دانشگاه پلی تکنیک مونترال

Poly technique Montreal

دانشگاه پلی تکنیک مونترال کانادا
 • سال تاسیس :1873
 • نوع موسسه :دانشگاه دولتی/عمومی
 • شعار :As the extension, so the force
 • تعداد دانشجویان :6910
 • تعداد دانشجویان کارشناسی :4993
 • تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد :1917
 • رنکینگ کانادا :5
 • رنکینگ بین المللی :117
 • شهر :مونترال
 • استان :کبک
 • تعداد پرسنل :220
 • کشور :کانادا
 • زبان :فرانسوی
 • شهریه تقریبی سالانه :تقریبا 22000 دلار در سال
 • مهلت ثبت نام ترم ژانویه :June 1
 • مهلت ثبت نام ترم می :November 15
 • مهلت ثبت نام ترم سپتامبر :March 1
 • رئیس دانشگاه :Pierre Lassonde
 • واحد پول :دلار کانادا
 • سایت رسمی دانشگاه

تاریخچه دانشگاه پلی تکنیک مونترال

دانشگاه پلی تکنیک مونترال که به اختصار به آن پلی (Poly) نیز می‌گویند، در سال ۱۸۷۳ برای تدریس در رشته طراحی و نقشه فنی و سایر هنر‌های کارآمد تاسیس شد. در ابتدا، دانشگاه مونترال در محلی مسکونی واقع شده بود اما بعدها به یک ساختمان بزرگ‌تر واقع در خیابان سنت دنیس جا به جا شد. سرانجام در سال ۱۹۵۸، این دانشگاه ساختمان خود را به محل فعلی خود یعنی در پردیس دانشگاه مونترال انتقال داد. در سال ۲۰۰۲، دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر(که بعدها این دو دانشکده از هم جداشدند)، در طبقه پنجم و ششم ساختمان تجاری مونترال مشغول به فعالیت و آموزش شدند.

اهداف کلی دانشگاه پلی تکنیک مونترال

دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک مونترال، در هر سطحی که باشند و با توجه به علاقه خود می‌توانند در فعالیت‌هایی همچون پروژه‌های صنعتی، شرکت کردن در تئاتر دانشگاه، مسابقات بین‌المللی، عکاسی، سیاست و علوم کامپیوتر شرکت کنند. ناگفته نماند که استقبال آن‌ها در این زمینه به قدری است که باور کردن این قضیه سخت است که دانشجویان چگونه وقت درس خواندن و یا حتی استراحت پیدا می‌کنند.

دانشگاه پلی تکنیک مونترال در نهایت می‌تواند اهداف آموزشی خود را در موارد زیر نشان دهد:

 • ارتقاء توانایی‌های دانشجویان برای حل مشکلات پیچیده و همچنین یافتن و طراحی راه حل‌های جدید.
 • استفاده کردن از دانش تئوری آموخته شده به صورت عملی از طریق گذراندن دوره‌های کارآموزی و انجام پروژه‌های‌عملی.
 • آماده کردن دانشجویان برای ورود به جامعه.
 • پرداختن به مسائل توسعه پایدار.

کمپ‌ های دانشگاه پلی تکنیک مونترال

ساخت و ساز دانشکده‌های جدید در سال ۲۰۰۳ آغاز شد. تا دهه ۱۹۶۰، هدف از تاسیس دانشگاه مونترال تنها آموزش رشته‌های مهندسی بود. اما از اواخر سال ۱۹۵۹، تمرکز این دانشگاه به سمت پژوهش و تحقیق رفت. امروزه، دانشگاه پلی تکنیک مونترال یکی از موسسات تحقیقاتی پیشرو در زمینه آموزش عالی علوم کاربردی در کانادا به شمار می‌رود.

در سال ۱۹۷۷، یک راکتور برق به نام اسلوپوک (Slowpoke) در دانشگاه پلی تکنیک مونترال نصب شد. این راکتوربرق در ۱ ژوئیه ۲۰۱۳،  تعویض شد و ضمانت‌نامه این راکتور تا ۳۰ ژانویه سال ۲۰۲۳ اعتبار دارد. از این راکتور برق به مدت ۳۶ سال جهت پژوهش و تحقیق، تدریس، تولید نوترون استفاده می‌شده است. این راکتور همچنین مولد ایزوتوپ بوده است.

کمپ‌ های دانشگاه پلی تکنیک مونترال کانادا

دانشکده ‌های دانشگاه پلی تکنیک مونترال

دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال به آموزش ۱۲ الی ۱۳ رشته مهندسی مختلف هم به صورت تئوری و هم به صورت عملی می‌پردازد. مدرک تحصیلی دانشگاه مونترال کاملا معتبر است و شما می‌توانید پس از دریافت مدرک مهندسی کارشناسی رشته خود به عنوان یک مهندس، در تمامی قسمت‌های صنعت، مشغول به کار شوید.

