسی رشته Biomedical Mechanical Engineering به صورت تمام وقت و برای سال تحصیلی 2020-2021، مقداری برابر با 27,124.12  دلار کانادا اعلام شده است. برای مشاهده فهرست هزینه های مربوط به دوره های مختلف، به این لینک مراجعه کنید.

  • دانشگاه آلبرتا

مدت زمان تحصیل دوره کارشناسی ارشد عموما 2 الی 3 سال اعلام شده است. همچنین، مدت زمان دوره دکتری در این دانشگاه در حدود 4 الی 5 سال خواهد بود. شهریه تحصیل رشته مهندسی پزشکی در کانادا دانشگاه آلبرتا برای یک سال تحصیلی و برای دانشجویان بین المللی، در صورت شرکت در دوره های تمام وقت مبلغی در حدود 8790 دلار کانادا اعلام شده است.

  • دانشگاه کلگری

دوره کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی به مدت 2 الی 4 سال، و دوره دکتری مهندسی پزشکی در دانشگاه کلگری به مدت 4 الی 6 سال است. شهریه شرکت در دوره های این دانشگاه در حدود حداقل 8 هزار دلار در سال برای دانشجویان بین المللی ذکر شده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد انواع هزینه ها می توانید به این لینک مراجعه کنید.

همچنین درباره کارشناسی ارشد در کانادا ، پذیرش تحصیلی کانادا و زندگی دانشجویی در کانادا بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته مهندسی پزشکی در کانادا

از نظر ارائه کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه های مختلف، یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان، ادامه تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در کانادا است. عموما دانشگاه های این کشور، بورسیه های مختلفی را برای مقاطع تحصیلات تکمیلی در نظر می گیرند. به عنوان مثال، دانشگاه اتاوا به همراه دولت فدرال و نهادهای دولتی استان آنتاریو، هر سال در حدود 33 میلیون دلار بورسیه به دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی اعطا می کند! دانشگاه اتاوا علاوه بر در نظر گیری بورسیه های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، برای مقطع کارشناسی نیز بورسیه های مختلفی را در نظر گرفته است. برای مشاهده فهرست کامل این نوع بورسیه ها در دانشگاه اتاوا می توانید به این لینک مراجعه کنید.

به علاوه، دانشگاه آلبرتا نیز برای مقاطع مختلف از جمله مقاطع تحصیلات تکمیلی، بورسیه های بسیار متنوعی را در نظر گرفته است. برای مشاهده این بورسیه ها می توانید به این لینک مراجعه کنید. همچنین، برخی از بورسیه ‌های موجود برای تحصیل رشته مهندسی پزشکی درکانادا را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

دانشگاهنوع بورسیهمقدار بورسیه
دانشگاه اتاوابورسیه دانشکده مهندسی برای مقطع کارشناسی4 هزار الی 5 هزار دلار
دانشگاه آلبرتابورسیه ورودی برای مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه دانشجویان ممتاز در مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی
27500 دلار برای دانشجویان بین المللی

12 هزار دلار
دانشگاه کلگریبورسیه ثبت نام دانشجویان بین المللی در مقاطع تحصیلات تکمیلی

بورسیه ورودی برای تحصیلات تکمیلی
3 هزار دلار برای یک سال تحصیلی

12 هزار الی 35 هزار دلار

درباره بورسیه تحصیلی کانادا ، تحصیل رایگان در کانادا و کمک هزینه دانشجویی در کانادا بیشتر بخوانید.

کد مشاغل رشته مهندسی پزشکی در کانادا

کد شغلی برای رشته مهندسی پزشکی در کانادا بر اساس طبقه بندی مشاغل ملی کانادا (NOC)، 2148 ذکر شده است. البته تحت عنوان این کد شغلی مشاغل مختلف دیگری نیز طبقه بندی شده اند که برای آگاهی از جزئیات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید.

همچنین درباره کار‌آموزی در کانادا ، تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا و کار پس از تحصیل در کانادا بخوانید.

مسیر شغلی رشته مهندسی پزشکی در کانادا

فارغ التحصیلان رشته مهندسی پزشکی به طراحی، توسعه، ارزیابی، مدیریت و پشتیبانی از محصولات و سیستم های پزشکی و بیولوژیکی مشغول می شوند. یک متخصص در رشته مهندسی پزشکی ممکن است با دانشمندان، پژوهشگران، پزشکان، دامپزشکان و داروسازان همکاری داشته باشد. بعد از تحصیل رشته مهندسی پزشکی در کانادا می توان در حوزه های مختلفی مشغول به کار شد. بدین منظور در اکثر موارد نیاز است تا یک مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاه های معتبر در رشته مهندسی پزشکی در کانادا اخذ شود. ممکن است در مواردی مدرک کارشناسی ارشد نیز درخواست گردد. به علاوه، کسب مجوز از مقامات استانی برای اشتغال به عنوان مهندس حرفه ای در کانادا (P.Eng.) نیز مورد نیاز است.