نام دانشکدهنام رشته
دانشکده مهندسی شیمیمهندسی شیمی
دانشکده مهندسی عمرانمهندسی عمران، مهندسی زمین شناسی، مهندسی معدن
دانشکده  مهندسی برقمهندسی پزشکی، مهندسی برق
دانشکده مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر، مهندسی نرم افزار
دانشکده مهندسی ریاضیمهندسی ریاضی، مهندسی صعنت
دانشکده مهندسی مکانیکمهندسی مکانیک، مهندسی هوافضا
دانشکده مهندسی فیزیکمهندسی فیزیک

قسمت‌ های مختلف دانشگاه پلی تکنیک مونترال

دانشکده پردیس مونت رویال در شمال مونت رویال واقع شده است و ساختمان اصلی آن بلندترین ساختمان پردیس اصلی دانشگاه پلی تکنیک مونترال می‎است. ساختمان بمباردیه جی – آرماند (J- Armand) درکنار ساختمان اصلی قرار دارد و برای فعایت‌های تحقیقاتی ساخته شده است. علت نام گذاری این ساختمان، به خاطر جوزف –آرماند بمباردیه، مخترع اتومبیل برفی است.

در سپتامبر ۲۰۰۵، ساختمانی در کنار دانشکده مهندسی برق و دانشکده مهندسی کامپیوتر به نام Pierre-Lassonde افتتاح شد. این ساختمان به دلیل معماری فوق العاده ای که داشت، از سوی مجله معمار کانادا توانست جایزه شایستگی معماری را دریافت کند.

دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه پلی تکنیک مونترال

 دانشگاه پلی تکنیک مونترال در هر سال تحصیلی دانشجویان زیادی می‌پذیرد که حدود ۴۶ درصد از آن‌ها، فارغ التحصیلان خارجی یا بین المللی از ۱۲۸ کشور مختلف مانند فرانسه، مراکش، ایران، چین و برزیل هستند.

   این دانشجویان ادامه تحصیل در رشته مورد نظر خود را در دانشگاه پلی تکنیک مونترال ترجیح می‌دهند، زیرا می‌دانند که این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌ها از نظر داشتن اساتید مجرب و استادان عالی است که مجهز به آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در سطح جهانی است.

به طور میانگین دانشگاه پلی تکنیک مونترال هر ساله از طریق تبادلات علمی ۵۲۵ دانشجو می‌پذیرد که ۳۷۵ دانشجو در زمینه‌ی آموزش مهندسی و ۱۷۵ دانشجو در سطح کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل اند. به جز این تعداد، دانشگاه پلی تکنیک مونترال ۱۵۰ دانشجو به عنوان کارآموز تحقیقات بین‌المللی در قسمت‌های مختلف آزمایشگاه، دانشجو می‌پذیرد. هر ساله ۲۰ دانشجو از دانشگاه پلی تکنیک انتخاب می‌شوند و با کشور‌هایی مانند فرانسه، ایتالیا و چین به رقابت در مسابقات مهندسی می‌پردازند.

روشن است که دانشگاه پلی تکنیک مونترال تمامی تلاش خود را برای برآوردن اهمیت جنبه‌های بین المللی در رشته‌های مهندسی انجام می‌دهد. بنابراین با هدف آماده کردن دانشجویان برای آینده شغلیشان، انجام پروژه ‌های بزرگ به آن‌ها سپرده می‌شود.

 در سال ۲۰۰۷، تقریبا ۳۹۲۹ دانشجو در مقطع لیسانس و ۱۶۱۶ دانشجو در سطح تحصیلات تکمیلی ثبت نام کرده اند و در زمستان همان سال تعداد ثبت‌نامی ها به ۵۷۱۳ نفر رسیده که از این تعداد ۱۱۹۸ نفر از آن‌ها خانم و ۴۵۱۵ نفرشان آقا بوده اند.

مشاهیر و فارغ‌ التحصیلان دانشگاه پلی تکنیک مونترال کانادا

Joseph Napoleon – Henri Bourassa
او یک رهبر سیاسی فرانسوی کانادایی، و ناشر بود

Rejean Ducharmeرمان‌نویس و نمایشنامه نویس. شهرت این رمان‌نویس به خاطر تنهایی و گوشه گیر بودن او است. وی تا زمان چاپ اولین کتاب موفقیت آمیزش یعنی تا سال 1966 درعموم ظاهر نشد
Adrien Pouliotریاضی‌دان کانادایی  و دانش‌یار. او در سال ۱۹۱۹ از دانشگاه پلی تکنیک مونترال فارغ التحصیل شد
David Jacquesفضانورد کانادایی. فعال در زمینه‌ی فیزیک نجومی و اجرام آسمانی، فیزیکدان
Mohsen Hashemi Rafsanjaniسیاستمدار ایرانی، او درسال‌های ۲۰۱۳ – ۲۰۱۷معاون اول دانشگاه آزاد اسلامی ایران بوده
Justin pierre James Trudeauسیاستمدار کانادایی که دومین نخست وزیر جوان بعد از joe clark به شمار می رود
Thierry Vandalتاجر کانادایی
Bernard Lamarreمهندس عمران و تاجر کانادایی

بودجه دانشگاه پلی تکنیک مونترال

دانشگاه پلی مونترال کانادا که در سال ۱۸۷۳ تاسیس شده است، یکی از بزرگترین مراکز آموزشی مهندسی و تحقیقاتی کانادا به شمار می‌رود و این دانشگاه رتبه اول در کبک از نظر دامنه فعالیت‌های پژوهشی مهندسی را به خود اختصاص داده است. با بیش از ۵۰۰۰۰ فارغ التحصیل تا به امروز، این دانشگاه حدود ۲۲% از مهندسان درحال حاضراین کشور را در بستر خود آموزش داده است. دانشگاه پلی تکنیک مونترال، بیش از ۱۲۰ برنامه آموزشی را برای دانشجویان ارائه می‌دهد. این دانشگاه حدودا ۲۸۰ استاد دارد و هر ساله با استقبال حدودا ۹۰۰۰ دانشجوی جدید رو به رو می‌شود. بودجه سالانه پلی تکنیک مونترال حدودا ۲۶۰ میلیون دلار تخمین زده شده و بودجه‌ی تحقیقاتی که شامل همین هزینه هااست تقریبا ۱۰۰ میلیون دلار است.

رنکینگ دانشگاه پلی تکنیک مونترال

نام رتبه بندی و سالرتبه در کانادا رتبه در جهان
موسسه تایمز سال 2019590
QS در سال 20196149
ARWU در سال 2018101 تا 150
رتبه بندی ملی مک لین سال 201910

رشته‌ های تحصیلی در دانشگاه پلی تکنیک مونترال در مقاطع مختلف

کارشناسی:

هوا فضا، علوم پزشکی، شیمی، عمران، برق، زمین‌شناسی، صنایع، پردازش اطلاعات، نرم افزار، مکانیک معدن، فیزیک.

تحصیلات تکمیلی:

مهندسی هوافضا، مهندسی پزشکی، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی صنایع، ریاضی، مهندسی متالوژی، مهندسی معدن، مهندسی فیزیک

شما پس از گذراندن دوره‌ی تحصیلی خود و دریافت مدرک تحصیلی، به طور مستقیم واجد شرایط برای استخدام در صعنت مهندسی خواهید شد. این مدرک تحصیلی به شما اجازه خواهد داد که به عنوان مهندس در کبک و یا دیگر استان‌های کانادا, فرانسه و کشورهایی مثل آفریقای جنوبی، استرالیا، چین، کره، ایالات متحده، هنگ کنگ، هندوستان، ایرلند، ژاپن، مالزی، نیوزیلند، پاکستان، پرو، روسیه، انگلستان، سنگاپور، سری لانکا، تایوان و ترکیه مشغول به کار شوید.

معرفی رشته‌ های مهندسی دانشگاه پلی تکنیک مونترال

مهندسی هوافضا: رشته مهندسی هوا و فضا در کانادا، شامل آموزش مهندسی هوانوردی (حمل و نقل هوایی) و فضانوردی است. این مهندسان پس از اتمام تحصیل در دانشگاه مونترال قادر به توسعه و ساخت سازه‌های پیچیده اند و هم چنین می‌توانند سیستم‌های مهندسی را با استفاده از تکنیک‌های مهندسی، طراحی کنند. افرادی که بتوانند قابلیت و توانایی خود را اثبات کنند، قادر به طراحی، تولید، توسعه و تست هواپیما و فضاپیما خواهند بود. علاوه براین، دانشگاه مونترال برنامه آموزشی خود را با روش‌های جدید و توسعه یافته‌ی موسسه تکنولوژی ماساچوست و برخی از دانشگاه‌های سوئدی، طراحی، پیاده سازی و به مرحله‌ی عمل درآورده است. فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در سازمان‌های نظامی ویا غیر نظامی، صنایع بزرگ (بمباردیه هوافضا یا همان سرنشین هواپیمای بمب افکن)، در زمینه‌ی پیمانکاری سازمان‌های ملی و بین المللی مشغول به کار شوند. در واقع می‌توان گفت که فرصت‌های شغلی بسیاری برای این فارغ التحصیلان در منطقه مونترال، سومین شهربزرگ جهان، در بخش هوانوردی پس از سیاتل در ایالات متحده و تولوز در فرانسه وجود دارد.