بیشتر بدانید: درآمد در کانادا ، کار در کانادا ،قانون کار کانادا

مسیر شغلی رشته مهندسی پزشکی در کانادا

سوالات متداول

مزایای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در کانادا کدام است؟

تحصیل برای دانشجویان می تواند هزینه های مشخصی را به همراه داشته باشد. کشور کانادا یکی از بهترین کشور ها در ارائه انواع بورسیه های مختلف تحصیلی به دانشجویان داخلی و بین المللی است. بنابراین، دانشجویان با برخورداری از یکی از بورسیه های تعیین شده، برای ادامه تحصیل رشته مهندسی پزشکی در کانادا کمترین دغدغه مالی را خواهند داشت. چرا که عموما تا اندازه قابل توجهی بورسیه های تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزشی در کانادا، هزینه ها و شهریه دانشجویان بین المللی را پوشش می دهد. همچنین، استفاده از تجهیزات نوین کمک آموزشی زیر نظر اساتید برجسته، می تواند در شکوفایی استعداد دانشجویان، بسیار تأثیر گذار باشد.

هزینه تحصیل رشته مهندسی پزشکی در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف کانادا برای دانشجویان بین المللی با توجه به عوامل مختلفی مانند مقطع تحصیلی، مدت تحصیل، هزینه کتاب و وسایل کمک آموزشی و محل اسکان متفاوت است. به عنوان مثال، برای تحصیل رشته مهندسی پزشکی در کانادا دانشگاه رایرسون، شهریه برای دانشجویان بین المللی در سطح کارشناسی به صورت تمام وقت، برای سال اول و دوم در هر سال 38,429.55 دلار و برای دو سال آخر در هر سال 32,192.55 دلار ذکر شده است.

مقدار بورسیه های تحصیلی در رشته مهندسی پزشکی در کانادا چقدر است؟

بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های کانادا بسیار متنوع و مختلف هستند. عموما بورسیه های در نظر گرفته شده برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از ارزش بیشتری برخوردار هستند. برخی از انواع بورسیه ها و جوایز تحصیلی ممکن است گروهی خاص از دانشجویان را پوشش دهد. به عنوان مثال، دانشجویان با سابقه تحصیلی درخشان ممکن است با توجه به شرایط در نظر گرفته شده، از یک نوع بورسیه برخوردار شده و دانشجویانی که برای دوره ای خاص در زمان مشخصی ثبت نام می کنند، از نوع دیگری از بورسیه ها بهره مند شوند. در مورد دانشگاه آلبرتا، این دانشگاه برای دانشجویان با سابقه تحصیلی درخشان که برای مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه ثبت نام می کنند، تنها یکی از بورسیه های در نظر گرفته شده را به اندازه 27500 دلار ذکر کرده است.
ذکر این نکته ضروری است که دولت و نهادهای استانی کانادا نیز، علاوه بر بورسیه های در نظر گرفته شده برای دانشجویان که عموما از طرف دانشگاه ها پیشنهاد می شود، بورسیه های بسیار خوبی را به دانشجویان با توجه به شرایط مشخصی، اعطا می کنند. بنابراین، دانشجویانی که در یکی از دانشگاه های کانادا مشغول به تحصیل می شوند، می توانند برای دریافت یکی از انواع بورسیه ها اقدام کنند. برای آگاهی از شرایط و نحوه دریافت هر یک از بورسیه ها، جهت تحصیل رشته مهندسی پزشکی در کانادا، به صفحه اینترنتی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.  

مهارت های مورد نیاز برای رشته مهندسی پزشکی در کانادا کدام است؟

در حالی که در حدود 49 درصد از متخصصان رشته مهندسی پزشکی در کانادا دارای مدرک کارشناسی هستند، 37 درصد متخصصان شاغل در این حوزه دارای مدرک کارشناسی ارشد و تنها 9 درصد دارای مدرک دکتری در این رشته هستند. آشنایی با برنامه های متلب، پایتون و C همراه با برخورداری از مهارت در مدیریت پروژه، از جمله مهارت های مورد نیاز در این حوزه است.

درآمد رشته مهندسی پزشکی در کانادا چقدر است؟

مهندسی زیست پزشکی یا مهندسی پزشکی، رشته ای با درآمد بالا و استرس پایین است. میانگین درآمد رشته مهندسی پزشکی در کانادا در حدود 108 هزار دلار کانادا در سال و یا به اندازه 52 دلار در هر ساعت است. تخمین زده می شود که میانگین درآمد متخصصان مهندسی پزشکی تا سال 2026 با 12 درصد افزایش به مبلغی در حدود 121 هزار دلار در سال برسد. اما به طور کلی، میانگین درآمد برای متخصصان این رشته در کانادا محدوده ای بین 76 هزار دلار الی 134 هزار دلار در سال را در بر می گیرد.

تقاضا برای رشته مهندسی پزشکی در کانادا چقدر است؟

تقاضا برای فرصت های شغلی مهندسی پزشکی در کانادا زیاد است و پیش بینی می شود که این نیاز در سال های آتی نیز افزایش یابد. جمعیت کانادا رو به افزایش است. این بدان معنا است که نیاز به نیروهای متخصص درحوزه بهداشت و درمان نیز افزایش می یابد. به شکلی که تعداد افراد بالای 65 سال که در کانادا زندگی می کنند از تعداد افراد زیر 15 سال پیشی گرفته است. بنابراین، با توجه به نیاز های خاص این گروه سنی، نیاز به متخصصان مهندسی پزشکی برای ایجاد دستگاه ها و فناوری های مرتبط با حوزه سلامت، امری ضروری به نظر می رسد.