مهندسی پزشکی:  آنچه که رشته مهندسی پزشکی را از رشته‌ی پزشکی متمایز می‌کند، این است که توانایی فرد را برای تجزیه و تحلیل یک مشکل، هم از نظر مهندسی و هم از نظر یک متخصص سلامت (پزشکی) بررسی می‌کند. همواره در ذهن این فرد باید این مسئله درنظر گرفته شود، که او با جان انسان‌ها سروکار دارد و کار او تنها تجزیه و تحلیل‌های مهندسی نیست. برای مثال ممکن است در عمل از آن‌ها خواسته شود تا طراحی سیستم‌های تصویر برداری، قلب مصنوعی و دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب را طراحی کنند و بسازند.

علاوه براین، این افراد با توجه به تخصصی که آموخته اند می‌توانند وقت خود را به پژوهش، به ویژه درمورد مطالعه عملکرد بدن انسان اختصاص دهند. برای مثال؛ اختلالات ریتم و ضربان قلب، پردازش اطلاعات توسط مغز، حمل یون‌ها و مولکول‌ها از طریق دیواره‌‌ی سلول‌ها.

آموزش رشته مهندسی پزشکی وابسته به چند رشته علمی است و شامل علوم بهداشت، علوم مهندسی، علوم پایه و ریاضیات است. این افراد به دلیل نوع رشته خود با حرفه‌های مختلفی سروکار دارند از جمله پزشکان، جراحان، زیست شناسان، فیزیوتراپ‌ها و یا حتی دندان پزشکان.

مهندسی شیمی: برخلاف باور عموم، فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی در کانادا در آزمایشگاه‌ها کار نمی‌کنند، بلکه کار آن‌ها در محیطی صنعتی است. این افراد به طراحی، توسعه و بهبود تجهیزات صنایع و فرایند‌های کاربردی برای تبدیل مواد خام به کالاهای مفید و مورد استفاده می‌پردازند. زمینه‌های فعالیت‌ مهندسان شیمی بسیار متنوع است. مانند؛ بیوتکنولوژی، پلاستیک، پتروشیمی، شیمی، صنعت داروسازی، صنایع غذایی کشاورزی، خمیر و کاغذ و… 

مهندس شیمی همچنین نظارت بر کیفیت محصولات و بهبود فرآیندهای پردازش را برعهده دارد.

مهندسی عمران: مهندسان عمران، برای ایجاد جهانی پایدارتر و مشارکت در بسیاری از جنبه‌های ضروری جامعه آموزش می‌بینند. پروژه‌های درسی آن‌ها فراتر از جنبه‌های فنی است و آن‌ها به پروژه‌های عملی هم می پردازند.

این دانشجویان در حیطه طراحی، ساخت و ساز، مدیریت، تعمیر و نگهداری و تعمیر سازه‌های مختلف به فعالیت می‌پردازند. این حرفه به کار در زمینه‌های مختلف، از جمله سازه (ساختمان، پل ها، سدها)، ژئوتکنیک (پی ریزی برای ساختمان ها و زیرساخت‌های ساختمان‌های آینده، حفاری‌ها، تونل‌ها، جاده‌ها)، هیدرولیک (آب کار، رودخانه، بندر و امکانات آبیاری برای استفاده از آب پایدار، کنترل سیل)، حمل و نقل (حمل و نقل جاده ای، فرودگاه‌ها، راه آهن، برنامه ریزی، توسعه شبکه‌ها و مسیرهای ترویج تحرک پایدارتر) و محیط زیست (بهبود سیستم، مدیریت پسماند، توانبخشی عراضی آلوده) می پردازد.

دانشجویان مهندسی عمران در کانادا در طول دوره آموزش خود در دانشگاه پلی تکنیک مونترال، به آزمایشگاه سازه‌های آبی-کبک و امکانات منحصر به فرد آزمایشی در زمینه‌ی مهندسی عمران دسترسی دارند. آن‌ها همچنین در ساخت و ساز بتن و یا پروژه‌های توانبخشی به فعالیت می‌پردازند.

مهندسی برق: برق، نقش اساسی در پیشرفت‌های فناوری ایفا می‌کند. نورپردازی، حمل و نقل مترو، کامپیوتر و مبادلات اینترنت، ارتباطات بی سیم و ماهواره ای، راهنما و ابزار دقیق پزشکی، همه و همه به برق نیازمندند. در واقع، توسعه مهندسی برق در سال‌های اخیر و همچنین به صورت تخصصی در کبک،  در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است.

دانشجویان مهندسی برق در کانادا در دانشگاه مونترال دارای پیشینه‌ای قوی در انرژی، فناوری‌های الکترونیکی، فناوری اطلاعات و علوم فیزیکی هستند.

مهندسی زمین شناسی: مهندس زمین شناسی‌، روش‌های مهندسی و دانش علوم زمین را بر طراحی و ساخت سازه‌ها، حفاظت از محیط زیست و تحقیق و ارزیابی منابع معدنی و آب‌های زیرزمینی اعمال می کند.

در شرایط عملی، مهندس زمین شناسی می‌تواند به بهره برداری از منابع معدنی لازم برای ساخت سدها و جاده‌ها و یا تولید سیمان و بتن کمک کند. همچنین در آماده سازی پروژه‌های بزرگ ساختمانی‌، رفتار سنگ ها را مورد بررسی قرار دهد.

ژئوفیزیک اعمال شده در این رشته نیز جزء مهمی از آموزش پلی تکنیک مونترال است. مشاغل مربوط به این رشته عبارت اند از: ژئوتکنیک (زمین شناسی در زمینه کار ساخت و ساز)؛ محیط زیست (ارزیابی و ترمیم مکان‌های آلوده)؛ هیدروژئولوژی (ارزیابی آب‌های زیرزمینی) و در نهایت، ژئوفیزیک (روش‌های غیرمستقیم ارزیابی زیرخاک)

 مهندسی صنایع: امروزه مهندسان صنایع می‌تواند در بسیاری از زمینه‌های تولید، خدمات، حمل و نقل و یا شرکت‌های توزیع و … مشغول به کار شوند. آموزش مهندسان صنایع به صورتی است که شخص را به پیدا کردن راه حل برای بهبود عملکرد سازمان‌‌ها، تجزیه و تحلیل مهندسی و روش‌های طراحی برای ایجاد و پیاده سازی سیستم و همچنین برای تعیین پیش بینی و ارزیابی عملکرد آن‌ها ترغیب کند.

دانشگاه پلی تکنیک مونترال در زمینه رشته مهندسی صنایع در کانادا، سکوی پرش مناسبی برای تمرین این حرفه خواهد بود و به دانشجویان خود اجازه می‌دهد تا به جز دروس تئوری، دروس عملی را هم برای توسعه توانایی‌های خود پیش ببرند.

مهندسی کامپیوتر: رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا به طراحی و پیاده سازی سیستم‌های جذب، ذخیره، انتقال، کنترل و در نهایت استفاده از اطلاعات علاقه مند است. مهندسین کامپیوتر متخصصانی خبره در پردازش اطلاعات هستند.

مهندس نرم افزار: مهندسان نرم افزار تجزیه و تحلیل، طراحی، ساخت و تست سیستم‌های نرم افزاری را انجام می‌دهند. آن‌ها با آخرین فناوری در زمینه‌های نرم افزار مانند هوش مصنوعی، امنیت کامپیوتر، محاسبات ابری، برنامه های کاربردی تلفن همراه، وب سایت، بازی های ویدئویی و چند رسانه ای کار می‌کنند.

مهندس معدن: مهندسان معدن متخصصان حفاری سنگ‌ها هستند. سر و کار آن‌ها بیشتر با معادن بزرگی است که از آن طلا، نقره، الماس‌، پلاتین، مس‌، آهن، روی و نیکل استخراج می شود .

مهندس فیزیک: این دانشجویان با استفاده از پایه‌های فیزیک (مکانیک کوانتومی، ترمودینامیک، الکترومغناطیس)، ابزار طراحی مهندسی و فرآیندهای تولید، با دقت بالا برای تبدیل ایده‌های تحقیقاتی نوآورانه به محصولات تکنولوژیکی به فعالیت می‌پردازند.

مهندس مکانیک: مهندسان مکانیک به کار در طیف گسترده‌ای از زمینه‌های حمل و نقل (هوانوردی، راه آهن، خودرو و …)، ساخت، تولید، بهره‌وری انرژی (مکانیک ساختمان، نیروگاه‌های حرارتی و …) و همچنین در زمینه‌های ترکیبی مانند مکاترونیک به فعالیت می‌پردازند.                                                                        

مهندس مکانیک می تواند تمام محدودیت‌های مناطق مختلف (مواد، تولید، عملکرد، راه اندازی، نگهداری، قابلیت اطمینان، هزینه‌ها، خطر) را برای توسعه یک راه حل بادوام جهانی ادغام کند.

شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه پلی تکنیک مونترال

مدارکی که برای پذیرش تحصیلی کانادا در این دانشگاه باید بفرستید ترجمه مدرک تحصیلی خود و داشتن حداقل معدل ۱۴، داشتن انگیزه نامه و پر کردن فرم توصیه نامه ای است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

رشته‌ مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای احتیاط رشته‌ا‌ی دیگر را هم در درخواست خود ثبت کنید. برای آگاهی از شرایط اخذ پذیرش و همچنین زبان مورد نیاز، سایت دانشگاه را بررسی کنید. شما باید یک حساب کاربری درپورتال پذیرش آنلاین سایت دانشگاه مونترال ایجاد کنید و سپس حساب کاربری خود را از طریق ایمیل فعال سازید. درخواست اخذ پذیرش خود را در پورتال پذیرش آنلاین تکمیل کنید و از طریق حساب کاربری، هزینه بررسی درخواست خود را پرداخت کنید. توجه داشته باشید درصورتی که این هزینه را پرداخت نکنید، درخواست شما مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. تمامی مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا را یا از طریق ایمیل و یا اگر ساکن کانادا هستید به صورت حضوری به قسمت ثبت نام برای اخذ پذیرش تحویل دهید. درخواست شما تنها زمانی مورد بررسی قرار می‌گیرد که تمامی مدارک مورد نیاز را ارسال کرده باشید. بنابراین قبل از ثبت درخواست اخذ پذیرش، بار دیگر مطمئن شوید که تمام مدارک را آماده کرده اید. درخواست شما از طریق پورتال پذیرش آنلاین، قابل پیگیری خواهد بود. از طرف دانشگاه مونترال برای شما یک ایمیلی ارسال خواهد شد که معرفی نامه‌ای درقالب Pdf خواهد بود.پس از اینکه فرم را پر کردید، با استفاده از لینک و کد موجود در ایمیلتان، فرم را بارگذاری کنید.

از ارسال اطلاعات اضافه خودداری فرمایید و در قسمت مدارک مورد نیاز برای دانشگاه، رشته دانشگاهی کشوری که در آن مشغول به تحصیل بوده اید، نوع برنامه خود، شروع و پایان تحصیلات خود (ماه و سال)، میانگین نمرات، معدل و تعداد واحدهایی که گذرانده‌اید را وارد کنید. حذف هرگونه اطلاعات خواسته شده یا دادن اطلاعات اضافه منجر به رد درخواست شما خواهد شد.

مدارک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه پلی تکنیک مونترال

زبان دانشگاه پلی تکنیک مونترال فرانسوی است اما با موافقت اساتید می‌توانید دوره دکترا را به زبان انگلیسی بگذرانید. حتی می‌توان سرکلاس از استاد توضیحات انگلیسی بخواهید. اما برخی از اساتید به شدت روی زبان فرانسوی تعصب دارند و ممکن است چنین موردی را از دانشجو قبول نکنند. این قضیه کاملا به استاد بستگی دارد.  بنابراین به طور کلی دانشجو می ‌بایست حداقل یکی از مدارک زبان فرانسوی TCF, DALF, TFLو یا TEF را داشته باشد.

برای اطلاع از مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا روی لینک کلیک کنید.

ددلاین اپلای دانشگاه پلی تکنیک مونترال

مهلت اخذ پذیرشاقامت دائم برای دانشجویان بین المللی    
ترم پاییز: ۱ مارس۱۵ ژانویه
ترم زمستان: ۱ نوامبر۱ژوئیه

برای اطلاع از زمان مناسب برای اپلای تحصیلی کانادا روی لینک کلیک کنید.

بورسیه‌ ها و کمک هزینه بین ‌المللی دانشگاه پلی تکنیک مونترال

دانشجویانی که تاکنون در کبک مشغول ادامه تحصیل نبوده‌اند (دانشجویانی که در سایر کشورها درس خوانده‌اند) باید فرم‌های سال ۲۰۱۹ – ۲۰۲۰ را پر کرده و از طریق ایمیل به همراه مدارک مورد نیاز ارسال کنند. هنگامی که درخواست شما توسط EFA بررسی شود، می‌توانید به صورت آنلاین به فایل خود دسترسی پیدا کنید، درخواست خود را پیگیری کنید و جزئیات بورسیه‌ی تحصیلی خود را ببینید.

قبل از اینکه درخواست خود را ارسال کنید حتما باید مدارک و فرم خود را چک کنید. دستورالعمل‌های فرم را به درستی مطالعه کرده و درخواست خود را بررسی کنید. اطمیمان حاصل کنید که هیچ قسمتی را از قلم ننداخته اید و سوالات و الزامات مربوطه را پاسخ داده اید. تصحیح هرخطا در فرم یا مدارک مورد نظر ممکن است حداقل ۶ هفته طول بکشد. پس از ارسال درخواست کمک مالی یا بورسیه تحصیلی به EFA ، می توانید اظهارنامه مالیاتی خود را در هر زمانی تنظیم کنید.

موفقیت در پروژه مطالعاتی شما نیازمند یک برنامه ریزی دقیق مالی است. درواقع داشتن بودجه‌ای واقع گرایانه، نگرانی‌های مالی شما را در طول سال تحصیلیتان کاهش می‌دهد. دانشجویان هرساله حدود ۳میلیون دلار از بورسیه داخلی یا خارجی برای گذراندن تحصیلات خود، حوزه‌های گوناگون و پرداخت شهریه دانشگاه دریافت می‌کنند.

برای اطلاع از اینکه چگونه بورسیه‌ی تحصیلی بگیریم و بورسیه تحصیلی کانادا روی لینک‌های مرتبط کلیک کنید. 

هزینه‌ های دانشگاه پلی تکنیک مونترال

پرداخت شهریه دانشگاه یکی از مسائل مهمی است که همواره می‌بایست به آن توجه شود. پرداخت شهریه دانشگاه به صورت ماهانه انجام نمی‌شود، بلکه دانشجویان موظف‌اند تا یک ماه پس از شروع هر ترم تحصیلی شهریه را پرداخت کنند. هزینه‌ی تحصیل از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله: انتخاب نوع برنامه درسی، تعداد واحدهای هر ترم و وضعیت دانشجویان. در قسمت بعدی هزینه‌های تقریبی برای یک دانشجو در دانشگاه پلی تکنیک مونترال بررسی می‌شود.

هزینه ‌های دانشگاه پلی تکنیک مونترال برای دانشجویان بدون پایان نامه

هزینه هادانشجویان بین المللیدانشجویان کبک
ریز برنامه مشمول شرایط نیستند۷۶۵-۲۷۵
بدون پایان نامههرواحد ۷۲۵ دلار
هزینه کل برای ۴۵ واحد ۳۲۶۵۲ دلار
۱ واحد ۸۵ دلار
هزینه کل برای ۴۵ واحد ۸۲۸ دلار

برنامه‌های آموزشی دانشگاه معمولا به دو سطح تقسیم بندی می‌شوند: دوره دوم و دوره سوم. در حقیقت دوره دوم شامل برنامه‌های مدرک کارشناسی، دیپلم در مطالعات پیشرفته (DESS) ریزبرنامه‌ها هستند. اگر دانشگاهی هرسه سطح را ارائه دهد، می‌توانید به صورت متوالی به ادامه تحصیل بپردازید. مرحله سوم شامل دوره تحصیلات دکترا است. دوره دوم بیشتر بر روی اصول تخصصی رشته تمرکز می‌کند درحالی که دوره سوم بیشتر شامل کسب مهارت‌های لازم با توجه به رشته‌ی تحصیلی است.

ریز برنامه‌، برنامه‌ای کوتاه مدت بین ۹ الی ۱۸ واحد است که به دانشجویان اجازه می‌دهد که اصول تخصصی را درباره رشته تحصیلی خود به دست آوردند. این ریزبرنامه‌ها به دانشجویان کمک می کند تا مهارت بیشتری را در رشته خود به دست آورند. ریزبرنامه‌ها برای کسانی که می‌خواهند در مدت زمان کوتاه به تخصص دست یابند، بسیار مناسب است. 

هزینه‌ های برنامه های تحقیقاتی در دانشگاه پلی تکنیک مونترال

سال های تحصیلیبین المللیکبک
 سال اول کارشناسی۲۰۴۰۰ دلار۳۶۰۰۰ دلار
سال دوم کارشناسی۹۰۰۰ دلار۳۴۰۰۰ دلار
سال اول دکترا۳۶۰۰۰ دلار۳۶۰۰۰ دلار
سال دوم دکترا۳۶۰۰ دلار۳۶۰۰ دلار
سال سوم دکترا۳۵۰۰ دلار۳۵۰۰ دلار
سال چهارم دکترا۳۳۰۰ دلار۳۳۰۰ دلار

خوابگاه و شرایط اقامتی دانشگاه پلی تکنیک مونترال

هزینه ماهانه خانه و دیگر هزینه های مربوطه (وسایل گرمایشی، هزینه برق و وسایل برقی، استفاده از تلفن، اینترنت و بیمه) بین ۶۰۰ دلار تا حدود ۱۰۰۰ دلار و یا شاید کمی بیشتر از آن باشد. هزینه‌ دقیق اجاره بستگی به محل زندگی شما و یا بودن و نبودن هم اتاقی دارد. خانه‌هایی که نسبتا به دانشگاه نزدیک ترند محدود اند و دانشجویان ترجیح می‌دهند برای کم کردن هزینه‌های خود هم اتاقی داشته باشند. اگر نیاز به یک محیط آرام دارید و می‌خواهید تنها زندگی کنید، هزینه زندگی در آپارتمان‌ها بدون هزینه‌های جانبی به تنهایی حدود 700 یا 800 دلار در ماه می‌شود. اکثر آپارتمان‌های مونترال، بدون مبلمان هستند یا اینکه تنها گاز و یخچال دارند بنابراین شما نیازمند هزینه های دیگری برای خرید وسایل نیز هستید. 

زندگی در خوابگاه‌هایی که زیر نظر دانشگاه است، گزینه خوبی برای سکونت خواهد بود، مخصوصا برای کسانی است که برای اولین بار از خانواده خود جدا می‌شوند. این خوابگاه ها معمولا مبله هستند. از آنجایی که متقاضیان چنین خوابگاه هایی بسیاراند و ظرفیت اتاق‌ها محدود است، دانشجویان در اسرع وقت تا ۱ مارس می بایست ثبت نام کنند.

دانشگاه مونترال به غیر از خوابگاه های دولتی دارای چندین خوابگاه خصوصی است که در زیر به برخی از آن ها می پردازیم.

نام خوابگاهتوضیحات  هزینه در ماه
Evo Vieux – Montrealتجهیزات اتاق به تازگی عوض شده اند۸۵۰ دلار
Maison Edouard Montpetitمبله با تمامی امکانات
فاصله تا دانشگاه: ۲ دقیقه
۷۵۰ دلار
The MBA studio۹۲۵ دلار
Maison de cote ste-Catherineهزینه برق و آب هم شامل همین مبلغ است
فاصله تا دانشگاه: ۶ دقیقه
۸۲۵ دلار
House Dolbeauمبله با تمامی امکانات
هزینه آب و برق هم شامل همین مبلغ است
فاصله تا دانشگاه: ۱۴ دقیقه
۶۵۰ دلار
Maison 2020اینترنت نامحدود
فاصله تا دانشگاه: ۷۵ دقیقه
۱۰۹۰ دلار
Maison du plateuمبله با تمامی امکانات
فاصله تا دانشگاه: ۱ ساعت
۷۹۵ دلار

شهر مونترال

به نظر می‌رسد که زندگی در مونترال بهترین انتخاب در میان شهرهای کانادا باشد و تحصیل در شهر مونترال نیز امتیازی ویژه به سبب امکانات زندگی در این شهر محوسوب می‌شود. این شهر نسبت به دیگر شهر‌های کانادا از اجاره بهای کمتری برخوردار است و شهر نسبتا ارزانی به حساب می‌آید. به طور میانگین متوسط هزینه اجاره آپارتمان در این شهر ۹۱۲۰۵۶ دلار برآورد شده است. به طوری که این مقدار نسبت به اجاره خانه‌های شهر تورنتو که ۱۴۵۶.۳۳ دلار است بسیار کمتر خواهد بود. تعداد رستوران‌‌ها و کافه‌‌های این شهر به قدری زیاد است که شاید یک سال طول بکشد تا شما بتوانید به همه آن‌ها سر بزنید. مردم شهر مونترال بسیار مهربان و مهمان نواز هستند و از آنجایی که این شهر دو زبانه یعنی انگلیسی و فرانسوی است، با کسانی که فرانسوی بلد نیستند به خوبی رفتار می ‌شود و با آن‌ها انگلیسی ارتباط برقرار می‌کنند.

شهر مونترال آب و هوای قاره ای مرطوب دارد و متوسط دمای هوا در تابستان به ۲۶ درجه سانتی گراد می رسد و گاهی این دما از ۳۰ درجه نیز عبور کرده و تابستانی گرم را برای شهروندان به همراه دارد. اما با رسیدن فصل زمستان هوا سرد می‌شود و برف و طوفان را با خود به همراه دارد و گاهی دمای هوا را به منفی ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌رساند. در کل می‌توان گفت که آب و هوای مونترال در فصول تابستان و زمستان زمین تا آسمان باهم متفاوت اند.

سیستم حمل و نقل این شهر از وضعیت بسیار خوبی برخورداراست و سبب می‌شود تردد برای همگان بسیار آسان شود.

در ایالت کبک و شهر مونترال هرگز حوصله‌تان سر نخواهد رفت چرا که جشنوارهای فرهنگی، فیلم و موسیقی و مناطق دیدنی و فرهنگی بسیاری وجود دارد که می توانید از آن ها دیدن کنید.

مناطق دیدنی مونترال

کلیسای سن ژوزف، کلیسای نوتردام، استادیوم المپیک مونترال

جشنواره ‌های مونترال

جشنواره برف، جشنواره تئاتر آمریکا، جشنواره چراغانی مونترال، جشنواره بین المللی، جشنواره فیلم جهانی